Αθήνα;Για Αθηνα κανεις;

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ταιριάζουν τα γούστα μας εδώ μέσα! Στα Μελίσσια για ψαρικά, είναι και το Ψαροκοκκαλο πολυ καλό. Κρασάκι και στο by the glass στο Σύνταγμα.
Ακομα σκέφτομαι και αναπολώ εδώ στην ξενιτιά, τη σοκολάτα του Petit Fleur σε Κέντρο και Χαλάνδρι.
Στο chez Violette φοβερή κρεμμυδοσουπα, τι θυμήθηκα τώρα!
Για Θέατρο Τρεις Ψηλές Γυναίκες με Μπέτυ Αρβανιτη, ο Φάρος του Μαρκουλακη.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.454
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εγώ είδα το Στέλλα Κοιμήσου του Γιάννη Οικονομίδη στο Εθνικό. Θα παίζεται μέχρι 21/1/2018. https://www.n-t.gr/el/news/allnews/?nid=32505
Πολύ δυνατό και ιδιαίτερο έργο, με εξαιρετικές ερμηνείες, μου "έμεινε", αλλά ψάξτε το λίγο πριν το αποφασίσετε, εκτός κι αν είστε φαν του Οικονομίδη, οπότε βουρ. Είναι στη μικρή σκηνή και συνήθως γίνεται sold out.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
ΚΑλό είναι στα εστιατόρια να βάζουμε και ενδεικτικές τιμές κατ' άτομο, άλλο το 15€/άτομο κι άλλο το τριαντάρι για όσους μας διαβάζουν.
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
162
Likes
1.234
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Για ζεστή σοκολάτα είτε στο μαγαζί Σοκολάτα Βουλής 35 (Απόλλωνος 7) είτε το αδερφάκι του που μεταφέρθηκε πρόσφατα στην στόα στην αρχή της κολοκοτρώνη. Πολύ πηχτή σοκολάτα Βαλρονά λίγο ακριβή για το μέγεθος της. (~5€)

Για sandwich σε καμια βόλτα κοντά στην ακρόπολη υπάρχει το guarantee (Βείκου 41 στο Κουκάκι). Τεράστια ποικιλία από πάρα πολυ ποιοτικά υλικά. Δεν έχει να καθίσεις κάπου είναι για χέρι! (~5 €)

Τα καραμανλίδικα είναι όντως εξαιρετικό μαγαζί αλλά γίνεται πραγματικά χαμός από τουρίστες.

Sushimou το καλύτερο sushi που έχω φάει Ελλάδα, πολύ όμορφος ο χώρος του απλά όποιος έχει στο νου του να πάει να ξέρει ότι δεν λειτουργεί ΣΚ αργείες και πολλές εορταστικές περιόδους και ότι για να πας πρέπει να έχεις κάνει κράτηση για 2 άτομα κανα διβδόμαδο νωρίτερα. (20-30€)

Για pizza είμαι μέγαλος fan της nonna edda στην Καισαριανή. Αν και δεν έχει ξυλόφουρνο εξαιρετική ζύμη. Το πρόβλημα είναι ότι ο χώρος είναι πολύ μικρός και απλά διεκπεραιωτικός δεν θα το πρότεινα σε κάποιον που θέλει να βγει μόνο για φαγητό.(~7€)

Καλό κρητικό μεζεδοπωλείο είναι το ραχάτι στην Ηλιούπολη. (Μέτα τις 9 καλό θα ήταν να υπάρχει κράτηση, συνήθως γίνεται χαμός)(Είναι αρκετά οικονομικό)

Έχω ακόυσει κάλα λόγια για το φαγήτο αύτου (https://www.facebook.com/KafeneioLaini/) έχει πάει να δοκιμάσει κάποιος?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.454
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
ΚΑλό είναι στα εστιατόρια να βάζουμε και ενδεικτικές τιμές κατ' άτομο, άλλο το 15€/άτομο κι άλλο το τριαντάρι για όσους μας διαβάζουν.
Σωστός. Τα περισσότερα που πρότεινα εγώ είναι 15€/άτομο και φτάνουν το πολύ 20€/άτομο (Σεϊχέλες πχ.). Πάντα με ποτό. Πιο πάνω, δεν με κάνουν πελάτη :innocent:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
ΚΑλό είναι στα εστιατόρια να βάζουμε και ενδεικτικές τιμές κατ' άτομο, άλλο το 15€/άτομο κι άλλο το τριαντάρι για όσους μας διαβάζουν.
Τι με πέρασες κανένα νεοπλουτο χιπστερ να σου γράφω για 30αρια; Τραβα εκεί που γράφω και θα με θυμηθείς.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τι με πέρασες κανένα νεοπλουτο χιπστερ να σου γράφω για 30αρια; Τραβα εκεί που γράφω και θα με θυμηθείς.
A δεν ξέρω, εγώ έπαθα τράβελερ και εστιατόριο κάτω των 50€ δεν το τιμώ με την εκλεπτισμένη Armani μου παρουσία.:bleh:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Salty Pig
Πήραμε:
1. traditional Canadian poutine, 3,5 ευρώ.
Η γυναίκα μου είπε οως περίμενε τη σάλτσα περισσότερο πηχτή. Ισως έτσι αραιή να μην ειχε έντονη γεύση, φρέσκες πατάτες, μας άρεσε αρκετά.
2. Μπεργκερ σχαρας, 8,25(με πατατες)πάρα πολύ καλό.
3. Τακος pulled pork, 3.5 ευρώ, το έφαγε η γυναίκα, το ήθελε λιγότερο γλυκό.Εγω λιγο pulled pork δοκίμασα, πολύ ωραίο.

Να πάτε να ανταλλάξουμε απόψεις!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολλοι το χουμε παθει...αλλα παρε κ κανα Μπαμπινιωτη για τα ταβερικα ορθογραφικα...:haha:
Έχετε απόλυτο δίκιο, συγγνώμη. Παρουσεία λοιπόν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Salty Pig
Πήραμε:
1. traditional Canadian poutine, 3,5 ευρώ.
Η γυναίκα μου είπε οως περίμενε τη σάλτσα περισσότερο πηχτή. Ισως έτσι αραιή να μην ειχε έντονη γεύση, φρέσκες πατάτες, μας άρεσε αρκετά.
2. Μπεργκερ σχαρας, 8,25(με πατατες)πάρα πολύ καλό.
3. Τακος pulled pork, 3.5 ευρώ, το έφαγε η γυναίκα, το ήθελε λιγότερο γλυκό.Εγω λιγο pulled pork δοκίμασα, πολύ ωραίο.

Να πάτε να ανταλλάξουμε απόψεις!
Α, παντρεμένος είσαι; Έπεσα από τα σύννεφα, κι είχα ελπίδες...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.079
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom