Αθήνα;Για Αθηνα κανεις;

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Περασα και το ειδα κλειστο, λεω καμια ανακαινιση θα κανει. Και που θα τρωμε τωρα σικελικο φαγακι και γλυκακι, πλην της Σικελιας;; @Samion , @Italitsa , SOS. :(
Καλά άσε και έπεσα σε μαύρη θλίψη όταν έμαθα τα μαντάτα. Ο μόνος τρόπος που μπορώ να σκεφτώ για να τρώμε arancini πλέον είναι να πηγαίνουμε Σικελία!! Είχα προσπαθήσει μια φορά να φτιάξω αλλά είχα φάει ένα ολόκληρο απόγευμα, δε λέει τόσες ώρες στην κουζίνα!!

Πάντως για πολύ ωραία ζεστη σοκολάτα να προτεινω και εγω το Rabbithole, σε απόσταση αναπνοής από το γλυκουλακι μου Montalbano, όπου το τελευταίο διάστημα πνίγω τον πόνο μου στις πραγματικά υπέροχες σοκολάτες του! Με τσιλι, μπαχαρικά και ιστορίες...

Επίσης, θέλω να δοκιμάσω το Italus στην Καλλιθέα που σερβίρει το εσπρεσσακι σε χωνάκι επικαλυμμενο με μαύρη σοκολάτα. Και καθώς πίνεις, λιώνει και η σοκολάτα και στο τέλος τρως και το χωνάκι!! Το έχει δοκιμάσει κάνεις να μας πει τη γνώμη του;;

Ά! Και μιας που είπα Italus θα είναι ντροπή να μην αναφέρω το αγαπημένο μου Ristorante Italia πίσω από το Καλλιμάρμαρο!! Το πρωτογνώρισα το μαγαζί στον Κρόκο στην Τήνο και όταν πριν λίγα χρόνια άνοιξε και στην Αθήνα δεν φαντάζεστε τη χαρά μου!! Απίστευτες μακαρονάδες με pasta χειροποίητη εκείνης της στιγμής!! Να το δοκιμάσετε οπωσδήποτε!

Τέλος, είδα ότι κάπου αναφέρθηκε το Nonna Edda στην Καισαριανή!! Επιβεβαιώνω 1000% ότι πρόκειται για μια από τις καλύτερες αν όχι η καλύτερη πίτσα στην Αθήνα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.135
Salty Pig
Πήραμε:
1. traditional Canadian poutine, 3,5 ευρώ.
Η γυναίκα μου είπε οως περίμενε τη σάλτσα περισσότερο πηχτή. Ισως έτσι αραιή να μην ειχε έντονη γεύση, φρέσκες πατάτες, μας άρεσε αρκετά.
2. Μπεργκερ σχαρας, 8,25(με πατατες)πάρα πολύ καλό.
3. Τακος pulled pork, 3.5 ευρώ, το έφαγε η γυναίκα, το ήθελε λιγότερο γλυκό.Εγω λιγο pulled pork δοκίμασα, πολύ ωραίο.

Να πάτε να ανταλλάξουμε απόψεις!
Τωρα με τρομαζεις λιγο γιατι pulled pork εφαγα στην Αγγλια, όχι μόνο μια φορά, και δεν ειναι πολύ του γούστου μου. Αλλα θα το δοκιμάσω για τα άλλα που ειδα στο μενού.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Τωρα με τρομαζεις λιγο γιατι pulled pork εφαγα στην Αγγλια, όχι μόνο μια φορά, και δεν ειναι πολύ του γούστου μου. Αλλα θα το δοκιμάσω για τα άλλα που ειδα στο μενού.
Θα δώσω και άλλη κριτική αύριο για τα άλλα!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ο μόνος τρόπος που μπορώ να σκεφτώ για να τρώμε arancini πλέον είναι να πηγαίνουμε Σικελία!!
Ω mio Dio...τι δραμα που πρεπει να υποστεις...
Nonna Edda στην Καισαριανή!! Επιβεβαιώνω 1000% ότι πρόκειται για μια από τις καλύτερες αν όχι η καλύτερη πίτσα στην Αθήνα.
Ε κοψε κατι...παρα πολυ λεπτη (για τα γουστα μου τουλάχιστον) και οχι σε ξυλοφουρνο οπως αναφερθηκε. Το ξυλο ειναι ξυλο, τελος.
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
162
Likes
1.234
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ω mio Dio...τι δραμα που πρεπει να υποστεις...

Ε κοψε κατι...παρα πολυ λεπτη (για τα γουστα μου τουλάχιστον) και οχι σε ξυλοφουρνο οπως αναφερθηκε. Το ξυλο ειναι ξυλο, τελος.
Για μένα το πάχος είναι ιδανικό (αλλά ναι γούστα είναι αυτα:)). Και όντως στην Αθήνα δεν έχω βρει πολλές που την ανταγωνίζονται ακόμα και με ξυλόφουρνο. Έχεις κάτι να προτείνεις?
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
1.351
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Ειστε αψογοι!!!! Ευχαριστώ... λογικα με καλύψατε! Να δω που θα πρωτοπαμε....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για μένα το πάχος είναι ιδανικό (αλλά ναι γούστα είναι αυτα:)). Και όντως στην Αθήνα δεν έχω βρει πολλές που την ανταγωνίζονται ακόμα και με ξυλόφουρνο. Έχεις κάτι να προτείνεις?
Οχι κατι το ιδιαιτερο. Δεν θυμαμαι τουλάχιστον.
Την 1η φορα που πηγα ηταν απλα απαράδεκτο το παχος...ειχε τρυπα δηλ. Τη 2η λιγο καλυτερα αλλα οχι για τα γουστα μου. Τα οποια τη λεπτότερη που αντέχουν ειναι της Ρωμης..εχουν συνηθίσει τη σικελικη που παει μαλλον προς τη νεουρκεζικη. Η κορυφαια πιτσα για μενα, η σιτσιλιανα στα μερη μου θεωρειται το sfincione...
260px-Sfincione_palermitano.jpg
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ω mio Dio...τι δραμα που πρεπει να υποστεις...
Χαχαχα με νιώθεις και εσύ, ε;; :p

Ε κοψε κατι...παρα πολυ λεπτη (για τα γουστα μου τουλάχιστον) και οχι σε ξυλοφουρνο οπως αναφερθηκε. Το ξυλο ειναι ξυλο, τελος.
Ε μωρέ μου αρέσει πολύ γιατί δε μου πέφτει βαριά στο στομάχι. Άσε, γεράσαμε και αρχίσαν τα προβλήματα!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.062
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom