Όχι και τόσο Fast...

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Με τι αιτιολογία σου έκαναν ακύρωση; ότι δεν πληρώθηκαν από το γραφείο;

Ότι το ίδιο το πρακτορείο ακύρωσε την κράτηση.

όταν έχουμε κράτηση και το ξενοδοχείο μας αρνηθεί δωμάτιο δεν έχουμε κάποια δικαιώματα;

Ναι, αλλά όχι απέναντι στο ξενοδοχείο. Γι αυτούς την κράτηση δεν την έκανα εγώ, αλλά το πρακτορείο. Αν το πρακτορείο την ακύρωσε, τι να κάνει το ξενοδοχείο; Τα όποια δικαιώματα έχω, είναι απέναντι σε αυτόν τον οποίο πλήρωσα για τις υπηρεσίες, στη συγκεκριμένη περίπτωση το πρακτορείο, κι όχι το ξενοδοχείο. Το ξενοδοχείο δε φταίει σε κάτι, του έκαναν μια κράτηση, του την ακύρωσαν και πούλησε τα δωμάτια αλλού.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Εμένα πάντως οι πηγές μου από "μέσα" μου λένε πως όλα αυτά
είναι λάσπη των ανταγωνιστών, και πως όλα είναι οκ.
Δεν το έχω ψάξει καθόλου το θέμα με την AFT για να έχω προσωπική άποψη, απλά το αναφέρω
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
297
Likes
864
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Εγώ έχω κάνει αγορές εισητηρίων-ξενοδοχείων από την AFT μέσα στον Απρίλιο. Για τα εισητήρια πήρα την aegean και μου επιβεβαίωσαν ότι όλα είναι εντάξει. Αναφέρομαι σε εισητήρια για τον Οκτώβριο 14΄ και για τον Μάρτιο 15΄. Για τα ξενοδοχεία όμως που έχω κλείσει με δυνατότητα ακύρωσης, για το Μάρτιο του 15΄ έχω απόδειξη πληρωμής. Δεν έχω επικοινωνήσει ακόμα με τα ξενοδοχεία απευθείας. Προτείνετε να τους στείλω e-mail; Πρέπει να ανησυχώ;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Εγω τωρα πηρα γραμμη αυτο που εγινε με την airfast και μολις εχθες εκλεισα με κουπονια διαμονη σε ξενοδοχειο!
Σημερα παντως που επικοινωνησα με το ξενοδοχειο γραφοντας τους οτι ειναι paid, μου επιβεβαιωσαν... (ενω εκανα κρατηση απο airfast, το voucher λεει Payable through Tourico Holiday Inc. Μακαρι να μην υπαρξει προβλημα.... :rolleyes-80:

-"Madame, Monsieur bonjour,
Please confirm the reservation that it was made and paid by Tourico Holiday Inc under my name.......''

-"We confirm your réservation from 29th of november to 03rd of december 2014, 4 nights."
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Και εγώ που έχω κάνει κράτηση για Νοέμβριο, από την Aegean μου επιβεβαίωσαν ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Προσωπικα επειδη ειμαι ηδη σε διακοπες και δεν εχω σκοπο να χαλασω τη διαθεση μου, αν μου ξαναζητησουν να πληρωσω πληρωμενο voucher, θα το πληρωσω και με τις 2 αποδειξεις στο χερι θα κανω αμφισβητηση της συναλλαγης στην τραπεζα μου. Με παιρνει να το κανω γιατι ειναι διαμονες πριν τη ληξη τριμηνου και φροντισα να κλεισω πολυ χαμηλου κοστους πακετα διαμονης. Καπου ολοι φοβομασταν τη στραβη....
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
297
Likes
864
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Προσωπικα επειδη ειμαι ηδη σε διακοπες και δεν εχω σκοπο να χαλασω τη διαθεση μου, αν μου ξαναζητησουν να πληρωσω πληρωμενο voucher, θα το πληρωσω και με τις 2 αποδειξεις στο χερι θα κανω αμφισβητηση της συναλλαγης στην τραπεζα μου. Με παιρνει να το κανω γιατι ειναι διαμονες πριν τη ληξη τριμηνου και φροντισα να κλεισω πολυ χαμηλου κοστους πακετα διαμονης. Καπου ολοι φοβομασταν τη στραβη....
Τι εννοείς πριν τη λήξη τριμήνου; Ρωτάω γιατί έχω αποδείξεις παροχής υπηρεσιών από την AFT για ξενοδοχεία με δυνατότητα ακύρωσης για το Μάρτιο του 15΄ με ημερομηνία 26 και 29/4.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Εννοω οτι η πιστωτικη μου και 'μάλλον όλες μπορούν να δεχτούν αίτηση
για αμφισβήτηση συναλλαγής εντός 3 μηνών απο τν ημερα χρεωσης της καρτας. Αν εχεις αποδειξη οτι δεν πηρες ποτε την υπηρεσια που πληρωσες μπορεις να κανεις αμφισβητηση της συναλλαγης. Ειναι ενας τροπος κι αυτος να παρακαμψει κα.νεις την επικοινωνια με την airfast για να μην κανει εγκλημα..
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Εγώ επικοινώνησα ξανά με ξενοδοχείο και μου επιβεβαίωσε πως δε θα πληρώσω για τη διαμονή μου. Τώρα αν πληρώθηκε η αν θα πληρωθεί δεν το ξέρω...
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
297
Likes
864
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Εγώ επικοινώνησα ξανά με ξενοδοχείο και μου επιβεβαίωσε πως δε θα πληρώσω για τη διαμονή μου. Τώρα αν πληρώθηκε η αν θα πληρωθεί δεν το ξέρω...
Πες μου σε παρακαλώ, για πότε και που έχεις κλείσει; προσπαθώ να βγάλω συμπεράσματα. Για Θεσσαλονίκη που είχα κλείσει 7-9/6 πήγαν όλα καλά, εισητήρια και διαμονή. Όπως έχω γράψει πιο πάνω έχω κάνει κρατήσεις για Βέλγιο (με δικαίωμα ακύρωσης) τον Μάρτιο του 15΄και αγχώνομαι λόγω του μεγάλου χρονικού διαστήματος που έχω μπροστά μου. Φοβάμαι μη χάσω τα χρήματα αφού η AFT τα έχει ήδη πάρει από την πιστωτική μου. Τα εισητήρια πάντως με aegean είναι οκ.
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
να πω κι εγω οτι "επιβεβαιωσαμε" απο την aegean οτι υπαρχουν τα εισιτηρια μας για 9/7 προς κατανια και πισω. τα ειχαμε κλεισει μεσω AFT στα μεσα ιουνιου(?) αν το θυμαμαι καλα. αρα ηρεμησαμε.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Εστειλα κι εγώ μέηλ στο ξενοδοχείο που έχω κλείσει για τον Οκτωβριο και μου επιβεβαίωσαν την κράτηση. Ευτυχώς!
Εντωμεταξύ η AFT συνεχίζει να στέλνει εκπτωτικά κουπόνια. Μου ήρθε -40 Ε για κράτηση σε ξενοδοχείο ανω των 99 Ε.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom