Αθήνα vs επαρχία.

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.749
Έτυχε να επισκεφθώ την Κάρπαθο και πραγματικά μου έκανε εντύπωση η τόσο θεσμοθετημένη μητριαρχια. Μάλιστα μέχρι πριν μερικές δεκαετίες ή πρωτοτοκη κόρη έπαιρνε την περιουσία και οι υπόλοιποι τίποτα. Και στη Ρόδο που έζησα κάποιους μήνες ως φαντάρος (και την έχω επισκεφτεί και αρκετά λόγω φίλης μου που παντρεύτηκε Ροδίτη), είδα ότι γενικά οι γυναίκες δεν έχουν κανένα θέμα σέ οποιαδήποτε δραστηριότητα τους και παραδοσιακά ήταν οι "κουμανταδορισσες". Πάντως η φιλη μου αυτή μου ανέφερε ότι και στη Ρόδο ακόμα ο εγκλιματισμος της όντας Αθηναία δεν ήταν εύκολος τους πρώτες μηνες. Τα σόγια και το τί θα πει ο κόσμος (χώρια το κουτσομπολιό και ή έντονη παραδοπιστια- "αρχοντοχωριατοσυνη") υπάρχει ως ένα βαθμό στα χωριά της Ρόδου (μένει εκτός πόλης). Πάντως στην πόλη της Ρόδου τα πράγματα είναι σαφέστερα διαφορετικά και πιο "ανοιχτά". Και εννοείται η φίλη μου ζει πια πολύ ευτυχισμένη στο νησί

Σε χωριό μένω και εγώ και δεν αντιλέγω! Ο "ξένος" είναι πάντα θέμα συζήτησης όταν καταφθάνει (ειδικά αν παντρευτεί κάποιον ντόπιο- μας πήρε "ξένη" τον γαμπρό;;; -δεν έχει και σπίτι;;; 😱😱😱) Σημ. Εννοείται πως κάνω πλάκα ..
Σε όλες τις κοινωνίες υπάρχει ενδιαφέρον για το νέο. Τουλάχιστον μέχρι να αφομοιωθεί στην κοινότητα. Πάντως είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που ξέρω που δεν κατάφεραν να ενσωματωθούν στα παράξενα της Ροδιτικης κοινωνίας. Υπομονή θέλει απ' όλους και ευελιξία ,το παράδειγμα της φιλης σας το αποδεικνύει άλλωστε 😊
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Απλώς θα ήθελα όσοι έχετε μετακομίσει από Αθήνα ή Θεσσαλονίκη στην επαρχία να μου πείτε τις εντυπώσεις σας. Από περιέργεια.
Δεκαετίες κάτοικος Αθηνών ,μετακόμισα τα τελευταία 5 χρόνια στην επαρχία. Πολλά τα θετικά ,πολλά και τα αρνητικά. Αν έχετε γεννηθεί στην πρωτεύουσα ,δύσκολα να προτιμήσετε την επαρχία και αντίστροφα, ακόμα και αν πρόκειται για μια από τις ομορφότερες πόλεις της Ελλάδας στην περίπτωσή μου, το Ναύπλιο.Θα απαντήσω για την προσωπική μου εμπειρία ,φαντάζομαι ανάλογες καταστάσεις θα υπάρχουν παντού.

Το 'Ανάπλι' βέβαια και γενικότερα το νομό Αργολίδας τον έχω φάει με το κουτάλι κάθε χρόνο στις διακοπές ,δεκαετίες τώρα. Δημιουργεί πάντα τη λάθος εντύπωση στους επισκέπτες ,για τον εξής απλό λόγο: είναι μόνο για δύο μέρες εκδρομή .

Είναι η πόλη του πένθους, με το κάστρο του Παλαμηδίου που φυλακίστηκε ο Κολοκοτρώνης, η πόλη που δολοφονήθηκε ο Ιωάννης Καποδίστριας και να μην ξεχάσουμε και το Μπούρτζι με τους 'δήμιους' . Ίσως αυτός είναι ο λόγος που πάντα σου αφήνει μια αρνητική αύρα η έλευση στην πρώην πρωτεύουσα της Ελλάδας.

Προ μνημονίων δε θα είχα διανοηθεί μετακόμιση στην επαρχία . Δυστυχώς, η Αθήνα άλλαξε προς το χειρότερο στη διάρκεια και μετά την κρίση ,άλλαξε ο 'χάρτης' της. Ακόμα και έτσι ,πλέον αναμένω τη λήξη της πανδημίας για επιστροφή στην πόλη και τον πολιτισμό .Όσο και αν αγαπώ το Ναύπλιο ,δεν την αλλάζω την πρωτεύουσα.

Για να μην μακρηγορώ, ειδικά και προσωπικά :

Ορισμένα θετικά της ζωής στην επαρχία:

- Ποιότητα ζωής, χαλαροί ρυθμοί ,χωρίς το άγχος και την ηχορύπανση που σου προκαλεί η πρωτεύουσα .

-Άνετη εξυπηρέτηση σε δημόσιες υπηρεσίες,τράπεζες ,καταστήματα κλπ και υπόψιν με υπαλλήλους που δουλεύουν με το 'πάσο' τους. Παρόμοιες εξορμήσεις στην Αθήνα θα τις έσπαγα σε διαφορετικές μέρες και πολύ αναμονή, ενώ τώρα ξεμπερδεύω σε μία ώρα και κάνω και μια βόλτα στο παλιό Ναύπλιο.

- Καλύτερο φαγητό . Άλλο επίπεδο να αγοράζεις ψάρια ημέρας από ντόπιους ψαράδες,να έχεις τα λαχανικά του κήπου σου ,τα φρούτα σου, το τοπικό λάδι κλπ

Μερικά αρνητικά της ζωής στην επαρχία:

-Κλειστή κοινωνία με ό,τι αρνητικό συνεπάγεται. Αρκετά απαρχαιωμένα μυαλά ,αρκετοί άνθρωποι με μεγάλη κακία σε βάθος .Άλλη νοοτροπία, αθροιστικά έχω ζήσει το 1/4 της ζωής μου στην επαρχία ,έχω εικόνα. Τα πράγματα ,οι σκέψεις και οι αντιλήψεις αλλάζουν αργά προς το καλύτερο.

-Ανειδίκευτος κόσμος. Δεν υπάρχει ο όρος επαγγελματίας και ο επαγγελματισμός της πρωτεύουσας . Όταν βρείτε τον ειδικό ,θα περιμένετε πολύ (αφού ψάξετε αρκετά),γιατί είναι περιζήτητος .Από την απλούστερη δουλειά υπαλλήλου/μάστορα ως επιστήμονα, γιατρού. Άλλος κόσμος .Θα πω κάτι που ίσως εκνευρίσει αρκετούς ,αλλά ούτε για αφαίρεση ραμμάτων για όσους μετακομίσουν και δε γνωρίζουν, μόνο Αθήνα. Πολλές κακές εμπειρίες και ιστορίες στο θέμα αυτό , λύθηκαν κάποια μετά από πολύ ψάξιμο, δύσκολα να αντιληφθητε τη διαφορά.

-Ελάχιστες επιλογές διασκέδασης/ψυχαγωγίας. Lockdown στο Ναύπλιο να ξέρετε είχαμε κάθε χρόνο, προ πανδημίας, μεταξύ των δύο παρελάσεων (από Νοέμβριο ως Μάρτιο) μετά το μεσημέρι .Καθημερινές δεν κυκλοφορεί ψυχή ,με εξαίρεση τα Σαββατοκύριακα των Αθηναίων και τα Χριστούγεννα .Δε βγαίνει έξω ο κόσμος. Γενικά οι ντόπιοι και αυτοί που έπαιρναν/παίρνουν τις αποφάσεις εδώ δεν είχαν τη διορατικότητα άλλων νομών που εκσυγχρόνισαν τις πόλεις τους ,δεν έχουν τις κατάλληλες παροχές σε επίπεδο τουρισμού ,όπως για παράδειγμα συνέβη στη Μεσσηνία και την Αρκαδία. Πολλά τα παραδείγματα και εδώ κακής διαχείρισης και μη εκμετάλλευσης του τουριστικού κομματιού ,πχ η αιώνια προσπάθεια εκβάθυνσης του λιμανιού ή το γεγονός ότι τουριστικές περιοχές όπως το Τολό έμειναν στα 90s . Ο κόσμος εδώ ήθελε να εισπράττει χωρίς να παρέχει ανταγωνιστικές υπηρεσίες/προϊόντα. Αν και η δεκαετία που πέρασε υπήρχε κάποια πρόοδος ,δεν έγιναν πολλά και ουσιαστικά ,παρά μόνο πολυέξοδα 'άρτον και θεάματα΄ ,τύπου μαραθώνιοι με ψευτοcelebrities,εκθέσεις yachts κ.α..

- Προβλήματα ρύπανσης που διαιωνίζονται εγκληματικά χωρίς λύση. Τρανό παράδειγμα τα εργοστάσια πυρήνα που κάνουν αποπνικτική την ατμόσφαιρα σε Ναύπλιο και Άργος για τουλάχιστον 6-7μήνες κάθε χρόνο. Ακατάλληλες θάλασσες(πλειονότητα) για κολύμπι με προβλήματα ευτροφισμού από την υπερβολική χρήση λιπασμάτων . Χρόνια προβλήματα με τα σκουπίδια ,από τους πιο βρώμικους νομούς της Πελοποννήσου .

Ελπίζω να σε κάλυψα.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Φέτος το καλοκαίρι γνώρισα ένα ζευγάρι με δύο παιδιά, ο πατέρας διευθυντής κλινικής του τοπικού επαρχιακού νοσοκομείου, η μητέρα πολιτικός μηχανικός, που δεν έχει όμως γραφείο και της αρκεί να δουλεύει περιστασιακά στο δημόσιο ή για άλλα γραφεία. Ζούνε στο βουνό, που με δυσκολία βρίσκουν χρόνο για να το χαρούν. Όταν τους ρώτησα γιατί δεν αποφασίζουν να διευκολύνουν τη ζωή τους και να αφήσουν το χωριό, μου απάντησαν ότι το Σχολείο παραμένει οριακά σε λειτουργία και αν θα πάρουν τα δικά τους παιδιά το πιθανότερο είναι να κλείσει.
Δεν θέλω να κάνω κριτική, αλλά υπάρχουν πολλές διαστάσεις παραπάνω από που έχει πολλά έθνικ εστιατόρια και θέατρα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.502
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αναρωτιέμαι αν τελικά οι άντρες είναι πιο εύκολα αποδεκτοί σε μικρές κοινωνίες
Συνήθως το κουτσομπολιό γίνεται από τις γυναίκες και συνήθως για τις γυναίκες. Οι άντρες ούτε τόσο ελκυστικό στόχο αποτελούν, ούτε κουτσομπολεύουν τόσο, ασχολούνται με άλλα.

ή δεν τους ενδιαφέρει να είναι αποδεκτοί, και αυτό με κάποιο τρόπο το δείχνουν και στους άλλους και τους αφήνουν στην ησυχία τους! :cry::cry::cry:
Η αλήθεια είναι ότι οι άντρες ψιλοχ...καν. Από την παιδική ηλικία το βλέπεις, άλλα τους απασχολούν, όχι τι φόρεσε η τάδε, με ποια τα έχει ο άλλος κι αν τρώει παντόφλα ο παραδίπλα. Ακριβώς επειδή δεν τους νοιάζει κιόλας τι λένε οι γυναίκες, ασχολούνται κι αυτές λιγότερο μαζί τους. Δεν ξερω κάποιον φίλο που να έχει ασχοληθεί με το κουτσομπολιό, μπενάκης-βγενάκης.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Συνήθως το κουτσομπολιό γίνεται από τις γυναίκες και συνήθως για τις γυναίκες. Οι άντρες ούτε τόσο ελκυστικό στόχο αποτελούν, ούτε κουτσομπολεύουν τόσο, ασχολούνται με άλλα.


Η αλήθεια είναι ότι οι άντρες ψιλοχ...καν. Από την παιδική ηλικία το βλέπεις, άλλα τους απασχολούν, όχι τι φόρεσε η τάδε, με ποια τα έχει ο άλλος κι αν τρώει παντόφλα ο παραδίπλα. Ακριβώς επειδή δεν τους νοιάζει κιόλας τι λένε οι γυναίκες, ασχολούνται κι αυτές λιγότερο μαζί τους. Δεν ξερω κάποιον φίλο που να έχει ασχοληθεί με το κουτσομπολιό, μπενάκης-βγενάκης.
οφ τοπικ σε σχέση με το αρχικό θέμα αλλά ας πω κι εγώ την αποψάρα μου.
Ενδεχομένως να είσαι τυχερός και πραγματικά μακάρι να έχεις έναν τόσο προσεκτικά επιλεγμένο κύκλο φίλων. Ωστόσο και οι άνδρες κουτσομπολεύουν, έχω άπειρα παραδείγματα και από τον στενό και από τον ευρύτερο κύκλο μου και στην Αθήνα και στην επαρχία σε όλο το ηλικιακό φάσμα. Μπορεί να είναι σχόλιο για το αυτοκίνητο του γείτονα, πόσα λεφτά βγάζει και με ποια κομπίνα άραγε ο ξάδερφος, με ποια βγαίνει ο τάδε και ο δείνα κ.ο.κ. (πάντως σίγουρα σχολιάζεται το αν ο κολλητός τρώει παντόφλα!). Άραγε ένας ομοφυλόφιλος άνδρας να συμφωνεί μαζί σου στο ότι δεν είναι ελκυστικός στόχος για κουτσομπολιό;

Αυτό που συμβαίνει είναι ότι στερεοτυπικά πιστεύουμε ότι το κουτσομπολιό είναι γυναικείο χαρακτηριστικό.
Τώρα σχετικά με το ότι οι άντρες φαίνεται να μην επηρεάζονται τόσο από τα ποικίλα σχόλια σε σχέση με τις γυναίκες έχει αλήθεια. Ολόκληρη η κοινωνία μεγαλώνει κυρίως τις γυναίκες με το "τι θα πει ο κόσμος". Εμένα προσωπικά δεν με επηρεάζει ιδιαίτερα - πλέον γελάω - ωστόσο η πραγματικότητα δεν είναι ίδια για όλες. Σαφέστατα υπάρχει βελτίωση αλλά έχουμε να κάνουμε ακόμα πολύ δρόμο.

Συγγνώμη για το σεντόνι βραδιάτικο!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.502
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
οφ τοπικ σε σχέση με το αρχικό θέμα αλλά ας πω κι εγώ την αποψάρα μου.
Ενδεχομένως να είσαι τυχερός και πραγματικά μακάρι να έχεις έναν τόσο προσεκτικά επιλεγμένο κύκλο φίλων. Ωστόσο και οι άνδρες κουτσομπολεύουν, έχω άπειρα παραδείγματα και από τον στενό και από τον ευρύτερο κύκλο μου και στην Αθήνα και στην επαρχία σε όλο το ηλικιακό φάσμα. Μπορεί να είναι σχόλιο για το αυτοκίνητο του γείτονα, πόσα λεφτά βγάζει και με ποια κομπίνα άραγε ο ξάδερφος, με ποια βγαίνει ο τάδε και ο δείνα κ.ο.κ. (πάντως σίγουρα σχολιάζεται το αν ο κολλητός τρώει παντόφλα!). Άραγε ένας ομοφυλόφιλος άνδρας να συμφωνεί μαζί σου στο ότι δεν είναι ελκυστικός στόχος για κουτσομπολιό;

Αυτό που συμβαίνει είναι ότι στερεοτυπικά πιστεύουμε ότι το κουτσομπολιό είναι γυναικείο χαρακτηριστικό.
Τώρα σχετικά με το ότι οι άντρες φαίνεται να μην επηρεάζονται τόσο από τα ποικίλα σχόλια σε σχέση με τις γυναίκες έχει αλήθεια. Ολόκληρη η κοινωνία μεγαλώνει κυρίως τις γυναίκες με το "τι θα πει ο κόσμος". Εμένα προσωπικά δεν με επηρεάζει ιδιαίτερα - πλέον γελάω - ωστόσο η πραγματικότητα δεν είναι ίδια για όλες. Σαφέστατα υπάρχει βελτίωση αλλά έχουμε να κάνουμε ακόμα πολύ δρόμο.

Συγγνώμη για το σεντόνι βραδιάτικο!
Tι να σου πω, θεωρώ ότι ο κύκλος μου είναι ασυνήθιστα ευρύς. Το ποιος τρώει παντόφλα είναι συζήτηση 30'' κι αυτή σε επίπεδο χαβαλέ. Να σου πω μια συζήτηση που θυμάμαι όταν ήμουν παιδάκι στην πολυκατοικία που ζήσαμε. Είχα πάει να παίξω στο διπλανό διαμέρισμα με τα παιδιά των γειτόνων. Η μαμά τους ήταν όντως άθλια κουτσομπόλα, είχε διαδώσει λοιπόν ότι ένας γείτονας χρωστάει σε τράπεζες κλπ. Ο γείτονας χέστηκε βέβαια. αλλά τον εβαλε η γυναίκα του να πάρει τηλέφωνο το σύζυγο της κουτσομπόλας και να ζητήσει τα ρέστα. Ο διάλογος ήταν ως εξής:
- Ρε συ Αντρέα, η γυναίκα σου πάει και λέει ότι χρωστάμε;
- Ξέρω γω μωρέ με τη βλαμμένη τι πάει και λέει στα κομμωτήρια; Άσε με και δεν έχω ΝΕΤΜΕD (νομίζω έτσι την έλεγαν την καλωδιακή τότε) και ξεκινάει η ΑΕΚ σε λίγο!
- Σήμερα ρε παίζουν τα χανούμια; Έλα από δω να το δούμε!
- Έχεις NETMED ρε θηρίο; Φέρνω μπύρες.

Τέλος συζήτησης. Οι γυναίκες συνέχισαν να σκοτώνονται από τις συνελεύσεις μέχρι ένα επικό μαλλιοτράβηγμα στο φούρνο για άπειρους άλλους λόγους, μετά η μία έγινε και διαχειρίστρια και γινόταν το έλα να δεις στις συνελεύσεις, εμείς ως παιδάκια λυνόμασταν στο γέλιο, ο πατέρας μου δεν ασχολούταν, ούτε ο κυρ-Αντράς, ούτε κανείς άντρας, μαζεύονταν κι έπαιζαν τάβλι όσο σκοτώνονταν οι άλλες.

Άραγε ένας ομοφυλόφιλος άνδρας να συμφωνεί μαζί σου στο ότι δεν είναι ελκυστικός στόχος για κουτσομπολιό;
Ε ναι κάποιοι τον είπαν "Αδερφή" and life goes on, κλάιν.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Tι να σου πω, θεωρώ ότι ο κύκλος μου είναι ασυνήθιστα ευρύς. Το ποιος τρώει παντόφλα είναι συζήτηση 30'' κι αυτή σε επίπεδο χαβαλέ. Να σου πω μια συζήτηση που θυμάμαι όταν ήμουν παιδάκι στην πολυκατοικία που ζήσαμε. Είχα πάει να παίξω στο διπλανό διαμέρισμα με τα παιδιά των γειτόνων. Η μαμά τους ήταν όντως άθλια κουτσομπόλα, είχε διαδώσει λοιπόν ότι ένας γείτονας χρωστάει σε τράπεζες κλπ. Ο γείτονας χέστηκε βέβαια. αλλά τον εβαλε η γυναίκα του να πάρει τηλέφωνο το σύζυγο της κουτσομπόλας και να ζητήσει τα ρέστα. Ο διάλογος ήταν ως εξής:
- Ρε συ Αντρέα, η γυναίκα σου πάει και λέει ότι χρωστάμε;
- Ξέρω γω μωρέ με τη βλαμμένη τι πάει και λέει στα κομμωτήρια; Άσε με και δεν έχω ΝΕΤΜΕD (νομίζω έτσι την έλεγαν την καλωδιακή τότε) και ξεκινάει η ΑΕΚ σε λίγο!
- Σήμερα ρε παίζουν τα χανούμια; Έλα από δω να το δούμε!
- Έχεις NETMED ρε θηρίο; Φέρνω μπύρες.

Τέλος συζήτησης. Οι γυναίκες συνέχισαν να σκοτώνονται από τις συνελεύσεις μέχρι ένα επικό μαλλιοτράβηγμα στο φούρνο για άπειρους άλλους λόγους, μετά η μία έγινε και διαχειρίστρια και γινόταν το έλα να δεις στις συνελεύσεις, εμείς ως παιδάκια λυνόμασταν στο γέλιο, ο πατέρας μου δεν ασχολούταν, ούτε ο κυρ-Αντράς, ούτε κανείς άντρας, μαζεύονταν κι έπαιζαν τάβλι όσο σκοτώνονταν οι άλλες.


Ε ναι κάποιοι τον είπαν "Αδερφή" and life goes on, κλάιν.
Ειλικρινά χαίρομαι για σένα. Ωστόσο εγώ έχω άλλη εικόνα της κατάστασης. Δυστυχώς δεν έχω τις δικές σου εικόνες από κάθε γωνιά του κόσμου. Έχω εικόνα από κάποιες γωνιές της Ελλάδας. Ιδιαίτερα στις κλειστές κοινωνίες η "κουλτούρα" του κουτσομπολιού είναι υπαρκτή και ισχυρή και τροφοδοτείται τόσο από γυναίκες όσο και από άνδρες.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Εγώ έχοντας μεγαλώσει επαρχια θα συμφωνήσω για το κουτσομπολιό και από άνδρες και από γυναίκες. Έχω την αίσθηση βέβαια ότι είναι χειρότεροι οι άνδρες. Στο καφενείο που πήγαινα από μικρη, γινόταν το σώσε με σχολιασμό της επικαιρότητας σε αρκετά τραπεζακια. Η μητέρα μου έχοντας μεγαλώσει Αθήνα δεν είχε ποτέ ιδιαίτερες παρτιδες με κανέναν στο χωριό, οπότε το κουτσομπολιό να πω την αλήθεια ούτε μας επηρέαζε ούτε ασχολιομασταν κιολας.

Εμένα αυτό που μου έκανε εντύπωση στο χωριο ήταν όταν είχαμε μια σοβαρή ασθένεια και θάνατο στο κοντινό μου περιβαλλον. Ήταν τόσος πολύς ο κόσμος που κοιτούσε να σε βοηθήσει ή να σου φέρει ένα ταψί φαγητό. Η αντιμετώπιση από τους γιατρούς ήταν πολύ πιο ανθρώπινη στην επαρχία σε σχέση με την Αθηνα που αρκετοι σε έβλεπαν σαν κινούμενο δολλάριο.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Ελπίζω να σε κάλυψα.
Με κάλυψες και με το παραπάνω! Στο Ναύπλιο έχω πάει μόνο για εκδρομή και φυσικά ούτε ήξερα ούτε φανταζόμουν ότι έχει τέτοια θέματα. Είναι από τις λίγες όμορφες επαρχιακές πόλεις και δε μου έβγαλε αρνητική αύρα αν και δε μου έβγαλε και θετική όπως η Τήνος.

Γιώργο συγνώμη αλλά στην κατινιά οι άνδρες δεν παίζονται, το τι θάψιμο μπορεί να φάει ένας άνδρας όχι ομοφυλόφιλος αλλά πιο όμορφος και ελκυστικός απ' αυτούς δε λέγεται! Ζήλια παιδιά :p.

Επίσης μη ζητάτε συγνώμη για τα σεντόνια, αν δεν γράφουμε και διαβάζουμε σεντόνια εν μέσω καραντίνας πότε θα το κάνουμε;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Συνήθως το κουτσομπολιό γίνεται από τις γυναίκες και συνήθως για τις γυναίκες. Οι άντρες ούτε τόσο ελκυστικό στόχο αποτελούν, ούτε κουτσομπολεύουν τόσο, ασχολούνται με άλλα.


Η αλήθεια είναι ότι οι άντρες ψιλοχ...καν. Από την παιδική ηλικία το βλέπεις, άλλα τους απασχολούν, όχι τι φόρεσε η τάδε, με ποια τα έχει ο άλλος κι αν τρώει παντόφλα ο παραδίπλα. Ακριβώς επειδή δεν τους νοιάζει κιόλας τι λένε οι γυναίκες, ασχολούνται κι αυτές λιγότερο μαζί τους. Δεν ξερω κάποιον φίλο που να έχει ασχοληθεί με το κουτσομπολιό, μπενάκης-βγενάκης.
Οι άντρες φυσικά και κουτσομπολεύουν. Οι πιο αφόρητοι κουτσομπόληδες που εχω γνωρίσει είναι άντρες, απλά νομίζω ότι ο τρόπος που το εκφράζουν είναι διαφορετικός και συχνά επικεντρώνονται σε άλλα ζητήματα.

Θυμάμαι περιστατικό από το δεύτερο χωριό μου (Ορεινή Αρκαδία), στο οποίο πέρασα μεγάλο μέρος κάποιων καλοκαιριών μου. Ήμουν γύρω στα 15 και η αδερφή μου γύρω στα 12 και τα είχαμε "φτιάξει" με δύο αγόρια από την παρέα του χωριού. Μιλάμε για τελείως χαζά και αθώα πράγματα. Και κάθονται οι μπαρμπάδες στον καφενέ και βάζουν λόγια στον (πολυαγαπημένο κατά τα άλλα) παππού μου ότι οι εγγονές του είναι "π******ς" και τον πιάνει κρισάρα (65+ εκείνος τότε, όχι κωλόγερος) και μας έπιασε και μας άρχισε τις φωνές ότι τον εκθέτουμε, ότι μικρά κορίτσια γκομενιζουμε κλπ κλπ. Ευτυχώς κατάλαβε τη μ*****α του μετά από μερικές μέρες και ηρέμησε.

Και ναι, άντρες ήταν αυτοί που κάθονταν και ασχολουνταν με ποιά; Με παιδιά 12-15 χρονών. Ακόμα όταν το σκέφτομαι θυμώνω.

Και φυσικά πέρα από το παραπάνω δεν παύει να με εκπλήσσει και το τρομερό κουτσομπολιό που πέφτει στους επιστημονικούς-ακαδημαϊκούς κύκλους (με τους άνδρες να πρωτοστατούν και σε ποσότητα "υλικού", αλλά και στο πόσο ευφάνταστα είναι τα ζητήματα που επιλέγουν να κάνουν την "κοινωνική τους κριτική").
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.418
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ε ναι κάποιοι τον είπαν "Αδερφή" and life goes on, κλάιν
Θα συμφωνούσα απόλυτα εάν μιλούσαμε για μια έστω κάπως μεσαίου μεγέθους πόλη, και εάν μιλούσαμε για τα τελευταία περίπου 10 χρόνια ή και λιγότερο....Τον είπαν "αδερφή", "π.....η" και εκείνος "εις τα παλιότερα των υποδημάτων του". Όμως όσο πιο μικρή είναι μια συγκεκριμένη κοινωνία, τόσο λιγότερο ισχύει το "life goes on, κλάιν". Στην ακόμα άκρως συντηρητική ελληνική επαρχία μπορούν να σου κάνουν άσχημη ζημιά εξ'αιτίας της σεξουαλικότητάς σου ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΚΟΜΑ. Από το να σε σαμποτάρουν τεχνηέντως "επαγγελματικά", μέχρι το να σε έχουν αποκομμένο κοινωνικά και να μη σε βάζουν στον κύκλο σου επειδή θεωρείσαι "ανώμαλος" (για να μη μιλήσω για περιπτώσεις ενήλικου bullying). Να ξέρεις πως πολλά νέα παιδιά (ακόμα και ενήλικα) έχουν ζήσει σε χωριά πολύ άσχημες καταστάσεις εξ'αιτίας της σεξουαλικότητας τους και της χείριστης καταπίεσης, και αναγκάστηκαν είτε να εγκαταλείψουν τον τόπο τους, είτε να κάνουν αιματηρούς συμβιβασμούς Αλλά ακόμα και ενήλικoi gay άνδρες που για κάποιο λόγο χρειάστηκε να ζήσουν για κάποιον καιρό στην ελληνική επαρχία (π.χ. γιατροί, καθηγητές), έπρεπε να είναι εξαιρετικά προσεκτικοί με το θέμα αυτό. Και έχω και προσωπικά παραδείγματα. Μακάρι Γιώργο οι ελληνικές επαρχιακές πόλεις να θύμιζαν έστω τις μικρές πόλεις άλλων χωρών που έχεις γνωρίσει. Δυστυχώς η "ματσίλα" και το αξιακό τρίπτυχο "πατρίς-θρησκεία-οικογένεια" ζουν και βασιλεύουν στην ελληνική ύπαιθρο ακόμα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Κι εγω εχω παρευρεθει σε αντρικα κουτσομπολια απειρες φορες και ως γυναικα τεινω να πιστευω πως τα κανουν πιο ευκολα με γυναικες φιλες.

Σχετικα μ αυτο που ειπωθηκε οτι τα σχολια ειναι "γυναικειο" χαρακτηριστικο, εν μερει συμφωνω. Παιζει "κανονιστικο" ρολο στη συμπεριφορα των γυναικων και τη ρυθμιζει. Το αντρικο κουτσομπολιο εχει αλλο ρολο ισως, αλλα και παλι ειναι "ρυθμιστικος" σε αρκετες περιπτωσεις. Γι αυτο και πχ οι γκει αντρες δεν ζουν στην επαρχια την ελευθερια του να εκφραζονται ελευθερα πλην εξαιρεσεων και αν καποιος πει εδω την εξαιρεση ως κανονα, δεν αποτυπωνει την πραγματικοτητα αλλα την ωραιοποιει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom