Αθηνα-Χαλκιδικη ..βενζινη +διοδια

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τα περι συγκρισεως με την Παργα μου φαινονται αστεια, εκτος κι αν η fenia μιλαει για τις παραλιες της Καλαμαριας (Καλλικρατεια-Μουδανια) ή του Σταυρου. Δεν ειναι ολα τα μερη της Χαλκιδικης ιδια. Εχει και καλα και ασχημα. Και υπεροχες παραλιες και απλες συνηθισμενες (κακη παραλια βρισκεις μονο αν εχεις καποια σχεση με το Δρακουμελ).
Οι βενζινες και τα διοδια ειναι πολλα αλλα και η ενοικιαση αυτοκινητου ειναι ιδιαιτερα ακριβη. Ασε που καποιες περιοδους ειναι εξαιρετικα δυσκολο να βρεις αμαξι τελευταια στιγμη. Για συγκοινωνια απο Θεσσαλονικη για Χαλκιδικη δεν το συζητω, ανυπαρκτη. Καλυτερα με ποδηλατο.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
το απλο τρενο το ατομο ενηλικας πηγαιενελα ειναι γυρω στα 50 ....

ειναι 28 η διαδρομη αλλα αμα το κοψεις μετα επιστροφης εχεις μια εκπτωση γυρω στα 6-8 ευρω το εισιτηριο...βγαινει γυρω στα 49 το ατομο....
το παιδικο κατω των 12 ειναι μιση τιμη, κατω των 6 νομιζω ακομα λιγοτερο...
με ιντερσιτυ ειναι γυρω στα 36 η διαδρομη αλλα με απιστροφη βγαινει γυρω στα 65....το ατομο
με ιντρσιτυ ειναι 49 βγαινει γυρω στα 95...το ατομο

με το κτελ επισης ειναι 42 η διαδρομη αλλα αν το κοψεις με τα επιστροφη βγαινει γυρω στα 65....
:D:D:D
κατι εμαθα 3 χρονια πηγαινε ελα καθε βδομαδα....:haha:

αλλα γενικα δε τραβας προς καμια μεσσηνια....3 -3,5 ωρες με το αμαξι, 9 ευρω τα διοδια η διαδρομη, πολυ ομορφες ζεστες παραλιες , ρηχες, βαθιες,με χαλικι, με αμμο , γενικα για ολα τα γουστα, καλο φαι....
Χιλια ευχαριστω για την αναλυτικη περιγραφη σου.
Οσο για Μεσσηνια αστο....τοσα χρονια φουρναρης......:haha:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τα περι συγκρισεως με την Παργα μου φαινονται αστεια, εκτος κι αν η fenia μιλαει για τις παραλιες της Καλαμαριας (Καλλικρατεια-Μουδανια) ή του Σταυρου. Δεν ειναι ολα τα μερη της Χαλκιδικης ιδια. Εχει και καλα και ασχημα. Και υπεροχες παραλιες και απλες συνηθισμενες (κακη παραλια βρισκεις μονο αν εχεις καποια σχεση με το Δρακουμελ).
Οι βενζινες και τα διοδια ειναι πολλα αλλα και η ενοικιαση αυτοκινητου ειναι ιδιαιτερα ακριβη. Ασε που καποιες περιοδους ειναι εξαιρετικα δυσκολο να βρεις αμαξι τελευταια στιγμη. Για συγκοινωνια απο Θεσσαλονικη για Χαλκιδικη δεν το συζητω, ανυπαρκτη. Καλυτερα με ποδηλατο.
Ειπα και γω δεν θα ξυπνουσε?:D:bleh::bleh:
Ηδη τα μεσα μεταφορας βγαινουν γυρω στα 100+ μεχρι 150 αναλογα +ενοικιαση
Αντε North που εισαι?περιμενω απαντηση για τη μεση καταναλωση.:D
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Κλεοπάτρα σε βλέπω Πευκιά τελικά !!!
Αλλά βρε παιδί μου, 3.500 c.c. ?????
Με την Βενζινα που θα χαλάσεις παιρνεις καινουριο αυτ/το !!!!:haha:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
κατσε να πουλησω αυτο ..που δεν το παιρνει κανεις και μετα μου λες:haha:
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
εχουμε και λεμε
αυτοκινητο καταναλωση με ηπιο οδηγημα 12 με 13 λιτρα επι τιμη βενζινης το λιτρο????1,6 1,7 1,8 1,9 ρουλετα χονδρικα 650χ2 1300+5% 1350 : 100 x 1,8 = 250 ευρω για βενζινες.

διοδια ηταν 39,6 τωρα με τις αυξησεις 45 λεω χ 2 90 ευρω

αισιως 340 για μετακινηση

δεν ειναι και ασχημα αν το πας αναλογικα για 3 ατομα και απαλλαγη απο τη διαδικασια μεταφορας πραγματων παιδιου ανεβα κατεβα περιμενε.

η αποζημιωση ειναι το τριτο ποδι αποπου θα βγαλετε καταπληκτικες φωτο θα κανετε φοβερο μπανιο

αφου θελετε να το κανετε θα το κανετε σωστα

φιλικα
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
Τα περι συγκρισεως με την Παργα μου φαινονται αστεια, εκτος κι αν η fenia μιλαει για τις παραλιες της Καλαμαριας (Καλλικρατεια-Μουδανια) ή του Σταυρου. Δεν ειναι ολα τα μερη της Χαλκιδικης ιδια. Εχει και καλα και ασχημα. Και υπεροχες παραλιες και απλες συνηθισμενες (κακη παραλια βρισκεις μονο αν εχεις καποια σχεση με το Δρακουμελ).
Οι βενζινες και τα διοδια ειναι πολλα αλλα και η ενοικιαση αυτοκινητου ειναι ιδιαιτερα ακριβη. Ασε που καποιες περιοδους ειναι εξαιρετικα δυσκολο να βρεις αμαξι τελευταια στιγμη. Για συγκοινωνια απο Θεσσαλονικη για Χαλκιδικη δεν το συζητω, ανυπαρκτη. Καλυτερα με ποδηλατο.

Αυτο που επαθα τωρα να συμφωνησω μαζι σου???Απιστευτο εεεε????
 

MAriaORF

Member
Μηνύματα
177
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!!!!!
Εγω νομιζω οτι σε συμφερει η Χαλκιδικη εφοσον ειστε 3 ατομα..Μη το πατας κι εσυ βρε παιδι μου πολυ (δεν εχω αποψη απο αυτοκινητα τωρα προσπαθω να βγαλω διπλωμα).Εγω ειμαι απο αυτους που λενε σαν τη Χαλκιδικη δεν εχει και το εννοω..απλα θελει ψαξιμο η δουλεια να βρεις ενα καλο δωματιο και να μη σου πιασουν τον κ...ο!! Οτι θελεις μπορω να βοηθησω και να σου δωσω και κανα 2 τηλεφωνα απο δοκιμασμενα ενοικιαζομενα! Μιλαμε παντα για 2ο ποδι !!!Το πρωτο αρνουμαι ,δεν μου αρεσει!Ο,τι χρειαστεις πε με!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καποτε μπορουσε κανεις να φορτωσει το αυτοκινητο του στο τρενο και να μετακινηθει απο Αθηνα προς Θεσσαλονικη και αντιστροφως. Τωρα με ολες αυτες τις αναδιαταξεις του ΟΣΕ δεν ξερω αν ακομη ισχυει κατι τετοιο. Κοιταξε το (και τι στοιχιζει οικονομικα).
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αυτο που επαθα τωρα να συμφωνησω μαζι σου???Απιστευτο εεεε????
Οχι μωρε, εχει συμβει και με αλλους... εδω μεχρι και με τον maltakia εγω συμφωνησει μια δυο φορες...

Παρ' ολ' αυτα με τον kostasbmw και την προταση για 3ο ποδι δεν συμφωνω. Δεν λεω οτι δεν ειναι καλα κι εκει αλλα εξαρταται απο το τι ζητα ο καθενας... π.χ. ενα ταξιδι 700+ χιλιομετρων απο Αθηνα μεχρι εκει, ο kostasbmw το λεει αποζημιωση, εγω το λεω πεταμενα λεφτα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το πρωτο αρνουμαι ,δεν μου αρεσει!
Χα, ειδες που τελικα δεν συμφωνουμε; Αντε τζαμπα ανησυχησες...

Απο τη Χαλκιδικη τα μονα μερη που αξιζουν (για καλοκαιρι μιλω) ειναι τα χωρια της ανατολικης πλευρας του πρωτου ποδιου, καποιοι οικισμοι της δυτικης πλευρας του πρωτου ποδιου, αρκετες παραλιες του δευτερου ποδιου (τα χωρια με μια μικρη εξαιρεση ειναι ελεινα). Για οσους θελουν πολυ φθηνες διακοπες με αναλογο κοστος στην ποιοτητα των διακοπων τους υπαρχουν οι παραλιες της Καλλικρατειας και των Μουδανιων (Δημου Προποντιδας πλεον). Σε λιγο καλυτερη μοιρα αλλα αρκετα πιο μακρια απο Θεσσαλονικη οι παραλιες της Ουρανουπολης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.299
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom