Ιορδανία Ισραήλ Κίνα Μιανμάρ (Βιρμανία) Νότια Κορέα Παλαιστίνη Αίγυπτος-Σουδάν-Ιορδανία-Ισραήλ-Σεούλ-Γουαμ-Παλάου-Μικρονησία-Χαβάη-Αυστραλία-Μυανμαρ-Η.Κοng-Λονδίνo

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Εμεις οπως που ειμαστε παραλιοπληκτοι και με τη βουλα ..ακομα περιμενουμε τις φωτο....αντε τι γινεται ...αναμενω!!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμεις οπως που ειμαστε παραλιοπληκτοι και με τη βουλα ..ακομα περιμενουμε τις φωτο....αντε τι γινεται ...αναμενω!!!!
Τριάντα δευτερόλεπτα αφού έβαλα το κομμάτι χθες έπεσε το ίντερνετ. Το βράδυ αν είναι καλά θα προσπαθήσω να τις βάλω (δεν είναι και πολλές). Στο μεταξύ παρακαλείται ο κύριος Αντώνης να εστιάσει στις υποβρύχιες (συν όποιες άλλες θέλει) διότι δεν έχω καμία από αυτές. Ειδικά Jellyfish Lake παρακαλώ.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Δεν πειράζει δεχόμαστε και λίγες, όσες έχεις:)...θα περιμένουμε...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν είχατε καμιά απορία για το πώς είναι ένα δωμάτιο των 65$ στο Παλάου. Και όχι, φτηνότερα δεν παίζουν. Οι δε Γιαπωνέζοι μου είπαν πως του χρόνου δε θα πηγαίνουν τουρίστες διότι οι Κινέζοι έχουν προκλείσει ΟΛΑ τα δωμάτια. Ναι, όλα. Και θα χτίσουν και 4 ξενοδοχεία ακόμη διότι δεν υπάρχει χωρητικότητα. Φέτος ξεκίνησαν να πηγαίνουν-πιλοτικά- ξετρελάθηκαν και θα γίνει χαμός του χρόνου.
CIMG2101.JPG

Ε άμα πας να σηκώσεις λεφτά (δολάρια έχουν στο Παλάου) και το ΑΤΜ σου λέει "Αλόχα", ξεκινάει καλά το πράγμα. Στη Χαβάη δε μου έλεγαν Αλόχα τα ΑΤΜ πάντως.
CIMG2102.JPG

Οι δύο συνοδοί της εκδρομής. Ο αριστερά τροφαντούλης μασούσε όλη τη μέρα betelnut, με αποτέλεσμα να μην έχει σχεδόν κανένα δόντι, ενώ ο δεξιά είναι δευτεραθλητής "μικρονησιακών αγώνων" στην άρση βαρών. Τέσσερα κρατίδια συμμετέχουν όλα κι όλα, αν είχατε απορία. Εξαιρετικά παιδιά και οι δύο.
CIMG2107.JPG

Φεύγοντας από το λιμάνι εκκίνησης.
CIMG2121.JPG

Λίγο να βγει ο ήλιος, αλλάζει το χρώμα στο νερό.
CIMG2122.JPG
CIMG2123.JPG

Το οποίον σε κάποιο σημείο αλλάζει επειδή φτάνεις στο Milky Way, ο βυθός του οποίου έχει μια περίεργη λευκή ουσία με την οποία πασαλοίβονται όλοι.
CIMG2124.JPG
CIMG2125.JPG
CIMG2126.JPG
CIMG2129.JPG
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ο εκπληκτικά ευγενής Γιαπωνέζος ξεναγός.
CIMG2135.JPG

Ντάξει, όλοι πασαλοίβονται, αλλά το χάιλάιτ είναι τα νερά.
CIMG2146.JPG

Μετά διαλέγεις σε ποιο νησάκι θέλεις να αράξεις...
CIMG2157.JPG
CIMG2158.JPG
CIMG2159.JPG

Πρωινό δεν πρόλαβα να φάω, αλλά αγαπάμε bento boxes για μεσημεριανό.
CIMG2160.JPG
CIMG2161.JPG


CIMG2162.JPG
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πριν το ξεχάσω, βουαλά και το σάιτ των ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΩΝ ανθρώπων που μου έστειλαν καμιά δεκαριά προτάσεις με το πού να ψάξω για εκδρομή παρότι γνώριζαν ότι δε θα αγόραζα από αυτούς:
http://www.samstours.com/palau-tours/rock-island-tours

Και μερικές φωτό από το ίντερνετ (άντε ρε Αντώνη, ακόμη; ) που δείχνουν τα δύο πραγματικά χάιλάιτς από τα οποία δεν έχω καμία φωτογραφία: τη Λίμνη με τις μέδουσες και τα Rock Islands.

H πρώτη είναι μια λίμνη...με μέδουσες (γουάου, ανέλπιστο). Οι οποίες μέδουσες επειδή στη λίμνη δεν υπάρχει είδος που να τις απειλεί, δεν έχουν δηλητήριο και μπορείς να τις ακουμπήσεις, να τις τρυπήσεις, να τις βάλεις στη μούρη σου, αλλά βασικά είναι φοβερό το θέαμα του να κάνεις snorkelling σε τέτοιο τοπίο και να βλέπεις χιλιάδες μέδουσες από κάτω σου, από πάνω σου και.. πάνω σου.

Για το snorkelling δεν έχω λόγια. Ίσως να έχει φωτό ο κύριος Αντώνης. Πολύ απλά όσοι έχετε πάει σε Ερυθρές Θάλασσες, Ινδονησίες, Τανζανίες, Παναμάδες και Καραϊβικές ξεχάστε ό,τι έχετε δει. Εγώ τουλάχιστον αδυνατώ να κάνω σύγκριση.
jelly1.jpg
jelly2.jpg
jelly3.jpg
rock-islands-southern-lagoon.jpg
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Γιώργο μου χίλια συγνώμη, αλλά έχω φιλοξενούμενους κ είμαι όλη μέρα έξω... Θα προσπαθήσω το βράδυ!
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Μας ξεσήκωσες βραδιάτικα αν και είχα πάρει γεύση από φωτογραφίες του Αντώνη πριν λίγο καιρό!!! Ζηλεύω ρεεεεεεεεε!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
CIMG2164.JPG
CIMG2165.JPG
CIMG2166.JPG
CIMG2167.JPG
CIMG2169.JPG
CIMG2175.JPG

Αυτό εκεί δεξιά από το νησί είναι ένα sandbar.
CIMG2181.JPG

Στο οποίο πήγαμε.
CIMG2186.JPG
CIMG2198.JPG

Ο καπετάνιος εξακολουθούσε να μασάει και να φτύνει betelnut. Απίστευτο πράγμα, νέοι άνθρωποι και να μην έχουν δόντια από αυτή την αηδία. Το δοκίμασα στη Μικρονησία (όπου είναι ακόμη χειρότερη η κατάσταση), απαράδεκτη γεύση.
CIMG2201.JPG

Η τεχνητή "λεωφόρος" στη θάλασσα ονομάζεται "γερμανικό τούνελ" και αποτελεί κληροδότημα των Γερμανών από το Β'Παγκόσμιο όπου στον Ειρηνικό έγινε ένας μικρός χαμός.
CIMG2203.JPG
CIMG2215.JPG

Έχει και ωραία σπιτάκια στο Παλάου.
CIMG2222.JPG

"Δεμένα" καβούρια, διαλέγεις όποιο θες και στο μαγειρεύουν.
CIMG2224.JPG

Άμα θες τρως και νυχτερίδα.
CIMG2225.JPG

Ψαράκι, τσαγάκι με πάγο και ρυζάκι με καρύδα. Γιατί στην Κούβα δε βάζει κανείς καρύδα στο ρύζι, δε θα το καταλάβω ποτέ.
CIMG2226.JPG
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.654
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom