Αεροπορικά συμβάντα με Boeing και οχι μόνο.

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Η αεροπορική εταιρία κρίνει - μέσα στα πλαίσια που αφήνει ο κατασκευαστής -
Τα λες σωστα, οπως εχω παραθεσει παντα βεβαια ο κατασκευαστη εχει το τελευταιο λογο. Επισης συμφωνω μαζι σου με την αναθεωρηση διαδικασιων. Αλλωστε αυτο το νοημα εχουν τα πορισματα και η κοινοποιηση τους, την αναθεωρηση των διαδικασιων ωστε να μην ξαναπροκυψει παρομοιο περιστατικο.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Εκτός του κατασκευαστή, υπάρχουν και εξτρα επιθεωρησεις/ελεγχοι που επιβαλλει ή ΙΑΤΑ ή κάθε κράτος ξεχωριστά (ή η ΕΕ και καθε αλλη ρυθμιστικη αρχη);
Οι ρυθμιστικες αρχες, επιβαλλουν στις αεροπορικες εταιριες συγκεκριμενους ελεγχους με βαση τις βιβλιογραφιες του κατασκευαστη, τις ωρες πτησης κτλ. Αυτες αναθεωρουνται συνεχως με βαση , ευρηματα, περιστατικα, οδηγιες κτλ. Επισης δυναται να διαταχθουν εκτακτοι ελεγχοι οπως πχ μετα το περιστατικο της Alaska Airlines, που καθηλωθηκαν ολα τα ιδια τυπου Α/Φ για να γινει ενδολεχης ερευνα σε αυτο το σημειο.....
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.222
Likes
5.759
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Για όσους το σκέφτεστε αν θα πετάξετε με Boeing ή όχι, εδώ μπορείτε να τσεκάρετε την επόμενη πτήση σας: www.amiflyingonaboeing.com
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.406
Δεν παρουσιάζουν όλα τα μοντέλα πρόβλημα όμως κ βλέπουμε επίσης τα συμβάντα να περιορίζονται σε αμερικανικές αεροπορικές κ ακόμα και έτσι, κανένα δεν έγινε δυστυχημα.

Δεν ξεπλενω την Boeing απλά θέλω να πω κ οτι η τρομολαγνια το να μη μπαίνει κανείς γενικά σε όλα τα σκάφη της κάνει ζημιά.

Υπάρχουν αμέτρητα Boeing κατασκευασμένα πριν την πώληση που δεν εμφανίζουν κανένα περιστατικό.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Δεν παρουσιάζουν όλα τα μοντέλα πρόβλημα όμως κ βλέπουμε επίσης τα συμβάντα να περιορίζονται σε αμερικανικές αεροπορικές κ ακόμα και έτσι, κανένα δεν έγινε δυστυχημα.

Δεν ξεπλενω την Boeing απλά θέλω να πω κ οτι η τρομολαγνια το να μη μπαίνει κανείς γενικά σε όλα τα σκάφη της κάνει ζημιά.

Υπάρχουν αμέτρητα Boeing κατασκευασμένα πριν την πώληση που δεν εμφανίζουν κανένα περιστατικό.
Τα πάντα είναι σχετικά. Τα συμβαντα ή περιστατικά με παλιότερα αεροπλάνα που πετάνε 25 χρόνια είναι δεδομένα... το πρόβλημα είναι με τα καινούργια αεροσκάφη, συγκεκριμένα αναφέρομαι στα ΜΑΧ . Είναι απαράδεκτο να έχουν ήδη δύο μείζοντα περιστατικα και άλλα πολλα παραπλήσια σοβαρά.

Επίσης αυτό με τις αμερικανικες εταιρίες συμβαίνει επειδή, πιθανότατα ο μέσος όρος του στόλου να είναι αρκετα μεγαλύτερος, αυτό θέλει ψάξιμο. Αν δε κάνω λάθος είχαμε πρόσφατα και ένα της Lufthansa. Τέλος σαν σύγκριση, η United έχει 950 αεροσκάφη όταν όλος ο όμιλος Lufthansa ( Swiss, Brussels, Austrian κτλ ) είναι 720 ή η Aegean 75. Άρα τα μεγέθη είναι διαφορετικά οπότε βάση στατιστικής και τα περιστατικά ανάλογα εμφανίζονται...

Σε κάθε περίπτωση, το αεροπλάνο είναι μακράν του δεύτερου το ασφαλέστερο μεταφορικό μέσο.
 
Last edited:

L33T

Member
Μηνύματα
59
Likes
98
Επόμενο Ταξίδι
μακάρι "Japan"
Ταξίδι-Όνειρο
σίγουρα "Japan"
Τα πάντα είναι σχετικά. Τα συμβαντα ή περιστατικά με παλιότερα αεροπλάνα που πετάνε 25 χρόνια είναι δεδομένα... το πρόβλημα είναι με τα καινούργια αεροσκάφη, συγκεκριμένα αναφέρομαι στα ΜΑΧ . Είναι απαράδεκτο να έχουν ήδη δύο μείζοντα περιστατικα και άλλα πολλα παραπλήσια σοβαρά.

Επίσης αυτό με τις αμερικανικες εταιρίες συμβαίνει επειδή, πιθανότατα ο μέσος όρος του στόλου να είναι αρκετα μεγαλύτερος, αυτό θέλει ψάξιμο. Αν δε κάνω λάθος είχαμε πρόσφατα και ένα της Lufthansa. Τέλος σαν σύγκριση, η United έχει 950 αεροσκάφη όταν όλος ο όμιλος Lufthansa ( Swiss, Brussels, Austrian κτλ ) είναι 720 ή η Aegean 75. Άρα τα μεγέθη είναι διαφορετικά οπότε βάση στατιστικής και τα περιστατικά ανάλογα εμφανίζονται...

Σε κάθε περίπτωση, το αεροπλάνο είναι μακράν του δεύτερου το ασφαλέστερο μεταφορικό μέσο.
Εγώ να ρωτήσω ποιο είναι το πρώτο πιο ασφαλές; Θεωρούσα πάντα ότι το αεροπλάνο ήταν το νούμερο 1.

Πρόσφατα πάλι νέο σκηνικό με Boeing 737 Max 8 να ξυλώνετε το κάλυμα του κινητήρα του.
Την τρέλα μου... επόμενο μήνα πετάω για Κρακοβία με Boeing Ryanair FR2778...
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.406
Εγώ να ρωτήσω ποιο είναι το πρώτο πιο ασφαλές; Θεωρούσα πάντα ότι το αεροπλάνο ήταν το νούμερο 1.

Πρόσφατα πάλι νέο σκηνικό με Boeing 737 Max 8 να ξυλώνετε το κάλυμα του κινητήρα του.
Την τρέλα μου... επόμενο μήνα πετάω για Κρακοβία με Boeing Ryanair FR2778...
Don't worry, μαδανε αλλα προσγειωνονται με ασφαλεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom