Αιθιοπια κοιλαδα του Ομο.Που βρίσκομαι; Σε ντοκιμαντέρ του Nacional geographic;

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Δεν σε προλαβαινω Κικη μου! Μια Ιαπωνια μια Αιθιοπια... τι ωραια ταξιδια!!!
Ανυπομονω για την συνεχεια.... ο τροπος που γραφεις ειναι πολυ "ξεκουραστος" και "χαλαρωτικος"
Σε ευχαριστω πολύ.
Πήγα και Μαρόκο την Ανοιξη ,τέλειο ταξιδι ,αλλά δεν είχα χρόνο τότε να γραψω ιστορία.
Μετά τα πέτρινα χρόνια του κοβιντ πήρα το αίμα μου πίσω εφέτος!
 
Last edited:

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Καλημέρα Κικη μου ....Τι μαθαίνω ?? Αφρική ξανα? Μπραβο χαιρομαι για σενα περιμένω την συνέχεια της ιστορίας :clap:
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Βοηθος αρχηγου η Λ. που ειχε συνταξιδεψει με την Ε.
Επαθε και αυτη ερωτα με τη χωρα αλλά κυριως με τον ντοπιο ξεναγό που θα μας συνοδευε και σε αυτο το ταξιδι!Για τα μάτια του βρεθηκε ξανά στο Νοτο της χωρας μεσα στην ταλαιπωρια και στην κάψα. Αχ ερωτα τι προκαλείς!
Αν συνεχισει ετσι μας βλέπω να ραβόμαστε και να ξαναπηγαινουμε για το γάμο.
Που θα παει θα υποκυψει ο σοβαρος Αιθιοπας στα θελγητρα του χαριτωμενου κοριτσιου μας.
Eίμαι εδώ για το κουτσομπολιό☝ :haha:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Υγεία και προφυλαξεις

Δεν ζητάνε υποχρεωτικά εμβόλια.
Προσωπικη εκτιμηση ειδικά για το Νοτο καλό ειναι να κανουμε ηπατίτιδας και κιτρινου πυρετου.
Καλύτερα να εχεις παρά να τρεχεις.
Συνιστώνται χάπια για την ελονοσία , εχει καμποση εκει που πηγαμε.
Νερό μόνο εμφιαλωμενο ,ειναι χάλια με κιτρινο χρώμα ειδικα κατω στη κοιλαδα που ειναι οι περισσοτερες φυλές. Πλυσιμο δοντιων και βουρτσας με εμφιαλωμενο και κλειστο στόμα οταν κανουμε μπάνιο.
Οχι φρεσκιες σαλατες πλυμένες με το νερό τους.
Παρά τις προφυλάξεις 3 απο το γκρουπ επαθαν οξεια διάρροια μεσα στη νύχτα.
Με δύο imodium λύθηκε το προβλημα.
Το λαχειο επεσε σε εμένα .Την τελευταία νύκτα επαθα διάρροια και εμετους , ταλαιπωρηθηκα πολυ στην επιστροφη και το χειροτερο γυρίζοντας Ελλαδα δεν ημουν καλά για πολλες μέρες.
Οταν πηγα επιτέλους σε γιατρό βρεθηκε παράσιτο στα έντερα και τωρα ειμαι με δεκαημερη αντιβίωση και εξετάσεις.

Βαλιτσα και απαραιτητα ρουχα.
Η αεροπορική εδινε 23 κιλά. Ταξιδεψα με βαλιτσα καμπίνας που ζυγιζε 8 κιλά μαζι με ξηρά τροφή απαραιτητη για τις πολλες ωρες μεσα στο λεωφορειο στη μεση του πουθενα και ενα σακιδιο πλάτης 3 κιλά.
Πήρα λίγα καλοκαιρινα ρούχα που δεν θα ξαναφορουσα και τα αφησα ολα πίσω.
Κανει πολυ ζέστη χρειαζεται αντηλιακο , καπέλο και κυρίως νερό.
Για τις λιγες ωρες στην Αντις μια ζακέτα και μία εσάρπα. Λογω υψομετρου ειδικα το πρωι μια δροσιά την ειχε.
Παπούτσια ειχα ενα ζευγαρι αθλητικα και ενα σαγιοναρες.
Μια χαρά τα βόλεψα εκτος μια μέρα που ειχε βρεξει και τα παπουτσια εγιναν χάλια απο λάσπες.
Ευτυχως ειχε ζεστη και το βραδυ που τα ψευτοεπλυνα το πρωι ειχαν στεγνώσει.

Ιντερνετ
Με επτα ευρω βαλαμε κάρτα που ηταν μια χαρά για τις εξι μερες .
Λογω πιεσμενου χρόνου τις καρτες τις ειχε ηδη αγορασει ο Ρομπέλ ο ντοπιος ξεναγος και μας τις εδωσε στο λεωφορειο. Να ειναι καλά , φροντιζε και και την πιο μικρή λεπτομέρεια.
 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.031
Βαλιτσα και απαραιτητα ρουχα.
Η αεροπορική εδινε 23 κιλά. Ταξιδεψα με βαλιτσα καμπίνας που ζυγιζε 8 κιλά μαζι με ξηρά τροφή απαραιτητη για τις πολλες ωρες μεσα στο λεωφορειο στη μεση του πουθενα και ενα σακιδιο πλάτης 3 κιλά.
Πήρα λίγα καλοκαιρινα ρούχα που δεν θα ξαναφορουσα και τα αφησα ολα πίσω.
Στη σημερινη εποχη που μεγαλη μεριδα κοσμου ταξιδευει με ενα καρο ρουχα για να μπορεσει να βγαλει ινσταγκραμικες φωτος, τι ελευθερια ειναι αυτη ρε Κικη να ταξιδευεις με ρουχα που δεν σε ενδιαφερει να τα γυρισεις καν πισω? Απελευθερωτικο τελειως
 
Last edited:

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Υγεία και προφυλαξεις

Παρά τις προφυλάξεις 3 απο το γκρουπ επαθαν οξεια διάρροια μεσα στη νύχτα.
Με δύο imodium λύθηκε το προβλημα.
Το λαχειο επεσε σε εμένα .Την τελευταία νύκτα επαθα διάρροια και εμετους , ταλαιπωρηθηκα πολυ στην επιστροφη και το χειροτερο γυρίζοντας Ελλαδα δεν ημουν καλά για πολλες μέρες.
Οταν πηγα επιτέλους σε γιατρό βρεθηκε παράσιτο στα έντερα και τωρα ειμαι με δεκαημερη αντιβίωση και εξετάσεις.
Χα χα!!! Ηταν η χρονιά μας φέτος εμείς μεσάνυχτα στο Μέξικο σιτυ ψάχναμε γιατρό για μια ένεση αντιεμετική κτλ:eek: Βέβαια οφειλω να παραδεχτώ πως δεν προσέχαμε καθόλου. Φάγαμε και ήπιαμε τα πάντα!!! Η συνταξιδιώτισσα Χ το παράκανε βέβαια :haha: απο τη μια έπλενε δόντια με εμφιαλωμένο και απο την άλλη έπινε χυμούς με παγάκια στο δρόμο!!!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Χα χα!!! Ηταν η χρονιά μας φέτος εμείς μεσάνυχτα στο Μέξικο σιτυ ψάχναμε γιατρό για μια ένεση αντιεμετική κτλ:eek: Βέβαια οφειλω να παραδεχτώ πως δεν προσέχαμε καθόλου. Φάγαμε και ήπιαμε τα πάντα!!! Η συνταξιδιώτισσα Χ το παράκανε βέβαια :haha: απο τη μια έπλενε δόντια με εμφιαλωμένο και απο την άλλη έπινε χυμούς με παγάκια στο δρόμο!!!!
Αυτό που πιάνει νύχτα τι πράμα; Η Χ.αμα έχει πιστολάκι μαλλιών τα ξεπερνάει όλα και κυρίως άμα δεν την κοιμίζεις σε τροχόσπιτα σε όμορφες πόλεις!
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Διαμονή

Και σε αυτον τον τομέα ο Ρομπέλ έκανε οτι καλύτερο μπορούσε. Αν σκεφτούμε πόσο οικονομικα μας ειχε χρεωσει την μεταφορά και την διαμονή κοιμηθήκαμε στα καλύτερα της περιοχης.
Τα δυο πρωτα βράδυα που ημασταν στη σαβάνα μακρυα απο πολιτισμό τα ξενοδοχεια ηταν μια χαρά με μικρά προβληματα στο νερό καποια δωματια αφου εκει ειναι δυσεύρετο.
Σε ενα που εμεινα σε οροφο δεν ειχα να κανω μπανιο αλλά τα δυο δωματια που ηταν κατω απο μένα ειχαν και μαλιστα ζεστό.Δεν το εκανα θέμα γιατι βρηκα ενα κουβαδάκι γεματο και κανάτα ,ειχαν γνώση οι καμαριέρες! Κατι το σπαρτιατικο γονιδιο, κατι η μάνα μου που μας επλενε σε σκάφη οταν ήμασταν μικρά συν η εκπαιδευση στη Κούβα , μια χαρά μπάνιο εκανα εξάλλου με 38 βαθμους το νερό ηταν ζεστό.Το πρωι πάντως ειχε ,υποθετω οτι οταν φθασαμε καναμε ολοι μπανιο την ιδια ωρα και δεν εφθασε στο δευτερο οροφο.
Πταίσματα μπροστά σε αυτά που περιγράφει η lullu σε συνθηκες του 2003 στα ίδια μέρη.
Εχουν αναπτυχθεί πολυ στον τουρισμο και χαίρομαι γιατι σε τόσο φτωχή χωρα απο κάπου πρεπει να βγάζουν χρήματα.
Τα τρια τελευταία βραδυα που ήμασταν σε υψόμετρο ηταν πολυ καλιτερα τα καταλύματα ,ειχαν νερό αλλά το ρεύμα ηταν με γεννητριες. Μου ετυχε να κοπει ενα βραδυ αλλά ηρθε αμεσως υπαλληλος και το φρόντισε.
Παντου κουνουπιέρες ,ελονοσια γαρ. Κουνούπια ειχε ελάχιστα σε σχεση με αυτό που περίμενα.
Με ενα αντικουνουπικό ημουνα μια χαρά. Ειμαι αλλεργική και τα τσιμπηματα μου προκαλούν φλεγμονες ,η αντιβιοτικη κρεμα που εχω πάντα μαζι μου δεν χρειάστηκε.
Το προσωπικό παντου στα ξενοδοχεια ευγενέστατο , προθυμο και με καλά Αγγλικα.

Καιρός
Μια χαρά σε όλο το ταξίδι. Πολλη ζέστη την ημερα στη σαβάνα τις δυο πρωτες μερες και δροσιά στο υπόλοιπο που ημασταν στα βουνά.Βροχή μας επιασε για λίγη ωρα σε υψομετρο 2500 μετρων.
Ψυχρα μόνο τις λίγες ωρες που βρεθήκαμε στην Αντις Αμπέμπα.

Χρηματα και συνάλλαγμα
Ενα ευρω δίνει 60 μπιρ. Οταν φθάσαμε ο Ρομπέλ ειχε φροντίσει να αλλαξει 150 ευρω στον καθένα μας για αρχή.Οταν θελαμε και άλλα το λεγαμε το πρωι πηγαινε και τα αλλαζε για εμας για να μην χανουμε χρόνο σε αναμονή στις τραπεζες.
Μηχανηματα αναληψης βρηκαμε μόνο δυο σε ολη την επαρχία εξω απο δύο κυριλέ ξενοδοχεια που στο ένα μειναμε και εμείς.

Μεταφορικό μέσο
Πολυ ανετο λεωφορειο 25 θεσεων σε όλη τη διαρκεια του ταξιδιου και αξιόπιστο πράγμα σημαντικό για την Αιθιοπία οπου τα οχήματα ειναι λίγα και παλιά.
Ειδική μνεια στον οδηγο μας ,εξαιρετικος σε συνθήκες αστα να πάνε . Αγελάδες παρα πολλες αγελαδες , κατσικια , γαιδουρακια που σερναν καρα , παιδια βοσκοι παντου στις ακρες των δρόμων μικρουλια παιδακια χωρις επιτήρηση και πολλα άλλα .Ηρωας ειναι ο ανθρωπος!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.056
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom