Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
962
Η σύμβαση είναι προσωπική αλλά την ίδια σύμβαση έχουν υπογράψει και όλοι οι υπόλοιποι επιβάτες.

Προσβλητικό,για εμένα, είναι να έχεις πληρώσει για μια χειραποσκευη αλλά να κάνεις την πάπια και να βάζεις στα ντουλάπια και τη δεύτερη χειραποσκευη και το μπουφάν σου κτλ κτλ.
Και "εγώ" να ψάχνω να βρω ντουλαπάκι 5/6 σειρές μακρυά από τη θέση μου την ίδια στιγμή που οι αεροσυνοδοί δεν λένε κουβέντα σε κανέναν και φυσικά η προσωπική ευθύνη πάει περίπατο.

Και προσωπικά δεν το παίζω τυπικός αλλά δεν θα ζητήσω και τον λόγο αν μου κάνουν "παρατήρηση".
Και ούτε θα πάει να το παίξω μάγκας, γιατί το έχω δει και αυτό.
Σε καμία πλήρη πτήση της Aegean δεν έχω δει να επιτρέπουν πανωφόρια σε ντουλάπια οι αεροσυνοδοί, έχω πρόσφατο παράδειγμα πριν 3 μέρες που οι αεροσυνοδοί κατέβασαν ρούχα τονίζοντας πως τα ντουλάπια είναι για αποσκευές. Ούτε βέβαια θα βάλει κανείς τσαντάκι (γιατί για τσαντάκι μίλησα, όχι για σάκο, τσάντα, φάκελο, θήκη λάπτοπ ή κάτι συναφές) σε ντουλάπι, αντί να το πάρει στο κάθισμά του. Προσωπικά συνήθως πληρώνω είτε βαλίτσα είτε δεύτερη χειραποσκευή, προφανώς όμως δε θα τα βάλω με το συνεπιβάτη μου που δεν πλήρωσε καπέλο για κάτι που δεν είναι αποσκευή με κανέναν ορισμό της λέξης.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Σε καμία πλήρη πτήση της Aegean δεν έχω δει να επιτρέπουν πανωφόρια σε ντουλάπια οι αεροσυνοδοί, έχω πρόσφατο παράδειγμα πριν 3 μέρες που οι αεροσυνοδοί κατέβασαν ρούχα τονίζοντας πως τα ντουλάπια είναι για αποσκευές. Ούτε βέβαια θα βάλει κανείς τσαντάκι (γιατί για τσαντάκι μίλησα, όχι για σάκο, τσάντα, φάκελο, θήκη λάπτοπ ή κάτι συναφές) σε ντουλάπι, αντί να το πάρει στο κάθισμά του. Προσωπικά συνήθως πληρώνω είτε βαλίτσα είτε δεύτερη χειραποσκευή, προφανώς όμως δε θα τα βάλω με το συνεπιβάτη μου που δεν πλήρωσε καπέλο για κάτι που δεν είναι αποσκευή με κανέναν ορισμό της λέξης.
Δεν το γράφω προσωπικά για εσένα αλλά με αφορμή. Συζήτηση κάνουμε σε φόρουμ.

Επίσης δεν μιλάει για αποσκευη αλλά για προσωπικό αντικείμενο.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Και προσωπικά δεν το παίζω τυπικός αλλά δεν θα ζητήσω και τον λόγο αν μου κάνουν "παρατήρηση".
Και ούτε θα πάει να το παίξω μάγκας, γιατί το έχω δει και αυτό.
Αυτά πολύ σωστά τα λες, και ναι, φαντάζομαι πως συχνά θα υπάρξει κάποιος που θα ζητά τον λόγο και θα το παίζει ιστορία για κάτι που δεν δικαιούται. Όμως η όλη κουβέντα ξεκίνησε για ένα μικρό τσαντάκι, αυτό θεωρώ άστοχο.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.933
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Τις περισσότερες φορές μου έχουν ζυγίσει χειραποσκευή στο Μακεδονία αλλά συνήθως υπάρχει κάποια ανοχή για χειραποσκευές 9 - 9,5 κιλά.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αυτά πολύ σωστά τα λες, και ναι, φαντάζομαι πως συχνά θα υπάρξει κάποιος που θα ζητά τον λόγο και θα το παίζει ιστορία για κάτι που δεν δικαιούται. Όμως η όλη κουβέντα ξεκίνησε για ένα μικρό τσαντάκι, αυτό θεωρώ άστοχο.
Μα είπα πως το έγραψε με αφορμή αλλά ο υπάλληλος, αν θέλει να είναι τυπικός, δεν κάνει ανάλυση είναι μικρό ίσως χωράει, ίσως όχι. Λέει για προσωπικό αντικείμενο και έτσι το βλέπει, δυστυχώς.

Και με όλα αυτά να πούμε ένα ευχαριστώ σε όσους έλεγαν τότε πως είναι καλύτερο αυτό το σύστημα, που σου επιτρέπει να ταξιδεύεις ελαφρά χωρίς πολλές βαλίτσες!!!
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Δεν είχα απαίτηση να έχω δεύτερο αντικείμενο αλλά μου φάνηκε πολύ τιμωρητικό να υπάρχει τόση επιμονή να χώσω στη χειραποσκευή ένα απειροελάχιστο πράγματα και μετά τι; Να κουβαλάω ταυτότητα κ κινητό στο χέρι; Ή να πληρώσω ναύλο για δεύτερη αποσκευή για ένα κινητό; Με καμία λοκο ποτέ δεν μου ζητήθηκε κάτι τέτοιο κ πάντα μαζί με την χειραποσκευή έχω ένα μικρό τσαντάκι κολλητά στο σώμα για τα έγγραφα/κινητό. Κ είναι επόμενο αμέσως μετά να το ξαναβγαλω από τη βαλίτσα.

Πάντως κ εγώ εκνευρίζομαι απίστευτα με όσους χώνουν σακούλες, μπουφαναρες κ ένα σωρό άλλα πράγματα στα ντουλάπια κ μετά ψαχνομαι εγώ για χώρο άμα ανεβω από τους τελευταίους.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Χωρις προσωπικο αντικειμενο, ταυτοτητα και κινητο στην τσεπη. Γιατι στο χερι?
Και με λοκο και με Aegean.
Απο αυτα που ειδα χθες στο Βενιζελος μιλαμε για τσανταρες χωρις να δικαιουνται προσωπικο αντικειμενο, εγινε παρατηρηση, τους εγραψαν.
 
Last edited:

CHRISTINE S.

Member
Μηνύματα
12
Likes
9
Καλημέρα, πριν 10 μέρες μας ζύγισαν τις χειραποσκευές και στο Ελ. Βενιζέλος και στη Βαρσοβία. Είχαμε εισιτήρια flex δηλαδή προσωπικό αντικείμενο και χειραποσκευή ως και 8 κιλά. Στο αεροδρόμιο της Βαρσοβίας δε μας άφησαν να πάρουμε μαζί μας, αυτά που ψωνίσαμε από τα duty free! Είναι θέμα της Aegean μας είπαν!
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Χωρις προσωπικο αντικειμενο, ταυτοτητα και κινητο στην τσεπη. Γιατι στο χερι?
Και με λοκο και με Aegean.
Απο αυτα που ειδα χθες στο Βενιζελος μιλαμε για τσανταρες χωρις να δικαιουνται προσωπικο αντικειμενο, εγινε παρατηρηση, τους εγραψαν.
Στην τσεπη δεν βαζω ποτε λεφτα καρτες κινητα γιατι εχω χασει πολλες φορες τραβωντας κατι να πεσει κατι αλλο κατω. Ειναι απλα π@@ριες να χεις σκασει 300αρια κ 400αρια για λαιτ τικετ των 2-3 ωρων διαδρομη κ να γινεται θεμα για το τσαντακι. Καμια αλλη εταιρια δεν το κανει.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
πολύ τιμωρητικό να υπάρχει τόση επιμονή να χώσω στη χειραποσκευή ένα απειροελάχιστο πράγματα
Και είναι, δηλαδή μη τρελαθούμε, εδώ μας αφήνουν οι Low cost να περνάμε τη φωτογραφική μηχανή στο τσαντάκι της μαζι με μια σακούλα από τα duty free. Προφανώς δε μιλάω για παραβίαση του κανονισμού που έχουν δίκιο, καθώς αναφέρονται όλα στην αγορά του εισιτηρίου.
Κι εμένα μ' έχουν εξαναγκάσει να βάλω το backpack στην μικρή αποσκευή, ήταν μόλις είχε βγει το μέτρο και δε το ξερα, ωστόσο εδώ είναι απλά θέμα κατανόησης.

Στο αεροδρόμιο της Βαρσοβίας δε μας άφησαν να πάρουμε μαζί μας, αυτά που ψωνίσαμε από τα duty free! Είναι θέμα της Aegean μας είπαν!
Απάτη μυρίζομαι 100%, δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Απάτη μυρίζομαι 100%, δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.
Δεν είναι απάτη, είναι από τους παραλογισμούς της Aegean. Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη εταιρεία που πετάει στην Ελλάδα και υποχρεώνει τα ψώνια από τα duty free να τοποθετούνται υποχρεωτικά στην χειραποσκευή, αλλιώς σε απειλούν με χρέωση. Αν και μόνο παρατηρήσεις έχω υπόψη μου, δεν ξέρω περίπτωση χρέωσης.
Γι' αυτό επιμένω, δεν χρειάζεται να επιβραβεύουμε τις παρατηρήσεις ή να αποδέχεσαι ατάκες που παραπέμπουν στους άλλους επιβάτες, το πρόβλημα δεν το έχουν οι άλλοι επιβάτες, το πρόβλημα είναι στους όρους της Aegean. Και χωρίς γκρίνια, δεν πρόκειται να αναιρέσουν αυτόν τον πρωτότυπο όρο στα αεροπορικά δρώμενα, ας μας ενημερώσουν οι πολυταξιδεμένοι σε ποιες άλλες εταιρείες συμβαίνει αυτό.
Όλα τα επιπλέον αντικείμενα όπως παλτό, ομπρέλα, μικρή κάμερα ή σακούλα με αγορές από τα καταστήματα των Duty Free θα πρέπει να μεταφέρονται μέσα στη χειραποσκευή ή το προσωπικό σας αντικείμενο. Σε διαφορετική περίπτωση θα θεωρείται επιπλέον αποσκευή και θα υπάρξει ανάλογη χρέωση.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Δεν είναι απάτη, είναι από τους παραλογισμούς της Aegean. Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη εταιρεία που πετάει στην Ελλάδα και υποχρεώνει τα ψώνια από τα duty free να τοποθετούνται υποχρεωτικά στην χειραποσκευή, αλλιώς σε απειλούν με χρέωση. Αν και μόνο παρατηρήσεις έχω υπόψη μου, δεν ξέρω περίπτωση χρέωσης.
Όλα τα επιπλέον αντικείμενα όπως παλτό, ομπρέλα, μικρή κάμερα ή σακούλα με αγορές από τα καταστήματα των Duty Free θα πρέπει να μεταφέρονται μέσα στη χειραποσκευή ή το προσωπικό σας αντικείμενο. Σε διαφορετική περίπτωση θα θεωρείται επιπλέον αποσκευή και θα υπάρξει ανάλογη χρέωση.
Τα ψωνια απο τα duty free δεν ειναι παντα ενα αρωματακι. Ειδα ατομο με 3 σακουλες. Αν προκειται να τις βαλει πανω (σιγα μην τις βαλει στα ποδια του) συν το παλτο του, τοτε εγω που προβλεπω μια χειραποσκευη, δεν εχω χωρο. Το βρισκω πολυ λογικο και ενδειξη σεβασμου στους τυπικους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom