Αγαπημένο ελληνικό νησί

Μηνύματα
239
Likes
2.651
Bump, τώρα που μπήκε το καλοκαιράκι (κι ας κάνει ο καιρός τσαλίμια στην πρωτεύουσα). Έχουν μπει τόσα μέλη την τελευταία εφταετία, μπορεί οι προτιμήσεις ορισμένων να αλλάξανε, μπορεί οι νέοι να δημιουργήσουν νέες τάσεις.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Όσο πιο πολλά νησιά βλέπεις τόσο πιο δύσκολο είναι να απαντήσεις.Τελικά σημασία έχει τι ζητάς κάθε φορά.Άλλη φορά θες μεγάλα νησιά με πολλά χωριά,κάστρα, παραλίες οπότε επιλέγεις μεγάλα νησιά τύπου Ρόδο, Χίο, Σάμο, Λέσβο κλπ.Άλλη φορά θες απλώς κρυστάλλινα νερά, ήρεμες καταστάσεις, γραφικότητα και ηρεμία οπότε επιλέγεις μικρά,όμορφα νησιά τύπου Ψαρά,Λειψοί κλπ. Πάντως ακόμα το έχω άχτι που αν και έχω πάει στα περισσότερα νησιά μας, μου έχουν ξεφύγει κάποια μικρά νησιά, που πρέπει να είναι πολύ όμορφα αν κρίνω από τις φωτο που έχω δει (Αγαθονήσι, Ανάφη κλπ).
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Θα συμφωνήσω με τον @Yorgos , η Σαντορίνη αλλά χωρίς τόσο πολύ κόσμο.

Ανεκτίμητη αξία να απολαμβάνεις την καφεδιά σου σε ένα σημείο όπως εκεί που είναι το καφέ "Irini"
To οποίο βλέπει ευθεία και την Θηρασία - Ηφαίστειο κτλ αλλά και περιμετρικά όλη την Καλντέρα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Συμφωνώ πάρα πολυ με την @alma σε όσα γράφει. Έχοντας πλέον επισκεφτεί πάνω από 50 νησιά στη χώρα μας, και γνωρίζοντας τα, άλλα πολύ καλά, άλλα λιγότερο, επιβεβαιώνω όσα λέει (παρεμπιπτόντως σε Ανάφη αλλά και Αγαθονήσι έχω περάσει καταπληκτικά, να τα βάλεις στο πρόγραμμα).

Κατ' αρχάς δεν είναι όλα τα νησιά ίδια σε μέγεθος. Δε μπορείς να βάλεις σε σύγκριση π.χ. τη Κρήτη -που θα μπορούσε να αποτελεί κάλλιστα μια ολόκληρη χώρα- με τους Λειψούς. Είναι εντελώς ανόμοια πράγματα.

Ούτε επίσης να τα βάζεις στη ζυγαριά βάσει μιας εποχής και συγκεκριμένα του καλοκαιριού μόνο, την οποία κακώς έχουμε συσχετίσει με τα νησιά . Υπαρχουν μέρη - διαμάντια όπως ας πούμε η Σαντορίνη που προαναφέρθηκε, αλλά και η Ρόδος που τιμώ συχνά τελευταία, τα οποία καλοκαίρι δε θέλω να πατήσω καν το πόδι μου. Τις άλλες τρεις εποχές όμως είναι εξαιρετικά.

Η απάντηση λοιπόν είναι συνάρτηση κυρίως των θέλω του ταξιδιώτη, αλλά και της εποχής που θα δεις το καθένα, και σίγουρα δε μπορεί να είναι μονολεκτική. ;)
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.819
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Η Σαντορίνη ήταν το όνειρο μου απ'οταν την είδα στην εγκυκλοπαίδεια σαν μαθήτρια δημοτικού. Αντίκρισα την καλντέρα και μαγεύτηκα. Στάθηκα τυχερή και την επισκέφθηκα πάρα πολλές φορές και σε διαφορετικές εποχές (εκτός χειμώνα, την Άνοιξη είναι πανέμορφη και γεμάτη μαργαρίτες). Την αγαπώ τη Σαντορίνη και την ξεχωρίζω αλλά θα συμφωνήσω με την alma και τον psilos3, έχουμε τόσα πολλά όμορφα και ξεχωριστά νησιά οπότε κλεινω με την πρόταση της alma "σημασία εχει τι ζητάς κάθε φορά"
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Συμφωνώ πάρα πολυ με την @alma σε όσα γράφει. Έχοντας πλέον επισκεφτεί πάνω από 50 νησιά στη χώρα μας, και γνωρίζοντας τα, άλλα πολύ καλά, άλλα λιγότερο, επιβεβαιώνω όσα λέει (παρεμπιπτόντως σε Ανάφη αλλά και Αγαθονήσι έχω περάσει καταπληκτικά, να τα βάλεις στο πρόγραμμα).
Θέλω πολύ να τα επισκεφτώ και όλο λέω να το κάνω και τελικά πάω σε νησιά που έχω χιλιοπάει. :bash: (Δεν είναι και δύσκολο κι εγώ πάνω από 50 έχω επισκεφτεί).:) Μια και είσαι νησολάγνος σαν κι εμένα να σε ρωτήσω και κάτι. Αγαθονήσι αν πάω ημερησία θέλω αμάξι;Ή ο οικισμός και 1-2 καλές παραλίες είναι σε κοντινή απόσταση; Μιας και μέχρι στιγμής έχω κλείσει διαμονή σε άλλα νησιά για φέτος, οπότε για διαμονή φέτος εκεί δεν το βλέπω.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θέλω πολύ να τα επισκεφτώ και όλο λέω να το κάνω και τελικά πάω σε νησιά που έχω χιλιοπάει. :bash: (Δεν είναι και δύσκολο κι εγώ πάνω από 50 έχω επισκεφτεί).:) Μια και είσαι νησολάγνος σαν κι εμένα να σε ρωτήσω και κάτι. Αγαθονήσι αν πάω ημερησία θέλω αμάξι;Ή ο οικισμός και 1-2 καλές παραλίες είναι σε κοντινή απόσταση; Μιας και μέχρι στιγμής έχω κλείσει διαμονή σε άλλα νησιά για φέτος, οπότε για διαμονή φέτος εκεί δεν το βλέπω.
Όχι βέβαια, αμάξι στο Αγαθονήσι; Εντελώς περιττό.
Κάποιος θα βρεθεί να σε πετάξει μέχρι το μεγάλο χωριό, κι αυτό μόνο αν δε τη παλεύεις με την ανηφόρα η οποία είναι κοντά στο 1,5 χιλιόμετρο.
Η παραλία «σπηλιά» που είναι το τοπ του νησιού βρίσκεται σε πολύ κοντινή απόσταση επίσης μετα πόδια.
Προσωπικά πέρασα μια μέρα και κάτι στο Αγαθονήσι, και είδα πράγματα που δε τα χα δει σε όσα νησιά είχα πάει μέχρι τότε (και ίσως μέχρι και σήμερα). Εμπειρία ζωής. Μη το σκέφτεσαι καν αν μπορείς να το κάνεις!
Περισσότερα στην μικρή ιστορία που χα γράψει πριν 2 χρόνια περίπου εδώ:

https://www.travelstories.gr/community/threads/Αγαθονήσι-Τουριστικός-Οδηγός.51702/#post-671522
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Για το θέμα της εποχής που λέτε πιο πάνω σίγουρα τα νησιά μας είναι πανέμορφα και άλλες εποχές π.χ.Άνοιξη. Θεωρώ ότι πολλοί πάνε μόνο καλοκαίρι λόγω της επιθυμίας να απολαύσουν τις υπέροχες παραλίες. Προσωπικά νομίζω πως μια καλή λύση για τα πολύ τουριστικά νησιά είναι αρχές Ιουνίου.Μπάνιο κάνεις(οκ είναι λίγο κρύα τα νέρα) και γεύεσαι το καλοκαίρι χωρίς τον χαμό του Αυγούστου.Ή τέλη Αυγούστου, αρχές Σεπτεμβρίου. Πάλι μπορείς να κάνεις μπάνιο και ταυτόχρονα πετυχαίνεις καλύτερες τιμές και λιγότερο κόσμο, χωρίς όμως να είναι νέκρα το νησί.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom