Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Όχι όχι τα ροδάκια τα έχω . Μόνο την λαβή αφαιρεσα!!!!
Αν στην μετρησουν και στην ζυγισουν θα το δεις εκεινη την ωρα που θα κανεις επιβιβαση..επισης μη αγχωνεστε γιατι κατα παρα πιθανοτητα αν η πτηση ειναι full booked τοτε θα σας την παρουν με το ζορι και θα την βαλουν στ αμπαρι,οποτε σ αυτη τη περιπτωση δε θα την μετρησει κανεις
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.608
Likes
9.867
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
0 στα 2 τα εισιτήρια που κλείστηκαν Black Friday.

Το μεν Κοπεγχάγη-Βοστώνη, Λος Άντζελες-Κοπεγχάγη ήταν για τέλος Φλεβάρη και κλείστηκε με SAS. Το ακύρωσα εγώ χωρίς να υπάρχει κάποια αλλαγή ώρας, ήταν GoLight εισιτήριο και η SAS γύρισε πίσω όλο το ποσό..

Χθες ακύρωσα Αθήνα-Μπιλμπάο με Aegean, flex εισιτήριο και η Aegean έχει ακυρωτικά τέλη για Ισπανία 60 (!!) ευρώ ανά σκέλος, ακόμα και στα flex εισιτήρια..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.155
0 στα 2 τα εισιτήρια που κλείστηκαν Black Friday.

Το μεν Κοπεγχάγη-Βοστώνη, Λος Άντζελες-Κοπεγχάγη ήταν για τέλος Φλεβάρη και κλείστηκε με SAS. Το ακύρωσα εγώ χωρίς να υπάρχει κάποια αλλαγή ώρας, ήταν GoLight εισιτήριο και η SAS γύρισε πίσω όλο το ποσό..

Χθες ακύρωσα Αθήνα-Μπιλμπάο με Aegean, flex εισιτήριο και η Aegean έχει ακυρωτικά τέλη για Ισπανία 60 (!!) ευρώ ανά σκέλος, ακόμα και στα flex εισιτήρια..
Οι Σκανδιναβικες, ολες, ακομη και Norwegian εχουν ειδικη νομοθεσια η οποια επιτρεπει μεχρι και ακυρωσεις απο σενα ενω αγορασες απο μεσαζοντα.
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Αν στην μετρησουν και στην ζυγισουν θα το δεις εκεινη την ωρα που θα κανεις επιβιβαση..επισης μη αγχωνεστε γιατι κατα παρα πιθανοτητα αν η πτηση ειναι full booked τοτε θα σας την παρουν με το ζορι και θα την βαλουν στ αμπαρι,οποτε σ αυτη τη περιπτωση δε θα την μετρησει κανεις
Ποτέ δεν μου εχουν παρει βαλιτσα με το ζορι και σε γεματες πτησεις. Και παντα ταξιδευω με αποσκευη "οριακων" διαστασεων. Καποιες φορες με ρωτησαν αν προτιμω να την στειλω στο αμπαρι καθως ειναι γεματη η πτηση, απαντησα αρνητικα και εληξε εκει το θεμα.
Αν παραδωσεις τη βαλιτσα στο gate, ο μεταφορεας απαλλάσσεται της ευθυνης του για απωλεια ή καθυστερηση και προφανως αν ειναι εντος των οριων κανεις δεν μπορει να σε υποχρεωσει να την παραδωσεις στο αμπαρι.
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
0 στα 2 τα εισιτήρια που κλείστηκαν Black Friday.

Το μεν Κοπεγχάγη-Βοστώνη, Λος Άντζελες-Κοπεγχάγη ήταν για τέλος Φλεβάρη και κλείστηκε με SAS. Το ακύρωσα εγώ χωρίς να υπάρχει κάποια αλλαγή ώρας, ήταν GoLight εισιτήριο και η SAS γύρισε πίσω όλο το ποσό..

Χθες ακύρωσα Αθήνα-Μπιλμπάο με Aegean, flex εισιτήριο και η Aegean έχει ακυρωτικά τέλη για Ισπανία 60 (!!) ευρώ ανά σκέλος, ακόμα και στα flex εισιτήρια..
Εφοσον ήταν flex δεν σε συνεφερε να το μεταφερεις εστω και Οκτωβρη - Δεκεμβρη που εχει εισιτηρια με 80-90 ευρω; Εκτος προφανως αν, για καποιο λογο, δεν θελεις ή δεν μπορεις να ταξιδεψεις πλεον στο Μπιλμπαο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν δώσεις τη βαλίτσα στην πύλη αναχώρησης απαλλάσσεται ο μεταφορέας από την ευθύνη για απώλεια ή καθυστέρηση; Και τότε γιατί να στην επιστρέψουν όταν θα φτάσεις στον προορισμό σου; Σου λένε ότι χάθηκε και αφού δεν έχουν ευθύνη, μοιράζονται τα μποξεράκια και τις φανέλες σου. Αλήθεια αυτά που γράφετε τα σκέφτεστε καθόλου;
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Αν δώσεις τη βαλίτσα στην πύλη αναχώρησης απαλλάσσεται ο μεταφορέας από την ευθύνη για απώλεια ή καθυστέρηση; Και τότε γιατί να στην επιστρέψουν όταν θα φτάσεις στον προορισμό σου; Σου λένε ότι χάθηκε και αφού δεν έχουν ευθύνη, μοιράζονται τα μποξεράκια και τις φανέλες σου. Αλήθεια αυτά που γράφετε τα σκέφτεστε καθόλου;
Πριν κανεις το επιθετικο σχολιο θα μπορουσες να το ψαξεις λιγο παραπανω.
Καταρχην δεν παιρνεις αποδειξη παραδοσης αποσκευης, ομοια με αυτη την αποδειξη που παιρνεις οταν παραδιδεις την αποσκευη στο check-in (στην οποια αναγραφεται και το βαρος σε περιπτωση που εχεις απαιτηση κλοπης μερους του περιεχομενου της αποσκευης...). Αφετερου, την επομενη φορα που θα σας κολλησουν την ετικετα στην αποσκευη που θα παραδωσετε στο gate διαβαστε τί αναγραφει και νομιζω οτι θα σου ειναι ξεκαθαρο οτι παρεδωσες την αποσκευη με δικη σου ευθυνη.
Κατα τα λοιπα, προφανως σοβαρες εταιρειες δεν σκεφτονται με τον τροπο που περιγραφετε. Αλλα εαν χαθει τυχαια τρεχτε να ζητησετε ευθυνες και ελατε να μας πειτε εαν θα καταληξετε καπου.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Ποτέ δεν μου εχουν παρει βαλιτσα με το ζορι και σε γεματες πτησεις. Και παντα ταξιδευω με αποσκευη "οριακων" διαστασεων. Καποιες φορες με ρωτησαν αν προτιμω να την στειλω στο αμπαρι καθως ειναι γεματη η πτηση, απαντησα αρνητικα και εληξε εκει το θεμα.
Αν παραδωσεις τη βαλιτσα στο gate, ο μεταφορεας απαλλάσσεται της ευθυνης του για απωλεια ή καθυστερηση και προφανως αν ειναι εντος των οριων κανεις δεν μπορει να σε υποχρεωσει να την παραδωσεις στο αμπαρι.
Εσενα!εμενα παλι στις 2 τελευταιες πτησεις με aegean μου ετυχε να θελουν να την παρουν με το ζορι...στη μια την πηραν γιατι ηταν γεματος ο χωρος απο πανω και παρολο που πηγα να φυγω μου την αρπαξαν απο τα χερια στην κυριολεξια και στην 2η πτηση εκαναν ανακοινωση οτι θα τις παρουν τις χειραποσκευες λογω οτι η πτηση ηταν γεματη...ευτυχως της πηραν με το ζορι στα πρωτα ατομα που εκαναν boarding και την γλυτωσαμε οι τελευταιοι και την κρατησαμε την χειραποσκευη μαζι...οποτε καλυτερα αν δε γνωριζετε να μη μιλατε!ειναι πλεον τακτικη της ετζιαν και δυστυχως απ οσο το κοβω με τοσο κοσμο που ταξιδευει πλεον θα το εχουν ως τακτικη παντοτε!βλεπετε ο περισσοτερος κοσμος δεν εχει παιδεια και θελει τον χωρο απο πανω για να βαζει τα μπουφαν του,τα ψωνια του και τα προσωπικα του αντικειμενα(βλεπε γυν.τσαντες ή μπακπακ)και οι χειραποσκευες δεν εχουν χωρο να μπουν πουθενα....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.690
Likes
50.584
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πριν κανεις το επιθετικο σχολιο θα μπορουσες να το ψαξεις λιγο παραπανω.
Καταρχην δεν παιρνεις αποδειξη παραδοσης αποσκευης, ομοια με αυτη την αποδειξη που παιρνεις οταν παραδιδεις την αποσκευη στο check-in (στην οποια αναγραφεται και το βαρος σε περιπτωση που εχεις απαιτηση κλοπης μερους του περιεχομενου της αποσκευης...). Αφετερου, την επομενη φορα που θα σας κολλησουν την ετικετα στην αποσκευη που θα παραδωσετε στο gate διαβαστε τί αναγραφει και νομιζω οτι θα σου ειναι ξεκαθαρο οτι παρεδωσες την αποσκευη με δικη σου ευθυνη.
Κατα τα λοιπα, προφανως σοβαρες εταιρειες δεν σκεφτονται με τον τροπο που περιγραφετε. Αλλα εαν χαθει τυχαια τρεχτε να ζητησετε ευθυνες και ελατε να μας πειτε εαν θα καταληξετε καπου.
πελάτες μου (6 τον αριθμο) προ τριμήνου σε υπερατλαντικη πτήση υποχρεωθηκαν να δώσουν τις χειραποσκευες τους, δύο μάλιστα αρνήθηκαν και τους είπαν πως θα τους απαγορευτεί η επιβίβαση. φυσικά τους δόθηκαν tags για τις χειραποσκευες αυτές, οι 4 χάθηκαν. φυσικά πήραν αποζημίωση για τις δύο μέρες που χάθηκαν. από τις 4 αποσκευές υπήρξαν κλοπές στις 2. πήραν έξτρα αποζημίωση για τα αντικείμενα που εκλαπησαν.
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Εσενα!εμενα παλι στις 2 τελευταιες πτησεις με aegean μου ετυχε να θελουν να την παρουν με το ζορι...στη μια την πηραν γιατι ηταν γεματος ο χωρος απο πανω και παρολο που πηγα να φυγω μου την αρπαξαν απο τα χερια στην κυριολεξια και στην 2η πτηση εκαναν ανακοινωση οτι θα τις παρουν τις χειραποσκευες λογω οτι η πτηση ηταν γεματη...ευτυχως της πηραν με το ζορι στα πρωτα ατομα που εκαναν boarding και την γλυτωσαμε οι τελευταιοι και την κρατησαμε την χειραποσκευη μαζι...οποτε καλυτερα αν δε γνωριζετε να μη μιλατε!ειναι πλεον τακτικη της ετζιαν και δυστυχως απ οσο το κοβω με τοσο κοσμο που ταξιδευει πλεον θα το εχουν ως τακτικη παντοτε!βλεπετε ο περισσοτερος κοσμος δεν εχει παιδεια και θελει τον χωρο απο πανω για να βαζει τα μπουφαν του,τα ψωνια του και τα προσωπικα του αντικειμενα(βλεπε γυν.τσαντες ή μπακπακ)και οι χειραποσκευες δεν εχουν χωρο να μπουν πουθενα....
Προφανως ο καθενας σχολιαζει συμφωνα με τις εμπειριες του. Επισης δεν καταλαβα γιατι μας ρωτας αφου τα ξερεις ήδη καλυτερα! 😂 Προσωπικα την πρωτη και μοναδικη φορα που - μη γνωριζοντας και δεχθηκα να την παραδωσω - μου εβαλαν tag στο gate και ζητησαν να παραδωσω την αποσκευη στην εισοδο του αεροσκαφους χωρις να παρω αποδειξη παραλαβης, μολις ειδα τους ορους περιορισμενης ευθυνης απλα αφαιρεσα το tag, το εβαλα στην τσεπη για να μην το δουν στην εισοδο του αεροσκαφους, την πηρα μαζι μου στην καμπινα και κανεις δεν ασχοληθηκε.
Εκτοτε οσες - λιγες- φορες μου εχουν ζητησει στο gate να παραδωσω πισω την αποσκευη εχω αρνηθει και φανταζομαι θα βρηκαν αλλους προθυμους επιβατες να παραδωσουν τις αποσκευες τους.
Οσον αφορα τη διαδικασια και τους όρους παραδοσης, αυτο μου συνεβη πριν μια 5ετια, οποτε δεν γνωριζω αν αλλαξε κατι στους ορους οσων παιρνουν τις αποσκευες τους και αν πλεον δινουν receipt. Αυτα και ελπιζω πως τωρα να εγινα κατανοητος.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
https://el.aegeanair.com/travel-inf...ories-aposkevon/politiki-metaforas-aposkevwn/

Αν η αποσκευή σας είναι μέσα στα επιτρεπόμενα όρια αλλά δεν υπάρχει διαθέσιμος χώρος εντός του αεροσκάφους, μπορεί να σας ζητηθεί να την παραδώσετε για δωρεάν μεταφορά στο χώρο φύλαξης αποσκευών. Η διαδικασία αυτή, θα γίνει κατά την επιβίβασή σας στο αεροσκάφος. Στη συνέχεια, θα σας δοθεί αποδεικτικό μεταφοράς, δεν θα υπάρξει χρέωση και θα το παραλάβετε από τον ιμάντα παραλαβής αποσκευών στο αεροδρόμιο του προορισμού σας.
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
πελάτες μου (6 τον αριθμο) προ τριμήνου σε υπερατλαντικη πτήση υποχρεωθηκαν να δώσουν τις χειραποσκευες τους, δύο μάλιστα αρνήθηκαν και τους είπαν πως θα τους απαγορευτεί η επιβίβαση. φυσικά τους δόθηκαν tags για τις χειραποσκευες αυτές, οι 4 χάθηκαν. φυσικά πήραν αποζημίωση για τις δύο μέρες που χάθηκαν. από τις 4 αποσκευές υπήρξαν κλοπές στις 2. πήραν έξτρα αποζημίωση για τα αντικείμενα που εκλαπησαν.
Εαν τους ζυγισαν τις αποσκευες και πηραν αποδειξη παραλαβης καλως τις εδωσαν και προφανως αν εχεις αποδειξη δικαιουσαι και αποζημιωση. Εμενα σε περιφερειακο ελληνικο αεροδρομιο με Αιγαιου πριν καμια 5ετια ΔΕΝ μου εδωσαν αποδειξη παραλαβης και μου εβαλαν tag περιορισμενης ευθυνης και προφανως με τετοιους ορους δεν παρεδωσα την αποσκευη στο αμπαρι. Πιθανον να εχουν αλλαξει οι διαδικασιες εκτοτε, δεν το γνωριζω.
Επισης μου εχει τυχει σε ATR αεροσκαφος, προσφατα, να μην εχει χωρο, ενω εχω μπει στο αεροπλανο, και μου ζητησαν να την δωσω να την βαλουν στο αμπαρι (προφανως δεν θα μου εδινε κανεις αποδειξη παραδοσης ενω ειχα μπει στο αεροσκαφος), αρνηθηκα ευγενικα λεγοντας οτι εχω ευθραυστα αντικειμενα και απλα μου την κρατησε η αεροσυνοδος σε καποιο σημειο στο πισω μερος και μου την εδωσε βγαινοντας απ το αεροσκαφος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.131
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom