Αγγλικό φόρουμ

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.110
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πρεπει ομως να στοχευει σε μια αγορα συγκεκριμενη. Ολα μαζι τουρλου ειναι κατι υπερβολικα τεραστιο και δυσκολο και πιθανοτατ θα καταληξει οι ιδιοι που συζηταμε εδω να συζηταμε κι εκει απλα στα αγγλικα (αντε και μερικες εκατονταδες ακομα μελη). Αν θες λοιπον να κανεις κατι γενικο και μεγαλο, γνωμη μου ειναι να ψαξεις να βρεις αντιστοιχα σαιτ απο καθε χωρα (τουλαχιστον απο τις περισσοτερο σημαντικες) και εκει να ζητησεις βοηθεια απο εξπερτς και ισως μια συνεργασια με το διαχειριστες αν επιθυμουν. Αν βρεις ανθρωπους προθυμους να βοηθησουν και να γραψουν 2-3 θεματα ο καθενας για την περιοχη του, τοτε νομιζω πως θα εχει γινει ενα καλο βημα και ολα θα ειναι ευκολοτερα.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Προσωπικα θα ηθελα σε ενα ξενογλωσσο σαιτ να μπορουσα να εβρισκα πληροφοριες για διαφορα μερη απο μονιμους κατοικους..δηλαδη,φτιαχνεις ενα και το ζητουμενο ειναι σε πρωτη φαση ,να γραψουν πχ οι Ρωμαιοι οτι θεωρουν πως θα βοηθησει ενα επισκεπτη της πολης τους.Βεβαια χρειαζονται ατομα να το τρεχουν,η ιδεα ομως με ιντριγκαρει πολυ, αν οργανωθει και τακτοποιηθει σωστα νομιζω θα εχει ανταποκριση..
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πρεπει ομως να στοχευει σε μια αγορα συγκεκριμενη. Ολα μαζι τουρλου ειναι κατι υπερβολικα τεραστιο και δυσκολο και πιθανοτατ θα καταληξει οι ιδιοι που συζηταμε εδω να συζηταμε κι εκει απλα στα αγγλικα (αντε και μερικες εκατονταδες ακομα μελη). Αν θες λοιπον να κανεις κατι γενικο και μεγαλο, γνωμη μου ειναι να ψαξεις να βρεις αντιστοιχα σαιτ απο καθε χωρα (τουλαχιστον απο τις περισσοτερο σημαντικες) και εκει να ζητησεις βοηθεια απο εξπερτς και ισως μια συνεργασια με το διαχειριστες αν επιθυμουν. Αν βρεις ανθρωπους προθυμους να βοηθησουν και να γραψουν 2-3 θεματα ο καθενας για την περιοχη του, τοτε νομιζω πως θα εχει γινει ενα καλο βημα και ολα θα ειναι ευκολοτερα.
Τι εννοείς να στοχεύει σε μια αγορά συγκεκριμένη; να αφορά μόνο προορισμούς της Ευρώπης πχ;

Επίσης όταν λες sites από κάθε χώρα, πάλι μιλάς για προορισμούς ή για ανθρώπους που ζουν σε αυτές τις χώρες;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.110
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τι εννοείς να στοχεύει σε μια αγορά συγκεκριμένη; να αφορά μόνο προορισμούς της Ευρώπης πχ;
Εννοω να αφορα ταξιδιωτες απο μια συγκεκριμενη περιοχη της γης. Οι αναγκες καθε λαου ειναι διαφορετικες. Μπορει ολοι να μιλουν αγγλικα αλλα αλλα πραγματα εχει συνηθισει να κανει ο αμερικανος στο ταξιδι του, αλλα ο ευρωπαιος, αλλα ο αραβας κλπ. Θα μου πεις αυτο συμβαινει και μεσα στον ιδιο λαο. Ολοι οι Ελληνες ζητουν το ιδιο; Και θα 'χεις δικιο. Για φαντασου ομως το travelstories να ηταν αγγλοφωνο (εμεις δηλαδη οι Ελληνες να γραφαμε μονο αγγλικα). Η μεγαλη πλειοψηφια των θεματων δεν θα μπορουσε να προσελκυσει ξενους γιατι οι αναγκες τους ειναι διαφορετικες.
Ξεκινωντας απο το πιο απλο που οταν εμεις θα γραφαμε πως κατι ειναι ακριβο ο Αυστραλος θα το εβρισκε ισως οικονομικο ή οταν εμεις θα γραφαμε πως οι παραλιες της Μαλτας δεν λενε πολλα ο Σουηδος θα απορουσε μεχρι συνθετα οπου θα ψαχνει ο αλλος τι βιζα χρειαζεται για την ταδε χωρα και θα βρισκει περιορισμενες πληροφοριες. Καταλαβαινεις πως αν το νεο φορουμ στοχευει σε ολο τον αγγλοφωνο κοσμο, δεν πρεπει να ξεκινησει μονο με Ελληνες.

Επίσης όταν λες sites από κάθε χώρα, πάλι μιλάς για προορισμούς ή για ανθρώπους που ζουν σε αυτές τις χώρες;
Φορουμ ηθελα να πω κατα λαθος εγραψα σαιτ. Κι εδω μιλω για ανθρωπους (θεωρω δεδομενο πως το φορουμ θα εχει θεμα του ολη τη γη). Καποιοι ανθρωποι που ζουν στις πιο τουριστικες περιοχες του κοσμου να τους ζητηθει να βοηθησουν (γραφοντας μερικες πληροφοριες για τις περιοχες του και ισως καποιες ιστοριες απο την καθημερινοτητα ή τις εξορμησεις τους σ' αυτες) και φυσικα γιατι οχι να συμμετεχουν ενεργα στο φορουμ.

Επισης κατι αλλο σημαντικο (πιστευω πως το εχεις σκεφτει κι εσυ) ειναι σημαντικο να αναγραφεται και ειναι εμφανες η περιοχη που ζει αυτος που απαντα καθως και η εθνικοτητα του. Και φυσικα το ξαναλεω να μην ξεκινησει μονο απο Ελληνες. Δεν χτυπαει καθολου καλα να θελει καποιος να γινει μελος σε ενα φορουμ και να βλεπει πως τα μισα και πλεον μελη ειναι Ελληνες. Ουτε οικειο θα το νιωσει, ουτε καμμια εμπιστοσυνη θα του δειξει.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το φόρουμ σε καμία περίπτωση δε θα ξεκινήσει μόνο από Έλληνες, δεν είναι αυτός ο σκοπός, και γενικά συμφωνώ με αυτό που γράφεις ότι πρέπει να υπάρχει σαφής αναφορά στο πού ζει το κάθε μέλος, κάτι που θα βοηθήσει και στην ανταλλαγή πληροφορίας (πχ εγώ κάνοντας ένα ταξίδι Α στις ΗΠΑ μπορεί να θέλω βοήθεια σε τουριστικά πράγματα και άρα να ψάξω έλληνες που έχουν ταξιδέψει εκεί, αλλά σε ένα άλλο ταξίδι Β στο ίδιο μέρος να με ενδιαφέρει να γνωρίσω πιο local πράγματα και άρα να απευθυνθώ σε αμερικάνους).
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Hello! Ενδιαφέρον μου φαίνεται τούτο το νέο πράμα.. Δεν έχω πολύ χρόνο, αλλά λίγη ώρα τη βδομάδα μπορώ να τη διαθέσω αν μάθω λίγα ακόμα πράγματα για τούτο το εγχείρημα. Για πείτε ιδέες. Τι θα ναι αυτό που δεν θα το βρίσκει κάποιος στο TA πχ ή στο LP (ή μήπως στο Spotted by Locals) ?
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Καλησπερα! Κ εγω ειμαι προθυμη να ασχοληθω κ να promote το site στην ιταλικη αγορα!
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.110
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Εμαθαν οι Ιταλοι αγγλικα; Που θα το προωθησεις;
Χαχαχα! Το σκεφτηκα αυτο οταν εγραφα! Ειναι οντως ενα τεχνικο προβληματακι! Οκ ομως, μπορει να μην μιλανε αγγλικα, αλλα ταξιδευουν πολυ κ επισης πολλοι θα ενδιαφεροντουσαν για πληροφοριες απο την χωρα τους...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.110
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ωραια, αφεντικο να προβλεψεις και μια αυτοματη μεταφραση μηνυματων ειδικα για τους φιλους μου τους Ιταλους.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Χαχαχα! Το σκεφτηκα αυτο οταν εγραφα! Ειναι οντως ενα τεχνικο προβληματακι! Οκ ομως, μπορει να μην μιλανε αγγλικα, αλλα ταξιδευουν πολυ κ επισης πολλοι θα ενδιαφεροντουσαν για πληροφοριες απο την χωρα τους...
Συζητάμε για αγγλικό site.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom