Αγορά βαλίτσας – χειραποσκευής

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
H american tourist τα φτυσε στο ταξί όταν πήγαμε να τη σηκώσουμε και η άλλη έγινε στην Αιγυπτο στις 2 το βράδυ που τρέχαμε οπότε δεν ασχοληθηκαμε και φαντάζομαι μετά Ελλάδα δε θα βρίσκαμε άκρη, το είχα κάνει μια φορά εδώ πριν χρόνια και έφαγα αρκετό χρόνο θυμάμαι
Στην ελλαδα το κανω παντα, 5 λεπτα δουλεια.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Γιατι πληρωσαν για επισκευη? Δηλωνεις οτι στην εσπασε η αεροπορικη και σου δινουν καινουρια (υποτιθεται οτι επισκευάζουν την υπαρχουσα, αλλα δε μου το εχουν προτεινει ποτε) , δε βρισκω το λογο να πληρωνει κανείς ουτε για επισκευές ουτε για βαλιτσες. Πεταω 5-6 φορες το χρονον με βαλιτσες για μη λογους αναψυχης εδω και 25 χρονια, δεν εχω αγοτασει ποτε καποια, όποτε φθαρεί καποια ζηταω αντικατάσταση.
Εμάς πάντως όποτε μας έσπασαν χερούλι μας το διόρθωσαν και δεν μας έκαναν αντικατάσταση βαλίτσας...
Μια η Aegean και μια η Turkish.
Η δε Turkish που έσπασε και τα 2 χερούλια της βαλίτσας πήγε και την πήρε από το ξενοδοχείο στη Σιγκαπούρη και την επέστρεψε διορθωμένη την επόμενη μέρα.
Δεν ξέρω ποιες είναι τόσο large για να κάνουν αντικατάσταση βαλίτσας με κάποια φθορά που θα προκαλέσουν...
Μιλάω για βαλίτσα Delsey σκληρή σε άριστη κατάσταση που καμία εταιρεία δεν δέχτηκε αντικατάσταση της πάρα μόνο την επιδιόρθωση της.
Ίσως οι παροχές τους να έχουν να κάνουν και με την gold βαθμίδα.που βρίσκεσαι...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Περιπου 14 χρονια πριν ο Φωκας, αυτος που προφανως μετα εκλεισε, ειχε ενα προγραμμα επιβραβευσης που για καθε 50 ευρω που ψωνιζες σου εδινε μια μικρη χειραποσκευη βαλιτσα δωρο και για καθε 100 ευρω μια βαλιτσα μεσαιου μεγεθους της πακοσμιως αγνωστης μαρκας Odysseus
Αρκει να σου πω οτι ακομη δεν χρειαστηκα να αγορασω αλλη μεσαια βαλιτσα, ειναι θεογερη τοσα χρονια. Η μικρη εχει φθαρει αλλα μονο το υφασμα, λειτουργικα ειναι γερη ακομη.

Παντως αυτο με τον Φωκα ειναι ο,τι πιο ΠΑΣΟΚ εχω ζησει με εξαιρεση την Airfast tickets
Επικές και αθάνατες οι βαλίτσες Odysseus του Φωκά!! Που τις θυμήθηκες!
Πάνω από 21 χρόνια έχει που τις πήραμε και ακόμη ζουν! Το μόνο μειονέκτημα ήταν ότι είχαν 2 ρόδες.
H δε χειραποσκευή αθάνατη!
Δεν έχω βρει τόσο ανθεκτικό ύφασμα σε βαλίτσα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμάς πάντως όποτε μας έσπασαν χερούλι μας το διόρθωσαν και δεν μας έκαναν αντικατάσταση βαλίτσας...
Μια η Aegean και μια η Turkish.
Η δε Turkish που έσπασε και τα 2 χερούλια της βαλίτσας πήγε και την πήρε από το ξενοδοχείο στη Σιγκαπούρη και την επέστρεψε διορθωμένη την επόμενη μέρα.
Δεν ξέρω ποιες είναι τόσο large για να κάνουν αντικατάσταση βαλίτσας με κάποια φθορά που θα προκαλέσουν...
Μιλάω για βαλίτσα Delsey σκληρή σε άριστη κατάσταση που καμία εταιρεία δεν δέχτηκε αντικατάσταση της πάρα μόνο την επιδιόρθωση της.
Ίσως οι παροχές τους να έχουν να κάνουν και με την gold βαθμίδα.που βρίσκεσαι...
Turkish (x4), AF(x3), Swiss (x3), Iberia (x2). H swiss τις 2 τελευταιες φορες με εβαλε σε ενα τσεχικο σαιτ να επιλεξω, οι αλλες επιτοπου μου εδωσαν βαλιτσα ιδιου μεγεθους (η AF μια φορα μου την εφερε στο σπιτι την επομενη μερα γιατι δεν ειχαν στο αεροδρομιο).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Turkish (x4), AF(x3), Swiss (x3), Iberia (x2). H swiss τις 2 τελευταιες φορες με εβαλε σε ενα τσεχικο σαιτ να επιλεξω, οι αλλες επιτοπου μου εδωσαν βαλιτσα ιδιου μεγεθους (η AF μια φορα μου την εφερε στο σπιτι την επομενη μερα γιατι δεν ειχαν στο αεροδρομιο).
Για ατομο που ταξιδευει με backpack 300 μερες τον χρονο, ειναι εντυπωσιακη η συχνοτητα σπασιματων παντως.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για ατομο που ταξιδευει με backpack 300 μερες τον χρονο, ειναι εντυπωσιακη η συχνοτητα σπασιματων παντως.
Δε μιλάω για σπάσιμο, για φθορά μιλάω γενικώς, μπορεί να είναι από σκίσιμο μέχρι φερμουάρ. ΚΑι στην καθημερινότητά μου κουβαλάω αποσκευές καθημερινά.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Γιατι πληρωσαν για επισκευη? Δηλωνεις οτι στην εσπασε η αεροπορικη και σου δινουν καινουρια (υποτιθεται οτι επισκευάζουν την υπαρχουσα, αλλα δε μου το εχουν προτεινει ποτε) , δε βρισκω το λογο να πληρωνει κανείς ουτε για επισκευές ουτε για βαλιτσες. Πεταω 5-6 φορες το χρονον με βαλιτσες για μη λογους αναψυχης εδω και 25 χρονια, δεν εχω αγοτασει ποτε καποια, όποτε φθαρεί καποια ζηταω αντικατάσταση.
Εχει αλλαξει ολο αυτο πλεον ξεκαθαρα στα site των αεροπορικων σου λενε οτι αν σας σπασουμε χερουλια,ροδες,ξυλωθει η βαλιτσα δε δικαιουσαι αποζημιωση,ουτε αλλαγη ειδικα κιολας αν ειναι χειραποσκευη που στην παιρνουν κατω με το ζορι γιατι τα ντουλαπακια του αεροπλανου ειναι γεματα ψωνια απο duty free...τελευταια κ μοναδικη φορα οπου μου δωσαν λεφτα για χειραποσκευη που χαλασε η ετζιαν(σπασμενο ροδακι) ηταν το μακρινο 2018...απο τοτε 2 φορες που χαλασαν 2 βαλιτσες μου απο δικο τους λαθος μου ειπαν ευγενικα οτι παιρνω μονο μια συγνωμη και οτι ΔΕΝ φταινε,λες κ εγω της πεταξα μεσα στο αεροπλανο με νευρα κ οχι οι υπαλληλοι
Κι εγώ την ίδια απορία έχω όταν ακούω όλους να σκάνε ένα κάρο λεφτά για βαλίτσες πάντως. Κάτι noname από εποχή carrefour χρυσές εποχές με εκπτώσεις που είχα πάρει ένα σετ με 4 βαλίτσες 70€ όλο το σετ και είναι κοντά 14 χρόνια σκυλιά μαύρα σε αεροδρόμια, αυτοκίνητα και πλοία χωρίς να τις προσέχω καθόλου.
Η ξαδέρφη μου φέτος καμάρωνε με τη καινούργια της bartuggi που πήρε με 100€ εκπτώσεις και στο πρώτο της ταξίδι έσπασε και ο κολλητός με american tourist (εκεί μιλάμε για πολλά λεφτά) το χερούλι έσπασε στη δεύτερη χρήση και φέτος στη τρίτη χρήση έσπασε και το δεύτερο χερούλι και τις προσέχει σα κόσμημα και έσκασαν και 40€ για επισκευή και εγώ τις πετάω και τις κλωτσάω και ακόμα άρτιες
Ακριβως αυτο ηταν το νοημα του μυνηματος μου...να πληρωσεις noname 70ε 4 βαλιτσες ειναι deal...να πληρωσεις 60ε για noname δεν εχει κ πολυ νοημα οταν σε αυτη τη τιμη μπορει να βρεις "μαρκα" σε περιοδο εκπτωσεων...κ εγω noname εχω χειραποσκευες και ειναι σκυλια κ οι 2...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εχει αλλαξει ολο αυτο πλεον ξεκαθαρα στα site των αεροπορικων σου λενε οτι αν σας σπασουμε χερουλια,ροδες,ξυλωθει η βαλιτσα δε δικαιουσαι αποζημιωση
Δεν επιβεβαιωνω, εχω αντιθετες εμπειριες: 4 αλλαγες μονο το τελευταιο 14μηνο. Για χειραποσκευες δεν ξερω.
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Εχει αλλαξει ολο αυτο πλεον ξεκαθαρα στα site των αεροπορικων σου λενε οτι αν σας σπασουμε χερουλια,ροδες,ξυλωθει η βαλιτσα δε δικαιουσαι αποζημιωση,ουτε αλλαγη ειδικα κιολας αν ειναι χειραποσκευη που στην παιρνουν κατω με το ζορι γιατι τα ντουλαπακια του αεροπλανου ειναι γεματα ψωνια απο duty free...τελευταια κ μοναδικη φορα οπου μου δωσαν λεφτα για χειραποσκευη που χαλασε η ετζιαν(σπασμενο ροδακι) ηταν το μακρινο 2018...απο τοτε 2 φορες που χαλασαν 2 βαλιτσες μου απο δικο τους λαθος μου ειπαν ευγενικα οτι παιρνω μονο μια συγνωμη και οτι ΔΕΝ φταινε,λες κ εγω της πεταξα μεσα στο αεροπλανο με νευρα κ οχι οι υπαλληλοι

Ακριβως αυτο ηταν το νοημα του μυνηματος μου...να πληρωσεις noname 70ε 4 βαλιτσες ειναι deal...να πληρωσεις 60ε για noname δεν εχει κ πολυ νοημα οταν σε αυτη τη τιμη μπορει να βρεις "μαρκα" σε περιοδο εκπτωσεων...κ εγω noname εχω χειραποσκευες και ειναι σκυλια κ οι 2...
Στο Βενιζέλος μου την άλλαξαν εμένα πριν κανενα μήνα, για ένα (αρκετα βαθύ) βαθούλωμα. Χρειάστηκαν 5 λεπτά που λέει και ο @Yorgos. Η πτήση ήταν με Turkish.
Και η Aegean μου έχει αλλάξει παλιότερα, σίγουρα μετά το 2018, στο Βενιζέλος πάντα. Μάλιστα η ζημιά έγινε σε πτήση αναχώρησης από Αθήνα, προσπάθησα στην άφιξη στο αεροδρόμιο του εξωτερικού, μου άρχισαν κατι στειλε μεηλ κλπ και δεν ασχολήθηκα. Επιστρέφοντας στην Αθήνα πηγα λεω να εδω έσπασε, α, πολυ ωραία μου λενε, μου εδειξαν εκει καμια 50ρια βαλίτσες, διάλεξα μία, εφυγα. Τόσο απλά
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Στο Βενιζέλος μου την άλλαξαν εμένα πριν κανενα μήνα, για ένα (αρκετα βαθύ) βαθούλωμα. Χρειάστηκαν 5 λεπτά που λέει και ο @Yorgos. Η πτήση ήταν με Turkish.
Και η Aegean μου έχει αλλάξει παλιότερα, σίγουρα μετά το 2018, στο Βενιζέλος πάντα. Μάλιστα η ζημιά έγινε σε πτήση αναχώρησης από Αθήνα, προσπάθησα στην άφιξη στο αεροδρόμιο του εξωτερικού, μου άρχισαν κατι στειλε μεηλ κλπ και δεν ασχολήθηκα. Επιστρέφοντας στην Αθήνα πηγα λεω να εδω έσπασε, α, πολυ ωραία μου λενε, μου εδειξαν εκει καμια 50ρια βαλίτσες, διάλεξα μία, εφυγα. Τόσο απλά
που πήγες? στα απολεσθέντα? και τι βαλίτσα σου έδωσαν?καινούρια?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
που πήγες? στα απολεσθέντα? και τι βαλίτσα σου έδωσαν?καινούρια?
Έτσι ακριβώς. Έχει ένα σωρό βαλίτσες, παίρνεις όποια θες, συνήθως και τη δικιά σου τη "σπασμένη" αν θες. Που την ξαναπαρουσιάζεις στην επόμενη πτήση και ξαναπαίρνεις καινούρια αν είσαι εντελώς απατεώνας (δε θα έκανα ποτέ μου κάτι τέτοιο, άσε που κάποιοι άθλιοι/ανήθικοι/αριστερόχειρες πιθανόν και τσαντάκηδες/τεντιμπόηδες το κάνουν για βλάβες που δεν είχαν καμία σχέση με την πτήση).
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Στο Βενιζέλος μου την άλλαξαν εμένα πριν κανενα μήνα, για ένα (αρκετα βαθύ) βαθούλωμα. Χρειάστηκαν 5 λεπτά που λέει και ο @Yorgos. Η πτήση ήταν με Turkish.
Και η Aegean μου έχει αλλάξει παλιότερα, σίγουρα μετά το 2018, στο Βενιζέλος πάντα. Μάλιστα η ζημιά έγινε σε πτήση αναχώρησης από Αθήνα, προσπάθησα στην άφιξη στο αεροδρόμιο του εξωτερικού, μου άρχισαν κατι στειλε μεηλ κλπ και δεν ασχολήθηκα. Επιστρέφοντας στην Αθήνα πηγα λεω να εδω έσπασε, α, πολυ ωραία μου λενε, μου εδειξαν εκει καμια 50ρια βαλίτσες, διάλεξα μία, εφυγα. Τόσο απλά
Μου κάνει εντύπωση τόσο διαφορετικός τρόπος αντιμετώπισης από την ίδια εταιρεία.
Μήπως έχει να κάνει με την αρχική αξία της βαλίτσας γιατί δηλώσαμε αξία αγοράς 200 €;

Εμάς μας έσπασαν πριν 2,5 μήνες και τα 2 χερούλια της βαλίτσας και μας είπε η Turkish ότι αναλαμβάνει επιδιόρθωση μόνο.
Την επόμενη φορά θα απαιτήσω αντικατάσταση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.546
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom