Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Χθες ήμουνα σε πτήση με καθυστέρηση (ναι, πααααάλι η A3320) και η Aegean μου έδωσε ένα free ticket. Είχα κάνει αναβάθμιση θέσης με το upgrade challenge, ξέρει κανείς αν το free ticket θα είναι economy ή business;
Η 320 πρέπει να πέταξε τελευταία φορά στην ώρα της κάπου τον Μάρτη του 2022 :haha: 0 στα4 φέτος το καλοκαίρι.

Λογικά θα είναι economy, έχουν πολλούς αστερίσκους αυτά τα free εισιτήρια, αλλά άμα πάρεις στον λήγοντα 222 θα σου πουν.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εγώ πάντως που έκανα πρόσφατα χρήση του free ticket, έχω να πω ότι μόνο free δεν ήταν, καθώς χρέωσε φόρους αεροδρομίου αλλά και 10€ για τη κράτηση μέσω τηλεφώνου, που όμως δε μπορείς να τη κάνεις αλλιώς.
Επίσης να πω ότι έχει ισχύ για ένα χρόνο και εξαιρούνται οι μήνες Ιούλιος/Αύγουστος αλλά και οι εορταστικές περίοδοι Χριστουγέννων και Πάσχα. Όσον αφορά τη κατηγορία, στο τηλέφωνο υποστήριξαν ότι τα χαρακτηριστικά είναι ακριβώς ίδια με αυτό της πτήσης που καθυστέρησε, για παράδειγμα economy εσωτερικού. Δε μπορείς να το αλλάξεις όπως βολεύει.
Αξιοποιήστε το σε κάποια καλή περίπτωση και με χαμηλό κυρίως φόρο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
ένα χρόνο συν τρεις μήνες.
Ένα χρόνο ακατέβατο, τουλάχιστον για εσωτερικό. Μου είχε τύχει δωρεάν εισιτήριο για πτήση 27 Ιουλίου 2021, το οποίο μπορούσα να δηλώσω μέχρι τέλος Ιουνίου του 2022, καθώς δε προβλεπόταν τον Ιούλιο όπως είπα.
Ρωτάνε κατά τη τηλεφωνική κράτηση άλλωστε πότε δόθηκε το δωρεάν εισιτήριο και τη καθυστέρηση ποιας πτήσης αφορά, για να τσεκάρουν ημερομηνίες.
 
D

Delmem38110

Guest
Ένα χρόνο ακατέβατο, τουλάχιστον για εσωτερικό. Μου είχε τύχει δωρεάν εισιτήριο για πτήση 27 Ιουλίου 2021, το οποίο μπορούσα να δηλώσω μέχρι τέλος Ιουνίου του 2022, καθώς δε προβλεπόταν τον Ιούλιο όπως είπα.
Ρωτάνε κατά τη τηλεφωνική κράτηση άλλωστε πότε δόθηκε το δωρεάν εισιτήριο και τη καθυστέρηση ποιας πτήσης αφορά, για να τσεκάρουν ημερομηνίες.
πρέπει να αγοράσεις το εισιτήριο μέσα στους 12 επόμενους μήνες. αλλά έχεις ακόμα τρεις μήνες επιπλέον για να ορίσεις μια ημερομηνία αναχώρησης. σύνολο 15 μήνες.
η αγορά πρέπει οπωσδήποτε να γίνει μέσα στον χρόνο. εγώ δεν το έγραψα σωστά.
αυτό που αναφέρω είναι τσεκαρισμένο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η 320 πρέπει να πέταξε τελευταία φορά στην ώρα της κάπου τον Μάρτη του 2022 :haha: 0 στα4 φέτος το καλοκαίρι.
Εγώ την 320 δεν την πολυπροτιμώ (την ώρα που φτάνει έχω χάσει το τελευταίο ΚΤΕΛ για εδώ που μένω), οπότε 0 στα 2 για φέτος το καλοκαίρι. Στην 321 όμως, έχω 0 στα 5.

Εγώ πάντως που έκανα πρόσφατα χρήση του free ticket, έχω να πω ότι μόνο free δεν ήταν, καθώς χρέωσε φόρους αεροδρομίου αλλά και 10€ για τη κράτηση μέσω τηλεφώνου, που όμως δε μπορείς να τη κάνεις αλλιώς.
Μπορείς να πας στο γκισέ σε κάποιο αεροδρόμιο και να την κάνεις. Συνήθως ακόμα και το καλοκαίρι δεν έχουν μεγάλες ουρές, πας πριν ή μετά από κάποια άλλη πτήση.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Μπορείς να πας στο γκισέ σε κάποιο αεροδρόμιο και να την κάνεις. Συνήθως ακόμα και το καλοκαίρι δεν έχουν μεγάλες ουρές, πας πριν ή μετά από κάποια άλλη πτήση.
20ε και εκει για πτησεις εξωτερικου ή 10ε για πτηση εσωτερικου,απαντηση απο υπαλληλο ετζιαν...δε το γλυτωνεις το 20ε δηλαδη,ουτε τους φορους...επισης ειναι ναι μεν στην κατηγορια θεσης που ειχες κλεισει το εισιτηριο της καθυστερημενης πτησης ΑΛΛΑ με διαφορετικο booking class...τουτεστιν πρεπει να ριξεις τζοκερ για να βρεις ημερομηνια με το booking class του φρι τικετ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
20ε και εκει για πτησεις εξωτερικου ή 10ε για πτηση εσωτερικου,απαντηση απο υπαλληλο ετζιαν...δε το γλυτωνεις το 20ε δηλαδη,ουτε τους φορους...επισης ειναι ναι μεν στην κατηγορια θεσης που ειχες κλεισει το εισιτηριο της καθυστερημενης πτησης ΑΛΛΑ με διαφορετικο booking class...τουτεστιν πρεπει να ριξεις τζοκερ για να βρεις ημερομηνια με το booking class του φρι τικετ!
Το διαφορετικό booking class είναι γνωστό από χρόνια, το ξανάγραψα και παραπάνω. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κάτι που σας εκπλήσσει.
Τα €20/€10, ΑΝ ισχύουν (πολύ αμφιβάλλω) είναι κάτι νέο, οι εκδώσεις εισιτηρίων στο αεροδρόμιο, μέχρι λίγο πριν τον Covid τουλάχιστον, δεν είχαν τέλος εξυπηρέτησης.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Το διαφορετικό booking class είναι γνωστό από χρόνια, το ξανάγραψα και παραπάνω. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κάτι που σας εκπλήσσει.
Τα €20/€10, ΑΝ ισχύουν (πολύ αμφιβάλλω) είναι κάτι νέο, οι εκδώσεις εισιτηρίων στο αεροδρόμιο, μέχρι λίγο πριν τον Covid τουλάχιστον, δεν είχαν τέλος εξυπηρέτησης.
Ισχύουν τα 20 ευρώ. Και γω που χρησιμοποίησα το κουπόνι με χρέωσαν κανονικά. Ευτυχώς συμπεριλαμβάνει βαλίτσα 23 κιλών.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Το διαφορετικό booking class είναι γνωστό από χρόνια, το ξανάγραψα και παραπάνω. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κάτι που σας εκπλήσσει.
Τα €20/€10, ΑΝ ισχύουν (πολύ αμφιβάλλω) είναι κάτι νέο, οι εκδώσεις εισιτηρίων στο αεροδρόμιο, μέχρι λίγο πριν τον Covid τουλάχιστον, δεν είχαν τέλος εξυπηρέτησης.
Α δε το χα παρατηρησει..δε με εκπλησει απλα για να το εξαργυρωσω θα πρεπει να παιξω τζοκερ να βρω 1 πτηση οπου θα μπορει να μου το εξαργυρωσει και να μη μπω λιστα αναμονης...
Ισχύουν τα 20 ευρώ. Και γω που χρησιμοποίησα το κουπόνι με χρέωσαν κανονικά. Ευτυχώς συμπεριλαμβάνει βαλίτσα 23 κιλών.
Στο αεροδρομιο εξαργυρωσες το φρι τικετ;;;
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Για 2η φορά έχω ακύρωση της επιστροφής από Ιορδανία. Τότε είχα ακυρώσει όλο το ταξίδι. Σε ευχαριστώ πολύ Aegean. Τώρα πρέπει α) να ψαξω και να ταλαιπωρηθω β) να χρυσοπληρωσω σε άλλη εταιρεία ή γ) να ακυρώσω όλο το ταξίδι... :rolleyes:
 

anestispro

Member
Μηνύματα
59
Likes
86
Ρε παιδιά ας μου εξηγήσει κάποιος αν ξέρει, είχα πτήση Θεσσαλονίκη - Ντουμπροβνικ -Θεσσαλονίκη μέσω Αθήνας με ιδανικές ώρες άφιξης, μετεπιβίβαβσης, αναχώρησης. (έφτανα πρωί, έφευγα απογεύμα). Φυσικά η αγαπημένη μας εταιρεία μας ακύρωσε τελείως την πτήση επιστροφής και μας το έκανε μια μέρα μετά. Ενώ στο πήγαινε έχω χρόνο μετεπιβίβασης 45 λεπτά και το συστήμα τους το δέχεται, στην επιστροφή μου έχουν 4 ώρες αναμονή Αθήνα. Φτάνω 12:15 και ενώ έχει πτήση για Σαλονίκη 13:10 με έβαλαν στις 16:20 γιατί λέει ότι είναι λίγος ο χρόνος μετεπιβίβασης. Πως γίνετε στο πήγεναι να αρκούν τα 45 λεπτά και στο γύρνα να μην αρκούν?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.471
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom