Αγαπημενη ιταλικη πολη

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλέ μου Samion το θέμα είναι αγαπημένη Ιταλική πόλη, όχι ομορφότερη..
να μην το κάνουμε τόσο υποκειμενικό γιατι δεν έχει και ενδιαφέρον η απλή παράθεση λιστών..
και επιμένω η Σιένα είναι ένα ωραίο χωριό μακριά από τις 10 ωραιοτερες ιταλικές πολεις...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
να μην το κάνουμε τόσο υποκειμενικό γιατι δεν έχει και ενδιαφέρον η απλή παράθεση λιστών..
και επιμένω η Σιένα είναι ένα ωραίο χωριό μακριά από τις 10 ωραιοτερες ιταλικές πολεις...
Ξαναλέω.. Ο τίτλος λέει αγαπημένη!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πιο ομορφη δικαιωματικά η Ρώμη...στη δευτερη θέση θα βάλω το παλέρμο γιατί έχεια απιστευτη γοητεια...λουκα και σιέννα στην τριτη θέση...Αντικειμενικά δεν μπρορει να παραβλεψει κανεις την ομορφια και την ιστορια που κουβαλάνε κι αλλες πολεις όπως η φλωρεντια και η βενετια αλλά φαντάζομαι η ερώτηση ειναι προσωπική οποτε και η κατάταξη εξισου προσωπική και υποκειμενική....
Εννοειται οτι ειναι ενα προσωπικο και υποκειμενικο θεμα αυτο.
Γραφουμε για την αγαπημενη πολη.
Ηδη μαζεψα πολλες προτασεις για περιοχες και πολεις που δεν ειχα στα υποψην.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ερωτηση προς φιλο Samion :
Ειχα παει Ναπολη το 1994(τρεχα γυρευε δηλαδη) και δεν μου ειχε κανει ιδιαιτερη εντυπωση ,απ οσο θυμαμαι.
Γιατι την κατατασσεις στις ομορφοτερες μαζι με Ρωμη ..απο ποια αποψη ...ετσι ωστε να την συμπεριλαβω στην λιστα μου?Εχει ιστορικο κεντρο,αξιοθεατα,φυσικο περιβαλλον ,ζωη?γιατι δεν θυμαμαι τιποτα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ερωτηση προς φιλο Samion :
Ειχα παει Ναπολη το 1994(τρεχα γυρευε δηλαδη) και δεν μου ειχε κανει ιδιαιτερη εντυπωση ,απ οσο θυμαμαι.
Γιατι την κατατασσεις στις ομορφοτερες μαζι με Ρωμη ..απο ποια αποψη ...ετσι ωστε να την συμπεριλαβω στην λιστα μου?Εχει ιστορικο κεντρο,αξιοθεατα,φυσικο περιβαλλον ,ζωη?γιατι δεν θυμαμαι τιποτα.
έχει ιδιαίτερο χαρακτήρα. Ναπολη είναι μόνο μία ενώ σαν τη Σιένα ένα σωρό. αν δε, βγαλεις την πλατεία τέλος.
έχει τα Quartieri Spagnoli με το πασίγνωστο στυλ τους, Spaccanapoli, όλο το ιστορικό κέντρο προστατευμένη περιοχή από Ουνεσκο. επίσης τη φοβερή παραλιακή. και τα μουσεία και και...
να μην αρχίσουμε τα προάστια, περίχωρα, ατέλειωτος ο καταλογος από μοναδικά μερη:
Posillipo, Vomero, Ercolano, Pompei και φυσικά η κοστιέρα Αμαλφιτάνα, το Κάπρι, Ισκια, Πρότσιντα..
το Βεζούβιο και τα υπολείμματα του Funiculi Funicula της Μιλβα τα αφησα για επιδορπιο..
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Thanks boss μου κεντρισες την περιεργεια .Θα το ψαξω περισσοτερο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.993
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
οι ωραιότερες 2 είναι φυσικά, μακράν των υπολοίπων, Ρώμη και μετά Νάπολη.
ακολουθούν σε απόσταση με τη σειρά Παλέρμο, Βενετία, Λούκα, Φλωρεντία.
σε ακόμα μεγαλύτερη απόσταση Περούτζια, Βερόνα, Τριέστε, Πίζα.
Σου λείπει μια κόκκινη Μπολόνια, μια Γένοβα και ένα Μιλάνο από τη λίστα... (ΟΚ και Σιέννα, Σαν Τζιμινιάνο, κλπ). Ως προς τη σειρά φυσικά διαφωνούμε, αλλά ας μην το ανοίξουμε.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Venezia χωρις δευτερη σκεψη !!!!!
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Ψηφίζω τη Νάπολη που με ξετρέλανε και τη citta alta του Μπέργκαμο (δεν έχω πάει Βενετία και Σιέννα που βλέπω ότι "παίζουν" πολύ οπότε επιφυλάσσομαι..)
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Ψηφίζω τη Νάπολη που με ξετρέλανε και τη citta alta του Μπέργκαμο (δεν έχω πάει Βενετία και Σιέννα που βλέπω ότι "παίζουν" πολύ οπότε επιφυλάσσομαι..)
Aν δεν έχεις πάει Βενετια διαπρατεις έγκλημα κατά συρροή και κατ΄εξακολούθηση !!!:bleh::bleh:

Πολλη δυσκολη επιλογη.....
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Aν δεν έχεις πάει Βενετια διαπρατεις έγκλημα κατά συρροή και κατ΄εξακολούθηση !!!:bleh::bleh:
άντε να δούμε πότε θα πάω!!!! (αν και έχω άλλες 3-4 προτεραιότητες στην Ιταλία οπότε δε με βλέπω να πηγαίνω και πολύ άμεσα)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
O ακατανόμαστος τα λέει σχεδόν άριστα... το top 5 είναι...

Ρώμη, Βενετία, Φλωρεντία, Νάπολη και ένα αουτσάιντερ από μένα το Γκούμπιο...

Πραγματικά κι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι βρίσκετε στην Σιέννα... γούστα θα πείτε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.741
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom