Αγαπημενη γερμανικη πολη!

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
βρε, μην τη μαλώνετε, είναι μικρή ακόμη!

τι να πω εγώ που τόσα χρόνια δε μου έκανε κλικ και η ιταλία και μόλις πριν λίγες μέρες αποφάσισα να κλείσω ταξίδι εκεί για πρώτη φορά :oops:

(jack bauer, τι είπες τώρα λατίνα, κι έχω μισό κύκλο 24 να με περιμένει να κάτσω να τον δω... :cool: αν και σαν τους πρώτους κύκλους τπτ :roll:)
σωστα..ειμαι μικρη..και στο κατω κατω βγαινεται off topic..σε γκρουπ για γερμανοφιλους μπηκα και επεσα πανω σε ιταλοφιλους???:haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha:

(jack bauer=>♥♥♥♥♥♥♥!!!!!!!!!!!!!!!!!!ελα chrikky, ολες οι σεζον ειναι καλες!!εγω τελειωσα την 6η και πρεπει να πιασω εβδομη..εμεινα πισω..)
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
δεν νομίζω οτι υπάρχει γερμανική πόλη που να γράφεται έτσι, δηλαδή Friburg.
Μάλλον εννοείς το Freiburg και προφέρεται φράιμπουργκ!

Συγνώμη για τα δασκαλίστικο, αλλά έχω μια ...αδυναμία σε αυτά!:haha:
Χωρίς παρεξήγηση, θέλω να ελπίζω!:cool:

Keine problem meine freund thanosth ,das macht nichts:clap::clap::clap:
 

marazoum

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Munich - Brno
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Για μένα αγαπημένη πόλη ειναι η Στουτγκαδη, όσο αντικειμενική μπορει να ειμαι μιας και έχω ζήσει εκεί για 1,5 χρόνο περίπου. Επίσης μου αρέσει πολύ το Μόναχο αν και όποτε έχει τύχει να πάω γυρίζω με κάποια κιλα επιπλέον :).
Η αλήθεια είναι ότι προτιμώ τη νότια Γερμανία. Αυτό βέβαια μπορεί να οφείλεται στο γεγονός ότι από βόρεια έχω πάει μόνο στο Βερολίνο.
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Η αλήθεια είναι ότι προτιμώ τη νότια Γερμανία. Αυτό βέβαια μπορεί να οφείλεται στο γεγονός ότι από βόρεια έχω πάει μόνο στο Βερολίνο.
Μη νομιζεις, και εμεις που την εχουμε γυρισει ολη τη Γερμανια, προτιμουμε το νοτο! Νομιζω οτι και οι ανθρωποι ειναι διαφορετικοι, αλλα και οι συνηθειες τους! Προσωπικα λατρευω τη Βαυαρια, αν και οι Βαυαροι λενε οτι δεν ειναι Γερμανοι!
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Αγαπημενη Γερμανικη πολη

Φραιμπουργκ δαγκωτο.απο εκει και περα Ροτενμπουργκ ομπ ντα ταουαρ,Μπαμπεργκ,Χαιδελβεργη,Μοναχο (ολα στο νοτο).Απο βορα Βερολινο (για την νυχτερινη ζωη )και Αμβουργο ,Λουμπεκ,Δρεσδη.
Γενικα όμως ο νοτος ειναι πιο ομορφος (κατα την αποψη μου).
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.908
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
κάποια στατιστικά στοιχεία επιβεβαιώνουν τον κανόνα που θελει την Βαυαρία ως αγαπηπένο ταξιδιωτικό προορισμό:
την Βαυαρία ετησίως την επισκέπτονται πανω απο 25 εκατομμυρια ανθρωποι και αποτελεί ετσι τον πιο αγαπημένο ταξιδιωτικό προορισμό της Γερμανίας.
Τα βαυαρικά ξενοδοχεία και καθε μορφής καταλύματα ετησίως καταγράφουν 76 εκατομμύρια διανυκτερεύσεις. Το ενα πέμπτο του συνολικού τουρισμού στην Γερμανία γίνεται στην Βαυαρία.
Ο τζίρος που γινεται στην Βαυαρία κ εχει προέλευση απο τον τουρισμό φτάνει το ποσό των 24 δις Ευρώ ενω 560.000 θέσεις εργασίας ειναι στον τοπικό τουρισμό!

Πηγή:
Bayerisches Landesportal: Startseite
BAYERN.BY - Bavaria Vacation, Bavaria Tourism, Bavaria Travel
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Δεν θα πω μια πόλη αλλά ένα δρόμο, την ρομάντιτσε στρασσε (αχινέ πως γράφεται στα γερμανικά?) Τούτος ο δρόμος της Βαυαρίας, των περίπου 300 χλμ, αρχίζει από το Fussen και τελειώνει στο Wuzbourg περνάει από πολλές μικρές πόλεις και χωριουδάκια, όλα πανέμορφα, μεσαιωνικά, με πύργους, κάστρα, τα περισσότερα έχουν τείχη, και εγώ περισσότερη τύχη που τα επισκέφτηκα. Αυτή τη διαδρομή την συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον πάει στη Βαυαρία.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Θάνο...υπάρχουν αντίστοιχα ποσοστά για την Στουτγάρδη; :cool:

marcrafin... γράφεται Romantische Strasse! ;)
 

Narcissa

Member
Μηνύματα
54
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Who knows?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Το Βερολινο ηταν φοβερο!!!!Αν και παντοτε ειχα τοπ το Λονδινο μολις πηγα στο Βερολινο αμεσως αναθεωρησα την αποψη μου!!!Ειναι μαγευτικη πολη με εκπληκτικες δυνατοτητες...Απλα μαγικη!!!!
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Οπως ειχα υποσχεθει σε αυτο εδω το θεμα, εγραψα μερικες πληροφοριες (ταξιδιωτικες ιστοριες σε εξελιξη) για το Αμβουργο. Γερμανοφιλοι φιλοι μου, ελπιζω να σας φανουν χρησιμες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.604
Μέλη
38.930
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom