Αθήνα για 4-5 μέρες

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλά έκανες που το ανέφερες το Σούνιο και το Λαύριο και όπως είδα τη διαδρομή από βόρεια ουσιαστικά πηγαίνεις Αττική οδό και βγαίνεις, αν δεν κάνω λάθος. Μια ερώτηση άσχετη με το τωρινό ταξίδι. Αξίζει τον κόπο καλοκαίρι να μείνουμε μια μέρα στο Λαύριο ώστε να εξερευνήσουμε και τη γύρω περιοχή, Σούνιο κλπ. Γιατί υπάρχει πιθανότητα στις καλοκαιρινές διακοπές να φύγουμε από Λαύριο οπότε να το συνδυάσουμε έτσι.
Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Ναι, εννοείται αξίζει να μείνετε μια μέρα Λαύριο και από εκεί να πάτε στο Ναό του Ποσειδώνα και σε κάποια από τις όμορφες κοντινές παραλίες. Αλλά και το ίδιο το Λαύριο είναι πολύ ευχάριστο για βόλτα και έχει και ωραίες ψαροταβέρνες. Εμείς το κάνουμε συχνά ως μονοήμερη το καλοκαίρι-μπάνιο Σούνιο και πέριξ και μετά Λαύριο για φαγητό, παγωτό και βολτούλα. Επίσης πάντα έχει πολλούς ξένους τουρίστες.
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Σκεφτόμαστε να κατεβούμε Αθήνα (από Δυτική Μακεδονία) στις 2 Ιανουαρίου για 4 ή 5 μέρες και το ζήτημα είναι ότι δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα. Μόνο από το λιμάνι του Πειραιά για να πάρουμε το καράβι για διακοπές το καλοκαίρι για νησιά, περνούσαμε από Αθήνα.

Έχω μία σκέψη για το πού περίπου να κινηθούμε, αλλά αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο, μετά χαράς να το ακούσουμε και να τροποποιήσουμε το πρόγραμμά μας.

Βασικά σκεφτόμαστε να δούμε Ακρόπολη, Μουσείο, Μοναστηράκι, Πλάκα, Θησείο (ιδέα δεν έχω πόσο κοντά είναι μεταξύ τους και αν αξίζει να πάμε σε όλα).
Ένα πράγμα που μας απασχολεί ιδιαίτερα θα είναι το ξενοδοχείο που θα βρίσκεται. Ιδανικά θα ήταν να κινούμαστε με τα πόδια και αν δε γίνεται να έχει εκεί κοντά κάποια συγκοινωνία για τα μέρη που θέλουμε να πάμε. Όσο για τιμές... ψάχνουμε ένα ξενοδοχείο νορμάλ, προσιτό, για τα αναγκαία και φυσικά με φυσιολογική τιμή.
Όποιος μπει στον κόπο να απαντήσει, καλό θα ήταν να το σκεφτεί κάπως έτσι: έχετε κάποιους φίλους και θέλουν να έρθουν Αθήνα για πρώτη φορά, πού θα τους κατευθύνατε να πάνε;

Ένας γνωστός μάς πρότεινε να μείνουμε προς Πασαλιμάνι και να πηγαίνουμε με μετρό όπου θέλουμε. Δεν ξέρω κατά πόσο μια τέτοια ιδέα είναι καλή.

Τέλος, τι προτείνετε για βράδυ. Δεν έχουμε ιδέα από τα μέρη και δεν ξέρω πού είναι καλά. Εννοείται πρωταρχικό ρόλο θα παίζει η ασφάλειά μας. Ειδικά όταν δεν ξέρεις μία πόλη ίσως γίνεσαι και υπερβολικός, αλλά προτιμώ υπερβολικοί να είμαστε από το να μπούμε σε περιπέτειες.
Σαν επαρχιώτης,ένα σοκ το παθαίνεις στην Αθήνα απο τον αριθμό των ξένων που βλέπεις γύρω σου.Ειδικά αν κινείσαι Ομόνοια και πέριξ,αλλά ακόμα και στο Μοναστηράκι.Σχετικά με την ασφάλεια,στους κεντρικούς δρόμους πιθανότατα δεν θα έχετε προβλήματα,αλλά σε στενά και προχωρημένες ώρες,δεν έχετε λόγο να βρεθείτε.Για ξενοδοχείο,καλή περιοχή είναι η οδός Αθηνάς,μιας και είναι κοντά στα περισσότερα μέρη ενδιαφέροντος.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Καλημέρα και συγγνώμη για την καθυστερημένη μου απάντηση αλλά πολλές οι υποχρεώσεις αυτές τις μέρες.
Γελάω βλέποντας τη φωτογραφία, γιατί επειδή ασχολούμαι με κινητά και βλέποντας φωτογραφίες από άλλους χρήστες, πολύ συχνά τα Χριστούγεννα έβλεπα πολλούς από Αθήνα να βγάζουν φωτογραφίες από το συγκεκριμένο μέρος.
Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Ναι, εννοείται αξίζει να μείνετε μια μέρα Λαύριο και από εκεί να πάτε στο Ναό του Ποσειδώνα και σε κάποια από τις όμορφες κοντινές παραλίες. Αλλά και το ίδιο το Λαύριο είναι πολύ ευχάριστο για βόλτα και έχει και ωραίες ψαροταβέρνες. Εμείς το κάνουμε συχνά ως μονοήμερη το καλοκαίρι-μπάνιο Σούνιο και πέριξ και μετά Λαύριο για φαγητό, παγωτό και βολτούλα. Επίσης πάντα έχει πολλούς ξένους τουρίστες.
Και από τη δική μου την πλευρά συγγνώμη για την καθυστέρηση. Αυτό για το Λαύριο πιστεύω ότι θα μας αρέσει πολύ. Φυσικά για καλοκαίρι και όχι για τώρα, οπότε θα το συνδυάσουμε με κάποιο νησί και στην επιστροφή να πάμε από εκεί. Και από τη στιγμή που έχει πολλούς ξένους τουρίστες, προφανώς έχει και τουριστικές υποδομές εκτός και να πηγαινοέρχονται και αυτοί αυθημερόν.
Σαν επαρχιώτης,ένα σοκ το παθαίνεις στην Αθήνα απο τον αριθμό των ξένων που βλέπεις γύρω σου.Ειδικά αν κινείσαι Ομόνοια και πέριξ,αλλά ακόμα και στο Μοναστηράκι.Σχετικά με την ασφάλεια,στους κεντρικούς δρόμους πιθανότατα δεν θα έχετε προβλήματα,αλλά σε στενά και προχωρημένες ώρες,δεν έχετε λόγο να βρεθείτε.Για ξενοδοχείο,καλή περιοχή είναι η οδός Αθηνάς,μιας και είναι κοντά στα περισσότερα μέρη ενδιαφέροντος.
Βασικά δε με πολυαπασχολεί όταν θα βρεθούμε έξω, είτε Μαναστηράκι είτε αλλού το να υπάρχουν πολλοί ξένοι. Αυτό που με απασχολεί είναι αυτό που λες για στενάκια και φυσικά θα αποφύγουμε κάτι τέτοιο. Από εκεί και πέρα, βράδυ κι ας είναι κοντά, όταν θα θέλουμε να επιστρέψουμε στο ξενοδοχείο ίσως χρησιμοποιούμε ταξί πιο πολύ για λόγους ασφάλειας.
Βλέπω τώρα στο Google maps την Αθηνάς και δεν είμαι σίγουρος με το σχολείο όταν είχαμε έρθει αν μέναμε εκεί ή κάπου άλλου εκεί κοντά. Τέλος πάντων, δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία. Έτσι απλά το ανέφερα.
Οπότε το απόγευμα θα γίνει αναζήτηση ξενοδοχείου και ελπίζω να βρούμε κάποιο με διαθεσιμότητα από τις 2 έως τις 6 ή 7 και να δούμε και τι τιμές θα βρούμε.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Εκτός από το Αρετούσα που ειναι κεντρικότατο υπάρχουν και αυτά
Γενικώς υπάρχει πληθωρα ξενοδοχείων στο κέντρο της Αθήνας που ειναι καλύτερα να μείνετε για να τα έχετε όλα στα πόδια σας
Central hotel - Κέντρο (Απόλλωνος)
Hermes hotel - δίπλα στo central
Plaka hotel - Κεντρο (Μητροπόλεως)
Philippos hotel - Κουκάκι κοντά στο μετρό Ακρόπολη
Καλησπέρα και πάλι
Κάνω παράθεση τον συμφορουμίτη γιατί κλείσαμε στο Φίλιππος, που ήταν ένα από αυτά που πρότεινε και τον ευχαριστώ πολύ.

Από εδώ και πέρα, όποιος έχει την καλή διάθεση να αναφέρει σημεία ενδιαφέροντος που θα ήταν καλά να επισκεφτούμε. Στο Νιάρχος πώς πηγαίνουμε από το Κουκάκι που θα είμαστε; Επίσης τα σιντριβάνια στο κανάλι είναι στο ίδιο μέρος με το Νιάρχος; Έγραψα σημεία ενδιαφέροντος στο google maps και μου το έβγαλε. Θα προτιμούσαμε υπαίθριες διαδρομές από το να πάμε σε συνεχόμενες επισκέψεις μουσείων. Δεν αναφέρομαι μόνο σε αρχαιολογικούς χώρους, που εννοείται όταν θα μας ήταν πολύ σημαντικοί, αλλά και σε οτιδήποτε άλλο. Ερμού, Παγκράτι όπως ειπώθηκε που είναι καλά για βόλτα κλπ.

Τέλος, βράδυ που πηγαίνουμε με την προϋπόθεση να μην πάρουμε συγκοινωνία; Όχι ότι θα ήταν άσχημο και με τη συγκοινωνία αλλά θα προτιμούσαμε κάτι κοντά. Δεν μας ενδιαφέρει κάτι τρελό σε στυλ κλαμπ, αλλά κάπου να έχει κόσμο και ας είναι και βόλτα (φωτογραφίες γαρ).

Μοναστηράκι, Πλάκα κλπ., τι μου συστήνετε; Τι να αποφύγουμε;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Να αποφυγετε οποιο εστιατοριο εχει κραχτη και να κρυφοκοιταξετε τα πιατα των αλλων πριν καθησετε για φαι.
Μην αποφυγετε τιποτε αλλο. Βουρ!
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Να αποφυγετε οποιο εστιατοριο εχει κραχτη και να κρυφοκοιταξετε τα πιατα των αλλων πριν καθησετε για φαι.
Μην αποφυγετε τιποτε αλλο. Βουρ!
Καλά αυτό έτσι κι αλλιώς το κάνουμε σε οποιοδήποτε τουριστικό μέρος πηγαίνουμε. Ευχαριστώ πολύ και με το καλό το νέο έτος.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
Στο Νιάρχος πώς πηγαίνουμε από το Κουκάκι που θα είμαστε;
Με το shuttle bus.
Υπηρεσία Shuttle Bus
Επίσης τα σιντριβάνια στο κανάλι είναι στο ίδιο μέρος με το Νιάρχος;
Ναί . Είναι πολύ μεγάλος χώρος.
Τέλος, βράδυ που πηγαίνουμε με την προϋπόθεση να μην πάρουμε συγκοινωνία;
Καταρχάς στο ίδιο το Κουκάκι. Από εκεί και πέρα αναλόγως την όρεξη για περπάτημα.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Με το shuttle bus.
Υπηρεσία Shuttle Bus

Ναί . Είναι πολύ μεγάλος χώρος.

Καταρχάς στο ίδιο το Κουκάκι. Από εκεί και πέρα αναλόγως την όρεξη για περπάτημα.
Ευχαριστώ πολύ. Άρα παίρνουμε το Shuttle Bus (στη δική μας περίπτωση) από το Σύνταγμα και μια χαρά δηλαδή.

Για το Κουκάκι θα το κοιτάξουμε. Ευχαριστώ πολύ
 

Spros

Member
Μηνύματα
11
Likes
99
Ευχαριστώ πολύ. Άρα παίρνουμε το Shuttle Bus (στη δική μας περίπτωση) από το Σύνταγμα και μια χαρά δηλαδή.

Για το Κουκάκι θα το κοιτάξουμε. Ευχαριστώ πολύ
Αν φτάσετε στο Νιαρχος( που αξιζει μην το χασετε ), ωραία για καφέ/φαι/ποτό είναι στην μαρινα Φλοισβου πας άνετα με τα πόδια απο εκει. Δεν είναι κάτι σούπερ αλλά συνδυάζεται άνετα και στην συνεχεια για περπάτημα στο κομμάτι της παραλιας παλαιού φαληρου που είναι ομορφα και έχει και συγκοινωνία για κέντρο (τραμ ή λεωφ)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.616
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εγώ πάντως Νιάρχος, έτσι στο ξεκουδουνο μόνο για βόλτα, δεν θα πήγαινα. Για παράσταση κτλ ναι και θα έβγαινα να δω και τα συντριβάνια. Ιδίως τώρα τον χειμώνα.

Και τώρα πέστε να με φάτε :haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Εγώ πάντως Νιάρχος, έτσι στο ξεκουδουνο μόνο για βόλτα, δεν θα πήγαινα. Για παράσταση κτλ ναι και θα έβγαινα να δω και τα συντριβάνια. Ιδίως τώρα τον χειμώνα.

Και τώρα πέστε να με φάτε :haha:
Δεν εχω παει ποτε. Εξαλλου ειχα υπογραψει το Avaaz να ονομαστει "Ιωσηφ Σταλιν".
Eπιτέλους: Μπορούμε πλέον να ψηφίσουμε το Κέντρο Πολιτισμού Σταύρος Νιάρχος να πάρει το όνομα του Ιωσήφ Στάλιν
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Αν φτάσετε στο Νιαρχος( που αξιζει μην το χασετε ), ωραία για καφέ/φαι/ποτό είναι στην μαρινα Φλοισβου πας άνετα με τα πόδια απο εκει. Δεν είναι κάτι σούπερ αλλά συνδυάζεται άνετα και στην συνεχεια για περπάτημα στο κομμάτι της παραλιας παλαιού φαληρου που είναι ομορφα και έχει και συγκοινωνία για κέντρο (τραμ ή λεωφ)
Το έχουμε ήδη στο πρόγραμμα, μάλλον τη Δευτέρα που θα φτάσουμε να πάμε το απογευματάκι. Αυτό που σκεφτόμουν είναι μήπως πηγαίναμε πρώτα στη μαρίνα Φλοίσβου, όσο θα είναι ακόμα μέρα και μετά στο Νιάρχος. Αν και από ότι βλέπω 2 χιλιόμετρα είναι. Πάντως η παραλία παλιού Φαλήρου δεν ξέρω που είναι.
Εγώ πάντως Νιάρχος, έτσι στο ξεκουδουνο μόνο για βόλτα, δεν θα πήγαινα. Για παράσταση κτλ ναι και θα έβγαινα να δω και τα συντριβάνια. Ιδίως τώρα τον χειμώνα.

Και τώρα πέστε να με φάτε :haha:
Άλλο να έχεις την άνεση να πας όποτε θες και άλλο να πας ένα ταξίδι και να θες να συνδυάσεις ό,τι μπορείς περισσότερο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.916
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom