Ιταλία Έχει και η Ρώμη τα στραβά της........!

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εκτός πραγματικότητας? Είσαι σίγουρος οτι έχεις παει Ρώμη? Πρωτα η ψαροσουπα, μετα αυτο....ορθιο στο μπαρ λεει ο ανθρωπος, αλλα ακομα και καθιστος 5 ευρω δεν εχω δωσει ποτε...
Σωπα ρε Γκτσου, γιατι εγω τι καταλαβα, πως μιλα για μπαρ πεζοδρομιου; Αλλα ο τουριστας ουτε εργαζομενος ειναι να πεταχτει 5 λεπτα να ξελαμπικαρει το μυαλο του και να τον πιει στο ορθιο, ουτε πρεζονι που παει για να παρει τη δοση του.
Θελει να καθισει σε τραπεζι να χαλαρωσει και να ξεκουρασει τα ποδια του.

Εγω τον πληρωνα παντου 5€ πριν 4 χρονια περιπου. Αν κατι αλλαξε και πεσαν οι τιμες μακαρι. Δεν ειναι το προβλημα ομως οι τιμες. Ας τον εχουν και 10 ευρω, δεν θα καθορισω εγω τις τιμες που θα εχει μια χωρα
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Για καφέ προτείνω το:
Tazza D'Oro Coffee Shop, Via degli Orfani 84

Είναι δίπλα στο Πάνθεον, ο cappuccino στο μπαρ κοστίζει γύρω στο 1 ευρώ (το 2011 που πήγα αλλά δε πιστεύω να έχει αλλάξει σημαντικά) και είναι τέλειος!!!
 
Last edited by a moderator:

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Πάντως εγώ ακόμη το θυμάμαι το εγκεφαλικό, όταν ήρθε ο λογαριασμός σε ένα καφέ στην piazza del popolo.
2 καφέδες+1 τιραμισου+νερό=29Ε!!!!
& δεν ήταν και τίποτα το ιδιαίτερο απλά μας είχαν πεθάνει τα πόδια μας και θέλαμε να κάτσουμε κάπου.
Αλλά γενικά στα υπόλοιπα που πήγαμε διαβασμένοι από το φόρουμ δεν πέσαμε σε παγίδες:)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σωπα ρε Γκτσου, γιατι εγω τι καταλαβα, πως μιλα για μπαρ πεζοδρομιου; Αλλα ο τουριστας Θελει να καθισει σε τραπεζι να χαλαρωσει και να ξεκουρασει τα ποδια του.
ειπα στο μπαρ, στη σανιδα, στα ορθια πώς αλλιως να το πω?
ο τουριστας που θελει..πρεπει να πληρωσει. στη Βενετία εχει 8Ε ο καφες, κανεις δε διαμαρτυρεται, οι καταλογοι ειναι εμφανεις σε ολους. piazza San Marco + μουσικουλα δε γινεται με 1Ε/τραπέζι..
Πάντως εγώ ακόμη το θυμάμαι το εγκεφαλικό, όταν ήρθε ο λογαριασμός σε ένα καφέ στην piazza del popolo.
2 καφέδες+1 τιραμισου+νερό=29Ε!!!!
& δεν ήταν και τίποτα το ιδιαίτερο απλά μας είχαν πεθάνει τα πόδια μας και θέλαμε να κάτσουμε κάπου.
Αλλά γενικά στα υπόλοιπα που πήγαμε διαβασμένοι από το φόρουμ δεν πέσαμε σε παγίδες:)
παγίδες? γιατι σας εκλεψαν? δεν ηταν εμφανεις οι τιμες? δεν διαβασατε το μενου? ειναι υποχρεωτικη η παραδοση του σε οολους τους πελατες ή σε οσους το επιθυμουν. διαβαζεις το μενου κι αν δεν σου αρεσουν οι τιμες πας αλλου, απλα πραγματα, πού ειναι η παγίδα? σε μια πολη απο τις πιο τουριστικες του πλανητη με τοσα εκατ τουριστες και συζηταμε ποσο θα εχουν τον καφε σε τραπεζακια των ιστορικων πλατειών? όσο θέλουν. στο μπαρ ομως μεσα οι τιμες ειναι σχεδον ελεγχομενες και ειναι αυτες που ειπα, ακομα και στην piazza del Popolo. στα δε καφε του Sant Eustacchio που εχουν προταθει πολλακις, ο καφες εχει 1Ε στο μπαρ και 4 εξω στο τραπεζακι. θες ελληνικη συνηθεια της 1-2 ωρων αραγμα? ε θα πληρωσεις πώς θα γινει..αλλιως οι 5000+ καφεδες ημερησιως του ανωτερω καφε θα σερβιριζοταν ολοι στα τραπεζακια..
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
και εγώ τέτοιους καφέδες δεν είδα πουθενά και ομολογώ πως έχω πιει πολλούς (αν και πήγα μόνο 2 φορές) σε διάφορα μέρη της πόλης και όχι στο όρθιο.

από αυτό εξαιρούνται κανά δύο-ένα απέναντι από Κολοσσαίο και άλλο απένατι από Βατικανό, όπου και να μην είσαι διαβασμένος τουρίστας ξέρεις ότι θα σε σκίσουν λόγω του μέρους και απλά επιλέγεις αν θα καθίσεις ή όχι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.051
Likes
41.187
και εγώ τέτοιους καφέδες δεν είδα πουθενά και ομολογώ πως έχω πιει πολλούς (αν και πήγα μόνο 2 φορές) σε διάφορα μέρη της πόλης και όχι στο όρθιο.

από αυτό εξαιρούνται κανά δύο-ένα απέναντι από Κολοσσαίο και άλλο απένατι από Βατικανό, όπου και να μην είσαι διαβασμένος τουρίστας ξέρεις ότι θα σε σκίσουν λόγω του μέρους και απλά επιλέγεις αν θα καθίσεις ή όχι.
Και ένα στην piazza di spagna, νομίζω στα 6-7 ευρώ ο καπουτσίνο, αξέχαστος μου έμεινε :D- και το μαγαζί δεν έλεγε καθόλου. Αλλά μας είχε πιάσει βροχή και δεν υπήρχε περιθώριο για... έρευνα αγοράς.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
παγίδες? γιατι σας εκλεψαν? δεν ηταν εμφανεις οι τιμες? δεν διαβασατε το μενου? ειναι υποχρεωτικη η παραδοση του σε οολους τους πελατες ή σε οσους το επιθυμουν. διαβαζεις το μενου κι αν δεν σου αρεσουν οι τιμες πας αλλου, απλα πραγματα, πού ειναι η παγίδα? σε μια πολη απο τις πιο τουριστικες του πλανητη με τοσα εκατ τουριστες και συζηταμε ποσο θα εχουν τον καφε σε τραπεζακια των ιστορικων πλατειών? όσο θέλουν. στο μπαρ ομως μεσα οι τιμες ειναι σχεδον ελεγχομενες και ειναι αυτες που ειπα, ακομα και στην piazza del Popolo. στα δε καφε του Sant Eustacchio που εχουν προταθει πολλακις, ο καφες εχει 1Ε στο μπαρ και 4 εξω στο τραπεζακι. θες ελληνικη συνηθεια της 1-2 ωρων αραγμα? ε θα πληρωσεις πώς θα γινει..αλλιως οι 5000+ καφεδες ημερησιως του ανωτερω καφε θα σερβιριζοταν ολοι στα τραπεζακια..
Samion πως είναι η μετάφραση του tourist trap?
Τουριστική παγίδα...χίλια συγγνώμη που δεν ανέφερα το τουριστική, αλλά το θεώρησα αυτονόητο αφού σε αυτό το site Μονο για τέτοιες μιλάμε.
Είπα ότι μας έκλεψαν? Παρόλα αυτά τον κατάλογο όπως γνωρίζεις τον βλέπεις μόνο όταν κάθεσαι.
Απο εκεί και πέρα, πέρα των όσων παραγγείλαμε μας που τα θεωρώ ήδη ακριβά(αλλά τα είδαμε στον κατάλογο) χρεωθήκαμε και άλλα 4Ε για σέρβις. Μην μου πεις ότι το έγραφε ο κατάλογος, γιατί επειδή το γνωρίζω ότι γίνεται σε κάποια μέρη πάντα το κοίταγα. Σε άλλα μας το έλεγε ευγενικά η σερβιτόρα την ώρα της παραγγελίας.
Τώρα αν ήταν κάπου όχι τόσο ευκρινώς και δεν το πρόσεξα...οκ, κατάλογο διάβαζα όχι σύμβαση εργασίας...στα άλλα μαγαζιά πως ήταν ξεκάθαρο.
Επιπλέον καμιά διάθεση δεν είχα για 1-2 ώρες άραγμα, πήγα για να δω την πόλη και να την γυρίσω όσο πιο πολύ μπορώ, αλλά όταν τα πόδια μου παρέδωσαν ήθελα να κάτσω μισή ωρα να πιω ένα καφέ και να ξεκουραστώ...σε καρέκλα !!!(μέγα σφάλμα)!!!
οκ, μπορούσα να πάρω από μπαρ και να πάω να τον πιω σε καμιά πλατεία, αλλά τι κρίμα έβρεχε!
Τέλος πάντως εγω την προσωπική μου εμπειρία κατέθεσα, για τους επόμενους που θα πάνε, να έχουν το νου τους ότι παίζουν τέτοιες τιμές στα πολύ τουριστικά μέρη. Προφανώς ο καθένας έχει το δικαίωμα να πουλάει το προϊόν του όσο θέλει και εγω να μην το αγοράσω, αλλά πραγματικά στο συγκεκριμένομαγαζί, την συγκεκριμένη ποιοτητα κλπ την θεωρησα απίστευτα υπερεκτιμημενη.
Τώρα να λέμε ότι το Sant Eustacchio έχει φτηνό καφέ οκ, είναι μια χρησιμη πληροφορία...αλλά όταν σε μια πόλυ γυρνάς όλη μέρα δεν μπορείς να φυγεις από την μια περιοχή και να πας στην άλλη για να βρεις φτηνο καφέ.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδιά εντάξει τί συζητάμε τώρα;; Στην Ιταλία ο καφές πίνεται αλλιώς... Είναι άλλη νοοτροπία, πώς να το πω;; Δε θα κάτσει ο Ιταλός ουτε μια ουτε δυο ωρες για καφε... Ετσι έχει μαθει, έτσι έχει μεγαλώσει... Δε μπορεί να το αλλάξει κανείς αυτό... Επισκέπτοντας μια ξένη χώρα ή συμβιβάζεσαι με τον τρόπο ζωής εκεί ή όχι... Και αν θέλεις στην Ιταλία να αράξεις όπως αράζεις στην Ελλάδα ε, κάπως θα το "πληρώσεις" αυτό... Μπορεί με παραπάνω τιμή, γιατί στο ίδιο χρονικό διάστημα που εσύ καταλαμβάνεις ένα κομμάτι του χώρου, το μαγαζί θα μπορούσε να έχει εξυπηρετήσει περισσότερους ντόπιους, άρα προσπαθεί με κάποιο τρόπο από έναν τουρίστα να έχει το ίδιο κέρδος απ'ότι θα είχε με 4 ντόπιους στο ίδιο χρονικό διάστημα... Δε μου φαίνεται αθέμιτο κάτι τέτοιο... Νταξει μπορεί να είναι λάθος το σκεπτικο μου, τι να πω, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου..Δεν μπορούμε να απαιτούμε από μια άλλη χώρα να συμβαδίζει με τις δικές μας συνήθειες...εμείς είμαστε αυτοί που θα πρέπει να συμβαδίσουμε για 5-10 μερες με τις δικές τους.... Και μην ξεχνάμε ότι εδώ σε μας, μια πετρουλα να βλεπεις από το βραχο της Ακροπολης την πληρώνεις αδρά, για να μην αναφερω παραλιακες κτλ... Πόσο μάλλον στη Ρώμη που παντού υπάρχει "κάτι να δεις".....
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Προσωπικά είπα ότι δεν είχα σκοπό να κάτσω 1-2 ώρες.
Επιπλέον το άραγμα είναι σίγουρα ελληνική συνήθεια αλλά η Ρώμη έχει τόσα εκατομμύρια τουρισμό από όλο τον κόσμο, δεν νομίζω ότι έχουν αυτές τις τιμές για να μην ζημιωθούν από τους ελληνες που θα "κατσικωθούν" στην καρέκλα!
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Προσωπικά είπα ότι δεν είχα σκοπό να κάτσω 1-2 ώρες.
Επιπλέον το άραγμα είναι σίγουρα ελληνική συνήθεια αλλά η Ρώμη έχει τόσα εκατομμύρια τουρισμό από όλο τον κόσμο, δεν νομίζω ότι έχουν αυτές τις τιμές για να μην ζημιωθούν από τους ελληνες που θα "κατσικωθούν" στην καρέκλα!
Δεν μιλούσα συγκεκριμένα σε εσένα, σορρυ για την παρανόηση, προφανώς δεν εκφράστηκα σωστά.... Απλά αυτό που ηθελα να πω ειναι ότι αν ενας Ελληνας εχει μαθει στο αραγμα, να μην το αναζηταει αυτο στην Ιταλία, με το ιδιο σκεπτικο που αν ενας Τουρκος εχει μαθει να πινει μονο τουρκικο καφε να μην απαιτει να τον βρει στη χωρα του εσπρεσσο και με την ίδια λογικη (αν θα μπορουσε ποτε να χαρακτηριστει λογικη) που αν ενας Εσκιμωος εχει συνηθισει να πινει τον καφε του στο ιγκλου να μην απαιτει ιγκλου και στη Ρωμη!!:haha::haha: (Για να ελαφρυνω και λιγο την ατμοσφαιρα...)Αυτο μεσες ακρες ηθελα να πω, ελπιζω να γινομαι κατανοητη....

Οσο για το δευτερο σκέλος της απαντησης σου σε παραπεμπω στα τελευταια μου λογια : "Και μην ξεχνάμε ότι εδώ σε μας, μια πετρουλα να βλεπεις από το βραχο της Ακροπολης την πληρώνεις αδρά, για να μην αναφερω παραλιακες κτλ... Πόσο μάλλον στη Ρώμη που παντού υπάρχει "κάτι να δεις"..... "
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.176
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom