Όταν όλα πάνε διαφορετικά από ότι τα σχεδίασες!

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Kanel μου τώρα τα διάβασα όλα.Απίστευτη ιστορία πραγματικά.Είχα ακούσει και δει πολλά.Μια περίοδο βλέπαμε και εμείς σπίτια στην Αγγλία και θυμάμαι όταν μας τα έδειχναν οι μεσίτες(με τον κόσμο μέσα όπως εσάς) αναρωτιόμουν πώς γίνεται να είναι όλα μα όλα τόσο βρώμικα.Σιχαινόμουν να πλησιάσω τα δωμάτια που έδειχνε.Εν τω μεταξύ μόνο ένα ήταν κάπως πιο καθαρό και ο μεσίτης μας είπε "είδατε αυτό σε τι καλή κατάσταση μένει ο ίδιος ο ιδιοκτήτης τα άλλα είναι νοικιασμένα".Και αναρωτιέσαι γιατί όταν νοικιάζουν δεν καθαρίζουν το σπίτι που μένουν;σε βρώμικο μένουν; Αδιανόητο.

Ελπίζω τώρα τουλάχιστον να περνάτε καλά.:)
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Τι ωραίο το τέλος (??) τις ιστορίας...!!
Άντε να σας έρθουν όοοολα καλά από εδώ και στο εξής αν και οφείλω να ομολογήσω πως έχω εθιστεί λίγο στα απίστευτα που μας περιγράφεις!! Τουλάχιστον αν τύχει και βρεθείτε σε κανένα γύρισμα ή κάνα άλλο σκηνικό περίεργο γράψε να γελάσουμε!!! :p
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Ρέκβιεμ για τον μεσίτη (θάνατος) ...
σκοτεινό γραφείο (αγωνία) ...
σκηνικό για τσόντες (σεξ) ...
και μετά απλά πήρατε σπίτι και ρίξατε ένα βρισίδι;

Να αλλάξεις το τέλος άμεσα σε κάτι πιο ενδιαφέρον. Η ταινία σου έχει προοπτική αλλά προς το παρόν... ***
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Προτείνω το Travelstories να πάρει τα δικαιώματα της ιστορίας της @Kanel28 για να το γυρίσουμε ταινία.
Κανελιτσα μου,αφου συμφωνει το αφεντικο,εχουμε και παραγωγο(τον ιδιοκτητη),μπορουμε να ξεκινησουμε τα γυρισματα....:xalara:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτός ο Ινδός είχε και την κλασική ακαταλαβίστικη προφορά; Την κόβω για επιτυχία την ταινία, με τον τύπο σε φάση Μπόρατ.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
@alma Ναι καλή μου, περνάμε μια χαρά. Όλοι αυτοί οι μήνες με τα τόσα τραγελαφικά περιστατικά είναι τρομερή εμπειρία.

@happy_dreamer Σε ευχαριστούμε πολύ...Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να κλείσει αυτή η ιστορία γιατί πρέπει να ξεκινήσω το κεφάλαιο με την αγγλική καθημερινότητα. Θα έχει και εκεί κάποια ευτράπελα αλλά όχι τόσο πιπεράτα. Αλλά που ξέρεις, αυτή η χώρα/πόλη είναι όλο εκπλήξεις.

@jousis Χμ, ακούω προτάσεις για το ιδανικό τέλος. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν ήθελα να τελειώσει τόσο αναίμακτα/ξενέρωτα αλλά όπως είπα και παραπάνω ποτέ δεν ξέρεις...:p

@karfitsa Έχουμε και τα στούντιο έτοιμα...:p Νομίζω ότι σίγουρα του μπήκαν ιδέες του παραγωγού/ιδιοκτήτη γιατί όταν ήμασταν στο γραφείο μας σκάναρε από πάνω μέχρι κάτω. Έχω και αυτήν την ρωσοπόντια αγγλική προφορά, οπότε ότι πρέπει :p

@Yorgos Η προφορά του ιδιοκτήτη είναι ακριβώς όπως την φαντάζεσαι "ντις κοντρακτ" νταντ απαρντμεντ" και τέτοια...Επίσης ήταν ντυμένος στην τρίχα με κουστούμι και γραβάτα, ολόχρυσο ρολόι και δυο τρεις αλυσίδες στο λαιμό από μέσα από τον γιακά. Ταινία τύπου Μποράτ δεν ξέρω αν θα τη δεχτεί η εταιρία παραγωγής, πιο κοντά τη βλέπω σε ταινία τύπου "Βάλε μου κι άλλο... κάρυ, Νο2"
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Χαχαχαχα σκέτη απόλαυση είσαι! Κάθε φορα ανυπομονώ για το επόμενο κεφάλαιο! !
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Ελενάρα μου! Χαίρομαι πολύ που τα απολαμβάνετε...:)
 

GreekTeacher

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Έχει περάσει πολύυυυυυυυυς καιρός από τότε που ξεκίνησε αυτή η συζήτηση αλλά αν ακόμα υπάρχει διάθεση και χρόνος θα ηθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα μιας και η προοπτική της μετοίκησης στην Αγγλία είναι πιθανή ... :)
Πώς είναι η ζωή εκεί;;
Υπάρχει ανθρωπιά, φιλίες, άνθρωποι προσιτοί και φιλόξενοι;
Αν σύγκρινες τώρα, την ζωή σου στην Ελλάδα και την Αγγλία τι θα έλεγες;; Το μετάνιωσες;;;
Ελπίζω να μην κούρασα με τις ερωτήσεις μου και σου εύχομαι τα καλύτερα!! :clap:
 
Last edited:

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Έχει περάσει πολύυυυυυυυυς καιρός από τότε που ξεκίνησε αυτή η συζήτηση αλλά αν ακόμα υπάρχει διάθεση και χρόνος θα ηθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα μιας και η προοπτική της μετοίκησης στην Αγγλία είναι πιθανή ... :)
Πώς είναι η ζωή εκεί;;
Ελπίζω να μην κούρασα με τις ερωτήσεις μου και σου εύχομαι τα καλύτερα!! :clap:
Καλησπέρα καλή μου. Με μεγάλη μου χαρά να βοηθήσω...
Πραγματικά δεν ξέρω τι να πρωτοπώ. Είναι τόσα πολλά αυτά που θα ήθελα να γράψω γι αυτήν τη χώρα καλά και κακά. Οι διαφορές με την Ελλάδα πολλές και δεν εννοώ σε θέματα καιρού και φαγητού γιατί αυτά συνηθίζονται :p
Θα με βοηθούσες αν με ρωτούσες πιο συγκεκριμένα πράγματα....οπότε θα σου απαντήσω για την ώρα στις πολύ συγκεκριμένες ερωτήσεις που μου έκανε γιατί για να απαντήσω για πως είναι η ζωή εδώ γενικά θα χρειαστούν άλλοι δυο server για να υποστηρίξουν το φόρουμ. :p :p

Αν σύγκρινες τώρα, την ζωή σου στην Ελλάδα και την Αγγλία τι θα έλεγες;; Το μετάνιωσες;;;
Η σύγκριση είναι δύσκολη. Γιατί αν μπει το συναισθηματικό κομμάτι στη μέση και τα βιώματα η απάντηση θα είναι διαφορετική με το αν το δεις καθαρά επαγγελματικά και από πλευράς οργάνωσης...Πάντως με τίποτα δεν το έχω μετανιώσει και δεν θα γυρνούσα εύκολα πίσω στην Ελλάδα στην παρούσα φάση...

Υπάρχει ανθρωπιά, φιλίες, άνθρωποι προσιτοί και φιλόξενοι;
Με επιφύλαξη θα πω ότι οι άνθρωποι είναι γενικά πιο ψυχροί και λιγότερο φιλόξενοι από το μέρος της Ελλάδας που μεγάλωσα εγώ...
Όμως έχουν μάθει να συμβιώνουν με ανθρώπους από όλο τον κόσμο, να χαίρονται και να γιορτάζουν τα έθιμα και τις θρησκείες όλης της γης είναι πολύ ανεκτικοί στα μπακαλίστικα αγγλικά που μιλούμε όλοι οι μετανάστες, δίνουν ευκαιρίες ανεξαρτήτου χρώματος θρησκείας, φύλου...Οι κοινωνίες εδώ είναι πολυπολιτισμικές και αυτό κάνει αρκετά πιο ζεστές τις πόλεις. Έχω γνωρίσει και έχω φίλους από όλο τον κόσμο και φυσικά πολλούς καταπληκτικούς Άγγλους. Απλά έχουν στην κουλτούρα τους κάποια πράγματα που εμείς τα κάνουμε διαφορετικά...

Δεν θα άλλαζα με τίποτα στον κόσμο το φετινό Χριστουγεννιάτικο πάρτι της δουλειάς μου που προς το τέλος της βραδιάς βρεθήκαμε συνάδελφοι, supervisors, managers από 15 διαφορετικές χώρες αγκαλιασμένοι και ζαλισμένοι από τα ποτά σε ένα κύκλο να τραγουδάμε beatles και μετά να χορεύουμε Justin Bieber :p
Με τους συναδέλφους μου οι σχέσεις μου είναι άριστες όπως ήταν και με τους συναδέλφους μου στην Ελλάδα μόνο που εδώ είναι Άγγλοι, Ινδοί, Ισπανοί, Πορτογάλοι, Λετονοί, Λιθουανοί, Πολωνοί, Γερμανοί, Αλγερινοί από το Μπαγκλαντές τη Τζαμάικα τη Γαλλία και τη Σουηδία...

Τέλος με επιφύλαξη και πάλι θα πω ότι στις πόλεις της Αγγλίας που το αγγλικό στοιχείο υπερέχει κατά πολύ οι άνθρωποι είναι λίγο πιο εσωστρεφείς και πιο ψυχροί.

Εν συντομία μια μετοίκηση στην Αγγλία δεν είναι εύκολη υπόθεση και τα εργασιακά δεν είναι και τόσο ρόδινα όσο μπορεί να φαίνονται. Θέλει προσεκτικό σχεδιασμό μια τέτοια απόφαση. Εύχομαι καλή τύχη σε ότι και αν αποφασίσεις και εδώ είμαι να απαντήσω σε ότι μπορώ να βοηθήσω :)
 

GreekTeacher

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σε ευχαριστω πολύ για την βοήθεια και την άμεση απάντηση σου!! ;)
Αυτο που λέγεται ότι ειναι μίζερα και καταθλιπτικά από οτι κατάλαβα δεν θα το ελεγες εε;
Η αλήθεια είναι ότι είμαι μικρή και με τρομάζει να αφήσω πίσω τους δικούς μου αλλά μιας και δασκάλους δεν βλέπω να παίρνουν για την επόμενη 5ετία είπα να πληροφορηθώ για το έξω! :oops:
Η ζωή ακριβή; εν τέλη συμφέρει οικονομικά και σε ποιοτήτα ζωής ( κλάδος υγείας, υπηρεσιών) η μετανάστευση στην Αγγλια?
Να σαι καλα πάντως και μια ζωή επιτυχίες!!! :xalara:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.739
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom