Αεροδρόμιο Αθηνών Ελ.Βενιζέλος (ΑΤΗ)

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Υπόψιν την τελευταία φορά που πήρα ταξί από ΕΛΒΕΝ προς Αθήνα(Ζωγράφου) ήταν τέλος Αυγούστου, Τρίτη βράδυ.Ο ταξιτζής όταν μπήκα μέσα ήταν τόσο χαρούμενος που επιτέλους έβρισκε πελάτη, σχεδόν ευτυχισμένος.Μου πε ότι περίμενε 5 ώρες και ότι αυτό είναι το σύνηθες και όχι η εξαίρεση.Μάλιστα όταν έφτασε η στιγμή να πληρώσω μου ζήτησε 30 ευρώ, όσο δηλαδή έπρεπε, και όχι 35 που οι περισσότεροι άλλοι ζητάνε(βάζοντας μόνοι τους 5 ευρώ φιλοδώρημα).
Πραγματικά το αεροδρόμιο στέκεται σα φάντασμα στα Μεσόγεια, στη μέση του πουθενά.Μέσα, λίγος κόσμος στα γκισέ της Α3, ακόμα λιγότερος στην ΟΑ και αν τύχει να υπάρχει καμιά BA ή LH εκείνη την ώρα, έχει και εκεί κάτι σκόρπιους.Πλέον, όταν ταξιδεύω, πηγαίνω 25 λεπτά νωρίτερα από την πτήση, έχοντας τσεκάρει από το σπίτι, χωρίς βαλίτσα και 20 λεπτά πριν είμαι στην πύλη αναχώρησης, όπου και εκεί βαράνε μύγες.Ούτε ΚΤΕΛ να τανε.Στα δε λεωφορεία του ΟΑΣΑ, το 70% των επιβατών είναι υπάλληλοι του αεροδρομίου και ελάχιστοι όσοι ταξιδεύουν.
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Επισήμανση

Αν σκοπεύετε να πάρετε ταξί από το αεροδρόμιο και του πείτε κάποιο πολύ κοντινό προορισμό, πχ. Σπάτα, Κορωπί , Μαρκόπουλο πολύ πιθανό να συναντήσετε εχθρική συμπεριφορά από τον οδηγό, ασχέτως αν υποχρεούται να σας πάει ακόμη και απέναντι στο ΙΚΕΑ...:shock:
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
Επισήμανση

Αν σκοπεύετε να πάρετε ταξί από το αεροδρόμιο και του πείτε κάποιο πολύ κοντινό προορισμό, πχ. Σπάτα, Κορωπί , Μαρκόπουλο πολύ πιθανό να συναντήσετε εχθρική συμπεριφορά από τον οδηγό, ασχέτως αν υποχρεούται να σας πάει ακόμη και απέναντι στο ΙΚΕΑ...:shock:
΄Ενας λόγος που σταμάτησα να παίρνω ταξί απο το αεροδρόμιο.Στις καλές εποχές ακόμη και τα νότια προάστια τούς φαινόταν κοντινή απόσταση και είχα την "μουρμούρα" τους σε όλη την διαδρομή.

Από τότε που βγήκαν και τα ιδιωτικά πάρκινγκ κοστίζουν λίγο λιγότερο από το πήγαινε-γύρνα με το ταξί.

Θα ήθελα να τους ακούσω τώρα που η αναμονή είναι τόσες ώρες.
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
Εγω μενω Αρτεμιδα. Οταν τους το ελεγα εβγαζαν καντιλες. Ειδικα οταν ζητουσα να βγουμε απο την βορεια πυλη και οχι μεσω μαρκοπουλου δηλ 12 χλμ λιγοτερα, δεν με πηγαιναν με την προφαση οτι χρειαζεται ειδικη αδεια. Ωσπου τους εδειχνα το ειδικο πασο και χλωμιαζαν.... Φοβερη ρατσα....απο τοτε μακρια και αγαπημενη.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Δυσανασχετούσαν, αν και δεν είναι η σωστή λέξη, από αλλά και προς το αεροδρόμιο για αυτές τις διαδρομές που θεωρούσαν αυτοί κοντινές. Ταξίδευα για καμιά 30 αριά χρόνια δυο φορές την εβδομάδα μέσω του αεροδρομίου. Με την μεταφορά του αεροδρομίου από το Ελληνικό,τα ξινισμένο μούτρα τους μου άνοιξαν τα μάτια και χρησιμοποιούσα το λεωφορείο, πριν ακόμη πάει το μετρό, και μάλιστα με τη μηνιαία κάρτα. Αργούσε απλώς λίγο παραπάνω!
 
Μηνύματα
33
Likes
14
Σε αυτο δεν φταιει μονο το αεροδρομιο. Οταν κεντρο αθηνας-ελ.βενιζενος με το μετρο θελεις 10 ευρω vice versa και με το ταξι 60-70, δεν το επιλεγεις παρα μονο σε υστατη αναγκη.,.

Υπόψιν την τελευταία φορά που πήρα ταξί από ΕΛΒΕΝ προς Αθήνα(Ζωγράφου) ήταν τέλος Αυγούστου, Τρίτη βράδυ..................................................Ο ταξιτζής όταν έφτασε η στιγμή να πληρώσω μου ζήτησε 30 ευρώ, όσο δηλαδή έπρεπε, και όχι 35 που οι περισσότεροι άλλοι ζητάνε(βάζοντας μόνοι τους 5 ευρώ φιλοδώρημα).
.

Απο Τρίτη 01 Φεβρουαρίου 2011 εχει διαμορφωθει στανταρ τιμη απo και προς το αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος για το κεντρο της αθηνας με 35 ευρω
το γραφει και στον πινακα του αεροδρομιου μολις φτασουμε στο τελος του ειδικου διαδρομου για να επιβιβαστουμε στα ταξι.

Ταξί: Νέο κόμιστρο από και προς αεροδρόμιο - Ελλάδα
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Απο Τρίτη 01 Φεβρουαρίου 2011 εχει διαμορφωθει στανταρ τιμη απo και προς το αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος για το κεντρο της αθηνας με 35 ευρω
το γραφει και στον πινακα του αεροδρομιου μολις φτασουμε στο τελος του ειδικου διαδρομου για να επιβιβαστουμε στα ταξι.

Ταξί: Νέο κόμιστρο από και προς αεροδρόμιο - Ελλάδα
Και το οποιο αφορα μονο μια πολυ συγκεκριμενη μικρη περιοχη του κεντρου, και οχι την περιοχη που αναφερθηκε (Ζωγραφου).
Μενω λιγο εξω απο τη ζωνη, και παιρνω ταξι απο/προς αεροδρομιο τουλαχιστον 20 φορες το χρονο... Οτι ταριφοκομπινα μπορει να περασει απο το μυαλο σου, την εχω δει...
 
Μηνύματα
33
Likes
14
Και το οποιο αφορα μονο μια πολυ συγκεκριμενη μικρη περιοχη του κεντρου,.
Δεν ειναι μικρη περιοχη, απλα ειναι το κεντρο,,
εντός του δακτυλίου, που σχηματίζουν οι λεωφόροι και οι οδοί:
Λεωφόρος Αλεξάνδρας, Ζαχάρωφ, Μεσογείων, Φειδιππίδου, Μιχαλακοπούλου, Σπύρου Μερκούρη, Βρυάξιδος, Υμηττού, Ηλ.Ηλιού, Αμβ.Φραντζή, Λ.Συγγρού, Χαμοστέρνας, Πειραιώς, Ιερά Οδός, Κωνσταντινουπόλεως, Αχιλλέως, πλατεία Καραϊσκάκη, Καρόλου, Μάρνη, 28ης Οκτωβρίου (Πατησίων), Αλεξάνδρας (συμπεριλαμβανομένων και των αναφερόμενων λεωφόρων - οδών).


και οχι την περιοχη που αναφερθηκε (Ζωγραφου).
Μενω λιγο εξω απο τη ζωνη, και παιρνω ταξι απο/προς αεροδρομιο τουλαχιστον 20 φορες το χρονο... Οτι ταριφοκομπινα μπορει να περασει απο το μυαλο σου, την εχω δει...
Δεν προσεξα οτι το δευτερο ποστ για αθηνα εχει σε παρενθεση το ζωγραφου ,νομιζα οτι αναφερετε κι αυτος για το κεντρο. οποτε σωστα του πηρε 30 ευρω .


Εκανα την παραθεση πιο πολυ γιατι πιστευω οτι πολλοι απο εμας δεν γνωριζουμε ουτε εμεις οι ιδιοι πιο ειναι το νομιμο που πρεπει να δοσουμε για την εκαστοτε διαδρομη μας και βιαζομαστε να βγαλουμε συμπερασματα,
η δεχομαστε να πληρωσουμε οτι και οσα μας ζητησει ο καθε απιθανος και αφου μετα μαθουμε το πραγματικο ποσο φωναζουμε .
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
Δεν ειναι μικρη περιοχη, απλα ειναι το κεντρο,,
εντός του δακτυλίου, που σχηματίζουν οι λεωφόροι και οι οδοί:
Λεωφόρος Αλεξάνδρας, Ζαχάρωφ, Μεσογείων, Φειδιππίδου, Μιχαλακοπούλου, Σπύρου Μερκούρη, Βρυάξιδος, Υμηττού, Ηλ.Ηλιού, Αμβ.Φραντζή, Λ.Συγγρού, Χαμοστέρνας, Πειραιώς, Ιερά Οδός, Κωνσταντινουπόλεως, Αχιλλέως, πλατεία Καραϊσκάκη, Καρόλου, Μάρνη, 28ης Οκτωβρίου (Πατησίων), Αλεξάνδρας (συμπεριλαμβανομένων και των αναφερόμενων λεωφόρων - οδών).




Δεν προσεξα οτι το δευτερο ποστ για αθηνα εχει σε παρενθεση το ζωγραφου ,νομιζα οτι αναφερετε κι αυτος για το κεντρο. οποτε σωστα του πηρε 30 ευρω .


Εκανα την παραθεση πιο πολυ γιατι πιστευω οτι πολλοι απο εμας δεν γνωριζουμε ουτε εμεις οι ιδιοι πιο ειναι το νομιμο που πρεπει να δοσουμε για την εκαστοτε διαδρομη μας και βιαζομαστε να βγαλουμε συμπερασματα,
η δεχομαστε να πληρωσουμε οτι και οσα μας ζητησει ο καθε απιθανος και αφου μετα μαθουμε το πραγματικο ποσο φωναζουμε .

Το vice versa σημαινει μετ'επιστροφής. Σωστο το post σου, πρέπει να γνωρίζουμε ακριβώς, απλά σου εξηγώ πως βγαίναι το 60-70 που παρέθεσα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.456
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom