Ήμαρτον...Άγιος ο Μ. Αλέξανδρος!

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Κατσε τε Traveller, μην εισαι και τοσο αρνητικος, να το συζητησουμε το θεμα: Υπαρχει αλλωστε και η περιπτωση μια και τα οικονομικα της χωρας μας ειναι αριστα και μας περισσευουν μερικα φραγκα που δεν ξερουμε τι να τα κανουμε, να παμε να τους ριξουμε μερικες βομβιτσες στα αγαλματα τους και στις εκκλησιες τους και σε οτι απεικονιζει τον Μ. Αλεξανδρο να τους δειξουμε εμεις. Ενας μινι χειρουργικος βομβαρδισμος θα τους αλλαζε τις ιδεες τους εν ριπη οφθαλμου.
Επισης μπορουμε να κανουμε το ιδιο και σε οσους τους εχουν αναγνωρισει ως Μακεδονια....
Θα μας στοιχιζε κατι παρα πανω, αλλα τι στην ευχη; Λεφτα δεν εχουμε;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
δε γ....νται και αυτοι λεω εγω ... σορρυ στους admin αλλα ρε παιδια δεν μπορω να καταλαβω πως ΤΟΛΜΑΝΕ να ονομαζονται "μακεδονια" να το εχει αποδεχτει ολη η ευρωπη και ο κοσμος και η ελληνικη πολιτικη πλευρα να μην κανει τιποτα ......
Γιατί απλά δεν είμαστε σε θέση να υπερασπιστούμε τα εθνικά μας συμφέροντα και την εθνική μας κυριαρχία και γιατί υπάρχει ένα πολύ μεγάλο μέρος του πληθυσμού που θεωρεί ότι η σημαία είναι σημάδι εθνικισμού.

Κάποιοι άλλοι έκαναν πόλεμο σε άλλο ημισφαίριο για μερικά νησιά με πρόβατα και βοσκούς, εμείς απ' την άλλη φοβόμαστε να τρίξουμε τα δόντια σε ένα γειτονικό κρατίδιο που απειλεί και την εθνική μας κυριαρχία και τα εθνικά μας συμφέροντα στα Βαλκάνια.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
North66;326778 Κάποιοι άλλοι έκαναν πόλεμο σε άλλο ημισφαίριο για μερικά νησιά με πρόβατα και βοσκούς said:
τρίξουμε [/I]τα δόντια σε ένα γειτονικό κρατίδιο που απειλεί και την εθνική μας κυριαρχία και τα εθνικά μας συμφέροντα στα Βαλκάνια.
Σιγά μην έκαναν πόλεμο για τα πρόβατα και τους βοσκούς... βάση έχουν εκεί κάτω που ελέγχει ολόκληρη σχεδόν την Ν.Αμερική και την Ανταρκτική...

Και για να είμαστε και ρεαλιστές ρε North66 τι προτείνεις να κάνουμε δηλαδή? Πόλεμο για να τους υποχρεώσουμε να λέγονται όπως γουστάρουμε εμείς?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Γιατί απλά δεν είμαστε σε θέση να υπερασπιστούμε τα εθνικά μας συμφέροντα και την εθνική μας κυριαρχία και γιατί υπάρχει ένα πολύ μεγάλο μέρος του πληθυσμού που θεωρεί ότι η σημαία είναι σημάδι εθνικισμού.
Εγω παλι εχω την αισθηση οτι αυτοι οι οποιοι σε καιρο ειρηνης πρωι μεσιμερι βραδι μιλουν για τη σημαια ειναι οι πρωοι οι οποιοι σε δυσκολες στιγμες την κανουν με αλαφρα πηδηματακια προς το μερος του οχθρου.
Καπως οπως οι γερμανοτσολιαδες-δοσιλογους ενα πραγμα, οι οποιοι μολις εχασαν οι γερμανοι, ηταν οι πρωτοι οι οποιοι εδιναν μαθηματα "πατριωτισμου" σε οσους αντιπαραταχθηκαν ενοπλως στους κατακτητες. Ειναι και προς "τιμην" της χωρας μας αλλωστε που εξαιτιας αυτης της δρασης τους κανεναν δεν εχωσε στην φυλακη, αλλα τους προηγαγε σε αξιωματα για να εχουν ακομη πιο επιτυχη εθνικη δραση. Παραδειγμα: Ξενοφών Γιοσμάς - Βικιπαίδεια
Μετα συνεργαστηκαν και με τη χουντα κιολας και ξεπουλησαν την Κυπρο εν μια νυκτι. Μη μας τη λες λοιπον: δεν ειμαστε εμεις εξαιτιας των οποιων πασχει η εθνικη μας κυριαρχια, αλλα κοιτα λιγο προς τον Σαμσων για παραδειγμα και τα τσιρακια του...

Πιο εμπεριστατωμενα: http://www.hestia.gr/estia_books.asp?titlos=1-14-095

http://www.perizitito.gr/product.php?productid=29570
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Εγω παλι εχω την αισθηση οτι αυτοι οι οποιοι σε καιρο ειρηνης πρωι μεσιμερι βραδι μιλουν για τη σημαια ειναι οι πρωοι οι οποιοι σε δυσκολες στιγμες την κανουν με αλαφρα πηδηματακια προς το μερος του οχθρου.
Eγώ πάλι έχω την αίσθηση ότι άλλες πιο πλούσιες, φιλελεύθερες και μάλλον πιο πολιτισμένες δυτικοευρωπαικές χώρες έχουν προχωρήσει πέρα απ' τα μεταπολιτευτικά συμπλέγματα απ' τα οποία πάσχει η Ελλάδα και δε ντρέπονται ούτε να σηκώσουν τη σημαία ούτε αραδιάζουν κατεβατά ώστε να υποστηρίξουν ότι αυτοί που τιμούν τη σημαία είναι γερμανοτσολιάδες ή δοσίλογοι.









Δηλαδή με τη δική σου λογική ο προοδευτικός Νορβηγός θα έπρεπε να αποκαλέσει αυτόν που σηκώνει τη νορβηγική σημαία Κουίσλινγκ?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εγώ προσωπικά δεν θεωρώ την σημαία μας σημάδι εθνικισμού και κανένα κόμπλεξ ή ντροπή δεν έχω με αυτή... επίσης καμιά αντίρρηση δεν έχω να την αναρτούμε στις εθνικές εορτές ή να κοσμεί δημόσιες υπηρεσίες... η Έρση άλλα λέει και κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις... η Έρση ψέγει τους όψιμους εθνικιστές, που με προκάλυμμα την σημαία και το ζήτημα της Μακεδονίας δημαγωγούν ασύστολα... το θέμα μας δεν είναι η σημαία αλλά αυτοί που στο όνομά της έχουν κάνει εγκλήματα... μην προσπαθείς να βγάλεις κανέναν προδότη αγαπητέ North66... προδότες ήταν οι γνωστοί δοσίλογοι που άριστα σου υπενθύμισε η Έρση και όχι εμείς... μην ψαρεύεις σε θολά νερά , βλάπτει στην υγεία...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Mα τα ίδια λέμε... και στη Νορβηγία είχαν τους ντόπιους κατοχικούς δοσίλογους (βλπ Κουίσλινγκ) και τους ντόπιους ήρωες εναντίον του Γερμανού κατακτητή (βλπ Μαξ Μάνους), αλλά ούτε θεοποίησαν το Μαξ Μάνους ούτε ακύρωσαν τη σημαία όπως κάνουμε εδώ στην Ελλάδα.

Εκεί αντίθετα ξεπέρασαν τα κατοχικά συμπλέγματα, καταδίκασαν τους προδότες αλλά απ'την άλλη τιμούν τη σημαία τους και δε ντρέπονται να τη σηκώσουν είτε σε γιορτές είτε στα σπίτια τους επειδή κάποιος θα τους χαρακτηρίσει δημαγωγούς ή λαϊκιστές.

Αν έχεις πάει στη Νορβηγία θα παρατήρησες ότι πολλά μα πολλά σπίτια έχουν αναρτημένες σημαίες σε καθημερινή βάση, πράγμα που μου έκανε φοβερή εντύπωση προερχόμενος απ΄την εθνοφοβική Ελλάδα.
 
Μηνύματα
776
Likes
618
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Καλά εσύ τώρα ανάβεις φωτιές...
Το βλέπω για κλείδωμα το topic...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.247
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom