Βιετνάμ Ινδονησία Μαλαισία Ταϊλάνδη Όσοι ενδιαφερόμενοι, επικοινωνήστε

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190
Συγγνώμη εκ των προτέρων για το ότι “ανεβάζω” το κείμενο αυτό σε χώρο (Ταξιδιωτικές ιστορίες σε εξέλιξη) που κανονικά δεν “πατάει”, αλλά δεν ήξερα πού αλλού... Βασικά ήθελα να... απευθύνω ανοικτή πρόσκληση σε όποιον ετοιμάζει ταξίδι σε Μαλαισία, Βιετνάμ, Ταϊλάνδη ή Μπάλι κι έχει ερωτήσεις πρακτικού χαρακτήρα (σχετικά με το μπάτζετ του ταξιδιού, για παράδειγμα, ή... ξέρω 'γω... για το πώς κλέβουν τα ανεπίσημα ανταλλακτήρια συναλλάγματος τους τουρίστες στο Μπάλι), αν θέλει, να επικοινωνήσει μαζί μου. Μόλις πέρασα τέσσερις μήνες στη... “γειτονιά”, και μπορεί να είμαι σε θέση να βοηθήσω. Είμαι από εκείνα τα... φρικιά που ενώ ταξιδεύουν καταγράφουν ακόμη και την... κατεύθυνση του ανέμου, πόσο μάλλον τιμές, κόστη, λεπτομέρειες μετακίνησης και άλλα σχετικά, οπότε...

Καλά ταξίδια σε όλους!

Δημήτρης
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Συγγνώμη εκ των προτέρων για το ότι “ανεβάζω” το κείμενο αυτό σε χώρο (Ταξιδιωτικές ιστορίες σε εξέλιξη) που κανονικά δεν “πατάει”, αλλά δεν ήξερα πού αλλού... Βασικά ήθελα να... απευθύνω ανοικτή πρόσκληση σε όποιον ετοιμάζει ταξίδι σε Μαλαισία, Βιετνάμ, Ταϊλάνδη ή Μπάλι κι έχει ερωτήσεις πρακτικού χαρακτήρα (σχετικά με το μπάτζετ του ταξιδιού, για παράδειγμα, ή... ξέρω 'γω... για το πώς κλέβουν τα ανεπίσημα ανταλλακτήρια συναλλάγματος τους τουρίστες στο Μπάλι), αν θέλει, να επικοινωνήσει μαζί μου. Μόλις πέρασα τέσσερις μήνες στη... “γειτονιά”, και μπορεί να είμαι σε θέση να βοηθήσω. Είμαι από εκείνα τα... φρικιά που ενώ ταξιδεύουν καταγράφουν ακόμη και την... κατεύθυνση του ανέμου, πόσο μάλλον τιμές, κόστη, λεπτομέρειες μετακίνησης και άλλα σχετικά, οπότε...

Καλά ταξίδια σε όλους!

Δημήτρης
Πρώτα απόλα αν απευθύνεται κάποιος σε ανταλακτήρια είναι βέβαιο πως θα βγει χαμένος.Μια αρχή είναι να κάνει ανάληψη απο ATM τοπικό νομισμα με Debit απο τον λογαριασμό που διαθέτει (με την προυπόθεση να βρεί ATM εκεί που θα βρίσκεται:D).
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Τυχερε Δημτρη...4 μηνες Ν.Α Ασια. Σιγουρα θα εχεις να μας πεις πολυ περισσοτερα απο καποια τιπς, που ειναι παντα ευπροσδεκτα. Δεν μας γραφεις καμια ιστορια καλυτερα... :D

Ευχαριστουμε για την προσφορα. Εκεινα τα μερη εχουν πολυ περαση τελευταια, οποτε ο,τιδηποτε θεωρεις εσυ χρησιμο ξεφουρνισε το... καπου θα πιασει τοπο.
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
Καλώς ήρθες και ευχαριστούμε για την ευγενική και χρήσιμη προσφορά σου.:) Οτι μπορείς να μας πείς είναι καλοδεχούμενο και απαραίτητο, κυρίως για Βιετνάμ και τις γειτονικές χώρες.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Οπως καταλαβαινεις,περιμενουμε ιστορία, η μαλλον ιστοριες!!!:clap::clap:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εννοειται οτι περιμενουμε ιστορια ..ευχαριστουμε πολυ για την προσφορα...θαυμαζουμε τον τροπο που ταξιδευεις Δημητρη και εχω διαβασει το Phila had me at hello και μου αρεσε παρα πολυ
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190
Γείτονα Τουμπιώτη, σε μέρα που το ευρώ έδινε “κανονικά” λιγότερες από 12.000 ινδονησιακές ρουπίες, αντάλλαξα ευρώ με σχεδόν 13.000 ρουπίες το ένα. Η τιμή συναλλάγματος ήταν πολύ καλή για να είναι αληθινή, και μόνο μετά από δύο μέρες κατάλαβα την κομπίνα. Μετράνε μπροστά σου τις ρουπίες, σου δίνουν να μετρήσεις κι εσύ τα χρήματα, τα παίρνουν ξανά στα χέρια τους για να τα μετρήσουν (και καλά) μια ακόμη φορά, ταυτόχρονα σου ζητούν να ψάξεις μήπως έχεις ένα χαρτονόμισμα για να το στρογγυλέψουν το ποσό, κι όπως εσύ αφαιρείσαι, τσουπ, αφαιρούν από το... μάτσο χαρτονομισμάτων που έχουν στα χέρια τους ένα μέρος, και σου δίνουν λιγότερα χρήματα στο χέρι. Αν το καταλάβεις, βγαίνεις ΠΟΛΥ κερδισμένος (κι εκείνοι πολύ χαμένοι), μια και η τιμή που σου δίνουν είναι πραγματικά τρελά συμφέρουσα. Αν δεν το καταλάβεις, είτε μένεις με την εντύπωση ότι κάπου σου παράπεσαν τα χρήματα που σου λείπουν, είτε καταλαβαίνεις ότι σε κορόιδεψαν και δεν κάνεις τίποτα, είτε (δικιά μου περίπτωση) καταφεύγεις σε όποια... δραστική λύση σε φωτίσει η όποια μούρλα κουβαλάς στον εγκέφαλο, και παίρνεις τα χρήματά σου πίσω (μη σου πω και με τόκο...).


Ελένη, στις 25 Ιουνίου πετάω πάλι για Μαλαισία, κι αυτήν τη φορά θα μείνω στη... γειτονιά μέχρι τις 3 Νοεμβρίου. Μετανιώνω που δεν έγραψα τίποτα τέσσερις ολόκληρους μήνες, κι ελπίζω για το δικό μου καλό (επειδή μου κάνει πολύ καλό να γράφω, ανεξαρτήτως... παραγόμενου “προϊόντος”) αυτήν τη φορά να μην τεμπελιάσω/δειλιάσω πάλι.


Μάιρα, η πολύ γενική συμβουλή μου σε όποιους θέλουν να πάνε στο Βιετνάμ είναι να γράψουν σε ένα χαρτάκι ένα μήνα πριν πετάξουν εκεί, “ό,τι και να συμβεί, διατήρησε το χιούμορ σου”, και να το κολλήσουν στο ψυγείο τους για να το βλέπουν αρκετές φορές κάθε μέρα. Ειδικά αν είναι ευέξαπτοι σαν εμένα. Αν είσαι του “χαλλλλαρά” και του χαβαλέ τρόπου αντιμετώπισης εκνευριστικών καταστάσεων, το Βιετνάμ είναι παράδεισος. Αν δεν μπορείς να βάλεις χαλινάρι στα νεύρα που σου προκαλούν πολλές σκηνές/πηγές εκνευρισμού κάθε μέρα, δε βλέπεις την ώρα να φύγεις. Κι αυτά τα γράφω έχοντας κουβεντιάσει επί του θέματος με αρκετούς τουρίστες που συνάντησα εκεί. Δεν είναι προϊόν μόνο της δικής μου (καθ' όλα υπαρκτής) παραξενιάς.


Meli, μακάρι να “το είχα” αυτές τις ημέρες να γράψω αναλυτικά ιστορίες, αλλά διανύω παρατεταμένη περίοδο συγγραφικής ξηρασίας... :)


Aaaaand last but not least, Κλεοπάτρα, ευχαριστώ πολύ, αλλά... είπαμε... Ξηρασία... :)
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
καλως τον...
πως τα περασες?
πως ειναι η ελλαδα μετα απο τοσο καιρο?
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Σε ζηλευω τοσο που ξαναφευγεις,και ειδικα για τοσο μεγαλο διαστημα...:clap:
Λοιπον ενας τυπος Γερμανος που ειχα γνωρισει στην Ταυλανδη,μου ειχε προτεινει να παω Βιετναμ,οτι ηταν πιο μη τουριστικά,αλλα οτι να ειμαι προετοιμασμενη για τους πολυ χαλααααρους τους ρυθμους!:D
Ιουνιο τι λεει η περιοχη?
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Καλως ηρθες 10900km....4 μηνες στη γειτονια...ζηλευω.

Εκτος απο Μπαλι πηγες καπου αλλου στην Ινδονησια?
Γραψε οτι μπορεις...οτι σου βγαινει...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Δημήτρη να περάσεις υπέροχα στη Μαλαισία.
Να ξέρεις ότι εκπληρώνεις το όνειρο πολλών από εμάς και μακάρι να μας γράφεις μερικά πράγματα έτσι για να ονειρεύομαστε λίγο.
 

taniakar

Member
Μηνύματα
245
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Πόσο πολύ σε ζηλεύουμε όλοι για το χρονικό διάστημα που πέρασες στην περιοχή...Ετοιμάζομαι για ταξιδάκι 2 εβδομάδων στην Ταϋλάνδη και τώρα φτιάχνω το πρόγραμμα του ταξιδιού. Αναρωτιέμαι, λοιπόν, αν αξίζει να συμπεριλάβω την πρωτεύουσα ή μήπως λόγω των γεγονότων θα ήταν καλύτερα να την αφήσω για άλλη φορά..Το ταξίδι θα πραγματοποιηθεί αρχές Αυγούστου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom