Γερμανία ΑΜΒΟΥΡΓΟ

GREG1979

Member
Μηνύματα
35
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
ΜΠΑΝΓΚΟΚ-ΠΟΥΚΕΤ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ

Στο θέμα μας τώρα , η διαδρομή Μπολονια – Μπρενερο ήταν η πρώτη μου με τραίνο εκτός Ελλάδας αλλά εκείνη που σίγουρα θα μου μείνει αξέχαστη , ίσως λόγω της μαγείας της πρώτης εμπειρίας η χάρη στην αξεπέραστη ομορφιά της βόρειας Ιταλίας , όπως και να έχει θυμάμαι τον εαυτό μου κρεμασμένο στο παράθυρο να χαζεύει όσα πέρναγαν μπροστά από τα μάτια μου . Πράσινο παντού , λουλούδια , ποτάμια , λίμνες , βουνά , ουρανός και γη σε απόλυτη αρμονία . Είχαμε πραγματικά χαζέψει με τον φίλο μου , σταδιακά μείναμε μόνοι μας στο τραίνο αλλά αυτό δεν μας ένοιαζε καθόλου . Συνεχίσαμε να λαμβάνουμε τις υπέροχες εικόνες που πέρναγαν μπροστά από τα μάτια μας αχόρταγοι . Το βραδάκι φτάσαμε στο Μπρενερο , μια μικρή πόλη κοντά στα σύνορα Ιταλίας Αυστρίας . Είχαμε περίπου μια ώρα μέχρι να αλλάξουμε τραίνο όποτε κινηθήκαμε κοντά στον σταθμό . Υπήρξε ένα τοπικό καφενείο όπου είχα την πρώτη πικρή μου εμπειρία από το νερό που πίνουν κατά κόρον οι Ιταλοί , minerale , κάτι σαν σόδα . Τέλος πάντων μπήκαμε στο τραίνο με προορισμό το Μόναχο , ήταν Κυριακή βράδυ και θα φτάναμε περίπου 24.00 . Είχαμε ένα δίλημμα αν θα μέναμε Μόναχο και θα ταξιδεύαμε την άλλη μέρα για Αμβούργο , άλλωστε θα κλείναμε 2 μέρες σερί μακριά από κρεβάτι !!!
Φτάνοντας στον επιβλητικό σταθμό του Μονάχου όμως και όντας ήδη αργά αποφασίσαμε αντί να ψάχνουμε για ξενοδοχείο , να βγάλουμε εισιτήριο για Αμβούργο απευθείας , άλλωστε με την κούραση που είχαμε σίγουρα θα κοιμόμασταν όλη την διαδρομή ! Το τρένο για Αμβούργο έφευγε σχετικά γρήγορα όποτε κόψαμε το εισιτήριο και κατευθυνθήκαμε στην γραμμή μας , οι γερμανοί δεν φημίζονται για τα αγγλικά τους όποτε περαιτέρω πληροφορίες ήταν μάλλον ουτοπία .Ρωτώντας λοιπόν για το τρένο μπήκαμε εκεί που θεωρούσαμε ότι ήταν σωστό για να διαπιστώσουμε λίγο πριν φύγει ότι είχε κατεύθυνση ΛΕΙΨΙΑ !!!! χιλιόμετρα μακριά από τον προορισμό μας , ευτυχώς ένας γερμανός είδε το εισιτήριο μας και μας κατεύθυνε .
Η διαδρομή Μόναχο – Αμβούργο είναι επίσης μια που θα θυμάμαι αν και για διαφορετικούς λόγους , στοιβαγμένος σε μια κουκέτα με 8 αντί 6 άτομα να κοιμούνται εδώ και εκεί και το σώμα μου να προσπαθεί να προσαρμοστεί σε αταίριαστες στάσεις πέρασα ένα βράδυ που σίγουρα θα υπάρχει πάντα στην μνήμη μου . Τέλος καλό όμως όλα καλά διότι Δευτέρα πρωί έπειτα από 48 ώρες όπου κατά σειρά μετακινήθηκα με κτελ – καράβι – 4 διαφορετικά τραίνα έφτασα στο Αμβούργο !!!
Αλλά φυσικά δεν τελείωσαν τα απρόοπτα εκεί…… ………….

 

Attachments

Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Honk Kong
Ονειρεμένο Ταξίδι
Maurikios
well done!:clap:
makari na imoun kai egw toso authormiti! fantasou egw menw sti germania kia to ambourgo akoma den to exw dei.:roll:
kalimera
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Greg πολύ ωραία, περιμένουμε τη συνέχεια. :)

c_the_strange, γράφε σε παρακαλώ ελληνικά, απαγορεύονται τα greeklish στο φόρουμ.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Πολυ καλα κανατε Greg , οι αυθορμητεs αποφασειs για ταξιδι ειναι οι καλυτερεs.Συνεχεια λοιπον..:)
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Ααα εισαι δικος μου εσυ(βαζελος)!!:haha:
Καλα κανατε και πηγατε(ενισχυσατε την ομαδα),Αλλωστε το αποτελεσμα του αγωνα σας αποζημειωσε!!:clap:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
0-1 με Νασιόπουλο!
NAI:clap:περιμενουμε τη συνεχεια για το πως φτασατε στο Αμβουργο,τι αξιοθεατα ειδατε και εντυπωσεις απο τον αγωνα(το εφτιαξα ετσι για να μην πει ο Def οτι ειμαστε εκτος θεματος).:haha:
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ονειρεμένο Ταξίδι
far away
α βρε, greg με αγχωσες!!!! τι πραγμα και αυτο.... στο δευτερολεπτο... η τυχη σε παει τελικα... για συνεχισε, για συνεχισε...:)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Τρελη περιπετεια το ταξιδι.Θα το θυμασε ολη σου την ζωη.
Συνεχισε....:trekker:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Αντε παιχταρα μου...συνεχισε!:haha:
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ονειρεμένο Ταξίδι
far away
ουτε στον αμαζονιο να ταξιδευες μονος με τα θηρια βρε!!! αυτο ειναι θριλερ :shock:δεν ειναι ταξιδι.. για συνεχισε γιατι τα παω τα θριλερ!!:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom