Ακυρωση/Αλλαγή booking

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
υπαρχουν μερικα πραγματα που δεν καταλαβαινω με το booking.
Κατ'αρχας οσες φορες εχω κλεισει απο εκει με δωρεαν ακυρωση, βαζω καρτα αδεια, χωρις ευρω τσακιστο μεσα, παντα γινεται δεκτη, ποτε δεν εχω θεμα.
εκλεισα προσφατα ενα με 10% χρεωση την ΩΡΑ ΤΟΥ BOOKING. Εβαλα την καρτα της προηγουμενης μισθοδοσιας μου, με 3 ευρω μεσα (το 10% ηταν γυρω στα 7 ευρω) και παλι εγινε δεκτη. Πώς εγινε αυτο?
Το συστημα της Booking κανει ολους τους αριθμους καρτων δεκτους. Δεν εξεταζει αν εχουν χρηματα, αν ειναι κλεμμενες, ακυρωμενες κλπ. Ο ελεγχος γινεται απο το ξενοδοχειο (συνηθως 10-15 μερες πριν την αφιξη ή νωριτερα ή αργοτερα ή ποτε)

Επισης αναφερει οτι σε περιπτωση ακυρωσης θα χρεωθω αλλο ενα 10% (αυτο δεν το επιλεγω ακομα γιατι το θελω το δωματιο!). Πώς θα μου το χρεωσουν με αδεια καρτα?
Γενικα, δεν εχω θεμα με το να δωσω 10 ευρω,ας πουμε, αλλα αναρωτιεμαι πώς εξασφαλιζονται αυτοι?
Δεν εξασφαλιζονται, αν δεν εχει χρηματα η καρτα δεν μπορουν να τη χρεωσουν.

Εκεινη την στιγμη δεν ειχα αλλη καρτα διαθεσιμη, ειδα την ευκαιρια και τη βούτηξα! Εαν τελικα την ακυρωσω, αυτοι δε θα λαβουν τα χρηματα. Θα επικοινωνησουν γραπτως μαζι μου να τους τα στειλω?
Μπορει να επικοινωνησουν, μπορει και οχι. Εχουν το δικαιωμα να τα διεκδικησουν δικαστικα αλλα για ποσο 10 ευρω κανεις δεν μπαινει σε αυτη τη διαδικασια.

Τελος, δεν καταλαβαινω το συστημα με την προεγκριση της καρτας πριν την αφιξη. Υπαρχει περιπτωση , δηλαδη, το ξενοδοχειο που εδω και μηνες εχω κλεισει, λιγες μερες πριν παω να δει αν ειναι γεματη η καρτα και αν οχι, να φαω ακυρο και να μεινω ξεκρεμαστη?

Μεχρι σημερα, δε μου εχει συμβει κατι τετοιο, αλλά παντα παω με το αγχος
Ναι ειναι πολυ πιθανο. Βεβαια θα σου ερθει mail που θα σου ζηταν αλλη καρτα ή εναλλακτικο τροπο εγγυησης. Αν δεν απαντησεις μεσα στο καθορισμενο χρονικο διαστημα, το ξενοδοχειο διατηρει το δικαιωμα να ακυρωσει την κρατηση (ακομα και σε αυτην την περιπτωση ομως μπορει να μην προβει σε ακυρωση). Προσοχη! Μετα τις 18:00 της ημερας αφιξης η κρατηση ακυρωνετε αυτοματα (χωρις να περιμενουν να απαντησεις) και τοτε υπαρχει πιθανοτητα πραγματικα να μεινεις ξεκρεμαστη.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Το συστημα της Booking κανει ολους τους αριθμους καρτων δεκτους. Δεν εξεταζει αν εχουν χρηματα, αν ειναι κλεμμενες, ακυρωμενες κλπ. Ο ελεγχος γινεται απο το ξενοδοχειο (συνηθως 10-15 μερες πριν την αφιξη ή νωριτερα ή αργοτερα ή ποτε)



Δεν εξασφαλιζονται, αν δεν εχει χρηματα η καρτα δεν μπορουν να τη χρεωσουν.



Μπορει να επικοινωνησουν, μπορει και οχι. Εχουν το δικαιωμα να τα διεκδικησουν δικαστικα αλλα για ποσο 10 ευρω κανεις δεν μπαινει σε αυτη τη διαδικασια.



Ναι ειναι πολυ πιθανο. Βεβαια θα σου ερθει mail που θα σου ζηταν αλλη καρτα ή εναλλακτικο τροπο εγγυησης. Αν δεν απαντησεις μεσα στο καθορισμενο χρονικο διαστημα, το ξενοδοχειο διατηρει το δικαιωμα να ακυρωσει την κρατηση (ακομα και σε αυτην την περιπτωση ομως μπορει να μην προβει σε ακυρωση). Προσοχη! Μετα τις 18:00 της ημερας αφιξης η κρατηση ακυρωνετε αυτοματα (χωρις να περιμενουν να απαντησεις) και τοτε υπαρχει πιθανοτητα πραγματικα να μεινεις ξεκρεμαστη.
εννοεις οτι εαν σε ενα ταξιδι ειναι προγραμματισμενο να φτασω μετα τις 18:00, πρεπει να επικοινωνησω ωστε να το γνωριζουν στο χοτελ?

το αλλο για το οποιο απορω είναι το πώς εξασφαλιζομαι εγω οτι το ξενοδοχειο θα ειναι τυπικο στη χρεωση της καρτας μου (ή οτι δε θα τη χρεωσει καθολου σε περιπτωση που η πληρωμη γινεται μετρητοις, οπως στα περισσοτερα του booking)? Δηλαδη, το booking , απ΄'ο,τι καταλαβα, δεν επεξεργαζεται καθολου τα στοιχεια της καρτας μου, απλά τα παραχωρει στο χοτελ και αυτοι κανουν τις χρεωσεις....

Να υποθεσω, τελος, οτι τα ξενοδοχεια που κανουν προελεγχο της καρτας ειναι ως επι το πλειστον αυτα με χρεωση την ημερα κρατησης ή τα μη επιστρεψιμα? Προς το παρον εχω επισκεφθει μονο με δωρεαν ακυρωση και ποτε δεν εγινε προελεγχος ....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
εννοεις οτι εαν σε ενα ταξιδι ειναι προγραμματισμενο να φτασω μετα τις 18:00, πρεπει να επικοινωνησω ωστε να το γνωριζουν στο χοτελ?
Ή να εχει χρηματα η καρτα σου ή να ενημερωσεις πως θα αργησεις.

το αλλο για το οποιο απορω είναι το πώς εξασφαλιζομαι εγω οτι το ξενοδοχειο θα ειναι τυπικο στη χρεωση της καρτας μου (ή οτι δε θα τη χρεωσει καθολου σε περιπτωση που η πληρωμη γινεται μετρητοις, οπως στα περισσοτερα του booking)? Δηλαδη, το booking , απ΄'ο,τι καταλαβα, δεν επεξεργαζεται καθολου τα στοιχεια της καρτας μου, απλά τα παραχωρει στο χοτελ και αυτοι κανουν τις χρεωσεις....
Η συντριπτικη πλειοψηφια των ευρωπαικων ξενοδοχειων (στον τριτο κοσμο συμπεριλαμβανομενης της Τουρκιας συμβαινουν διαφορα) δεν κανει τετοια πραγματα. Το θεωρω σχεδον απιθανο. Ακομα και σε περιπτωσεις που εχει γινει κατι τετοιο εχει βρεθει λυση γρηγορα.

Να υποθεσω, τελος, οτι τα ξενοδοχεια που κανουν προελεγχο της καρτας ειναι ως επι το πλειστον αυτα με χρεωση την ημερα κρατησης ή τα μη επιστρεψιμα? Προς το παρον εχω επισκεφθει μονο με δωρεαν ακυρωση και ποτε δεν εγινε προελεγχος ....
Σχεδον ολα κανουν προεγκριση. Απλα τα περισσοτερα δεν ακυρωνουν την κρατηση γιατι ειναι πολυ συνηθες να μην μπορει να χρεωθει η καρτα αλλα τελικα ο πελατης να εμφανιζεται. Δηλαδη συμφερει το ξενοδοχειο να χασει μια βραδια απο καποιον που εχει αδεια ή ο,τι αλλο καρτα και δεν θα εμφανιστει παρα να ακυρωνει ολες τις κρατησεις με τετοιες καρτες.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
τελικα, σημερα 10μερες πριν την αφιξη στην πραγα, μου εστειλε mail το booking για αλλαγη καρτας, αφου δεν εγινε δεκτη. Το ξενοδοχειο αυτό ήταν με δωρεάν ακύρωση (το αλλο που αναφερω παραπανω ειναι για αλλο ταξιδι). Πρωτη φορα που μου στελνει για αλλαγη στοιχειων καρτας για δωματιο με δωρεαν ακυρωση το booking!

Στο mail αναφερει να κανω αλλαγη στοιχειων on line ή να επικοινωνησω με το ξενοδοχειο για διακανονισμο μεσα σε 24 ωρες. Οπως σωστα είπατε , ειναι στη διακριτικη ευχερεια του χοτελ το αν θα κανει pre authorisation ή οχι, αν θα σου ζητησει αλλη καρτα ή όχι κλπ......
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
καλησπέρα και από μένα. Είχα κάνει κάποια κράτηση μέσω booking για 21-23 Οκτώβρη για Θεσαλλονίκη, με δωρεάν ακύρωση. Τελικά την ακύρωσα την κράτηση από τις 15 του Οκτώβρη. Η κάρτα μου όμως ακόμα είναι δεσμευμένη, δεν θα πρεπε να μου το έχει αποδεσμεύσει το ποσό, μιας και έχουν περάσει πάνω από δύο βδομάδες, ή είναι νωρίς ακόμα λέτε?
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
καλησπέρα και από μένα. Είχα κάνει κάποια κράτηση μέσω booking για 21-23 Οκτώβρη για Θεσαλλονίκη, με δωρεάν ακύρωση. Τελικά την ακύρωσα την κράτηση από τις 15 του Οκτώβρη. Η κάρτα μου όμως ακόμα είναι δεσμευμένη, δεν θα πρεπε να μου το έχει αποδεσμεύσει το ποσό, μιας και έχουν περάσει πάνω από δύο βδομάδες, ή είναι νωρίς ακόμα λέτε?
η ημερομηνια της δωρεαν ακυρωσης ηταν πριν τις 15 οκτωβρη?
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
είχα δικαίωμα να ακυρώσω και δύο μέρες πριν, δηλαδή μέχρι και τις 19 Οκτώβρη
και σου εχει δεσμευσει ολο το ποσο? διαβαζω στο booking ότι αυτο μπορει να συμβει κατα τη διαρκεια της προεγκρισης, αλλα δε θα προχωρησει σε χρεωση. Εσυ, όμως, εχεις κανει ακυρωση και μαλιστα καιρο τωρα. Λεω να επικοινωνησεις με το ξενοδοχειο για καλο και για κακο.
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
καλησπέρα και από μένα. Είχα κάνει κάποια κράτηση μέσω booking για 21-23 Οκτώβρη για Θεσαλλονίκη, με δωρεάν ακύρωση. Τελικά την ακύρωσα την κράτηση από τις 15 του Οκτώβρη. Η κάρτα μου όμως ακόμα είναι δεσμευμένη, δεν θα πρεπε να μου το έχει αποδεσμεύσει το ποσό, μιας και έχουν περάσει πάνω από δύο βδομάδες, ή είναι νωρίς ακόμα λέτε?
Αυτό που ξέρω είναι ότι ένα ποσόν που έχει δεσμευτεί αλλά δεν έχει γίνει η χρέωση, αποδεσμεύεται μετά από 15 ημέρες. Θα σου πρότεινα να έρθεις σε επαφή με το booking για να τους εκθέσεις το θέμα και να δεις τι θα σου πουν και αυτοί. Κανονικά πρέπει να αποδεσμεύσουν το ποσόν.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αυτό που ξέρω είναι ότι ένα ποσόν που έχει δεσμευτεί αλλά δεν έχει γίνει η χρέωση, αποδεσμεύεται μετά από 15 ημέρες. Θα σου πρότεινα να έρθεις σε επαφή με το booking για να τους εκθέσεις το θέμα και να δεις τι θα σου πουν και αυτοί. Κανονικά πρέπει να αποδεσμεύσουν το ποσόν.
ευχαριστώ πολύ, αυτό θα κάνω
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
καλησπέρα και από μένα. Είχα κάνει κάποια κράτηση μέσω booking για 21-23 Οκτώβρη για Θεσαλλονίκη, με δωρεάν ακύρωση. Τελικά την ακύρωσα την κράτηση από τις 15 του Οκτώβρη. Η κάρτα μου όμως ακόμα είναι δεσμευμένη, δεν θα πρεπε να μου το έχει αποδεσμεύσει το ποσό, μιας και έχουν περάσει πάνω από δύο βδομάδες, ή είναι νωρίς ακόμα λέτε?
Σοφια επικοινωνησε με την τραπεζα και τωρα αν θες για να μαθεις αν εχει αποδεσμευτει το ποσο απο το ξενοδοχειο και σε ποσο καιρο θα ειναι τα χρηματα διαθεσιμα για να τα χρησιμοποιησεις. Αν το ξενοδοχειο δεν εχει κανει αποδεσμευση επικοινωνησε μαζι τους γιατι ανθρωποι ειναι μπορει να το ξεχασαν. Αν δεν το κανουν συντομα, επικοινωνησε ξανα με την τραπεζα για να καταγγειλεις παρανομη χρεωση της καρτας σου.

ΥΓ Εχω ακουσει περιπτωσεις οπου τα χρηματα αποδεσμευτηκαν επειτα απο 3 μηνες.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
υπάρχει περίπτωση να έχει αποδεσμευτεί το ποσό και να μην το ξέρω? γιατί σήμερα που έλεγξα την κάρτα φαινόταν ακόμα δεσμευμένο. Ναι θα τηλεφωνήσω στο ξενοδοχείο να δω πότε σκοπεύουν να το αποδεσμεύσουν. Ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.570
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom