Αυστρία Γερμανία Ηνωμένο Βασίλειο Αγγλία,Αυστρία ή Γερμανία??

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Πρώτον δεν το ''φυσάμε'',δευτερόν Ελβετία πήγαμε περσι,και Πράγα το 2009.Οπότε τα απορρίπτουμε αυτά!Την Φινλανδία την σκεφτήκαμε,το ψαξαμε πολύ καλά,αλλά για 8 ημέρες και ειδικά μέσα στα Χριστούγεννα βγαίνει κοντά στα 2000-2300!
μα δεν ειναι κακο αν το ''φυσατε'' το χρημα ουτε σας κατακρινει κανεις γιαυτο..μακαρι ολοι να διαθεταμε τοσα λεφτα για ταξιδι..στο θεμα τωρα..αφου πηγατε και πραγα και ελβετια τοτε επελεξε αυστρια βιεννη,σαλτσμπουργκ,ισμπρουκ.το μοναχο ειναι κοντα απο εκει αλλα για 8 μερες θα τρεχετε και δεν θα δειτε πολλα.οποτε επικεντρωθειται μονο στην αυστρια και αν θελετε καντε ημερισια στην μπρατισλαβα της σλοβακιας που ειναι 1 ωρα απ τη βιεννη.

δεν θα προτεινα τα κλασικα παρισι και λονδινο.εγω προσωπικα δεν θα πηγαινα
 

scout

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Las Vegas
Και οι τρεις δυνατες επιλογες που σκεφτεσαι...για μενα αν δεν εχεις παει Λονδινακι ακομα μην το σκεφτεσαι καν,φερε και μια πακετουρα μαζι σου για ψωνια βεβαια ;) και Αυστρια και Γερμανια εχω παει τετοια εποχη περιπου και το κρυο δεν πολυπαλευεται,κατα τα αλλα πολυ δυνατοι προορισμοι και αυτοι αλλα Λονδινο σε καμια περιπτωση!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
.αφου πηγατε και πραγα και ελβετια τοτε επελεξε αυστρια βιεννη,σαλτσμπουργκ,ισμπρουκ.το μοναχο ειναι κοντα απο εκει αλλα για 8 μερες θα τρεχετε και δεν θα δειτε πολλα.οποτε επικεντρωθειται μονο στην αυστρια και αν θελετε καντε ημερισια στην μπρατισλαβα της σλοβακιας που ειναι 1 ωρα απ τη βιεννη.

Για αυτό εγώ πρότεινα Σαλτσμουργκ, Μοναχο, Νυρεμβεργη
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
μα δεν ειναι κακο αν το ''φυσατε'' το χρημα ουτε σας κατακρινει κανεις γιαυτο..μακαρι ολοι να διαθεταμε τοσα λεφτα για ταξιδι..στο θεμα τωρα..αφου πηγατε και πραγα και ελβετια τοτε επελεξε αυστρια βιεννη,σαλτσμπουργκ,ισμπρουκ.το μοναχο ειναι κοντα απο εκει αλλα για 8 μερες θα τρεχετε και δεν θα δειτε πολλα.οποτε επικεντρωθειται μονο στην αυστρια και αν θελετε καντε ημερισια στην μπρατισλαβα της σλοβακιας που ειναι 1 ωρα απ τη βιεννη.

δεν θα προτεινα τα κλασικα παρισι και λονδινο.εγω προσωπικα δεν θα πηγαινα
Σαφώς κ δεν είναι κακό,αλλά δεν ισχύει,αν ίσχυε δεν θα ντρεπόμουν να το πω,ισα ισα που θα χαιρομουν κιολας!Απλά κάθε φορά που τελειώνει ένα ταξίδι μου,αρχίζω να μαζεύω χρήματα για το επόμενο,κ προσπαθώ να μαζεύω όσο πιο πολλά μπορώ για να είναι άνετο!

Πέρα από αυτό ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!Απ ότι φαίνεται έχω αρχίσει να αποκλείω το Λονδίνο,κ είμαι ανάμεσα στα άλλα δυο.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Λόγω εποχής ψηφίζω Αυστρία...Κλείστε τώρα εννοείται...
 

mairi5

Member
Μηνύματα
66
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Αγιος Δομινικος
:clap:Απο τις τρείς χώρες που αναφέρεις,Αγγλία,Γερμανία,Αυστρία,κι εγώ συμφωνώ Αυστρία,Βιέννη-Salzburg.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
αχουτο θα σε "μαλώσω"!:bleh:
Την Αγγλία γιατί την βγάζεις απο το παιχνίδι τελικά?
Στη θέση σου θα πήγαινα uk...Λονδίνο κ μετά αυτοκινητάκι και Υόρκη, Καίμπριτζ, Οξφόρδη κ πάνω Σκωτία. Είναι ονειρεμένη και χρειάζεται μια διαμονή σε κάστρο ξενοδοχείο...αχ..στα περιγράφω και ανατριχιάζω ;)
Είναι μέσα στο budget σας κ ιδανικες ολες οι εποχές..

Οτι κ αν κάνεις τελικά σου εύχομαι το καλύτερο ;)
 
Μηνύματα
127
Likes
22
Να πας στη Γερμανία και συγκεκριμένα σε μια από τις πανέμορφες πόλεις της δυτικής Γερμανίας. Για Χριστούγεννα να προτιμήσεις μια παραμυθένια μικρή πόλη (π.χ. Göttingen, Oldenburg, Würzburg, Heidelberg, ...) αλλά και ωραία ατμόσφαιρα προσφέρουν και το Μόναχο το Αμβούργο ή το Ντύσελντορφ (το Βερολίνο δυστυχώς έχει ηπειρωτικό κλίμα και δεν σου το προτείνω για αυτό το διάστημα).
Γενικά προτιμώ τη Γερμανία επείδή έχει ανερχόμενο μεν αλλά προσεγμένο τουρισμό και δεν σε βλέπουν σαν σακί με λίρες.
Η Αυστρία είναι επίσης γραφική αλλά ακριβή. Να πας φθινόπωρο εκεί. Το Λονδίνο είναι πανάκριβο και δεν έχει ωραία Χριστούγεννα.
 
Μηνύματα
22
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια του Πασχα
πηγαινε βιεννη-μοναχο.
βιεννη 3 ατομα για 3 νυχτες ξενοδοχειο 4 αστερων πληρωσαμε 240 συνολο( τη προηγουμενη βδομαδα εκει ημουν,ισως χριστουγεννα ναναι πιο ακριβα)...κ εκεινη την εποχη πρεπει να ειναι πανεμορφα, κρυο θαχει ομως-εδω που τα λεμε και που δε θαχει. πεταγοσαστε μια μερα-ή δυο,παραπανω δε θες- σαλτσμπουργκ(το εισητηριο τρενου ηταν γυρω στα 28 ευρω,κανει 3 ωρες) κ συνεχιζετε μοναχο(εκει δεν εχω παει κ δε ξερω πως ειναι)
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Αλήθεια μόνο 28 ευρώ είναι το εισητήριο από βιέννη?Το είχες κλείσει Online?Έλεγα να αφιερώσω 4 νύχτες Βιέννη και 3 νύχτες στο Σάλτσμπουργκ,λέτε να είναι πολλές?Μήπως να το σπάσω με Ινσμπρουκ 2 και 1? Η καλύτερα Σαλτσμπουργκ κ Μόναχο?Απλά έλεγα να αφήσω το Μόναχο για άλλη φορά,για να γυρίσω όλη την Βαυαρια!!
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Vivianaki, η πιο κατάλληλη εποχή για να κλείσεις για τα Χριστούγεννα είναι τώρα!!!-Για την τελική σου απόφαση,θα πρέπει να σκεφτείς και να αποφασίσεις τι θέλεις να ζήσεις.Η κάθε μια από τις πόλεις-χώρες που ανέφερες ,έχει τα δικά της χαρακτηριστικά.Επίσης σημαντικό είναι αν θέλεις να γνωρίσεις πολύ καλά 1 πόλη(Λονδίνο) ή να γυρίσεις και να αλλάξεις ακόμα και τόπο διαμονής(Αυστρία -Γερμανία).Για το 2ο θα θεωρούσα πολύ σημαντικό το να νοικιάσεις αυτοκίνητο,που θα σου έδινε πάρα πολλές δυνατότητες και επιλογές.

1)Λονδίνο
:Μητρόπολη,συναρπαστική,έντονη,πολυφυλετική,με πάρα πολλές επιλογές σε μουσεία, φαγητό,διασκέδαση,Μαγαζιά.Λόγω της πολύ καλής σημερινής ισοτιμίας της λίρας,οι τιμές είναι ....δελεαστικές.Λόγω ,επίσης, των Ολυμπιακών Αγώνων θα τη βρεις σε πολύ καλή κατάσταση οργάνωσης και καθαριότητας.

2)Βιέννη: Πολύ όμορφη πόλη,αρχοντική,κοσμοπολίτικη,ίσως και λίγο "σνόμπ" .Πολύ ωραία στολισμένο το κέντρο της και πολύ "Χριστουγεννιάτικη" η αγορά με τα φωτισμένα σπιτάκια (που θα δεις όμως και σε όλες τις Γερμανικές και Αυστριακές πόλεις). Ζωντανή πόλη αλλά με μια διαφορετική έννοια από το Λονδίνο.Θυμάμαι να χιονίζει,με όλο αυτό το Χριστουγεννιάτικο σκηνικό και οι Βιεννέζοι να είναι εκεί έξω,μέχρι τις 1-2 το βράδυ,όρθιοι με τα πολύχρωμα μάλλινα σκουφιά τους με τα "αυτιά",πίνοντας ζεστό κρασί και γελώντας.Πολύ ξεχωριστά τα "Κελλάρια" με "ζεστή",ρουστίκ διακόσμηση και καλό φαγητό.Μουσεία ,κυρίως στο επίπεδο των παλατιών. Μαγαζιά,τίποτα το ιδιαίτερο.Συναρπαστική εμπειρία,κατα τη γνώμη μου,η Όπερα της Βιέννης.

3)Σάλτσμπουργκ:
Μικρό,Παραμυθένιο,ήσυχο.Νυχτερινή ζωή επαρχιακής πόλης(Στις 9 το βράδυ,σχεδόν όλα κλειστά.).Καταπληκτική εμπειρία,κατά τη γνώμη μου,η επίσκεψη στο μουσείο-σπίτι του Μότσαρτ.-Πολύ πιο εύκολα μπορείς να το συνδυάσεις με το Μόναχο ή το Ίνσμπρουκ.

4)Μόναχο:Πάρα πολύ ωραία πόλη,μπαρόκ αλλά και σύγχρονη.Πάρα πολλές και ενδιαφέρουσες επιλογές σε μουσεία.Το είχα επισκεφτεί καλοκαίρι και δεν γνωρίζω για τη χειμερινή νυχτερινή ζωή.Οι Βαυαροί πάντως,είναι πολύ γλεντζέδες και ζεστοί άνθρωποι.Χαρακτηριστικές οι "μπυραρίες"τους,με τα μεγάλα ξύλινα τραπέζια που πιανόμασταν όλοι (γνωστοί και άγνωστοι) "αγκαζέ" και τραγούδαγαν δικά τους παραδοσιακά τραγούδια !

5)Βερολίνο:Γοητευτικό,
Συναρπαστικό,με μια ιδιαίτερη ατμόσφαιρα και με τη δυναμική Μητρόπολης.Είμασταν εκεί την Πρωτοχρονιά του 2011 και απλά το ...λάτρεψα!Πάρα πολλές οι επιλογές σε φαγητό,διασκέδαση,μουσεία καταπληκτικά.Η ιδιαίτερη ιστορία με το Τείχος,το Ανατολικό και Δυτικό μέρος, σε επηρεάζει και σε γοητεύει .Πάμφθηνο!!Με βάση αυτό πήγαμε Δρέσδη(πολύ όμορφη και γραφική),Πότσνταμ(κουκλίστικο),Πράγα(όπως ξέρεις Παραμυθένια) και Αμβούργο (ανέλπιστα ωραίο,σε στυλ και επίπεδο Ελβετίας).

Συμπληρωματικά:1)Ένας άλλος συνδυασμός που είχαμε κάνει ήταν:Διαμονή στο Ίνσμπρουκ(Αρκετά μεγάλη πόλη,όμορφη,πολύ γραφική στο κέντρο, με "επαρχιακή"νυχτερινή ζωή)-Μόναχο-Σάλτσμπουργκ-Χιονοδρομικά Κέντρα-γειτονικές μικρές γραφικές πόλεις.2)Στο Λονδίνο ήμουν τον Ιούλιο για δεύτερη φορά και απλά δηλώνω...οπαδός 3)Η απάντηση είναι σε "μέρη" ,γιατί είναι μεγάλη και την 1η φορά την είχα "χάσει " όλη μαζί.4) Περιμένουμε το ..."and the Winner is....."
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Maria τι να πω?Σε ευχαριστώ τόσο πολυ για τις απαντήσεις και που αφιέρωσες τόση ώρα για να μου γράψεις όλα αυτά!Πραγματικά σε ευχαριστώ πολυ!!Με βοήθησες πολύ,με έβαλες στο κλίμα της κάθε πόλης!Να σαι καλα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.058
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom