Ακτοπλοϊκά εισιτήρια

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Που συμφέρει να κοιτάξεις για οικονομικά ακτοπλοϊκά και με αμάξι?
Δεν έχω μπει στη διαδικασία να συγκρίνω τιμές ποτέ οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω. Αλλά αν θες να λάβεις μία απάντηση από όσους το έχουν ψάξει, θα πρέπει να μας πεις αν ενδιαφέρεσαι για Ελλάδα ή εξωτερικό, ποια εποχή, budget κτλ
 

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
Δεν έχω μπει στη διαδικασία να συγκρίνω τιμές ποτέ οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω. Αλλά αν θες να λάβεις μία απάντηση από όσους το έχουν ψάξει, θα πρέπει να μας πεις αν ενδιαφέρεσαι για Ελλάδα ή εξωτερικό, ποια εποχή, budget κτλ
Ελλάδα κυρίως νησιά Αιγαίου κ εποχή Ιουλίου του 22(οκ ναι είναι κάπως νωρίς να το προγραμματίζω από τώρα :haha: )
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ελλάδα κυρίως νησιά Αιγαίου κ εποχή Ιουλίου του 22(οκ ναι είναι κάπως νωρίς να το προγραμματίζω από τώρα :haha: )
Δεν είναι νωρίς και εγώ εχθές για το καλοκαίρι κοιτούσα, αεροπορικά όμως. Θα σου απαντήσουν, σύντομα πιστεύω
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Ελλάδα κυρίως νησιά Αιγαίου κ εποχή Ιουλίου του 22(οκ ναι είναι κάπως νωρίς να το προγραμματίζω από τώρα :haha: )
Κοιταμε μεσω deals for you της Cosmote αν ειναι 2 ατομα. Μιση τιμη.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Εάν θέλεις να ταξιδέψεις με bluestarferries έχει καλή προσφορά το vodafone cu. Πάντως αυτή τη στιγμή κατευθείαν από τα sites των εταιρειών μπορείς ακόμα να βρεις τα λεγόμενα super οικονομικά. Επομένως θα σε συμβούλευα το εξής: από τα "ψαχτήρια" (τύπου openseas.gr) βρες το δρομολόγιο που σε βολεύει για τον προορισμό που ενδιαφέρεσαι, και αμέσως μετά μπες στο site της αντίστοιχης ακτοπλοικής εταιρείας και κλείνεις. Παράλληλα να θυμάσαι επιπλέον (πριν κάνεις την κράτηση) ότι σε περίπτωση που επιλέξεις δρομολόγιο της Hellenic Seaways ισχύει προσφορά της cosmote, και εάν επιλέξεις της bluestarferries υπάρχει προσφορά του Vodafone cu, οπότε μπορείς να στείλεις αντίστοιχα κωδικό. Ειδικές προσφορές έχει συχνά και η Minoan για τα δρομολόγια προς Κρήτη.
Εν κατακλείδει, η καλύτερη λύση είναι απεθείας από τα sites των ακτοπλοικών και όσο νωρίτερα, τόσο καλύτερα (ειδικά αφού ενδιαφέρεσαι για αυτοκίνητο ή καμπίνα δεν είναι καθόλου νωρίς!)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Πλήρες το ποστ του @thanos75 . Έχω μόνο ένσταση για τα καλοκαιρινά δρομολόγια καθώς αυτά διαμορφώνται στην τελική τους μορφή αργότερα. Βέβαια για κάποιους προορισμούς σε μεγάλα νησιά δεν υπάρχουν πολλές αλλαγές.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Έχω μόνο ένσταση για τα καλοκαιρινά δρομολόγια καθώς αυτά διαμορφώνται στην τελική τους μορφή αργότερα. Βέβαια για κάποιους προορισμούς σε μεγάλα νησιά δεν υπάρχουν πολλές αλλαγές.
Ισχύει δυστυχώς! Όπως επίσης ισχύει πάρα πολύ και για τα δρομολόγια ταχυπλόων ειδικά προς Κυκλάδες που κάποια διαμορφώνονται κυριολεκτικά στο παραπέντε. Πάντως αξίζει να αναφερθεί πως περιέργως φέτος η Attica (που έχει υπό την "ομπρέλα" της την Blue Star και τη Hellenic, δηλαδή τις 2 βασικές εταιρείες για τα νησιά του Αιγαίου), έχει ανοίξει ήδη πλήρως τα δρομολόγιά της για το ερχόμενο καλοκαίρι και είναι διαθέσιμα για κρατήσεις. Επίσης και κάποιες άλλες μικρότερες εταιρείες όπως η Fast Ferries και η AegeanSpeedLines έχουν ομοίως ανοίξει τα πλάνα τους για το ερχόμενο καλοκαίρι. Σαν κάτι λοιπόν να αλλάζει προς τα καλύτερο και το οργανωτικότερο...
 
Last edited:

ioanalex4

Member
Μηνύματα
5
Likes
5
Γεια σας,
ξεκίνησα να σχεδιάζω σιγά-σιγά τις καλοκαιρινές διακοπές σε Κρήτη και Σαντορίνη και ήθελα να δω ποιο είναι το κόστος των ακτοπλοϊκών από Ηράκλειο για Σαντορίνη. Στο σάιτ της SEA JETS έχει στάνταρ τιμή τα 79,70€, ενώ το αξιοπερίεργο είναι ότι η ίδια ακριβώς τιμή ισχύει και για τη διαδρομή Πειραιάς - Σαντορίνη, αν και πρόκειται για σαφώς μεγαλύτερο ταξίδι.
Έχει κάποιο από τα μέλη του φόρουμ κάνει τη συγκεκριμένη διαδρομή (Ηράκλειο-Σαντορίνη) τα τελευταία δύο-τρία χρόνια; Τι τιμές περίπου ίσχυαν τότε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 🙃
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Γεια σας,
ξεκίνησα να σχεδιάζω σιγά-σιγά τις καλοκαιρινές διακοπές σε Κρήτη και Σαντορίνη και ήθελα να δω ποιο είναι το κόστος των ακτοπλοϊκών από Ηράκλειο για Σαντορίνη.
Καλησπέρα.
Καλώς ήρθες στο μαγικό (πανάκριβο) κόσμο των SJ. Δε μου κάνει εντύπωση η τιμή...
Το ίδιο δρομολόγιο το κάνει και ο «Πρέβελης» κάθε καλοκαίρι κάποιες φορές την εβδομάδα. Με την όλη αναξιοπιστία που διαθέτει βέβαια, αποτελεί μια αρκετά πιο οικονομική λύση.
 

ioanalex4

Member
Μηνύματα
5
Likes
5
Καλησπέρα.
Καλώς ήρθες στο μαγικό (πανάκριβο) κόσμο των SJ. Δε μου κάνει εντύπωση η τιμή...
Το ίδιο δρομολόγιο το κάνει και ο «Πρέβελης» κάθε καλοκαίρι κάποιες φορές την εβδομάδα. Με την όλη αναξιοπιστία που διαθέτει βέβαια, αποτελεί μια αρκετά πιο οικονομική λύση.
Πάντως και η Minoan Lines την ίδια τιμή μου εμφανίζει. :confused:
Ευχαριστώ πάντως για τη γρήγορη απάντηση. Όσο πλησιάζει το καλοκαίρι θα συνεχίσω να παρακολουθώ τις τιμές.
Γνωρίζεις μήπως πόσες ώρες χρειάζεται ο «Πρέβελης»; Με τις άλλες δύο εταιρίες το ταξίδι διαρκεί 1:45 με 2 ώρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom