Αθήνα vs επαρχία.

tatooine

Member
Μηνύματα
1.446
Likes
5.317
Δεν ειναι όλα απρόμαυρα.
Hταν όλα μαύρα. Και αν είχες και κάνα κουσούρι τότε ακόμα και το μαύρο εξαφανίζονταν. Και αν ζούσες και σε χωριό τότε ήταν κόλαση.
Πιστεύω πως τώρα η χρωματική γκάμα βελτιώθηκε λιγάκι στις αποχρώσεις του γκρι σκούρου.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
Διαβάζοντας τον τίτλο, βλέπω Αθήνα vs επαρχία.
Επαρχία δεν είναι μόνο τα χωριά και μάλιστα κατσικοχώρια. Είναι η Κατερίνη, η Καβάλα,
τα Τρίκαλα, ο Βόλος, η Καρδίτσα, τα Ιωάννινα κλπ
Μια χαρά πόλεις να ζεις. Μπορεί να μην έχουν μέγαρο ή τα θέατρα των Αθηνών,
αλλά δεν μπορώ να μας φανταστώ να ματώνουμε στην ουρά σε μπλακ φράντει
για να δούμε όπερα (εντάξει όχι όλοι) , αλλά για κανένα αεροπορικό εισιτηριάκι, ναι.
Και μιλάω εγώ που επέλεξα να μένω σε οικισμό,( ούτε κάν χωριό) με 30-40 ανθρώπους
τον χειμώνα.
υγ. Ξέχασα την Λάρισα. Μην μας μαλώσει και Τζίμ. :rolleyes: :haha:
 

vasilios

Member
Μηνύματα
57
Likes
106
Καλησπέρα και από εμένα.μετα από 17 χρόνια αποφάσισα να εγκαταλείψω την Αθήνα για να ζήσω στην επαρχία και συγκεκριμενα σε πόλη (30.000 κάτοικοι) μαζί με την σύντροφό μου.αν με ρωτάτε αν το μετανιωσα ή όχι θα σας πω ότι ετοιμάζομαι να επιστρέψω Αθήνα...κατ'αρχην επαρχία από επαρχία διαφέρει.υπαρχουν πόλεις που έχουν αναπτυχθεί (τουρισμός ,φοιτητές) και υπάρχουν πόλεις που τείνουν να μετατραπούν σε μεγάλα χωριά.ετσι είναι και η δική μου...κουτσομπολιό στον υπερμεγιστο βαθμό..θα μου πει κάποιος "και τι σε νοιάζει εσένα?μην ασχολείσαι και μην δίνεις σημασία"...βέβαια παιδιά..δεν δίνω σημασία...αλλά αυτό έχει ως απότελεσμα εγώ και η σύντροφός μου εκεί που είχαμε έναν Α' κοινωνικό κύκλο και παρέες στην Αθήνα να έχουμε μείνει οι δύο μας ...γιατί αν δεν αφομοιωθεις με την νοοτροπία των ντόπιων αυτοματος μένεις και χωρίς παρέες...στα θετικά το καλοκαίρι που βρίσκεται διπλανή πολη με θάλασσα όπου μπορείς να πας...δεν το συζητώ για θέμα διασκέδασης...εμείς 40 πλέον δεν ζητάμε κάτι ιδιαίτερο αλλά μια φορά την εβδομαδα να βγούμε να πάμε κάπου να περάσουμε καλά..δυστυχώς και σε αυτό υστερεί οικτρά...και όσοι λένε ότι επαρχία είναι ιδανική για οικογένεια...χμμμ..τότε γιατι τα διαζύγια πάνε "γονα"? Θα μου πείτε Αθήνα δεν έχει?σαφώς και έχει αλλά υποτίθεται ότι όπως ανεφερα παραπάνω η επαρχία είναι ιδανική για οικογενεια...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.047
Likes
41.138
@vasilios για καποιους απο μας που μεγαλωσαμε επαρχια, η προσωπικη μας κολαση ηταν το σαββατιατικο φυλλο της τοπικης εφημεριδας με τη στηλη των συγχαρητηριων
"Συγχαρητηριο στον γιο, αδερφο, εγγονο, ανηψιο μας που πηρε το Λοουερ με βαθμο αριστα"
Υπογραφη: οι γονεις, η αδερφη, οι παππουδες, οι θειοι (εννοειται οτι πληρωναν οι γονεις διακριτες καταχωρησεις ανα τ.εκ.)
Συνεχιζεται και τωρα που υπαρχουν σοσιαλ μιντια, αφου υπαρχουν τοσες οικογενειες που αγοραζουν εφημεριδα για να μαθουν αν πηρε το Λοουερ ο γιος του γειτονα.
Σε αλλη επαρχιακη πολη που εμεινα η καταξιωση ερχοταν στην κηδεια αν μπορουσε η οικογενεια να πληρωσει μπαντα να συνοδεψει το φερετρο σε ολον τον κεντρικο δρομο.


Παρολα αυτα πολλοι απο οσους φευγουν για επαρχια πανε στο πατρικο τους. Τζαμπα σπιτι, ξαδερφια και συγγενεις εχουν "εκπαιδευσει" τους πρωτευουσιανους σ αυτη τη νοοτροπια χρονια ολοκληρα καθε Πασχα και καλοκαιρι και τα βλεπουν ως χαβαλε. Γιατι οχι, αν τους εκφραζει η κανουν τον Παπακαλιατη που εχει υφος 'εγω δεν ειμαι σαν εσας, ειμαι καλλιτεχνης σε ΜΚΟ" και τους ψαρωνουν για ενα διαστημα.
Εμενα μου προκαλουσαν απεχθεια.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
@vasilios για καποιους απο μας που μεγαλωσαμε επαρχια, η προσωπικη μας κολαση ηταν το σαββατιατικο φυλλο της τοπικης εφημεριδας με τη στηλη των συγχαρητηριων (1)
"Συγχαρητηριο στον γιο, αδερφο, εγγονο, ανηψιο μας που πηρε το Λοουερ με βαθμο αριστα"
Υπογραφη: οι γονεις, η αδερφη, οι παππουδες, οι θειοι (εννοειται οτι πληρωναν οι γονεις διακριτες καταχωρησεις ανα τ.εκ.)
Συνεχιζεται και τωρα που υπαρχουν σοσιαλ μιντια, αφου υπαρχουν τοσες οικογενειες που αγοραζουν εφημεριδα για να μαθουν αν πηρε το Λοουερ ο γιος του γειτονα.
Σε αλλη επαρχιακη πολη που εμεινα η καταξιωση ερχοταν στην κηδεια αν μπορουσε η οικογενεια να πληρωσει μπαντα να συνοδεψει το φερετρο σε ολον τον κεντρικο δρομο.


Παρολα αυτα πολλοι απο οσους φευγουν για επαρχια πανε στο πατρικο τους. Τζαμπα σπιτι, ξαδερφια και συγγενεις εχουν "εκπαιδευσει" τους πρωτευουσιανους σ αυτη τη νοοτροπια χρονια ολοκληρα καθε Πασχα και καλοκαιρι και τα βλεπουν ως χαβαλε. Γιατι οχι, αν τους εκφραζει η κανουν τον Παπακαλιατη που εχει υφος 'εγω δεν ειμαι σαν εσας, ειμαι καλλιτεχνης σε ΜΚΟ" και τους ψαρωνουν για ενα διαστημα.
Εμενα μου προκαλουσαν απεχθεια (2)
(1) Οντως? Υπαρχει αυτο?
(2) Αμ γι' αυτο δεν με εκανε κανεις παρεα στο χωριο οταν πηγαινα το καλοκαιρι, πλην των παιδιων μιας γυναικας, της επονομαζομενης απο τους συγχωριανους της "ζωντοχηρα" ? Που σημειωτεον ηταν τυπαρα και ατομαρα...

Ευτυχως εδω στα 30-40 χιλιομετρα απο την πρωτευουσα ζουν κανονικοι ανθρωποι.... μαλλον δεν θεωρειται πια χωριο αλλα προαστιο
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.047
Likes
41.138
(1) Οντως? Υπαρχει αυτο?
Η εκδοτρια της εφημεριδας ειναι συμμαθητρια και κουμπαρα μου.
Απο αυτα επιβιωνει μια εφημεριδα 4 φυλλων εξαλλου.
Η ανεργια "παει γονα" οπως λεει ο απο πανω, δεν βγαζουν απο διαφημισεις αλλα απο το κουτσομπολιο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
@vasilios για καποιους απο μας που μεγαλωσαμε επαρχια, η προσωπικη μας κολαση ηταν το σαββατιατικο φυλλο της τοπικης εφημεριδας με τη στηλη των συγχαρητηριων
"Συγχαρητηριο στον γιο, αδερφο, εγγονο, ανηψιο μας που πηρε το Λοουερ με βαθμο αριστα"
Υπογραφη: οι γονεις, η αδερφη, οι παππουδες, οι θειοι (εννοειται οτι πληρωναν οι γονεις διακριτες καταχωρησεις ανα τ.εκ.)
Συνεχιζεται και τωρα που υπαρχουν σοσιαλ μιντια, αφου υπαρχουν τοσες οικογενειες που αγοραζουν εφημεριδα για να μαθουν αν πηρε το Λοουερ ο γιος του γειτονα.
Σε αλλη επαρχιακη πολη που εμεινα η καταξιωση ερχοταν στην κηδεια αν μπορουσε η οικογενεια να πληρωσει μπαντα να συνοδεψει το φερετρο σε ολον τον κεντρικο δρομο.


Παρολα αυτα πολλοι απο οσους φευγουν για επαρχια πανε στο πατρικο τους. Τζαμπα σπιτι, ξαδερφια και συγγενεις εχουν "εκπαιδευσει" τους πρωτευουσιανους σ αυτη τη νοοτροπια χρονια ολοκληρα καθε Πασχα και καλοκαιρι και τα βλεπουν ως χαβαλε. Γιατι οχι, αν τους εκφραζει η κανουν τον Παπακαλιατη που εχει υφος 'εγω δεν ειμαι σαν εσας, ειμαι καλλιτεχνης σε ΜΚΟ" και τους ψαρωνουν για ενα διαστημα.
Εμενα μου προκαλουσαν απεχθεια.
Πίστευα πως όσοι μεγαλώσαμε σε χωριά ήταν πιο εύκολο να συμβιβαστούμε με τη ζωή σε αυτά, δεδομένης της εξοικείωσης και του κύκλου που έχουμε. Προς έκπληξη διαπιστώνω πως στο φόρουμ υπάρχουν πολλοί Αθηναίοι έτοιμοι να εγκαταλείψουν την πρωτεύουσα για αγροτουρισμό.

Ας αποδεχτούμε όμως πως αυτόν τον τρόπο ζωής, μας αρέσει δεν μας αρέσει, κάποιοι τον γουστάρουν και τους ταιριάζει.
 

vasilios

Member
Μηνύματα
57
Likes
106
@vasilios για καποιους απο μας που μεγαλωσαμε επαρχια, η προσωπικη μας κολαση ηταν το σαββατιατικο φυλλο της τοπικης εφημεριδας με τη στηλη των συγχαρητηριων
"Συγχαρητηριο στον γιο, αδερφο, εγγονο, ανηψιο μας που πηρε το Λοουερ με βαθμο αριστα"
Υπογραφη: οι γονεις, η αδερφη, οι παππουδες, οι θειοι (εννοειται οτι πληρωναν οι γονεις διακριτες καταχωρησεις ανα τ.εκ.)
Συνεχιζεται και τωρα που υπαρχουν σοσιαλ μιντια, αφου υπαρχουν τοσες οικογενειες που αγοραζουν εφημεριδα για να μαθουν αν πηρε το Λοουερ ο γιος του γειτονα.
Σε αλλη επαρχιακη πολη που εμεινα η καταξιωση ερχοταν στην κηδεια αν μπορουσε η οικογενεια να πληρωσει μπαντα να συνοδεψει το φερετρο σε ολον τον κεντρικο δρομο.


Παρολα αυτα πολλοι απο οσους φευγουν για επαρχια πανε στο πατρικο τους. Τζαμπα σπιτι, ξαδερφια και συγγενεις εχουν "εκπαιδευσει" τους πρωτευουσιανους σ αυτη τη νοοτροπια χρονια ολοκληρα καθε Πασχα και καλοκαιρι και τα βλεπουν ως χαβαλε. Γιατι οχι, αν τους εκφραζει η κανουν τον Παπακαλιατη που εχει υφος 'εγω δεν ειμαι σαν εσας, ειμαι καλλιτεχνης σε ΜΚΟ" και τους ψαρωνουν για ενα διαστημα.
Εμενα μου προκαλουσαν απεχθεια.
Αυτόε τους συγγενείς άλλη ιστορία...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.085
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom