Όταν όλα πάνε διαφορετικά από ότι τα σχεδίασες!

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
τώρα ανακάλυψα την ιστορια σου και τη διάβασα μονορουφι . Απολαυστική !
καλά να περνάτε .....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

(βέβαια οτι κανείς δεν πιάνει την Έλληνίδα στην καθαριότητα είναι δεδομένο)

A μπα, οι λατίνοι είναι πολύ πιο καθαροί και θεωρούν όλους τους ευρωπαίους πενταβρωμικους. Η mania τους με την καθαριότητα, και ειδικά τη σωματική, είναι εξωφρενική. Αρκετές φορες οδηγοί τουριστικών λεωφορείων μου έχουν ζητήσει να πω ευγενικά στους Έλληνες τουρίστες να πλένονται πιο συχνά, αλλιώς δε θα έρθουν την επομενη μέρα διότι δεν αντέχουν τη βρώμα τους.

Αλλα γενικώς συμφωνώ κι εγώ ως παθών ότι η βρώμα των εγγλέζων δεν υπάρχει πουθενά. Αναγκαστικά να συγκατοικήσω κι εγώ και ειλικρινά σοκαρίστηκα από τις πεποιθήσεις τους περί καθαριότητας.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Ε, λοιπόν θα έπαιζα και στοίχημα οτι είμαστε οι πιο παστρικοί.
Πέφτω απο τα σύννεφα.

Δηλαδή έχεις πετύχει αρκετούς Έλληνες που δεν κάνουν 1 φορά την ημέρα μπάνιο ή απλά μυρίζουμε διαφορετικά και τους κακοφαίνεται ;
Το λέω γιατί κι εμένα μου μυρίζουν οι μαύροι ενώ όσους έχω γνωρίσει είναι πεντακάθαροι.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
@KIKI Σε ευχαριστούμε πολύ καλή μου, να σαι καλά :)

@Yorgos Αυτό που λες για την καθαριότητα των Λατίνων το έχω ακούσει και εγώ. Ειδικά για τις γυναίκες. Χαχα φαντάσου αν τους μυρίζουν οι Έλληνες πόσο θα υποφέρουν με τους Άγγλους και λοιπούς :p

@jousis Οι ανατολίτες που κάνουμε εδώ παρέα είναι πεντακάθαροι, αλλά γενικά μας μυρίζουν περίεργα. Φαντάζομαι ότι παίζει ρόλο και η διατροφή, δηλαδή το πολύ αρνί και τα μπαχαρικά τα οποία τρώνε...οπότε ίσως έχει κάποια βάση αυτό που λες. :p
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δηλαδή έχεις πετύχει αρκετούς Έλληνες που δεν κάνουν 1 φορά την ημέρα μπάνιο ή απλά μυρίζουμε διαφορετικά και τους κακοφαίνεται ;
Μια φορα την ημερα μπάνιο θεωρείται μεγάλη βρωμιά στη λατινική αμερική. Τα παιδάκια στα σχολεια της κουβας τραγουδάνε το πρωί "είμαι κουβανός, κάνω τρία ντούς την ημερα". Πριν από λίγο καιρό σε μια τράπεζα στην Κουβα η υπάλληλος άφησε το ταμείο κι έφυγε για να πάει σπίτι της να κάνει ντούς γιατί ίδρωσε κι όταν διαμαρτυρηthηκα με κοιτούσαν όλοι περίεργα και μια κυρια μου είπε "μα δεν ακούσατε; αφού ίδρωσε η κοπέλα". Γενικώς το να κανεις μονο μια φορα μπάνιο την ημερα θεωρείται αίσχος και η διαφορα είναι πραγματική, οι άνθρωποι στη λατινική αμερική απλά μοσχομυρίζουν.

Ειδικά οι γυναίκες είναι κάτι το απίστευτο, μοσχομυρίζουν κι εκεί που...δεν το περιμένεις.

Καλά, τους άγγλους, γάλλους κλπ οι λατίνοι τους έχουν στα μαύρα κατάστιχα, εμάς κάπως μας αποδέχονται. Την πρώτη μου κοπέλα στην Κουβα τη ρωτούσαν οι φίλες της "τα έχεις με ξένο? και δε σου βρωμάει? A, πλένεται πάνω από δυο φορες τη μέρα, άρα θα είναι κάπως υποφερτή η κατάσταση...".
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
"Τα παιδάκια στα σχολεια της κουβας τραγουδάνε το πρωί "είμαι κουβανός, κάνω τρία ντούς την ημερα".
Χιχι τώρα μου ήρθε τραγουδάκι για τους Βρετανούς.
" I am a British man, and I take once per week a bath" :p
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Χιχι τώρα μου ήρθε τραγουδάκι για τους Βρετανούς.
" I am a British man, and I take once per week a bath" :p
Έχω ένα χιουμοριστικό βιβλιαράκι από την περίοδο που σπούδαζα στο UK με τίτλο "The How to be British Collection". Μέσα έχει διάφορα ενδεικτικά της ιδιοσυγκρασίας τους, συνοδευόμενα από σκιτσάκια. Έχει ένα λοιπόν με μια κυριούλα να κάθεται σε ένα ελεεινής βρωμιάς δωμάτιο (σαν αυτά της γνωστής εκπομπής καλή ώρα) και να πίνει αγέρωχη το τσάι της λέγοντας "You can tell I'm British because I'm not bothered about a bit of dust". :p
 

kanarinaki

Member
Μηνύματα
32
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Περού -Μάτσου Πίτσου
Πωπω διάβασα το θέμα σας,καλά κάνατε και τα χώσατε στον μεσίτη το ίδιο θα έκανα κι εγώ.Είναι σαν να διάβαζα δική μου αντίδραση.Και το βλέμμα που είχες όταν μπήκες στο σπίτι,προσωπικά παίζει να είχα μπήξει και τα κλάματα..Αλλά τα καταφέρατε, μπράβο :clap::clap::clap:
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πωπω διάβασα το θέμα σας,καλά κάνατε και τα χώσατε στον μεσίτη το ίδιο θα έκανα κι εγώ.Είναι σαν να διάβαζα δική μου αντίδραση.Και το βλέμμα που είχες όταν μπήκες στο σπίτι,προσωπικά παίζει να είχα μπήξει και τα κλάματα..Αλλά τα καταφέρατε, μπράβο :clap::clap::clap:
Σε ευχαριστούμε πολύ kanarinaki. :)
Γενικά έχουμε ρίξει κάτι ομηρικούς καβγάδες με το μεσίτη που δεν μπορώ να σας τους περιγράψω.
Που να δείτε τι θα γίνει και την άλλη εβδομάδα που θα ανανεώσουμε το συμβόλαιο. Θα σας μεταφέρω τον παλμό. :p
 

kanarinaki

Member
Μηνύματα
32
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Περού -Μάτσου Πίτσου
Σε ευχαριστούμε πολύ kanarinaki. :)
Γενικά έχουμε ρίξει κάτι ομηρικούς καβγάδες με το μεσίτη που δεν μπορώ να σας τους περιγράψω.
Που να δείτε τι θα γίνει και την άλλη εβδομάδα που θα ανανεώσουμε το συμβόλαιο. Θα σας μεταφέρω τον παλμό. :p
Xαχαχαχα φαντάζομαι ,σε θέλω μάχιμη και με το σπαθί στο χέρι !!
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
*Πάντως μια κοπέλα από Κόστα Ρίκα που γνώρισα, δεν κάναμε βέβαια καθημερινή παρέα όμως συναντιόμασταν αρκετές φορές κάθε μήνα, δεν μου φαινόταν τόσο καθαρή. Το μαλλί της ήταν πάντα σα λαδωμένο. Σίγουρα υπάρχουν (;) και εξαιρέσεις. Σε αντίθεση με ένα φίλο από Μεξικό που μοσχοβολούσε συνεχώς.
Πολύ σημαντική πληροφορία περί προσωπικής υγιεινής στην Λ.Αμερική αν και φαντάζει αστείο πως 2 φορές μπάνιο θεωρείται υποφερτό. :eek: Δηλαδή κάποιους που δουλεύει σε εξωτερικό χώρο και ιδρώνει περισσότερο, φεύγει κάθε 3 ώρες από τη δουλειά για να κάνει μπάνιο;!

Ενδιαφέρον θέμα για συζήτηση. Δεν ξέρω αν υπάρχει ήδη όμως μπορείτε εσείς που έχετε ταξιδέψει σε τόσες χώρες να ανοίξετε ένα θέμα περί καθαριότητας ανά ήπειρο/χώρα/κατοίκους που έχετε επισκεφτεί. Να ξέρουμε και υπόλοιποι που τώρα ξεκινάμε που θα μας κοιτάνε με μισό μάτι αν στάζει μια σταγόνα ιδρώτα στο μέτωπο ή θα μας θεωρούν πλούσιους αν κάνουμε μια φόρα την ημέρα μπάνιο. ;)
 

kanarinaki

Member
Μηνύματα
32
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Περού -Μάτσου Πίτσου
Κανένα νέο σχετικά με την ανανέωση του συμβολαίου;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.785
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom