Ίος Ίος κανείς;

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Το 2003-4 οι τιμές ήταν λογικότατες. Για παράδειγμα ο φρέντο στο Far Out στο Μυλοπότα είχε 2,5 ευρώ. Φαγητό γύρω στα 20-25 ευρώ τα 2 άτομα και οι μερίδες σούπερ.
 

Basilis

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Το Αγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
εχω επισκεφθει την Ιο δυο φορες τα τελευταια 5 χρονια,αλλα και τις δυο προτιμησα καμπινγκ!
Γενικα εχω πολυ καλες αναμνησεις και πιστεευω οτι μπορεις ανετα να πας διακοπες εκει με την κοπελα σου,αρκει να αποφυγεις την Χωρα!στα θετικα του οτι οι τιμες διατηρουνται σε καλο επιπεδο σε σχεση με τα αλλα νησια και το φαγητο ειναι εξαιρετικο(δοκιμασε τα τοπικα τυρια),ιδιαίτερα στα προαναφερθεντα μαγαζια!Μεγαλη εντυπωση μου ειχε κανει το Ιος club-restaurant με την ξεμυαλιστικη θεα και την εξαιρετικη μουσικη-ταμαμ για ζευγαροκατασταση!Στη θεση σου παντως θα απεφευγα να παω τελη Ιουλιου κ αρχες Αυγουστου λογω πολυκοσμιας!Αν επιλεξεις να πας,επισκεψου οπωσδηποτε το παρεκκλησι του Αγιου Νικολαου!Ξετρελαθηκα με το ηλιοβασιλεμα και τη θεα στην Σικινο-απλα μαγεία!!Αν ξαναπηγαινα θα προτιμουσα να μείνω σε δωματιο στην παραλια στο Μαγγαναρι,την οποια θεωρω μια απο τις 4-5 καλυτερες παραλιες που εχω παει!οτι πρεπει για ζευγαροκατασταση και επικρατει απολυτη ησυχια!στη θεση σου θα απεφευγα να μπω στο κεντρο της Χωρας νυχτα γιατι ειναι μεγαλο ξενερωμα η ολη φαση με τα μπαρ,τα νοθευμενα ποτα κ τους κραχτες των κλαμπ!Τελος,αξεχαστη εμπειρια η νυχτερινη επιστροφη με τα ποδια απο την χωρα στον Μυλοποτα!
καλα να περασεις!
 

alexis1983

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλημέρα και πάλι ....

ευχαρίστω πολύ για της πληρόφοριές ....

ήταν απλά πορά πολύ κατατοπιστικές ....


καλό καλοκαίρι σε ολούς μας .......

και κουράγιο ο καυσωνάς φευγείιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι................
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Ο καύσωνας φεύγει, εμείς πότε θα φύγουμε για διακοπές????? Εεεεεεεε?????:clap:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Επισκέφτηκα την Ίο πριν 6 χρόνια περίπου και είχαμε μείνει στο κάμπινγκ στο Μυλοπότα.
Περάσαμε πολύ καλά γιατί είμασταν γυναικοπαρέα και νιώθαμε κάτι ανάμεσα σε super μοντέλα και star με τους τόσους άντρες που μας την έπεφταν!!!
Ατελείωτο φλέρτινγ, ατελείωτο ξενύχτι και μια αίσθηση ελευθερίας που δεν την έχω ξανανιώσει σε άλλο μέρος της Ελλάδας.
Από παραλίες δεν θυμάμαι και πολλά γιατί την είχαμε βγάλει στο Μυλοπότα.
Είχαμε επισκεφτεί και την Κουμπάρα αλλά φύγαμε πάνω στο δύωρο για να γυρίσουμε στο Μυλοπότα και κάτι φίλοι που είχαμε γνωρίσει εκεί μας πήγαν στο Μαγγανάρι με το αυτοκίνητο.
Δραματική εμπειρία καθώς το αυτοκίνητο χοροπηδούσε συνέχεια στον καρόδρομο!
Η παραλία θυμάμαι ήταν ωραία αλλά δεν μας είχε συναρπάσει!
Πάντως στο τετραήμερο πάνω είχα βαρεθεί το νησί και μόνο το ότι περνούσαμε τόσο καλά τα βράδια μας κρατούσε εκεί.
 

panosku78

Member
Μηνύματα
19
Likes
7
Πηγα στην Ιο περυσι το καλοκαιρι και ηταν καταπληκτικα, εχει πολυ ωραιες παραλιες, νυχτερινη ζωη και γενικα δεν ειναι ακριβη, χωρις να σημαινει οτι ειναι και φθηνη. Οι ποιο ωραια παραλια του νησιου ( για μενα ) ηταν πολυ δυσκολα προσβασιμη, χρειαστηκαι να κατεβουμε με το μηχανακι κατηφορα με κλιση 20-25% σε χωματοδρομο αλλα αξιζε τον κοπο - δυστηχως δεν θυμαμαι το ονομα της παραλιας για να σου πω. Η χωρα ειναι γεματη μπαρ, clubs και καφε τα οποια βρισκονται μεσα στα στενα σοκακια και γενικα μαζευει νεαρο κοσμο. Το κακο ειναι οτι μαζευει πολλους αγγλους τουριστες - οι οποιοι ειναι στον κοσμο τους και κανουν τα δικα τους- και πολλους ιταλους οι οποιοι ειναι normal.

Σου στελνω και μια photo να θαυμασεις την υπεροχη Ιο, εγω ξαναπηγαινα ευχαριστως και φετος
 

Attachments

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
και πολλους ιταλους οι οποιοι ειναι normal.
Οι Ιταλοί νορμάλ???:shock: Πού τσακώνονταν συνέχεια με τις ελληνικές παρέες και που χούφτωναν ότι έβρισκαν (ακόμα και τον άντρα μου χούφτωσαν οι αθεόφοβοι όταν έκανε τζόγκινγκ:haha:)
 

panosku78

Member
Μηνύματα
19
Likes
7
Τον χουφτωσαν γιατι οι ελληνες χουφτωνουν τις Ιταλιδες:haha: οπως και να εχει θεωρω οτι οι ιταλοι ειναι ποιο κοντα στους ελληνες και ταιριαζουν σαν παρεες, οι αγγλοι ειναι οι χειροτεροι τουριστες ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ
 

taksidiariko poul

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παίδες, είμαι 17 χρονων και με την παρέα μου ( αλλους 2 φίλους) φέυγουμε για Ίο μεθαύριο. Θα ήθελα να μάθω τι κατά τη γνώμη σας θα πρέπει να προσέξουμε, ποια μέρη πρεπει να επισκεφθούμε, που είναι καλά και φθηνά για να φάμε, πως μπορούμε να μεταφερόμαστε απ το 1 μέρος στο άλλο και γενικά όποια πληροφορία θα ήσασταν διατεθειμένοι να μοιραστείτε..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΥΓ. Έχουμε κλείσει ενοικιαζόμενα δωμάτια στη χώρα του νησιού
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Για το θέμα του φαγητού έχω γράψει κάποια εστιατόρια που προτείνω πιο πάνω, βέβαια στην χώρα έχει και σουβλατζίδικο αν θέλετε. Καλύτερα να νοικιάσετε μηχανάκι για την μετακίνηση...
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
Ιος
τσαμπα διακοπες (με ενα 500ρικο την βγάζεις αμα θες)
5ημερη νοοτροπία
farout (κολαση)
τσαμπα ποτα αλλα μπομπες (οι φούρνοι και τα σουβλατζίδικα ειναι πιο φτυνα στης μπυρες)
απιστευτες παραλίες
harmony berger το καλιτερο
harmony mojito με θεα το φεγγαρι
μαγγαναρι τερμα αριστερα τεραστιες μεριδες
3πμ μπουγατσα στην χωρα
κατω πλατεια (χωρα) τσιπουραδικο κατω απο κλιματαρια
πανω πλατεια τιγκα στον κοσμο
κρεπα σοκολατα διπλα στο "redbul" στην πανω πλατεία
τρελος χαβαλες (το ειπα?)
farout μετα τις 3μμ προσφορά σε φαγητό (φτηνά πακέτα για να μην μείνουν)
τερμα δεξια στον μηλοποτα ταβλακι και φρέντο χαλαρα
η χωρα το πρωι πανέμορφη
και τελος η ζωη στην Χωρα ξεκινάει στης 11,30 (πιο πριν νέκρα)

farout=
[media=youtube]r9G9bK3F9CA[/media] ...εία πεθερας. αρχίζει να "χαλάει" το κλήμα της
 
Last edited by a moderator:

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
O χρήστης tai τα είπε όλα.Εγώ γύρισα τη Δευτέρα που μας πέρασε από Ιο είναι ένα πολυ όμορφο νησί(κλασικό κυκλαδίτικο ξερό και γραφικό).Πραγματικά φθηνό και με πολυ ωραία μέρη και τέλειες παραλίες.Ο μυλοπότας τέλεια.Αυτή την εποχή δεν έχει σκάσει ακόμη τρελός κόσμος οπότε η χώρα ήταν καθαρή οι παραλίες όχι πίτα και γενικώς το όλο σκηνικό τέλειο.Εμείς πήγαμε ζευγάρι και περάσαμε super.Για φαγητό σε ταβερνούλες εως 40 ευρώ τα δυο άτομα και φαί μέχρι σκασμού και σουβλάκια νόστιμα και γύρω στα 2 ευρώ.Ποτά μπόμπες αλλά καλοκαίρι είναι δε βαριέσαι!(5-8 ευρώ οι τιμές).Συγκοινωνία πολύ καλή 4 λεωφορεία (ο Φώτης Ο Γιάννης και άλλοι δύο πολυ εξυπηρετικοί οδηγοι)Το εισιτήριο 1.40 όπου και να πας.Αυτά.Αν θέλεις κάτι ποιο συγκεκριμένο εδώ είμαστε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom