Ισπανία Αγαπημένο μου Βαρκελωνέζικο ημερολόγιο

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.858
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
...
τελευταια ανταποκριση απο την βροχερή αποψε Βαρκελώνη...

Το κερασακι της τουρτας ηταν μια μουσικοχορευτική παράσταση στο Palau de la Musica!
OPERAYFLAMENCO λεγοταν το εργο, ενα πάντρεμα οπερας και φλαμένγκο!
Ενδιαφέρον το πείραμα... με το φλαμένγκο να ειναι ο απολυτος αρχοντας!!!

Η πόλη αδεια και ερημωμενη, φαινομενικά.
Και λογω βροχής ολοι κλεισμένοι σε μπαράκια και μαγαζάκια που βλεπουν το "ελ κλάσικο".
μπαρτσα κοντρα στην ρεαλ μαδριτης για τις μη γνωρίζουσες!

Πριν απο το παλατι μια βολτα στην αγορα γυρω απο την πλατεια της καταλωνιας για τα τελευταια ψωνια, αναμνηστικά και μη!!! Η πιστωτική ...αναστέναξε λιγάκι,,, αλλα δεν φταίει αυτή, η Βαρκελώνη φταίει!!!:haha:

Α, και ηταν η πρωτη βραδυα και φορά που βγηκα εξω χωρις την φωτογραφική μηχανή...
Δεν αντεξα αλλο να φωτογραφίζω... Πρωτη φορά στα χρονικά που μου συμβαινει, να μην μπορώ αλλο να φωτογραφίσω θεματα, θεάματα και ομορφα πράγματα!!!
Τα αφησα ξανα για την επόμενη φορά, που θα είναι συντομα, θελω να ελπίζω!!!

Aυριο πρωι πρωι στο Ελ Πρατ θα μαζευω τα συντρίμμια μου εκ Βαρκελώνης,,, !!! και στο Ελ Βενιζέλος θα τα ξανασκορπίσω!:D

buena nit!!!:cool:
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Καλό ταξίδι Θάνο, καλή επιστροφή.
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
...
τελευταια ανταποκριση απο την βροχερή αποψε Βαρκελώνη...

Το κερασακι της τουρτας ηταν μια μουσικοχορευτική παράσταση στο Palau de la Musica!
OPERAYFLAMENCO λεγοταν το εργο, ενα πάντρεμα οπερας και φλαμένγκο!
Ενδιαφέρον το πείραμα... με το φλαμένγκο να ειναι ο απολυτος αρχοντας!!!

Η πόλη αδεια και ερημωμενη, φαινομενικά.
Και λογω βροχής ολοι κλεισμένοι σε μπαράκια και μαγαζάκια που βλεπουν το "ελ κλάσικο".
μπαρτσα κοντρα στην ρεαλ μαδριτης για τις μη γνωρίζουσες!

Πριν απο το παλατι μια βολτα στην αγορα γυρω απο την πλατεια της καταλωνιας για τα τελευταια ψωνια, αναμνηστικά και μη!!! Η πιστωτική ...αναστέναξε λιγάκι,,, αλλα δεν φταίει αυτή, η Βαρκελώνη φταίει!!!:haha:

Α, και ηταν η πρωτη βραδυα και φορά που βγηκα εξω χωρις την φωτογραφική μηχανή...
Δεν αντεξα αλλο να φωτογραφίζω... Πρωτη φορά στα χρονικά που μου συμβαινει, να μην μπορώ αλλο να φωτογραφίσω θεματα, θεάματα και ομορφα πράγματα!!!
Τα αφησα ξανα για την επόμενη φορά, που θα είναι συντομα, θελω να ελπίζω!!!

Aυριο πρωι πρωι στο Ελ Πρατ θα μαζευω τα συντρίμμια μου εκ Βαρκελώνης,,, !!! και στο Ελ Βενιζέλος θα τα ξανασκορπίσω!:D

buena nit!!!:cool:
ΤΗΑΝΟΣ οσο καποιοι εβλεπαν το el clasico στην TV,εγω βρισκομουν μεσα στο γηπεδο και το εβλεπα απο κοντα.Μη μου ζητησετε να πω κατι αλλο,απλα θα φτιαξω θεμα για την δικη μου Βαρκελωνη και Μαδριτη,αλλα σε καμια εβδομαδα,τωρα προσπαθω ακομα να συνελθω και να επιστρεψω και ψυχικα.:cool::rolleyes::(:):p:clap::lol::roll:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
gps... εγώ είμαι στις 10 μέρες κι ακόμη να συνέλθω..χε χε! Βέβαια, είναι και η περίοδος τέτοια που κλείνουμε για τις γιορτές σε λίγες μέρες..οπότε τρέχω και για όλα αυτά!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
πόσο σας καταλαβαίνω...
αχχ... βαρκελώνη... πού να συνέλθεις από αυτή την πόλη... με το πού φύγεις θέλεις να ξαναπάς...

(είχα πάει κι εγώ στο el clasico btw...)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.858
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Τώρα που σιγά αρχιζω και συνέρχομαι απο την Βαρκελωνίτιδα νιωθω ετοιμος κάπως να αρχιζω να γράφω ξανά στο ημερολόγιο αυτό, σε 2ο χρονο φυσικά, αλλά παντοτε με τις αναμνήσεις βαθεια χαραγμένες στην μυαλο και στην ψυχή.
Και φυσικά οπως και για άλλους επισκέπτες αυτής της μαγικής πόλης, η επιστροφή σε αυτή ειναι θέμα χρόνου, για να μην πω μηνών!:haha:


Η περιγραφές που θα ακολουθήσουν θα συνοδεύονται απο σχετικά βιντεάκια-σλάιντσόου “ντυμένα” με κατάλληλη μουσική και με προσωπικες φωτογραφίες και θα αναφέρονται σε θεματικές ενότητες της Βαρκελώνης, πχ Λα Μποκερία, Ντιμπιντάμπο, κάστρο Μονζουίκ κ.α.








Λα Μποκερία, η αγορά τροφίμων της Βαρκελώνης.
Μια αγορά ομως διαφορετική απο τις συνηθισμένες.
Κάτι σαν Βαρβάκειος Αθηνών η Καπάνη εν Θεσσαλονίκη οπως εχει ξαναγραφτεί.

Η Μποκερία επισκέφτηκε πάνω απο 2 φορές.
Ιδίως τα πρωινά για απόλαυση χυμών με 1Ε και φρουτοσαλάτας με 2Ε .
Οι χυμοί αγοράζονταν δυο δυο . Ενας στην αρχή της βόλτας και ένας στο τέλος της βόλτας.
Θυμάμαι που γευτηκα χυμούς απο μπανάνα, μανταρίνι-πορτοκάλι, καρύδα!
Σε αυτή την αγορά ψωνιζουν πολλοί σεφ των εστιατορίων της Βαρκελώνης τις πρώτες τους ύλες οπως ομως και απλές νοικοκυρές και νοικοκυρηδες.
Οσοι βρεθείτε εκεί μην παραλειψετε να επισκεφτείτε το Pinotxo, το μαγαζάκι που φαινεται στην εισοδο της Μποκερία, στην δεξιά σας πλευρά. Με ολόφρεσκα μεζεδάκια ετοιμασμένα εκείνη την στιγμή, απο τις 6 το πρωι φιλοξενεί τους Βαρκελωνέζους που πάνε να κανουν τις αγορές τους. Φυσικά πάντα φύσκα απο κόσμο!
Καλό ειναι να αποφεύγουμε τους πάγκους στην αρχή της Μποκερία που εχουν κάπως τσιμπημένες τιμές...
Στην Μποκερία φυσικά βρίσκουμε τα παντα, ψαρικά φρουτα, λαχανικά, ζαχαρωτα, σοκολατοειδή, κρεατικά και ενα σωρό αλλα ειδη διατροφής!
Η αύρα της Μποκερία, που σημειωτέον βρισκεται στην μεση της Ράμπλας, κοντά στην στάση Λισέου του μετρό της γραμμής L3, ειναι μοναδική!!!
Μην παραλειψετε να την επισκεφτείτε...


Παρακάτω ακολουθει ενα πεντάλεπτο βιντεάκι αφιέρωμα στην αγαπημένη Μποκερία, των γευσεων και των χρωμάτων!



ηρθε η ωρα για την 1η βραδυάτικη βόλτα.
-Η πλάσα ντε καταλούνια ντυθηκε στα γιορτινά της με απαστραπτουσες γιγάντιες νυφάδες χιονιού να στολίζουν το κατάστημα El Corte Ingles. Στις γωνίες των δρόμων συγκροτήματα να δινουν μικρες συναυλίες με ηχους ομορφους, συγρχονους αλλά και εθνικ και δεκάδες κοσμου να παρακολουθούν και να χειροκροτούν
-μετά τον γυρο της περιφημης πλατείας πήραμε τον κατήφορο της Portal de Angel. Μικροι και καλαίσθητοι πάγκοι με χριστουγεννιάτικα αξεσουάρ και στολίδια προσέλκυζαν τα βλέμματα των περαστικών επισκεπτών. Φυσικα ο κοσμος πολυάριθμος. Το κρύο ελαφρώς τσουχτερό, στην Αθηνα σημερα το πρωι ηταν σαφώς καλύτερος ο καιρός.
Οι ματιές προς τα δεξια αριστερά επάνω κατω, παντου ενα ψηφιδωτο εικόνων που σου κόβει την ανάσα. Που να πρωτοχαζέψω ο βαρκελωνοχτυπημένος; Στις μοναδικές σε διακόσμηση βιτρίνες των Η+M και αλλων πολυεθνικών καταστημάτων; Στο μικρό και ταπεινό χριστουγεννιατικο παζαρι με τα χριστουγεννιατικα ειδη μπροστα απο τον καθεδρικό ναό; Στις κρεπερι με τα γλυκιτατα εδέσματα;
φυσικά την ιδια βραδυά, περπατηθηκε με μεγάλη λαχτάρα, και η περίφημη Ράμπλα, η κεντρική...

Τα πάντα φυσικα χριστουγεννοστολισμένα! Λιτα και καθόλου εντυπωσιακά.
Ο φωτογραφικός φακός μπόρεσε να αποτυπώσει τα παρακάτω στιγμιότυπα από την χριστουγεννιάτικη βαρκελώνη:



 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.858
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
με αφορμή αυτο το σχόλιο:

(Δεν ξέρω για το άγαλμα του Κολόμβου στη Βαρκελώνη, αλλά το άγαλμα του Αλέξανδρου στην παραλία της Θεσσαλονίκης δεν είναι και κανένα αριστούργημα της γλυπτικής τέχνης.)
Για να μπορεί να υπάρξει μια οπτική τουλάχιστον σύγκριση με το αγάλμα του Μ. Αλεξάνδρου:
aimg179.imageshack.us_img179_5167_collage10ml1.th.jpg
Ιδού μερικές φωτογραφίες απο το αγαλμα του Κολόμβου και τα συνοδευτικά του...
aimg53.imageshack.us_img53_3418_img8184640x425xx9.th.jpg , aimg370.imageshack.us_img370_6751_img8185640x425rp8.th.jpg aimg262.imageshack.us_img262_494_img8186640x425jg1.th.jpg

Και οποιος επισκέπτης εισχωρήσει στα ενδώτερα και υψηλώτερα σημεία του αγάλματος, εναντι μικρού τιμήματος σε Ευρώ, απολαμβάνει την εξής θέα:
aimg136.imageshack.us_img136_6716_dscn0048640x480rq0.th.jpg , aimg136.imageshack.us_img136_4498_dscn0050640x480ut7.th.jpg , aimg136.imageshack.us_img136_4818_dscn0052640x480wz3.th.jpg aimg515.imageshack.us_img515_159_dscn0049640x480ml3.th.jpg
 

Attachments

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Πολύ όμορφες οι φωτογραφίες σου Θάνο! Και έβγαλες και αρκετές βλέπω, χε χε!

Ρε συ, είχε και χυμό καρπούζι; Δε τον είδα καθόλου! Μήπως να κανονίσω σύντομα ταξιδάκι στην Βαρκελώνη για να δοκιμάσω τον χυμό καρπούζι που μου διέφυγε; :roll::roll::roll:
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Αχ αυτοί οι χυμοί!

Πέρα από τη Boqueria, είχε και μικρά μαγαζάκια μέσα στο Barri Gotic που σου φτιάχνανε ότι ήθελες... Το χω μετανιώσει που ήμουν μονίμως σκασμένη (από πρωινά και λοιπά γεύματα) και ... δε τους δοκίμασα!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.858
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Ηταν και είναι απο τα αγαπημένα μου περάσματα στην Βαρκελώνη.
Το σημείο που συνδέει την Ραμπλα με το υπεροχο λιμάνι της πολης, το πέρασμα προς την ράμπλα ντε μαρ!
Το άγαλμα του Κολόμβου.
Οταν ο Χριστοφορος Κολόμβος επέστρεψε το 1493 απο την Αμερική, τον υποδεχθηκαν πανηγυρικά στο λιμάνι της Βαρκελώνης.
Ο 60μ. υψους κίονας κορινθιακού ρυθμού και το συνοδευτικά αγάλματα κατασκευάστηκαν το 1888 με αφορμή την Διενθή Εκθεση. Οποιος ανέβει ψηλά απολαμβάνει μια υπεροχη θέα τοσο στο λιμάνι οσο και στην υπολοιπη πόλη.
Πληροφοριακά να αναφερθεί πως μπορεί κανεις να επισκεφτεί το αγαλμα αυτο τις εξής ωρες:
καθημερινά Οκτ.-Μαιο 10-18.30, Ιουν.-Σεπτ. 9-20:30. Το αντιτιμο εισόδου ειναι 2,3Ε και βρίσκεται στην Place de Portal de la Pau, στάση μετρό Drassanes, γραμμή L3.

Ενας μικρός οπτικοακουστικός ...μεζές:haha::
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.858
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Λόφος Ντιμπιντάμπο, η χαρά του παι(χνι)διού


Ηταν πρωινο της Δευτέρας, το πρώτο μου ξύπνημα στην αγαπημένη μου πόλη, στην οποία επέστρεψα με μεγάλη λαχτάρα μετά απο 8 χρόνια και 7 μήνες! Ηταν συννεφιασμένη και οχι οτι καλύτερο για τις φωτογραφικές μου φιλοδοξίες, αλλα αυτο το γεγονός δεν επετρεψα να με πτοήσει,
Από την Θεσσαλονίκη ειχα σχεδιάσει επισκεψη αυτο το δευτεριάτικο πρωινο στον λόφο του Ντιμπιντάμπο.
aimg294.imageshack.us_img294_83_img8061640x425dr6.th.jpg ,
Ας ειναι καλά το φόρουμ αυτό, γιατι αλλιως μπορεί αυτή η επίσκεψη και να μην πραγματοποιούνταν.Η getxowomann και ΚΙΚΗ ειχαν αναφέρει οτι η Δευτέρα 8 Δεκεμβρίου ήταν αργία στην Βαρκελώνη και στην Ισπανια γενικώτερα. Και επειδή ήξερα οτι ο λοφος του Ντιμπιντάμπο και συγκεκριμένα το λουνα παρκ εκει λειτουργει τα Σαββατοκύριακα και τις αργίες, μπηκε ετσι στο προγραμμα για επισκεψη. Αλλιώς μπορεί και να μην πηγαινα καν.
Στην προηγούμενη μου επισκεψη στην πρωτευουσα της Καταλωνιας το 2002 οι μέρες δεν ειχαν βολέψει για μια τέτοια βόλτα.


Μια εντονη επιθυμία για επισκεψη στο συγκεκριμένο λόφο προήλθε και λογω της ταινίας Vicky, Christina, Barcelona, οπου οι 4 πρωταγωνιστές κανουν τις βόλτες τους και τους διαλόγους τους στον αγαπημένο λόφο των Βαρκελωνέζων που τον επισκέπτονται συνήθως με τα τέκνα τους. Ηθελα και εγώ να δοκιμάσω βαρκελωνέζικο μαλλί της γριάς, οπως η Σκάρλετ Γιοχανσον στο έργο! :)
Ας ξεκινήσω λοιπόν αυτό το φλας μπακ στον χρόνο του περασμένου Δεκεμβρίου:




Η διαδρομή


Από την Πλάσα Καταλούνια με την γραμμή L7 σε οδηγει οχι στην κορυφή του λόφου αλλα στις παρυφές του.
Βέβαια μεχρι να βρω την ράμπα για τη συγκεκριμένη γραμμή μου ...βγήκε η πίστη γιατι μονο απο ενα σημειο της πλάσα καταλούνια βρισκεις τη σωστή ράμπα. Συγκεκριμένα μόνο απο την εισοδο του Μετρο που βρίσκεται μπροστά στο Καφέ Zürich ειναι δυνατή η πρόσβαση. Περπατησα ομως πανω απο 1 χιλιομετρο γυρω γυρω υπογείως στην πλατεια μεχρι να βρω τη σωστή εισοδο!
Μετά απο μία διαδρομή κάπου στα 15 λεπτά με το μετρό , στο τερμα η συνέχεια της διαδρομή γινεται με 2 τροπους.
Ειτε επιλέγοντας το τραμ μπλε οπως λεγεται η με λεωφορείο. Με το τραμ πληρώνεις 2,8Ε, περίπου, η με αστικο λεωφορείο το οποιο ειναι με μικρότερο αντιτιμο, αν εχεις την barcelona card ειναι δωρεάν.
Προτίμησα να παρω το τραμ, γιατι ειχα μια νοσταλγία να χρησιμοποιησω αυτο το λατρευτο μεσο μαζικής μεταφοράς. Το συγκεκριμένο τραμ δεν ειναι ενας συγχρονος συρμός, αλλα ενα καλό συντηρημένο βαγόνι που οταν μπαινεις μέσα, νομιζεις οτι εισαι σε μια αλλη εποχή καπου στην δεκαετία του '50.


Η διαδρομή προς τον λόφο ειναι ανηφορική, διαρκει κανενα 10λεπτο περιπου που οσο πιο ψηλα ανεβαινεις τοσο πιο πανοραμική γινεται η θέα. Το βαγόνι ηταν γεμάτο με γονεις και παππούδες με τα παιδιά και τα εγγονια τους που αξιοποιούσαν ετσι την αργία της Δευτέρας.
Στο τέλος της διαδρομής αυτης κατεβαινουμε απο το τραμ για να παρουμε ενα ειδος οδοντωτου για να μας οδηγήσει στην κορυφή του λόφου.
Υπάρχει ενα καφέ στη στάση του τερματος του τραμ με υπεροχη θεα σε ολη την πόλη. Το όνομα του καφέ Mirablau. Αξιζει μια στάση, οπως ελπίζω να φαινεται και στο βιντεάκι παρακάτω...


Η συνεχεια, παλι ανηφορική, αυτή τη φορά σε σιδηροδρομικές γραμμές εκτός δρομου.
Τα βαγόνια παιχνιδιάρικα οπως και η στολή του μηχανοδηγού μας που θα μας οδηγήσει στο Ντιμπιντάμπο.
Η διαδρομή περισσοτερο απολαυστική, γιατι η θέα ηταν ακομη καλύτερη. Το τρενάκι μας περνουσε μεσα απο ενα πυκνο δάσος.
Μετά απο λίγα λεπτα χαζέματος φτανουμε στον λοφο. Οι δεκάδες επισκέπτες αποβιβάζονται και κατευθυνονται στο λουνα παρκ...
Μια μεγάλη πινακίδα μας καλωσορίζει στο Ντιμπιντάμπο
.
aimg405.imageshack.us_img405_9273_img8034640x425ay3.th.jpg
..


..se continua!!!


 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.858
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Επιτέλους εφτασα στο ψηλό αυτο και ακρως πανοραμικό λόφο του Ντμπιντάμπο που τοσα ειχα δει και διαβάσει. Οπως για παράδειγμα οτι το Ντιμπιντάμπο προέρχεται απο το “θα σου δωσω” που ειπε ο Διάβολος στον Χριστό για να τον δελεάσει.
Στα δεξιά μου το κοκκινο χαρακτηριστικό αεροπλανάκι, ο τροχός και ενα καρουσέλ ήταν τα πρώτα παιχνίδια που αντικρυσα.
Μπροστά μου ομως ηταν ενας υπεροχος νεο γοτθικός ναός, ο Τέμπλε Εξπιατόρι ντελ Σαγκράτ Κορ. Φυσικά και δεν άφησα να παει η ευκαιρία χαμένη για μια επισκεψη.
Ενας ναός με πολλά επίπεδα, οπως και το Λουνα Παρκ του Ντιμπιντάμπο. Δεσπόζουσα μορφή ο Ιησούς στην κορυφή του ναού να κοιτάει προς την πόλη της Βαρκελώνης. Αμέσως η σκεψη παει στον Ναζωραίο που βρισκεται στο Ριο ντε Τζανέιρο!
Η εισοδος του ναου αυτού ειναι πολύ εντυπωσιακή. Σκαλιστά αγαλματα και σχήματα που θυμίζουν Σαγκράδα Φαμίλια. Ο Γκαουντί ομως δεν ειχε καμία αναμειξη στην κατασκευή αυτου του εντυπωσιακού ναού.
Το εσωτερικό του ναού επισης εντυπωσιακό. Παραθυρα με βιτρώ και πολύχρωμα γυαλιά. Εικονογραφήσεις αριστουργηματικές. Μετά απο λίγα λεπτά σιωπηλής κατάνυξης, ο δρομος με οδήγησε στο δεύτερο επίπεδο του ναού το οποίο ξεκιναει με μια μεγάλη αυλή. Δεξια και αριστερά υπαρχουν αυτες οι κατασκευές κατι σαν φυλάκια. Περιττο να αναφέρω οτι η θέα προς την πολη της Βαρκελώνης μοναδική. Αφου βγηκαν οι απαραίτητες φωτογραφίες, η διψα μου για περισσοτερη πανοραμική θέα με οδήγησαν ακομη πιο ψηλα στον ναο! Στριφογυριστά στενά σκαλοπάτια που σε κανουν να λαχανιάζεις μεν, να το απολαμβάνεις ομως δε. Γιατί η θέα ειναι αξεχαστη και εξαιρετική. Ολη η Βαρκελώνη απο ψηλά. Πιο ψηλά απο το άγαλμα του Κολόμβου, πιο ψηλά απο την Σαγκράδα Φαμίλια, πιο ψηλά και τον λόφο του Μονζουίκ. Η φωτογραφική μηχανή ...δουλευε ασταμάτητα!
Στο πιο ψηλό σημειο της εκκλησια ομως δεν ειχα φτασει ακομη. Υπηρχε ενα μικρο και στενο περασμα ακριβώς κατω απο το αγαλμα του Ιησού. Ισα ισα που χωρουσε ενα ατομο.
Ευτυχως που αυτη την Δευτέρα δεν ειχε κ πολλους τολμηρούς επισκέπτες που ειχαν την παλαβομάρα να ανεβαινουν τοσα πολλά σκαλοπάτια!
Φυσικά και ο καιρός εβαλε το χεράκι του....Λίγο η πυκνή συννεφιά, λιγο το κρυο αερακι στα 800 μέτρα και οι επισκέπτες μετρημένοι στα δάχτυλα... Προσπαθησα να φωτογραφίσω οσο καλυτερα μπορούσα. Γιατί αυτές οι εικόνες μια ζωη θα με συντροφεύουν. Εβγαλα φωτογραφίες απο μπροστά, εχοντας ολη την Βαρκελώνη κυριολεκτικά στα πόδια μου, εβγαλα απο τα πλάγια με αυτον τον καπως περιεργο πύργο επικοινωνιών,
aimg13.imageshack.us_img13_4496_img8030640x425.jpg
, aimg12.imageshack.us_img12_4333_img8031640x425.jpg

περιεργος αρχιτεκτονικά εννοώ, καλά δεν μου εκανε κ ιδιαίτερη εκπληξη οταν διαβασα οτι Αγγλος τον επινοήθηκε!:bleh:

ενα μικρό μουσικο-φωτογραφικό ταξίδι απο εκεί με τις εικόνες χαραγμένες βαθυά στο βαρκελωνόπληκτο μυαλό μου ακόμη!!!





 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.368
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom