Αίγυπτος ΑΙΓΥΠΤΟΣ- διαπλέοντας το Νείλο και δραπετεύοντας από την Ταχρίρ

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.491
Likes
7.992

Το μεσημερι φτασαμε κατακοποι στο Ασσουαν... η εσωτερικη πτηση για Καιρο ηταν για αργα το απογευμα και δεν ξεραμε πως να σκοτωσουμε την ωρα μας... για βολτες μεσα στον καυσωνα ουτε λογος... αλλωστε ειχαμε ευχαριστηθει και με το παραπανω την πολη ηδη απο την προηγουμενη μερα... ημαστε και πολυ κουρασμενοι απο το πολυωρο οδικο ταξιδι, τη ζεστη και την ελλειψη υπνου ωστε τελικα αποφασισαμε να γυρισουμε παλι στο ποταμοπλοιο και να ζητησουμε ευγενικα να μας προσφερουν εναν καναπε για λιγες ωριτσες. Στο ποταμοπλοιο επιβιβαζονταν εκεινη την ωρα οι νεοι επιβατες για την επομενη κρουαζιερα... Για αλλη μια φορα το προσωπικο του πλοιου μας κατασκλαβωσε αφου αντι για εναν απλο καναπε να ξαπλωσουμε τα κουρασμενα μας κορμια, μας κερασε και μεσημεριανο παρολο που επισημως η κρουαζιερα για μας ειχε τελειωσει... Πραγματικα δεν εχω λογια! Ο επαγγελματισμος και η ευγενεια ολων στο πλοιο ηταν κορυφαια... Αυτο το κομματι της εκδρομης (την κρουαζιερα και την επιλογη του πλοιου εννοω) ΔΕΝ το ειχε αναλαβει ο Τακης αλλα μονοι μας. Τυχαιο? Δε νομιζω...

Μετα το μεσημεριανο χαιρετησαμε οριστικα πια τους ανθρωπους του πλοιου (θα ανακουφιστηκαν, φανταζομαι, που δεν τους κατσικωθηκαμε και για βραδυνο :haha:) και φυγαμε για αεροδρομιο προκειμενου να πεταξουμε για Καιρο. Στο αεροδρομιο επικρατουσε μια τρελα... Λογω των γεγονοτων και των αναταραχων και εν οψει της "επαναστασης" που ηταν προγραμματισμενη για την μεθεπομενη μερα (Κυριακη 30/6) οι τουριστες εφευγαν κακην κακως απο την χωρα, οι ταξιδιωτικοι πρακτορες ακυρωναν σωρηδον εισητηρια πελατων τους για πτησεις προς Κάιρο προσπαθωντας να τους στειλουν στις χωρες τους χωρις να περασουν καθολου απο την πρωτευουσα, οι ουρες στα γκισε ηταν τεραστιες, οι καθυστερησεις των πτησεων επισης... Με δυο λογια: Ο πανικος. Μεσα μου η λογικη ελεγε "που πας? εισαι με τα καλα σου?" και καποια απομειναρια τρελας και παρορμητισμου ελεγαν "τι ωραια περιπετεια θα ηταν να παρεις την φωτογραφικη σου μηχανη και να αναμιχθεις με τους διαδηλωτες στην Ταχριρ βγαζοντας μοναδικες φωτογραφιες"... Ο husband απαγορευσε ρητα και κατηγορηματικα μια τετοια πιθανοτητα και το ονειρο μου να δω καποια φωτογραφια μου να γινεται διασημη στο Reuters ναυαγησε οριστικα :bleh:

Οσο περιμεναμε την αναχωρηση της πτησης μας, θυματα τεραστιας καθυστερησης κι εμεις, πηραμε τηλεφωνο και τον υπερ(ταξιδιωτικο)πρακτορα Τακη να μαθουμε τι ειχε κανονισει (ειχαμε μεινει στο οτι θα εκανε οτι ηταν δυνατον ωστε να φυγουμε νωριτερα απο τις 2/7/13 που ηταν αρχικα κλεισμενα τα εισητηρια μας). Ο υπερπρακτορας μας πληροφορησε οτι μας βρηκε εισητηρια για μεσημερι 30/6/13 με ΜΟΝΟ 140 ευρω/ατομο επιβαρυνση (αυτη ηταν η 2η λαμογιά του Τακη: αντι να μας αποζημιωσει για την 1η λαμογια του να μας κουβαλησει στην Αιγυπτο την πιο ακυρη περιοδο, ηθελε να βγαλει κι αλλα φραγκα εις βαρος μας). Επισης, μας ειπε οτι θα ηταν καλο να μην πολυκυκλοφορησουμε στο Καιρο μεχρι την ωρα που θα φευγαμε απο το ξενοδοχειο για να παμε στο αεροδρομιο, ΕΚΤΟΣ βεβαια, αν θελαμε να στειλει καποιον δικο του οδηγο με ΜΟΝΟ 70 ευρω/μερα για να μας παει στα βασικα αξιοθεατα (λαμογιά 3η).
Ε ενταξει, μας ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι με τον αχρειο :mad: . Ουτε λογος φυσικα να παρουμε τον οδηγο του Τακη με ΜΟΝΟ 70 ευρω... Και ουτε λογος φυσικα να εχουμε φτασει σε αποσταση αναπνοης απο τις Πυραμιδες και το Αιγυπτιακο Μουσειο και να μην παμε, αλλιως μεναμε και στο αεροδρομιο οπως τοσοι και τοσοι αλλοι να μην πληρωνουμε και ξενοδοχειο...

 

Attachments

Last edited:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Επιτέλους.... να διαβάσουμε και κάτι....
Να'σαι καλά ακούραστη vario
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Μπραβο που παντα δε μας ξεχνας και μας γραφεις στορυζ! Να σου πω, βαλε και φωτος.... Και εμενα ειναι ονειρο η συγκεκριμενη χωρα....
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
πεθαίνω με την παραστατικότητα που τα γράφεις, σαν να σ'έχω μπροστά μου!!!!! Δώσε Egypt στο λαό όπως μόνο εσύ ξέρεις!!!!!!! :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
-"Τακη πως ειναι η κατασταση στην Αιγυπτο?"
-"Ολα καλα... μια χαρα... εχουν ησυχασει τα πραγματα"

:haha: :haha:
Υποψιάζομαι ότι το ταξίδι θα σας μείνει αλησμόνητο όπως σας υποσχέθηκε ο Τάκης!
 
Last edited by a moderator:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.491
Likes
7.992
:haha: :haha:
Υποψιάζομαι ότι το ταξίδι θα σας μείνει αλησμόνητο όπως σας υποσχέθηκε ο Τάκης!
Οσο γι'αυτο... Αλλα κι εμεις του Τακη αλησμονητοι πρεπει να του μειναμε με τα μπινελικια (σικ) που του χωσαμε!! ;)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
δωσεεεεεε Αιγυπτο στο λαο! αντε αντε καθυστερεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.480
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom