Αθήνα vs επαρχία.

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Να πω και κάτι άλλο για μας που έχουμε φίλους, γνωστούς και συγγενείς διάσπαρτους: το να μένεις στο κέντρο σημαίνει πως έρχονται αυτοί σε σένα κι όχι εσύ σε αυτούς: ο κολλητός μου δουλεύει σε υπουργείο, στα διαλείμματα έρχεται από εδώ να τα πούμε, προχτές ήρθε η θεία μου γιατί κατέβηκε κέντρο να φτιάξει κάτι γυαλιά της, όποτε κάποιος κατεβαίνει στο κέντρο να κάνει κάποια δουλειά ή γραφειοκρατία βρισκόμαστε κι είναι πολύ πιο εύκολο να κρατάω έτσι επαφές (με όσους θέλω προφανώς) από το να βρίσκω πώς πάει κανείς στη Γλυφάδα, τα Κιούρκα και τη Σαλαμίνα. Άσε που είναι όλες οι υπηρεσίες δίπλα και για τις δικές μου τις δουλειές, εκείνο το εφιαλτικό Ειδικό Ληξιαρχείο είναι στα 2 λεπτά, τα κεντρικά του ασφαλιστικού μου φορέα, γραφεία δικηγόρων όλα στη γειτονιά, ψωνίζω και κινόα στην επιστροφή.
Καλα αυτο που δεν ξεκουνιεστε απο το κεντρο να ερθετε στις γειτονιες μας μην μας το κοπανας. Και εγω γι' αυτο θελω κατα βαση κεντρο για να μην ξεκουνιεμαι ποτε μα ποτε ομως. Ολα τ'αλλα ειναι απλα η γαρνιτουρα... :p
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.006
Κατι ακομη γιατι μαλλον εκπροσωπω τη συμπαθη συνομοταξια των μαμαδων μαλλον μονο εγω στην κουβεντα.
Πριν το παιδι και μολις εγινα μαμα, δεν υπηρχε φιλος απο τα προαστια που δεν επεμενε οτι "οικογενεια δεν μπορει να μεινει στο κεντρο γιατι παρκα, φυση κλπ.. Ιδανικα να πατε στην επαρχια". Ειναι θεμα ανθρωπου και μονο.

Ο μικρος μου απο τα 8 εκανε παιδικα παρτι σε ινδικα, βιετναμεζικα η τουρκικα εστιατορια (απο τα φτηνα εννοειται) γιατι αυτα βλεπουμε γυρω μας και σ αυτα τρωμε. Και οι οικογενειες η οι σινκλ που συναναστρεφομαστε ειναι ετσι. Βγαινουμε βολτα για να φωτογραφισουμε γκραφιτι. ΦΥΣΙΚΑ και γινεται και διαψευστηκαν ολοι.

Αλλο επιχειρημα "Θα βλεπει το παιδι πρεζονια?". Ναι θα βλεπει. Οι μαμαδες του κεντρου εχουμε ενα επιχειρημα. Ακριβα προαστια, ακριβη πρεζα, φτηνο κεντρο, φτηνη πρεζα. Καλυτερα να βλεπει την καταντια παρα να διαβαζει αναλυσεις.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Να πω και κάτι άλλο για μας που έχουμε φίλους, γνωστούς και συγγενείς διάσπαρτους: το να μένεις στο κέντρο σημαίνει πως έρχονται αυτοί σε σένα κι όχι εσύ σε αυτούς
Καλά αυτό είναι γεγονός και ισχύει και σε μας, σε μια πολύ μικρότερη πόλη όπως η Θεσσαλονίκη. Το κέντρο είναι σημείο αναφοράς, οπότε οι φίλοι μας που μένουν εκεί γίνονται δέκτες των υπολοίπων.
Άλλωστε όσο πιο κεντρικά μένεις τόσο περισσότερα ερεθίσματα έχεις, να βγεις, να ψαχτείς, να φας, να διασκεδάσεις. Η απόσταση πολλές φορές σε κάνει να βαριέσαι τη διαδικασία και μόνο.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Mε εκπλήσσει η συγκεκριμένη άποψη! Προσωπικά βρίσκω το κέντρο της Αθήνας πολύ όμορφο, γεμάτο με νεοκλασικά, ωραία στενάκια και πολύ διαφορετικές γειτονιές μεταξύ τους. Ειδικά το Σύνταγμα που ανέφερες και όπου μένω (πρακτικά στην Ερμού) είναι εξαιρετική περίπτωση: από το παράθυρό μου βλέπω νεοκλασικά, είναι πεζοδρομημένα, στα 6 λεπτά περπάτημα είναι ο Εθνικός κήπος όπου πάμε για τρέξιμο, σε λιγότερο από 5 είναι τα Αναφιώτικα, γεννήθηκα κι έζησα Εξάρχεια που εκτός του χαρακτήρα που έχουν έχει και αρκετά όμορφα κτίρια, για την Πλάκα δεν το συζητώ, με τα πόδια κάνεις πολύ ωραίες βόλτες σε μέρη που άλλοι ταξιδεύουν μέρες για να έρθουν να τα περπατήσουν (από τη Διονυσίου Αρεοπαγίτου μέχρι τη βόλτα στον Κεραμεικό), τα απογεύματα πάω για τζόγκινγκ στο Λυκαβηττό και μετά ξαποσταίνω στα σκαλάκια της Πινδάρου με μια από τις ωραιότερες θέες στον κόσμο, τη φωτισμένη Ακρόπολη. Έχω τα πάντα δίπλα μου, ζω σε μια γειτονιά ασφαλέστατη, καλά-καλά ούτε μετρό δεν παίρνω, δεν ξέρω πώς μπορεί να συγκριθεί έστω μόνο σε όρους ομορφιάς με το Γαλάτσι ή την Πεύκη, που έχει κάποια δέντρα, αλλά είναι γεμάτη άσχημες πολυκατοικίες. Κι όλα αυτά σε τιμή ενοικίου σαφώς χαμηλότερη.

Εγώ έχω άλλη προσέγγιση και σε αυτό. Κάθε φορά που βγαίνουμε θα πάμε κάπου άλλου, δεν έχουμε "στέκια", σκοπός είναι να δοκιμάζουμε. Ε σε αυτό δεν υπάρχει σύγκριση του κέντρου με οτιδήποτε άλλο στη χώρα, από τα πεταμένα της Μενάνδρου (με πολύ ωραίο πακιστανικό!), μέχρι τα έθνικ στο Σύνταγμα, τα ψαγμένα στα Εξάρχεια και μια στο τόσο και καμία γκουρμεδίλα με θέα την Ακρόπολη δε συγκρίνονται με κανένα προάστιο, στο Νέο Ηράκλειο που έχω ζήσει οι επιλογές είναι 5-10 όλες κι όλες, ενώ εδώ ακόμη και στο street food σε απόσταση λίγων στενών έχω επιλογές από acai μέχρι θιβετιανά momos, σε τιμή τυρόπιτας και στο ερώτημα "κάθε πότε τα δοκιμάζεις" η απάντηση είναι "κάθε φορά που δε μαγειρεύω" δηλαδή αρκετές φορές το μήνα. Παρότι για ποτά δε βγαίνουμε παρά πολύ σπάνια, οι επιλογές είναι άπειρες για να βγούμε με φίλους και δεν πιάνω καν τα αξιοθέατα/μουσεία/εκθέσεις/αρχαία/Τεχνόπολη κλπ.

Δε νομίζω, δεν τη βλέπω στο Γαλάτσι ας πούμε, ούτε στην Πεύκη. Το κέντρο είναι άλλη φάση. Τις προάλλες ας πούμε πήγαμε με την κοπέλα ου στην Κυψέλη (με τα πόδια φυσικά) για να ψάξουμε σαμπουάν για μαύρους, γνωρίσαμε ανθρώπους από τη Σιέρα Λεόνε, φάγαμε αιθιοπικό, η κοπέλα μου βρήκε επιτέλους κομμώτρια που να ξέρει από μαύρα μαλλιά (από τη Νότιο Αφρική) με την οποία πλέον η κοπέλα μου βγαίνει πού και πού. Οι περισσότεροι από τους λατίνους συναδέλφους της μένουν και βγαίνουν στο κέντρο, στην Πεύκη δεν ξέρω με ποιους θα έκανε παρέα.

Αυτό ακριβώς μου αρέσει στο κέντρο, είναι απλά πολύ όμορφο, με τεράστιο χαρακτήρα, όμορφα κτίρια, χρωματιστό ντεκαντάς και ρομαντική πολυτέλεια, δεν μπορώ να το συγκρίνω με άλλη γειτονιά.
μας γέμισες εικόνες φίλε, να είσαι καλά...
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Θενκς! Τωρα γκουγκλαρα και ειδα την τιμη του, νομιζα οτι ηταν πανακριβο (αλλα οταν λεω πανακριβο εννοω πραγματικα απλησιαστο) ή οτι το εχουν μονο κρατικοι φορεις οπως αστυνομια κ.τ.λ., δεν ηξερα οτι ειναι ειδος λαικης καταναλωσης, ειμαι τελειως ασχετος με την τεχνολογια...
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
161
Likes
1.234
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Mε εκπλήσσει η συγκεκριμένη άποψη! Προσωπικά βρίσκω το κέντρο της Αθήνας πολύ όμορφο, γεμάτο με νεοκλασικά, ωραία στενάκια και πολύ διαφορετικές γειτονιές μεταξύ τους. Ειδικά το Σύνταγμα που ανέφερες και όπου μένω (πρακτικά στην Ερμού) είναι εξαιρετική περίπτωση: από το παράθυρό μου βλέπω νεοκλασικά, είναι πεζοδρομημένα, στα 6 λεπτά περπάτημα είναι ο Εθνικός κήπος όπου πάμε για τρέξιμο, σε λιγότερο από 5 είναι τα Αναφιώτικα, γεννήθηκα κι έζησα Εξάρχεια που εκτός του χαρακτήρα που έχουν έχει και αρκετά όμορφα κτίρια, για την Πλάκα δεν το συζητώ, με τα πόδια κάνεις πολύ ωραίες βόλτες σε μέρη που άλλοι ταξιδεύουν μέρες για να έρθουν να τα περπατήσουν (από τη Διονυσίου Αρεοπαγίτου μέχρι τη βόλτα στον Κεραμεικό), τα απογεύματα πάω για τζόγκινγκ στο Λυκαβηττό και μετά ξαποσταίνω στα σκαλάκια της Πινδάρου με μια από τις ωραιότερες θέες στον κόσμο, τη φωτισμένη Ακρόπολη. Έχω τα πάντα δίπλα μου, ζω σε μια γειτονιά ασφαλέστατη, καλά-καλά ούτε μετρό δεν παίρνω, δεν ξέρω πώς μπορεί να συγκριθεί έστω μόνο σε όρους ομορφιάς με το Γαλάτσι ή την Πεύκη, που έχει κάποια δέντρα, αλλά είναι γεμάτη άσχημες πολυκατοικίες. Κι όλα αυτά σε τιμή ενοικίου σαφώς χαμηλότερη.

Εγώ έχω άλλη προσέγγιση και σε αυτό. Κάθε φορά που βγαίνουμε θα πάμε κάπου άλλου, δεν έχουμε "στέκια", σκοπός είναι να δοκιμάζουμε. Ε σε αυτό δεν υπάρχει σύγκριση του κέντρου με οτιδήποτε άλλο στη χώρα, από τα πεταμένα της Μενάνδρου (με πολύ ωραίο πακιστανικό!), μέχρι τα έθνικ στο Σύνταγμα, τα ψαγμένα στα Εξάρχεια και μια στο τόσο και καμία γκουρμεδίλα με θέα την Ακρόπολη δε συγκρίνονται με κανένα προάστιο, στο Νέο Ηράκλειο που έχω ζήσει οι επιλογές είναι 5-10 όλες κι όλες, ενώ εδώ ακόμη και στο street food σε απόσταση λίγων στενών έχω επιλογές από acai μέχρι θιβετιανά momos, σε τιμή τυρόπιτας και στο ερώτημα "κάθε πότε τα δοκιμάζεις" η απάντηση είναι "κάθε φορά που δε μαγειρεύω" δηλαδή αρκετές φορές το μήνα. Παρότι για ποτά δε βγαίνουμε παρά πολύ σπάνια, οι επιλογές είναι άπειρες για να βγούμε με φίλους και δεν πιάνω καν τα αξιοθέατα/μουσεία/εκθέσεις/αρχαία/Τεχνόπολη κλπ.

Δε νομίζω, δεν τη βλέπω στο Γαλάτσι ας πούμε, ούτε στην Πεύκη. Το κέντρο είναι άλλη φάση. Τις προάλλες ας πούμε πήγαμε με την κοπέλα ου στην Κυψέλη (με τα πόδια φυσικά) για να ψάξουμε σαμπουάν για μαύρους, γνωρίσαμε ανθρώπους από τη Σιέρα Λεόνε, φάγαμε αιθιοπικό, η κοπέλα μου βρήκε επιτέλους κομμώτρια που να ξέρει από μαύρα μαλλιά (από τη Νότιο Αφρική) με την οποία πλέον η κοπέλα μου βγαίνει πού και πού. Οι περισσότεροι από τους λατίνους συναδέλφους της μένουν και βγαίνουν στο κέντρο, στην Πεύκη δεν ξέρω με ποιους θα έκανε παρέα.

Αυτό ακριβώς μου αρέσει στο κέντρο, είναι απλά πολύ όμορφο, με τεράστιο χαρακτήρα, όμορφα κτίρια, χρωματιστό ντεκαντάς και ρομαντική πολυτέλεια, δεν μπορώ να το συγκρίνω με άλλη γειτονιά.
Πολύ ωραία περιγραφή και συμφωνώ ότι το κομμάτι του κέντρου που περιγράφεις έχεις πάρα πολλές επιλογές σε εικόνες αλλά και φαγητό. Μιας και έγινες λόκαλ και σου αρέσουν οι top-x λίστες, δεν μας δίνεις κανα tip για εστιατόρια-φαγάδικα του κέντρου?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολύ ωραία περιγραφή και συμφωνώ ότι το κομμάτι του κέντρου που περιγράφεις έχεις πάρα πολλές επιλογές σε εικόνες αλλά και φαγητό. Μιας και έγινες λόκαλ και σου αρέσουν οι top-x λίστες, δεν μας δίνεις κανα tip για εστιατόρια-φαγάδικα του κέντρου?
Έχουμε ήδη αρκετά αγαπημένα, αλλά θέλουμε να δοκιμάσουμε πολλά ακόμη και προφανώς δεν είναι η εποχή κατάλληλη με τα εστιατόρια κλειστά (ούτε τα οικονομικά μας). Πάντως από διαμαντάκια άλλο τίποτε.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.394
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom