Αγαπημενη ιταλικη πολη

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω παντως βλεπω παιδια οτι ολοκληρη η Ιταλια εχει παρα πολυ ψωμι.
Πεσανε προτασεις και ιδεες για τοσο ωραια μερη που δεν πρεπει να πηγαινουμε πουθενα αλλου μεχρι να εξαντληθει το θεμα Ιταλια.Αλλα υπαρχουν "so many places...so little time.."
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Πρώτη θα έλεγα τη Ρώμη και μετά σίγουρα κάποια της Τοσκάνης, αλλά δεν ξέρω ποια. Το Σαν Τζιμινίάνο πιάνεται για πόλη ή το θεωρούμε χωριό;
 
Μηνύματα
107
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη!
Ταξίδι-Όνειρο
O γύροs του κόσμου!
Η Ιταλία είναι πανέμορφη και για μένα, πολύ πολύ αγαπημένη! Απ'αυτήν λοιπόν την οπτική γωνία, εγω ψηφίζω με 1000 τη μία και μοναδική
ανα τον κόσμο ΝΑΠΟΛΗ την οποία και λατρεύω (και θα την επισκεφτώ για πολλοστή φορα την επόμενη Παρασκευή 23 Απριλίου)! Οι λόγοι πολλοί: απο την πρώτη φορά που πήγα, οι άνθρωποι-απλοί γνωστοί μου τότε, σαν οικογένειά μου σήμερα μετά απο 12 χρόνια!- με φιλοξένησαν με τον πιο όμορφο και ανοιχτόκαρδο τρόπο και μου έδειξαν τη μαγεία της πόλης τους και της περιοχής που την περιβάλλει: υπόγεια πόλη(Napoli sotterranea), παραλιακή(lungomare), ιστορικό κέντρο, κάστρα(castel nuovo-castel dell'Ovo),ένα απο τα πιο ιστορικά θέατρα στην Ιταλία-τουλάχιστον (Teatro San Carlo), Galleria, San Martino (μοναστήρι με θέα...). Μ'αρέσει που είναι αμφιθεατρική, που βλέπει θάλασσα απο τόσα πολλά σημεία, που οι άνθρωποί της είναι απλοί, φιλόξενοι, ζεστοί και "τρελλοί", γεμάτοι όρεξη για ζωή, που πάντα βρίσκεις κάπου να πας , να φας, να διασκεδάσεις! Τώρα , έξω απο την πόλη, λατρεύω την Costiera amalfitana, με τα γραφικά χωριουδάκια και τις απίστευτες παραλίες, με προτίμηση στο Positano αλλά και το Amalfi, Maiori και άλλα. Να μην ξεχνάμε και το Capri βέβαια!
Έχω ταξιδέψει αρκετά στην Ιταλία αλλά η Νάπολη έχει κερδίσει την καρδιά μου!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.612
Likes
9.906
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Μπολονια με διαφορα :) και απο αποψη ομορφιας Φλωρεντια ..
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Η Ιταλία είναι πανέμορφη και για μένα, πολύ πολύ αγαπημένη! Απ'αυτήν λοιπόν την οπτική γωνία, εγω ψηφίζω με 1000 τη μία και μοναδική
ανα τον κόσμο ΝΑΠΟΛΗ την οποία και λατρεύω (και θα την επισκεφτώ για πολλοστή φορα την επόμενη Παρασκευή 23 Απριλίου)! Οι λόγοι πολλοί: απο την πρώτη φορά που πήγα, οι άνθρωποι-απλοί γνωστοί μου τότε, σαν οικογένειά μου σήμερα μετά απο 12 χρόνια!- με φιλοξένησαν με τον πιο όμορφο και ανοιχτόκαρδο τρόπο και μου έδειξαν τη μαγεία της πόλης τους και της περιοχής που την περιβάλλει: υπόγεια πόλη(Napoli sotterranea), παραλιακή(lungomare), ιστορικό κέντρο, κάστρα(castel nuovo-castel dell'Ovo),ένα απο τα πιο ιστορικά θέατρα στην Ιταλία-τουλάχιστον (Teatro San Carlo), Galleria, San Martino (μοναστήρι με θέα...). Μ'αρέσει που είναι αμφιθεατρική, που βλέπει θάλασσα απο τόσα πολλά σημεία, που οι άνθρωποί της είναι απλοί, φιλόξενοι, ζεστοί και "τρελλοί", γεμάτοι όρεξη για ζωή, που πάντα βρίσκεις κάπου να πας , να φας, να διασκεδάσεις! Τώρα , έξω απο την πόλη, λατρεύω την Costiera amalfitana, με τα γραφικά χωριουδάκια και τις απίστευτες παραλίες, με προτίμηση στο Positano αλλά και το Amalfi, Maiori και άλλα. Να μην ξεχνάμε και το Capri βέβαια!
Έχω ταξιδέψει αρκετά στην Ιταλία αλλά η Νάπολη έχει κερδίσει την καρδιά μου!
Τι να πω ρε παιδια ..τι να πω!Με εχετε στειλει κυριολεκτικα με τη Ναπολη και δεν την ειχα καθολου στα υποψην!Τωρα ανοιξα και καινουρια πληγη :την ιταλικη Ριβιερα !
Τι θα κανω θεουλη μου!Εδω δεν πρεπει να ταξιδευω πουθενα αλλου.....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.372
Likes
9.300
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τωρα ανοιξα και καινουρια πληγη :την ιταλικη Ριβιερα !
.....
αυτή εγώ δεν την ανέφερα γιατί υπολειπεται σε ομορφιά από την κοστιερα Αμαλφιτανα..μόνο ο taver, γνωστός φίλος του ιταλικού βορρά, την ανέφερε..
 

Pinky

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνια
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Εγω ψηφιζω Σιεννα για προσωπικους λογους και για ομορφια!
Ηταν το πρωτο μου ταξιδι στην Ιταλια και οπως ειπε καποιος το νιωθω σαν το σπιτι μου!
Μετα βαζω την Βενετια που επισης ειναι πανεμορφη!

Μου βαλατε ιδεες για Ναπολη με οσα ειπατε, πρεπει να την επισκεφτω!!
 
Μηνύματα
107
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη!
Ταξίδι-Όνειρο
O γύροs του κόσμου!
Παιδιά ,
κι εγω που σπούδασα στην Ιταλία-στην Perugia- και ταξίδεψα αρκετά όσο ήμουν εκεί, δεν είχα σκεφτεί ποτέ να πάω στη Napoli και γενικά κάτω απο τη Ρώμη...έτσι όταν γνώρισα τους Ναπολετάνους στην Κεφαλονιά,μου είπαν πόσο λάθος κάνω γύρω απο την περιοχή τους και με κάλεσαν στο σπίτι τους για να δω...τι έχανα! Πραγματικά, είχαν δίκιο! Το Πάσχα του '99 που πήγα πρώτη φορά στη Νάπολη για 15 μέρες ηταν το καλύτερο Πάσχα της ζωής μου!
Τώρα, πηγαίνω συχνά πυκνά και πάντα περνάω καλά σε μια πόλη τόσο ζωντανή με τόσο "ζεστούς" ανθρώπους! Απο'κει και πέρα, έχει να κάνει και με τα προσωπικά γούστα του καθενός (π.χ λατρεύω το γεγονός οτι είναι παραθαλάσσια πόλη, λατρεύω ν'ακούω να μιλούν Ναπολετάνικα-αν και στην αρχή δεν καταλάβαινα λέξη!-λατρεύω την κουζίνα τους με τα πολλά θαλασσινά , την πίτσα margherita και τη γνήσια mozzarella)...Πω, πω, μου άνοιξα την όρεξη αλλά ευτυχώς η Παρασκευή είναι κοντά!:clap:

Υ.γ. Να μην παρεξηγηθώ: σαφώς υπάρχουν πολλές ακόμη πόλεις στην Ιταλία που μ'αρέσουν και που πολύ ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα (ήδη ετοιμάζομαι με την παρέα μου για tour στην Τοσκάνη και την Ούμπρια το Σεπτέμβρη), απλά η Νάπολη μ'εχει κερδίσει και κάθε φορά που πάω ανακαλύπτω κάτι καινούργιο!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
αυτή εγώ δεν την ανέφερα γιατί υπολειπεται σε ομορφιά από την κοστιερα Αμαλφιτανα..μόνο ο taver, γνωστός φίλος του ιταλικού βορρά, την ανέφερε..
Μα την διαβασα η ιδια σε ταξιδιωτικες ιστοριες και αλλα θεματα .Πως θα γινει να βρω καμια δουλιτσα Ιταλια ,να μην τρεχω περα δωθε με ταξιδια μου λετε?;)
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Μου βαλατε ιδεες για Ναπολη με οσα ειπατε, πρεπει να την επισκεφτω!!
Ναι βρε παιδιά, κι εμένα το ίδιο... Τη Νάπολη δεν την είχα καθόλου στη λίστα μου... Για να το λέτε, κάτι θα ξέρετε, οπότε θα τη βάλω και αυτήν στην αναμονή για ένα από τα επόμενα ταξίδια μου στην Ιταλία.
 
Μηνύματα
107
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη!
Ταξίδι-Όνειρο
O γύροs του κόσμου!
Μα την διαβασα η ιδια σε ταξιδιωτικες ιστοριες και αλλα θεματα .Πως θα γινει να βρω καμια δουλιτσα Ιταλια ,να μην τρεχω περα δωθε με ταξιδια μου λετε?;)
Πολύ ωραία ιδέα! Κι εγω το'χω σκεφτεί πολλές φορές και ιδιαίτερα τώρα με την κρίση στην οικονομία μας...θα κάνω μια συζητησούλα με τους φίλους να δω τι μπορώ να βρω στην Ιταλία (γιατί κι εκεί δεν είναι ρόδινα τα πράγματα...) κι αν βρω κάτι θα σας ενημερώσω!;)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πολύ ωραία ιδέα! Κι εγω το'χω σκεφτεί πολλές φορές και ιδιαίτερα τώρα με την κρίση στην οικονομία μας...θα κάνω μια συζητησούλα με τους φίλους να δω τι μπορώ να βρω στην Ιταλία (γιατί κι εκεί δεν είναι ρόδινα τα πράγματα...) κι αν βρω κάτι θα σας ενημερώσω!;)
Αντε παιδι μου αντε ..αργεις ..αργεις..:haha:περιμενουμε με αγωνια !
Αν και να σου πω καμια ωρα θα τη χτυπησω ην αποσπασουλα για σχολεια εξωτερικου στην Ιταλια και θα ψαχνουν να με βρουν.:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.255
Μηνύματα
885.119
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom