Γαλλία Αεροδρόμιο Charles de Gaulle - μετακινήσεις

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Φτανουμε Πεμπτη οποτε navigo δεν αξιζει γιατι Δευτερα πρεπει να βγαλω αλλη και Τριτη βραδυ επιστρεφω οποτε δεν βολευει με τιποτα.
Αποσκευές εχουμε 3 μικρες καμπινας(8kg) και 1 μεγαλη(23kg).
Αν οι τιμες ειναι οπως τις λες δεν τιθεται καν ερωτημα θα παρω ενα XL uber και τελος θα παω κατευθειαν ξενοδοχειο . Καλα τα λεω?

Πληρωνω παραπανω αρκει να φυγει απο τη μεση αυτη η διαδρομη , αεροδρομιο-ξενοδοχειο με 2 παιδια και βαλιτσες...
Πότε πας στο Παρίσι; Ελπίζω όχι στη διάρκεια των Ολυμπιακών αγώνων...
Οι τιμές που αναφέρω είναι πρόσφατες. Το 60άρι το πλήρωσα το Σεπτέμβριο του 2023.
Έκτοτε πήγα άλλες 2 φορές και χρησιμοποίησα καθημερινά σχεδόν ταξί.
Η ελάχιστη ταρίφα απο τα 10,5€ ανέβηκε στα 12 € τον Μάρτιο.
Για μια διαδρομή 1 ώρας με κίνηση πλήρωσα 22 € για να παω στο σιδηροδρομικό σταθμό Gare d' East.
Το ταξί δεν είναι τόσο ακριβό στο Παρίσι.
Όταν πήγα παλιά το 2016 με 2 παιδιά και δεν βγάλαμε κάρτα navigo γιατί είχαμε αμάξι χρησιμοποιήσαμε κάποιες φορές ταξί γιατί έβγαινε 2-3 ευρώ παραπάνω από την αξία 4 εισιτηρίων.
Πριν 1 μήνα επίσης το αξιοποίησα δεόντως αν και ήμασταν 2 άτομα.
Σε συμφέρει επίσης, να φορτίσεις μια κάρτα 10 διαδρομών για κάθε ένα άτομο.
Απλά αν αλλάξεις μέσο ξαναχτυπας άλλο εισιτήριο. Δηλαδή δεν ισχύει το εισιτήριο και για το μετρό και το λεωφορείο. Αυτό βέβαια θα το κάνεις μόνο για το λεωφορείο που θα πας στην Μονμάρτη.
 

james9t

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Πότε πας στο Παρίσι; Ελπίζω όχι στη διάρκεια των Ολυμπιακών αγώνων...
Οι τιμές που αναφέρω είναι πρόσφατες. Το 60άρι το πλήρωσα το Σεπτέμβριο του 2023.
Έκτοτε πήγα άλλες 2 φορές και χρησιμοποίησα καθημερινά σχεδόν ταξί.
Η ελάχιστη ταρίφα απο τα 10,5€ ανέβηκε στα 12 € τον Μάρτιο.
Για μια διαδρομή 1 ώρας με κίνηση πλήρωσα 22 € για να παω στο σιδηροδρομικό σταθμό Gare d' East.
Το ταξί δεν είναι τόσο ακριβό στο Παρίσι.
Όταν πήγα παλιά το 2016 με 2 παιδιά και δεν βγάλαμε κάρτα navigo γιατί είχαμε αμάξι χρησιμοποιήσαμε κάποιες φορές ταξί γιατί έβγαινε 2-3 ευρώ παραπάνω από την αξία 4 εισιτηρίων.
Πριν 1 μήνα επίσης το αξιοποίησα δεόντως αν και ήμασταν 2 άτομα.
Σε συμφέρει επίσης, να φορτίσεις μια κάρτα 10 διαδρομών για κάθε ένα άτομο.
Απλά αν αλλάξεις μέσο ξαναχτυπας άλλο εισιτήριο. Δηλαδή δεν ισχύει το εισιτήριο και για το μετρό και το λεωφορείο. Αυτό βέβαια θα το κάνεις μόνο για το λεωφορείο που θα πας στην Μονμάρτη.
Πηγαινω 2/5-7/5. Περυσι ημουν Λονδινο και κινηθηκα αποκλειστικα με uber. Οπως ειπες μου εβγαινε λιγο παραπανω απο οτι 4 εισιτηρια για μετρο. Το 60αρι δεν ειναι προβλημα , απλα δεν ξερω αν θα χωρανε 3 χειραποσκευες + 1 μεγαλη βαλιτσα σε κανονικο ταξι, μιλαω για την μετακινηση προς και απο το αεροδρομιο. Λογικα θα ειναι παραταγμενα εξω απο το αεροδρομιο και θα παω ρωτωντας ποιο μπορει να με εξυπηρετησει.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.966
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Απο το cdg για να παω στο Novotel Paris Gare de Lyon βλεπω οτι παιρνω RERB και μετα Μετρο. Κοστος για τους 4 μας ~44€ + ~9 το μετρο αν τα εχω καταλαβει καλα. Συνολο ~53€
Βλεπω υπηρεσιες που κλεινεις ταξι απο πριν σε περιμενει στο αεροδρομιο και σε παει ακριβως στο ξενοδοχειο, κοστος ~75€. Με μια πρωτη σκεψη αξιζει το +22 της διαφορας μιας και δεν θα ταλαιπωρηθουμε μπες βγες στο τρενο . Χανω κατι ή ετσι ειναι ?
Με RER Β και μετά RER A. O Εφιάλτης που γράφτηκε για το Chatelet-Les Halles ακουγεται ως ανέκδοτο, η αλλαγή είναι στην ακριβώς απέναντι πλατφόρμα από εκεί που σε αφήνει το RER (10 βήματα, 0 σκάλες) και συνεχίζεις με το ίδιο εισιτήριο.
Ταξί με τίποτα, η κίνηση είναι απερίγραπτη σε κείνη τη γειτονιά.
 

james9t

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Με RER Β και μετά RER A. O Εφιάλτης που γράφτηκε για το Chatelet-Les Halles ακουγεται ως ανέκδοτο, η αλλαγή είναι στην ακριβώς απέναντι πλατφόρμα από εκεί που σε αφήνει το RER (10 βήματα, 0 σκάλες) και συνεχίζεις με το ίδιο εισιτήριο.
Ταξί με τίποτα, η κίνηση είναι απερίγραπτη σε κείνη τη γειτονιά.
Γειτονια εννοεις την gare de lyon?
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Με RER Β και μετά RER A. O Εφιάλτης που γράφτηκε για το Chatelet-Les Halles ακουγεται ως ανέκδοτο, η αλλαγή είναι στην ακριβώς απέναντι πλατφόρμα από εκεί που σε αφήνει το RER (10 βήματα, 0 σκάλες) και συνεχίζεις με το ίδιο εισιτήριο.
Ταξί με τίποτα, η κίνηση είναι απερίγραπτη σε κείνη τη γειτονιά.
Εάν είσαι σίγουρος ότι δεν αλλάζει πλατφόρμα τότε οκ. Όντως βολεύει το RER B κσι μετά μετεπιβίβαση στο RER A.
@james9t Όχι μετά στο μετρό.

Το "ανέκδοτο" με τον εφιάλτη του Chatelet Les Hales το έζησα τον Σεπτέμβρη, αλλα ερχόμενη με γραμμή μετρό 7.... 😱

4 άτομα χ14€ = 48 € για να φτάσουν με RER στο ξενοδοχείο που δεν ξέρω πόσο απέχει από τον σταθμό του μετρό και εάν θα έχει ασανσέρ για να ανεβάσουν 4 βαλίτσες με 2 παιδιά....

@james9t δεν αναφέρομαι σε ταξί παραταγμένα έξω από το αεροδρόμιο.
Εγώ κάλεσα Uber και ήρθε και με πήρε 50 μέτρα μακριά από την πιάτσα των ταξί.
Και ναι είχε κίνηση στον δρόμο και έκανα μια ώρα για να διανύσω απόσταση 40 χλμ και να πάω στην άλλη άκρη της πόλης αντιδιαμετρικα από τη θέση του CDG.
Τόση ώρα και περισσότερη έκανα για για να επιστρέψω στο CDG χρησιμοποιώντας RER B και μετρό με αλλαγή στο υπέροχο Chatelet.
Στην επιστροφή όμως δεν είχα βαλίτσες και ήμουν 1 άτομο...
Τσέκαρε με το Google maps τους χρόνους και αποφάσισε τι σε συμφέρει... Λάβε υπόψη ότι ανάλογα με την ώρα άφιξης σου μπορεί να συναντήσεις αποπνικτικές συνθήκες συνωστισμού στα τρένα εϊτε RER εϊτε μετρό, σε σημείο που να ανασαίνεις στο στόμα του άλλου... Το έζησα και αυτό πολλές φορές...
Όταν θα πας θα καταλάβεις τι εννοώ...
 
Last edited:

james9t

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Εάν είσαι σίγουρος ότι δεν αλλάζει πλατφόρμα τότε οκ. Όντως βολεύει το RER B κσι μετά μετεπιβίβαση στο RER A.
@james9t Όχι μετά στο μετρό.

Το "ανέκδοτο" με τον εφιάλτη του Chatelet Les Hales το έζησα τον Σεπτέμβρη, αλλα ερχόμενη με γραμμή μετρό 7.... 😱

4 άτομα χ14€ = 48 € για να φτάσουν με RER στο ξενοδοχείο που δεν ξέρω πόσο απέχει από τον σταθμό του μετρό και εάν θα έχει ασανσέρ για να ανεβάσουν 4 βαλίτσες με 2 παιδιά....

@james9t δεν αναφέρομαι σε ταξί παραταγμένα έξω από το αεροδρόμιο.
Εγώ κάλεσα Uber και ήρθε και με πήρε 50 μέτρα μακριά από την πιάτσα των ταξί.
Και ναι είχε κίνηση στον δρόμο και έκανα μια ώρα για να διανύσω απόσταση 40 χλμ και να πάω στην άλλη άκρη της πόλης αντιδιαμετρικα από τη θέση του CDG.
Τόση ώρα και περισσότερη έκανα για για να επιστρέψω στο CDG χρησιμοποιώντας RER B και μετρό με αλλαγή στο υπέροχο Chatelet.
Στην επιστροφή όμως δεν είχα βαλίτσες και ήμουν 1 άτομο...
Τσέκαρε με το Google maps τους χρόνους και αποφάσισε τι σε συμφέρει... Λάβε υπόψη ότι ανάλογα με την ώρα άφιξης σου μπορεί να συναντήσεις αποπνικτικές συνθήκες συνωστισμού στα τρένα εϊτε RER εϊτε μετρό, σε σημείο που να ανασαίνεις στο στόμα του άλλου... Το έζησα και αυτό πολλές φορές...
Όταν θα πας θα καταλάβεις τι εννοώ...
Μιας και ειμαστε 2 οικογενειες , δηλαδη 4 μεγαλοι 4 παιδακια , βρηκα μεσω booking ταξι που σε περιμενει στις αφιξεις . Mini van για 8 ατομα και 8 αποσκευες 100 ευρω για να μας παει ξενοδοχειο . Φτανουμε 13:10 , ωρα αιχμης δηλαδη και μετα απο 3.30 ωρες ταξιδι δεν εχω διαθεση να μπλεξω με τρενα. Και κινηση να εχει θα ειμαι καθισμενος , ας κανω και μιση ωρα παραπανω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom