Ανάφη Δονούσα Ακτοπλοϊκή σύνδεση, Δρομολόγια, ενδιάμεσος σταθμός

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.423
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ο κύβος ερρίφθη και εγκρίθηκαν-και επίσημα- δύο δρομολόγια την εβδομάδα με το Blue Star Patmos από Πειραιά για Ανάφη κάθε Τρίτη και Κυριακή. Μαζί με τα δύο δρομολόγια του ΠΡΕΒΕΛΗΣ κάθε Δευτέρα και Παρασκευή, η Ανάφη αυτό το καλοκαίρι θα συνδέεται 4 φορές την εβδομάδα με το μεγάλο λιμάνι. Ειδικά για το φίλο el greco να αναφέρω πως η μετάβαση από Ανάφη για Δονούσα θα είναι πολύ πιο εύκολη με αλλαγή πλοίου και μετεπιιβίβαση στη Νάξο
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Εδώ τα δρομολόγια της Μπλου Σταρ!
Καιρός ήταν... το μόνο κακό είναι πως ανακοίνωσαν μέχρι και 5/9, εγώ το βλέπω να κάθομαι έως 13-14.

Μετά από σκέψη τείνουμε στο να κάτσουμε παραπάνω μέρες Ανάφη και να κάψουμε τη Δονούσα :haha:, αφού την επισκεφθήκαμε και πέρσυ, ακούμε και τόσα πολλά καλά για Ανάφη, δεν θέλαμε και πολύ! Οι πρώτες 8 ημέρες έκλεισαν στα "Πλάγια" και μάλλον θα παίξει τηλέφωνο για παρατασούλα...

Βάζω και ένα βιντεάκι που βρήκα στο τουμπ, απο τα λίγα αξιόλογα που κυκλοφορούν για το νησί (γούστα είναι αυτά). Το έχει φτιάξει η Τατιάνα Κ, δεν γνωρίζω εάν είναι και μέλος του Φόρουμ.

 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καταπληκτικό βίντεο φίλε @Elgrec0 .
Αποτυπώνει απόλυτα την ομορφιά του νησιού. Δυστυχώς την ανάβαση στο μοναστήρι δεν την έκανα και βλέπω τι έχασα...:(
Τουλάχιστον ήμουν στο πανηγύρι που δείχνει στο τελος!
Τι νοσταλγία ειν αυτή πρωινιάτικα;
2015-08-18 19.18.33.jpg
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Όντως πολύ καλό το βιντεάκι. Σκεφτόμουν κι εγώ την Ανάφη για φέτος, αλλά μόλις είδα ότι θα πρέπει να βρίσκομαι για 11 ώρες μέσα στο πλοίο.... αναθεώρησα. Άσε που μου είπαν πως τον Αυγουστο μαζεύει πολύ κόσμο και φέτος μόνο μέσα στον Αυγουστο μπορούμε να πάμε σε κανένα νησάκι. Αλλά ρε παιδιά πολύ νεαρόκοσμο βλέπω. Για μας τους σαραντάρηδες κάνει; Ή θα είμαστε σαν τη μύγα μες στο γάλα; o_O :p
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Όντως πολύ καλό το βιντεάκι. Σκεφτόμουν κι εγώ την Ανάφη για φέτος, αλλά μόλις είδα ότι θα πρέπει να βρίσκομαι για 11 ώρες μέσα στο πλοίο.... αναθεώρησα. Άσε που μου είπαν πως τον Αυγουστο μαζεύει πολύ κόσμο και φέτος μόνο μέσα στον Αυγουστο μπορούμε να πάμε σε κανένα νησάκι. Αλλά ρε παιδιά πολύ νεαρόκοσμο βλέπω. Για μας τους σαραντάρηδες κάνει; Ή θα είμαστε σαν τη μύγα μες στο γάλα; o_O :p
Χαχα όντως νεαρόκοσμος @emouli , είναι η αλήθεια. Το περιγράφω και σε άλλο τόπικ που έγραψα για τις ημέρες που πήγα στην Ανάφη, και μου έκανε εντύπωση.
Όχι ότι θα χεις κανένα θέμα. Το νησί είναι για όλους. Μόνο οι δήθεν δεν έχουν θέση!
Όντως τον Αύγουστο είχε πολύ κόσμο (ήμουν 14 με 19 Αυγούστου) αλλά σε καμία περίπτωση αποπνιχτικό και ενοχλητικό.
Τώρα αν θέλεις να γλιτώσεις τη ταλαιπωρία του πλοίου, έχεις την επιλογή να κατέβεις Σαντορίνη αεροπορικώς, και να συνεχίσεις για Ανάφη με πλοίο, ή να το συνδυάσεις με μερικές μέρες Νάξο και να σπάσεις την απόσταση.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Από Σαντορίνη έχει καθημερινά πλοίο για Ανάφη; Και επίσης μέσα στο νησί πώς την παλεύει κανείς από θέμα μετακινήσεων; Για φέτος έχουμε κατασταλάξει, αλλά ρωτάω για να έχω μια ιδέα για άλλη φορά. ;)
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Καταπληκτικό βίντεο φίλε @Elgrec0 .
Αποτυπώνει απόλυτα την ομορφιά του νησιού. Δυστυχώς την ανάβαση στο μοναστήρι δεν την έκανα και βλέπω τι έχασα...:(
Τουλάχιστον ήμουν στο πανηγύρι που δείχνει στο τελος!
Τι νοσταλγία ειν αυτή πρωινιάτικα;
View attachment 146749
@psilos3 όχι μόνο ανάβαση, αλλά και διανυκτέρευση μας έχουν πει οτι αξίζει πολύ να κάνεις, οι υπνόσακοι είναι το μόνο σίγουρο έως τώρα :D

105 και σήμερα! :haha:
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Από Σαντορίνη έχει καθημερινά πλοίο για Ανάφη; Και επίσης μέσα στο νησί πώς την παλεύει κανείς από θέμα μετακινήσεων; Για φέτος έχουμε κατασταλάξει, αλλά ρωτάω για να έχω μια ιδέα για άλλη φορά. ;)
@emouli , ούτε εμείς θα έχουμε μεταφορικό , αλλά έχει το νησί λεωφοριάκι που σε αφήνει πολύ κοντά στις περισσότερες παραλίες! Τα δρομολόγια είναι συχνά και μέχρι αργά το βράδυ. Η σύνδεση με τη Σαντορίνη γίνεται με το Aqua Spirit, *νομίζω* καθημερίνα πλην μίας μέρας.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά. Σ' ευχαριστώ! Τελικά βιάστηκα, μου φαίνεται, να την κάνω σβου για φέτος. Δεν πειράζει. Βλέπουμε για του χρόνου...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
@Elgrec0 Δεδομένα με διανυκτέρευση, προκειμένου να δεις την ανατολή. Όλοι τουλάχιστον αυτό μας έλεγαν, το δείχνει και το video!
@emouli Η Ανάφη είναι απο τα νησιά της κατηγορίας ''δεν είναι απαραίτητο το αυτοκίνητο'', οπότε μη σε ανησυχεί αυτό. Πλοία έχει σχετικά συχνά απο Σαντορίνη, το θέμα είναι τα περίεργα ωράρια..
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Χαχα όντως νεαρόκοσμος @emouli , είναι η αλήθεια. Το περιγράφω και σε άλλο τόπικ που έγραψα για τις ημέρες που πήγα στην Ανάφη, και μου έκανε εντύπωση.
Αυτό συμβαίνει γιατί τα νέα παιδιά αντέχουν τα πολύωρα ταξίδια. Κι εγώ στην ηλικία τους πήγαινα στα γαμήδια. Τώρα μόνο που το σκέφτομαι μου 'ρχεται να πηδηχτώ από το φινιστρίνι! :bleh: :haha:
 

anafi

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
καλημερα σε ολους
διαβαζω σε κάποια αρθρα για τοπικα καραβακια που σε μεταφερουν απο σαντορινη-αναφη με καθημερινα δρομολογια κ το αντιθετο τυπου πλοιαρια και δεν αναφερομε στα μεγαλα πλοια ...γνωριζει κάποιος ;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.315
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom