Αθήνα vs επαρχία.

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.429
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν ήθελα να θίξω κανέναν, οπότε νομίζω ότι οφείλω μία δημόσια συγγνώμη:

Ανοιχτή επιστολή προς Άνδρες Κουτσομπόληδες:

Αγαπητοί άνδρες κουτσομπόληδες,

Με την παρούσα επιθυμώ να ζητήσω συγγνώμη για το απαράδεκτο γεγονός ότι δε σας συνάντησα με την ίδια συχνότητα στα 40 μου χρόνια όσο τις γυναίκες συναδέλφους σας και ως εκ τούτου αμφισβήτησα την ύπαρξή σας ή τέλος πάντως έγραψα ότι δεν ασχολείστε τόσο όσο οι γυναίκες στο κουτσομπολιό. Είμαι βέβαιος πως υπάρχετε, το παλεύετε και πως είστε εξίσου καλοί στο κουτσομπολιό, αν όχι και καλύτεροι, επουδενί επιθυμούσα να σας μειώσω, συγχωρήστε την άγνοιά μου, είναι που δε σας συνάντησα. Με μεγάλη χαρά θα δώσω το παρόν σε οποιαδήποτε συνάντησή σας εφόσον προσκληθώ προκειμένου να διαπιστώσω εκ του σύνεγγυς το κουτσομπολικό σας ταλέντο, διαμένω μάλιστα σε περιοχή με εξαιρετικές συγκοινωνίες, επομένως οποιαδήποτε τοποθεσία είναι αποδεκτή για μένα (πληζ όχι Γλυκά Νερά, ταλαιπωρήθηκα πολύ προχτές). Δέχομαι ταπεινά πμ, οποιαδήποτε πρόσκληση θα γίνει δεκτή.

Και πάλι απολογούμαι,
Το να θέλει κάποιος να υπερασπιστεί τον λόγο του και τις απόψεις του είναι απόλυτα θεμιτό και κατανοητό!
Το να χρησιμοποιεί ειρωνεία όμως για να το κάνει, δείχνει απόλυτη απαξίωση προς τον συνομιλητή του και στην προκειμένη περίπτωση μέλος του φόρουμ και συμμετέχοντα στη συζήτηση.

ΥΓ. Το γραμμα συγγνωμη ηταν το κατι αλλο.Πραγματικα μου φτιαξε τη μερα.
Με τις υγείες σου
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το να χρησιμοποιεί ειρωνεία όμως για να το κάνει, δείχνει απόλυτη απαξίωση προς τον συνομιλητή του και στην προκειμένη περίπτωση μέλος του φόρουμ και συμμετέχοντα στη συζήτηση.
Λυπάμαι που το εξέλαβες ως ειρωνεία. Δεν αναφέρεται καν σε κάποιο συμμετέχοντα στη συζήτηση το "γράμμα", ως εκ τούτου οι μόνοι που κατά τη γνώμη μου θα μπορούσαν να θιχθούν θα ήταν οι αποδέκτες του (οι Άνδρες Κουτσομπόληδες). Δεν κατανοώ το πώς ένα βίωμα κάποιου (το ότι δεν έχει συναντήσει αρκετούς άνδρες κουτσομπόληδες και ειδικά στην επαρχία) να θεωρείται απαράδεκτο.

Προφανώς κάτι χάνω στη συζήτηση, ενδεχομένως να έχω και άδικο. Το αφήνω εδώ, ζητώ συγγνώμη και για τον εκτροχιασμό και αν έθιξα κάποιον, ουδεμία τέτοια πρόθεση είχα, καλύτερα να αποχωρήσω για να επανέλθει η συζήτηση εκεί που έπρεπε, δηλαδή οι εμπειρίες των μελών από τη ζωή στην επαρχία και τις πόλεις, που μάλλον υπερβαίνει τα ΜΜΜ της Αθήνας και το πόσους άνδρες κουτσομπόληδες έχει συναντήσει ο καθένας μας.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν και δεν θα ήθελα να ξεφύγουμε από το πλαίσιο του συγκεκριμένου thread, στην Ελλάδα τεράστια προβλήματα υποδομών (π.χ αποχετευτικό), που δυστυχώς χρονίζουν, υπάρχουν και σε άκρως τουριστικές περιοχές!
Συνήθως μάλιστα τις περιόδους που υπάρχει υπερτουρισμός.
Είναι μέρη που καλώς ή κακώς δε μπορούν να υποστηρίξουν σε υποδομές το τεράστιο όγκο των τουριστών που φιλοξενούν.
Μη ξεχνάμε το ανέκδοτο με το νερό της Σαντορίνης. Ή το άλλο πλην λίγα χρόνια με το ρεύμα. Όπως επίσης και την άθλια κατάσταση στα λεωφορεία, κάτι που βίωσα εξίσου σε Σαντορίνη και Σκιάθο θέλοντας να πάρω τηλέφωνο την αστυνομία. Βασικά πήρα αλλά δε το σήκωνε κανείς...
Τεράστιο θέμα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.429
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Λυπάμαι που το εξέλαβες ως ειρωνεία. Δεν αναφέρεται καν σε κάποιο συμμετέχοντα στη συζήτηση το "γράμμα", ως εκ τούτου οι μόνοι που κατά τη γνώμη μου θα μπορούσαν να θιχθούν θα ήταν οι αποδέκτες του (οι Άνδρες Κουτσομπόληδες).
Το "γράμμα" είναι μέρος της απάντησης σε προηγούμενο πόστ. Και θα ήταν καλό να μην παίζουμε τις κουμπάρες. Δεν έχω καμία πρόθεση να σε θίξω, αλλά να σου επιστήσω τη προσοχή.

Δεν κατανοώ το πώς ένα βίωμα κάποιου (το ότι δεν έχει συναντήσει αρκετούς άνδρες κουτσομπόληδες και ειδικά στην επαρχία) να θεωρείται απαράδεκτο.

Προφανώς κάτι χάνω στη συζήτηση, ενδεχομένως να έχω και άδικο. Το αφήνω εδώ, ζητώ συγγνώμη και για τον εκτροχιασμό και αν έθιξα κάποιον, ουδεμία τέτοια πρόθεση είχα, καλύτερα να αποχωρήσω για να επανέλθει η συζήτηση εκεί που έπρεπε, δηλαδή οι εμπειρίες των μελών από τη ζωή στην επαρχία και τις πόλεις, που μάλλον υπερβαίνει τα ΜΜΜ της Αθήνας και το πόσους άνδρες κουτσομπόληδες έχει συναντήσει ο καθένας μας.
Σου έγραψα και στο προηγούμενο πόστ οτι έχεις κάθε δικαίωμα (όπως όλοι μας άλλωστε) να έχεις τις απόψεις σου και τις εμπειρίες σου. Τουλάχιστον απο εμένα είναι αποδεκτό αυτό, άσχετα αν συμφωνώ ή όχι!

Ευχαριστώ για την κατανόηση.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Λυπάμαι που το εξέλαβες ως ειρωνεία. Δεν αναφέρεται καν σε κάποιο συμμετέχοντα στη συζήτηση το "γράμμα", ως εκ τούτου οι μόνοι που κατά τη γνώμη μου θα μπορούσαν να θιχθούν θα ήταν οι αποδέκτες του (οι Άνδρες Κουτσομπόληδες). Δεν κατανοώ το πώς ένα βίωμα κάποιου (το ότι δεν έχει συναντήσει αρκετούς άνδρες κουτσομπόληδες και ειδικά στην επαρχία) να θεωρείται απαράδεκτο.

Προφανώς κάτι χάνω στη συζήτηση, ενδεχομένως να έχω και άδικο. Το αφήνω εδώ, ζητώ συγγνώμη και για τον εκτροχιασμό και αν έθιξα κάποιον, ουδεμία τέτοια πρόθεση είχα, καλύτερα να αποχωρήσω για να επανέλθει η συζήτηση εκεί που έπρεπε, δηλαδή οι εμπειρίες των μελών από τη ζωή στην επαρχία και τις πόλεις, που μάλλον υπερβαίνει τα ΜΜΜ της Αθήνας και το πόσους άνδρες κουτσομπόληδες έχει συναντήσει ο καθένας μας.
Δεν σου ζητησε κανεις να αποχωρησεις απο το τοπικ βρε. Απο την πολη φυγε να μην μας τρως τις γκομενες! Πηγαινε να βρεις τον Τζειμς στην Σαμο να ειναι ολη η γραμμη 4 για παρτη μου! :p
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Το να χρησιμοποιεί ειρωνεία όμως για να το κάνει, δείχνει απόλυτη απαξίωση προς τον συνομιλητή του
Η ειρωνεία είναι ένα σχήμα λόγου, είναι δηκτικός λόγος αλλά δεν είναι απαραίιτητα αρνητικός και δεν στρέφεται πάντα κατά του συνομιλητή.
και στην προκειμένη περίπτωση μέλος του φόρουμ και συμμετέχοντα στη συζήτηση.
Ειδικά στην προκειμένη περίπτωση όπου συνδυάστηκε με χιούμορ, θεωρώ ότι δεν έθιγε τον συνομιλητή.
καλύτερα να αποχωρήσω
Και εγώ με ποιόν θα διαφωνήσω πάλι για την Αθήνα, αν χρειαστεί?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.429
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Sassenach 77, ο τροπος που το εγραψε ο Yorgos μου εβγαλε χιουμορ πραγματικα, τιποτα λιγοτερο,τιποτα περισσοτερο και το κλεινω εδω.
Αν κάνεις μία βόλτα στο νήμα "αστείες εικόνες" εδώ στο φόρουμ θα δεις ότι οι περισσότερες εικόνες "καμουφλαρουν" πραγματικά προβλήματα της κοινωνίας, καταστάσεις και απόψεις ανθρώπων, που αν ειπωνονταν με άλλον τρόπο και υπό άλλες συνθήκες θα δημιουργούσαν ντόρο....
Κατανοώ απόλυτα την ανάγκη για γέλιο, ειδικά σε δύσκολες εποχές όπως αυτή που διανυουμε, αλλά πολλά "αστεία" δεν είναι τόσο αστεία.

Το κουτσομπολιό είναι χαρακτηριστικό ανθρώπινης συμπεριφοράς και συνώνυμο της αργοσχολης συζήτησης! Συμφωνώ με την συμφορουμιτησα. Και σε καμία περίπτωση δεν έχει να κάνει με τον τόπο διαμονής (επαρχία ή μεγάλα αστικά κέντρα) όπως ειπώθηκε σε προηγούμενα ποστ.
Συμφωνώ, ας το κλείσουμε το θέμα.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πηγαινε να βρεις τον Τζειμς στην Σαμο
Εγώ του τα λέω, αλλά αυτός κόβει βόλτες με το μετρό στας Αθήνας. Ε τον αφήνω λίγο να παίξει εκεί με τα βαγόνια να του φύγει ο καημός, αλλά μετά τέρμα τα αστεία. Α, όλα και όλα.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
216
Likes
1.746
Θα βγω εκτός κλίματος για να ακολουθήσω την πρόταση του φίλου να κάνουμε μια περιγραφή των θετικών και των αρνητικών στον τόπο που ζούμε.

Τόπος διαμονής: «καλό» πράσινο προάστιο της Αθήνας.

Θετικά: σχετική ασφάλεια (αν και μία γειτόνισσα έπεσε θύμα ληστείας στο σπίτι και παραλίγο και αυτός που μένει από κάτω μας), εύκολο πάρκινγκ, καλούτσικο περιβάλλον (δέντρα, κήποι, κάποιοι ελεύθεροι χώροι), πρόσβαση στις δυνατότητες που σου δίνει η πόλη από μαγαζιά, νοσοκομεία μέχρι χώρους διασκέδασης.

Αρνητικά: για όσους δεν έχουμε αυτοκίνητο οι συγκοινωνίες. Ότι θέλω είκοσι λεπτά με το μετρό δεν είναι πολύ αρνητικό επειδή θέλω πέντε μέχρι το λεωφορείο. Γενικό σχόλιο: κάποιοι λέτε καλά, βαριέσαι να περπατήσεις είκοσι λεπτά; Δεν είναι έτσι, μπορεί κάποιος να ξυπνά στις 6 το πρωί για να πάει στην δουλειά και να κοιμάται όρθιος για να κάνει αυτά τα 20 λεπτά ή να έχει άλλα θέματα, γενικά η αλλαγή των μέσων σου τρώει πολύτιμο χρόνο στις πόλεις. Το κύριο πρόβλημα είναι ότι μετά τις δέκα και μισή-έντεκα το βράδυ η χρήση λεωφορείου επαφίεται στον φιλότιμο του οδηγού.

Επειδή πηγαίνω συχνά πιο κεντρικά, με το που βλέπω την πόλη με πιάνει ένας ψυχαναγκασμός, σκέφτομαι τι θα μπορούσε να γίνει, τι θα έπρεπε να γκρεμιστεί, τι να μεταφερθεί για να βελτιωθεί η εικόνα. Αισθητικά η Αθήνα στο μεγαλύτερο μέρος της δεν βλέπεται. Ας αφήσουμε σε μια άκρη την νοσταλγία και ας πούμε ότι είμαστε ένα πνεύμα ρε παιδί μου, χωρίς αναφορές και αναμνήσεις που ψάχνει κάπου να ενσαρκωθεί. Ε πετώντας πάνω απ’ την Αθήνα, δε νομίζω να υπήρχε περίπτωση να σταθεί εκεί, πετώντας πάνω απ’ την «αποστειρωμένη» Μαδρίτη (που δεν είναι απ’ τις αγαπημένες μου πόλεις) ίσως να στεκόταν.
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.029
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Αν και δεν θα ήθελα να ξεφύγουμε από το πλαίσιο του συγκεκριμένου thread, στην Ελλάδα τεράστια προβλήματα υποδομών (π.χ αποχετευτικό), που δυστυχώς χρονίζουν, υπάρχουν και σε άκρως τουριστικές περιοχές!
Κυρίως σε αυτές θα έλεγα. Είναι τόσο κρίμα που το κράτος δεν επενδύει στη βαριά μας βιομηχανία. Είναι επίσης τόσο κρίμα που η τοπική αυτοδιοίκηση δεν καταφερνει να βελτιώσει την εικόνα των τουριστικών περιοχών. Ίσως να προσπαθεί αλλά εγώ διατηρώ τις αμφιβολίες μου ως προς αυτό(...οι κατά τόπους "άρχοντες" συνήθως απλά βολεύονται και βολεύουν και όσο μικρότερη το μέρος τόσο χειρότερα)

Συνήθως μάλιστα τις περιόδους που υπάρχει υπερτουρισμός.
Είναι μέρη που καλώς ή κακώς δε μπορούν να υποστηρίξουν σε υποδομές το τεράστιο όγκο των τουριστών που φιλοξενούν.
Μη ξεχνάμε το ανέκδοτο με το νερό της Σαντορίνης. Ή το άλλο πλην λίγα χρόνια με το ρεύμα. Όπως επίσης και την άθλια κατάσταση στα λεωφορεία, κάτι που βίωσα εξίσου σε Σαντορίνη και Σκιάθο θέλοντας να πάρω τηλέφωνο την αστυνομία. Βασικά πήρα αλλά δε το σήκωνε κανείς...
Τεράστιο θέμα.
Ελπίζω την επόμενη φορά να τα καταφέρεις!Η κατάσταση με το θέμα υποδομών/ υπηρεσιών είναι απαράδεκτη και δεν μιλάω ως τουρίστρια αλλά ως εμπλεκόμενη στο κομμάτι του τουρισμού. Οι διοικήσεις και οι φορείς των νησιων θα έπρεπε να λειτουργούν ως "εταιρείες" και να αξιοποιούν τοσο τα έσοδα από τα διάφορα τέλη των επιχειρήσεων που λειτουργούν σε αυτα όσο και τα απευθείας έσοδα από τους τουρίστες,προς συντήρηση και βελτίωση της εικόνας τους.Να επενδύουν στις βελτιώσεις και να προσφέρουν κάθε χρόνο μια όλο και καλύτερη εικόνα στους επισκέπτες τους. Αντι αυτού,παραμένουν οι εικόνες παραμέλησης και αδιαφορίας κυρίως στο κομμάτι των δημοσίων υποδομών, και την κατάσταση σώζει η φυσική ομορφιά...Δε γίνεται όμως έτσι πρόοδος. Τα τόσο όμορφα μέρη μας,χαραμιζονται από τους ίδιους τους τους ανθρώπους τελικά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
οι κατά τόπους "άρχοντες" συνήθως απλά βολεύονται και βολεύουν και όσο μικρότερη το μέρος τόσο χειρότερα
Το χρήμα να πέφτει. Τι να λέει που οι δάσκαλοι των παιδιών μας κοιμούνται σε αντίσκηνο μέχρι τον Οκτώβρη; Τι να λέει που δε δίνουμε χορηγία δωμάτιο για τη φιλοξενία αστυνομικών που χρειαζόμαστε; Αφού πέφτει το χρήμα είναι όλα καλά...

Πραγματικές ιστορίες νησιωτικής παραφροσύνης. Φεύγουμε εκτός θέματος βέβαια, καθώς πρόκειται για άλλου τύπου κουβέντα, η οποία όμως καταλήγει σε κοινή συνισταμένη, το γεγονός ότι δε δίνεται διαχρονικά από πλευράς κράτους καθόλου σημασία στις δομές και τις υποδομές, ακόμα κι αν πρόκειται για τα σημαντικότερα τουριστικά σημεία. Φαντάσου τι γίνεται στα μη τουριστικά.
Δεν εξαιρώ φυσικά καθόλου τις ευθύνες των αρχόντων όπως λες αλλά κυρίως τις δικές μας.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.397
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom