Αθήνα vs επαρχία.

tatooine

Member
Μηνύματα
1.447
Likes
5.331
Μου έχουν κλέψει όλες τις εξωτερικές βρύσες, όλες τις εξωτερικές λάμπες από την περίφραξη και από μέσα, τα ξύλα του χειμώνα, βαρέλι με πετρέλαιο, εργαλεία, φούρνο, το ποδήλατο, σκούπες φαράσι, και όχι δεν ήταν ξένοι, χωριανοί ήταν τους έχω βίντεο, άλλα άντε να βρεις το δίκιο σου.
Επίσης ρώτησαν τον μπατζανάκη μου αν μπορούν να μπουν μέσα (λες και δεν μπήκαν) να κόψουν τα δέντρα αφού δεν μένει κάποιος εδώ μόνιμα για καυσόξυλα. Τα φρούτα καλά κάνουν και τα μαζεύουν άλλα ένα τηλέφωνο ρε παιδί μου.
Επίσης είμαι στα μαχαιριά με τον παπά της εκκλησιάς γιατί κάθε κυριακή βαράει τις καμπάνες και με ξυπνάει όταν είμαι εκεί. Τώρα του φράζω τον δρόμο με το αμάξι μου και δεν μπορεί να μπει μέσα στο οικόπεδο της εκκλησιάς με το αυτοκίνητο του για σπάσιμο. Παρκάρει από την άλλη μεριά που έχει λάσπες. 🤣🤣🤣
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
Μου έχουν κλέψει όλες τις εξωτερικές βρύσες, όλες τις εξωτερικές λάμπες από την περίφραξη και από μέσα, τα ξύλα του χειμώνα, βαρέλι με πετρέλαιο, εργαλεία, φούρνο, το ποδήλατο, σκούπες φαράσι, και όχι δεν ήταν ξένοι, χωριανοί ήταν τους έχω βίντεο, άλλα άντε να βρεις το δίκιο σου.
Επίσης ρώτησαν τον μπατζανάκη μου αν μπορούν να μπουν μέσα (λες και δεν μπήκαν) να κόψουν τα δέντρα αφού δεν μένει κάποιος εδώ μόνιμα για καυσόξυλα. Τα φρούτα καλά κάνουν και τα μαζεύουν άλλα ένα τηλέφωνο ρε παιδί μου.
Επίσης είμαι στα μαχαιριά με τον παπά της εκκλησιάς γιατί κάθε κυριακή βαράει τις καμπάνες και με ξυπνάει όταν είμαι εκεί. Τώρα του φράζω τον δρόμο με το αμάξι μου και δεν μπορεί να μπει μέσα στο οικόπεδο της εκκλησιάς με το αυτοκίνητο του για σπάσιμο. Παρκάρει από την άλλη μεριά που έχει λάσπες. 🤣🤣🤣
Σοσιαλιστικο χωριο
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.168
Πίστευα πως όσοι μεγαλώσαμε σε χωριά ήταν πιο εύκολο να συμβιβαστούμε με τη ζωή σε αυτά, δεδομένης της εξοικείωσης και του κύκλου που έχουμε. Προς έκπληξη διαπιστώνω πως στο φόρουμ υπάρχουν πολλοί Αθηναίοι έτοιμοι να εγκαταλείψουν την πρωτεύουσα για αγροτουρισμό.
Σε χωριο δεν εχω μεινει παρα για 5 μηνες ουτε μεγαλωσα σε χωριο.
Αλλα σε μικρη πολη ως "ξενη" υπεστην εμετικη εκμεταλλευση γιατι ημουν ξενη και προφανως φοβισμενη κι αβγαλτη απο οποιον ειχα οικονομικη δοσοληψια, ενω δεν ειχαν καμια αναστολη χωριανοι στο χωριο που δουλευα να μου ζητιανευουν ακομη και τα ρουχα που φορουσα θρασυτατα η να απαιτουν υπηρεσιες που μου κοστιζαν ολο το ημερομισθιο η ξυπνουσα βλεποντας εξω απο το σπιτι μου παρκαρισμενο το αμαξι του κοινοταρχη γιατι ετσι, να ξερω οτι εχει βαλει σκοπο να βλεπει ποιος μπαινοβγαινει.

Ειμαι βεβαιη πως οποιος εχει απαντηση στο "Τινος εισαι συ?", δηλαδη ειναι παιδι ντοπιου, δεν το ζει ετσι.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ειμαι βεβαιη πως οποιος εχει απαντηση στο "Τινος εισαι συ?", δηλαδη ειναι παιδι ντοπιου, δεν το ζει ετσι.
Ναι, είναι διαβατήριο για να περάσεις το check point
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.290
Likes
8.066
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Αν και στο τριεθνές Περισσοριζουπολαμπρινή μέχρι και τα 30 μου και από κει και πέρα στο Κιάτο από επιλογή για να κάνουμε την αποκέντρωση μας, η παλάντζα (είναι://el.wiktionary.org/wiki/%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B6%CE%B1) ειναι στη μέση, στην περίπτωση του Κιάτου φυσικά κακό ρόλο έπαιξε η έλευση του προαστιακού που το μετέτρεψε σε κακό προάστιο της Αθήνας χωρίς υποδομές από κακούς πρωτευουσιάνους που βλέπουν όλους εμάς σαν παιδιά ενός κατώτερου Θεού (βλαχάκια) ακόμα και σήμερα, άλλο πράμα να διαβιείς στην πρωτεύουσα .... 🤮

Υ.Γ Θέλω να γυρίσω στα παλιά (
) στην γειτονία μου, πριν τον οικοδομικό οργασμό της Αθήνας στα τέλη 70 και το 80 (με το ΠΑΣΟΚ) και την τότε εσωτερική μετανάστευση από όοοοολλλλλλααα τα χωριά.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Αυτό με το κουτσομπολιό δεν το ένιωσα ποτέ, ούτε εκεί ούτε στην άλλη επαρχία που έζησα, μάλλον δεν το αντελήφθην που λέει και ο Καραβανέας, δε με ενδιέφερε κιόλας. Άντε σου λέω εγώ ότι κουτσομπόλευαν "γιατί να ήρθε εδώ αυτός;", "μήπως τον παράτησε η γυναίκα του" ή αν είμαι δραπέτης ή αδερφή. Τι με νοιάζει; Και πού να το μάθω, προφανώς δε θα τα έλεγαν μπροστά μου. Δεν ξέρω γιατί είναι τόσο θέμα αυτό, τι με νοιάζει τι λένε οι άλλοι, εγώ μια χαρά περνούσα μόνος μου, με τα βιβλία μου, τους οδηγούς μου, τη δουλειά μου, το μπασκετάκι μου, τις βόλτες μου, τη γυμναστική μου και την κιθάρα μου. Κι αν με βγάλανε και αδερφή ή κομουνιστή χαλάλι τους, πλάκα έχουν. τουλάχιστον Ολυμπιακό δε θα με πουν.

Πες τα Γιώργο! Αυτό με το κουτσομπολιό τι κολλημα;
Τόσο πολυ σας ενδιαφερει η γνώμη των αλλων;

Ασε που διαβαζω αυτες τις ημερες συνεχεια τα ίδια και τα ιδια που ειχαμε γραψει το 2020 οταν ξεκίνησε το τόπικ. Ειχα απαντησει σχετικά με επαρχια , Αθήνα κλτ γιατι με επιλογη μου ξαναγυρισα επαρχια μετα απο πολλα χρόνια διαμονή στην Αθηνα.
Και για το κουτσομπολιο ειχα γραψει ,στο περίπου αυτά που γραφει ο Γιώργος.
Και το βασικότερο να μην με πουν Ολυμπιακό χαχαχα αυτό θα με πονέσει
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
(1) Οντως? Υπαρχει αυτο?
(2) Αμ γι' αυτο δεν με εκανε κανεις παρεα στο χωριο οταν πηγαινα το καλοκαιρι, πλην των παιδιων μιας γυναικας, της επονομαζομενης απο τους συγχωριανους της "ζωντοχηρα" ? Που σημειωτεον ηταν τυπαρα και ατομαρα...

Ευτυχως εδω στα 30-40 χιλιομετρα απο την πρωτευουσα ζουν κανονικοι ανθρωποι.... μαλλον δεν θεωρειται πια χωριο αλλα προαστιο
Δεν ξέρω πότε και που γίνονταν αυτά.
Σε κωμόπολη ζω δις ζωντοχήρα και ποτέ δεν ενοιωσα κάτι περίεργο στη συμπεριφορά των συντοπιτών μου ,ούτε κοινωνικά ούτε επαγγελματικά.
Ουτε ο γυιος μου , ουτε η εγγονή μου.
Το αντιθετο μάλιστα με τους φίλους της που με θεωρούν σαν την ταξιδιάρα γιαγιά της που της φερνω πρωτότυπα δώρα απο τα μέρη που πάω και με χαιρετάνε εγκάρδια οταν με βλέπουν.
Το καλοκαιρι φιλοξενησα για υπνο πολλες φίλες της που θέλανε κατι διαφορετικο εκτός τα σπιτια τους για night over οπως λέμε εμεις οι επαρχιώτες.
Και οχι δεν μένω σε κοσμικο μερος. Λακωνία ζω που την θεωρω συντηρητικό ,αυστηρο και βαρετό νομό.
Αλλαξαν οι εποχες με την συμμετοχή μας ,ας ξεκολλήσουμε απο τα κλισέ.
 
Last edited:

wanderwoman

Member
Μηνύματα
52
Likes
123
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Πάντως αυτό το Αθήνα vs επαρχία βλέπω ότι το ερμηνεύει ο καθένας αλλιώς. Θέλω να πω στη φοβερή και τρομερή μας χώρα έχουμε τη φοβερή και τρομερή πρωτεύουσα κι απο κει και πέρα απο Θεσσαλονίκη έως Αετομηλίτσα όλα βαφτίζονται -και αντιμετωπίζονται ως- επαρχία. Αλλο όμως να ζεις σε προάστιο του Ηρακλείου, άλλο στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, άλλο στη Ναύπακτο, άλλο στο Μέτσοβο, άλλο στο Κολωκοτρονίτσι κλπ κλπ.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.600
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Πάντως αυτό το Αθήνα vs επαρχία βλέπω ότι το ερμηνεύει ο καθένας αλλιώς.
Πολύ σωστά. Επαρχία το Τολό, επαρχία η Πωγωνιανή, επαρχία και το Σουφλί. Καμία σχέση δεν έχουν μεταξύ τους οι συνθήκες ζωής στα παραπάνω μέρη. Σύγκριση μπορεί να γίνει μόνον συγκεκριμένα π.χ. Αθήνα vs Τρίκαλα
Ακόμη και έτσι, διαφορετικά είναι η μετακόμιση για αδέσμευτο άτομο, διαφορετικά για ζευγάρι, οικογένεια με μικρά παιδιά, οικογένεια με μεγάλα παιδιά ή συνταξιούχο.
Επίσης άλλος μετακομίζει εξ ανάγκης για λόγους εργασίας ή οικονομικούς, άλλος θεληματικά για ποιότητα ζωής, η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πολύ σωστά. Επαρχία το Τολό, επαρχία η Πωγωνιανή, επαρχία και το Σουφλί. Καμία σχέση δεν έχουν μεταξύ τους οι συνθήκες ζωής στα παραπάνω μέρη. Σύγκριση μπορεί να γίνει μόνον συγκεκριμένα π.χ. Αθήνα vs Τρίκαλα
Ακόμη και έτσι, διαφορετικά είναι η μετακόμιση για αδέσμευτο άτομο, διαφορετικά για ζευγάρι, οικογένεια με μικρά παιδιά, οικογένεια με μεγάλα παιδιά ή συνταξιούχο.
Επίσης άλλος μετακομίζει εξ ανάγκης για λόγους εργασίας ή οικονομικούς, άλλος θεληματικά για ποιότητα ζωής, η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
Σαφώς...Επίσης εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία, τα θέλω, τις ανάγκες αλλά και την ψυχολογική κατάσταση της στιγμής του κάθε ανθρώπου. Ωστόσο εδώ ο καθένας καταθέτει την άποψη του σύμφωνα με τα δικά του τωρινά δεδομένα. Εγώ που δεν έχω καθόλου καλή άποψη για τη ζωή στο χωριό μπορεί σε δέκα χρόνια να με δεις να μένω σε κανένα ψαροχώρι και να είμαι ξετρελαμένος.

Δεν κάνουμε δα και καμιά επιστημονική ανάλυση εξάγοντας συμπεράσματα από τα αποτελέσματα ερευνών. Τις γνώμες λέμε απλά. Και θα μου πεις βέβαια: "Και τι σε νοιάζει η γνώμη των άλλων;"
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Ακόμη και έτσι, διαφορετικά είναι η μετακόμιση για αδέσμευτο άτομο, διαφορετικά για ζευγάρι, οικογένεια με μικρά παιδιά, οικογένεια με μεγάλα παιδιά ή συνταξιούχο.
Επίσης άλλος μετακομίζει εξ ανάγκης για λόγους εργασίας ή οικονομικούς, άλλος θεληματικά για ποιότητα ζωής, η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
Συμφωνώ.Ειδικά για αδέσμευτο άτομο,το να μετακομίσει σε χωριό ή πολύ μικρή πόλη,χωρίς να συντρέχουν οικονομικοί ή εργασιακοί λόγοι,μου φαίνεται ακατανόητο.Με οικογένεια ή έστω σύντροφο να ακολουθήσει,είναι αλλιώς.Εκτος βέβαια αν έχει σιχαθεί τόσο πολύ τον τρόπο ζωής της πόλης,δεν έχει ενδιαφέρον για δραστηριότητες και θέλει να γίνει ερημίτης :haha:
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Καλησπέρα και από εμένα.μετα από 17 χρόνια αποφάσισα να εγκαταλείψω την Αθήνα για να ζήσω στην επαρχία και συγκεκριμενα σε πόλη (30.000 κάτοικοι) μαζί με την σύντροφό μου.αν με ρωτάτε αν το μετανιωσα ή όχι θα σας πω ότι ετοιμάζομαι να επιστρέψω Αθήνα...κατ'αρχην επαρχία από επαρχία διαφέρει.υπαρχουν πόλεις που έχουν αναπτυχθεί (τουρισμός ,φοιτητές) και υπάρχουν πόλεις που τείνουν να μετατραπούν σε μεγάλα χωριά.ετσι είναι και η δική μου...κουτσομπολιό στον υπερμεγιστο βαθμό..θα μου πει κάποιος "και τι σε νοιάζει εσένα?μην ασχολείσαι και μην δίνεις σημασία"...βέβαια παιδιά..δεν δίνω σημασία...αλλά αυτό έχει ως απότελεσμα εγώ και η σύντροφός μου εκεί που είχαμε έναν Α' κοινωνικό κύκλο και παρέες στην Αθήνα να έχουμε μείνει οι δύο μας ...γιατί αν δεν αφομοιωθεις με την νοοτροπία των ντόπιων αυτοματος μένεις και χωρίς παρέες...στα θετικά το καλοκαίρι που βρίσκεται διπλανή πολη με θάλασσα όπου μπορείς να πας...δεν το συζητώ για θέμα διασκέδασης...εμείς 40 πλέον δεν ζητάμε κάτι ιδιαίτερο αλλά μια φορά την εβδομαδα να βγούμε να πάμε κάπου να περάσουμε καλά..δυστυχώς και σε αυτό υστερεί οικτρά...και όσοι λένε ότι επαρχία είναι ιδανική για οικογένεια...χμμμ..τότε γιατι τα διαζύγια πάνε "γονα"? Θα μου πείτε Αθήνα δεν έχει?σαφώς και έχει αλλά υποτίθεται ότι όπως ανεφερα παραπάνω η επαρχία είναι ιδανική για οικογενεια...
Σα να τα έγραψα εγώ και απέχοντας αρκετά από τα 40. Μπορεί να μην σε νοιάζει καθόλου αν οι άλλοι κουτσομπολεύουν αλλά αν εσύ δεν θες να κουτσομπολεύεις και να ζεις όπως εκείνοι , αυτόματα περιθωριοποιείσαι. Ναι ξέρω αρέσει σε κάποιους, αλλά όχι σε όλους μας.
Επίσης ένα θέμα πχ που απασχολεί τον άνθρωπο είναι η εύρεση ερωτικού συντρόφου. Ουαί κ αλίμονο μην έρθεις μοναχός στην επαρχία. Καλύτερα πήγαινε κατευθείαν στο μοναστήρι :haha:
Καλά όσο για το ότι τα παιδιά μεγαλώνουν καλύτερα στην επαρχία (χωρίς να έχω ούτε ένα) δεν θα το πολυσχολιάσω. Είναι καλύτερο δηλαδή να παλεύεις εσύ όλη μέρα να το μάθεις να μην ενστερνίζεται τις απόψεις για τους κουτσούς , στραβούς , χοντρούς , Αλβανούς και πάει λέγοντας που θα ακούει από άλλα παιδάκια στην ηλικία του; Και μη μου πει κανείς επαρχιώτης ότι στην επαρχία είναι συμπεριληπτική η κοινωνία γιατί ειλικρινά γελάω! Εγώ που έχω καταγωγή από εδώ, σπίτι εδώ, γονείς που έχουν μεγαλώσει εδώ και οι δύο και είμαι η ΄΄ξένη΄΄.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom