Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

Dioandy

New Member
Μηνύματα
2
Likes
8
Καλησπέρα σε όλους τους ταξιδευτές!
Θα ήθελα να ρωτήσω για το δικαίωμα χειραποσκευής σε πτήση της Aegean για Ευρώπη. Αν κρατώ μια τσάντα μικρούλα ( μπανάνα, τσαντάκι κλπ) +την βαλίτσα καμπίνας, θεωρούνται 2 χειραποσκευες και χρεώνονται έξτρα; Ποτε δεν είχα θέμα ,ρωτώ όμως τώρα, μήπως έχουν αυστηροποιηθεί τα μέτρα. Σας ευχαριστώ
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
παιδες, μου ηρθε μηνυμα ακυρωσης για μια πτηση προς IST αλλά αναφέρεται μονον η επιστροφή, οχι και το πήγαινε. Ξερετε αν ειναι δυνατον να ακυρωθεί μονον το ενα μερος;

Μέγιστος χρόνος αναμονής, 10 λεπτά, μετά πίπτει, στην δε ιστοσελιδα της, συντάσεις μηνυμα κλικάρεις αποστολή και δεν συμβαίνει τίποτε...
 

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
Καλησπέρα σε όλους τους ταξιδευτές!
Θα ήθελα να ρωτήσω για το δικαίωμα χειραποσκευής σε πτήση της Aegean για Ευρώπη. Αν κρατώ μια τσάντα μικρούλα ( μπανάνα, τσαντάκι κλπ) +την βαλίτσα καμπίνας, θεωρούνται 2 χειραποσκευες και χρεώνονται έξτρα; Ποτε δεν είχα θέμα ,ρωτώ όμως τώρα, μήπως έχουν αυστηροποιηθεί τα μέτρα. Σας ευχαριστώ
μόλις 2 posts πριν..
 

yiota89

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Μια χρήσιμη λεπτομέρεια: αν το εισιτήριό σου είναι για πτήση Aegean που εκτελείται από την Olympic και όχι με κωδικό Aegean, οι διαστάσεις της χειραποσκευής είναι μικρότερες από αυτές που επιτρέπονται συνήθως και φυσικά πλήρωσα τη διαφορά... Την έχω πατήσει γιατί δεν το είχα προσέξει στις οδηγίες που έχει στο site της Aegean.
 

Lamprini74

Member
Μηνύματα
45
Likes
78
Λοιπόν, μια και ολοκληρώθηκε το ταξίδι μας, να σας περιγράψω την εμπειρία με την drop off αποσκευή. Μπαίνοντας στο αεροδρόμιο Μακεδονία, δεξιά στα γκισέ έχει ένα γκισέ όπου παραδίδεις την αποσκευή σου. Εχει ταμπέλα επάνω που γράφει drop off baggages. Δείχνεις το boarding pass και την ταυτότητά σου, τη ζυγίζουν, βάζουν μια αυτοκόλλητη κορδέλα και μετά προχωράς στο βάθος των γκισέ, καμιά 20αριά μέτρα, όπου κάποιοι υπάλληλοι παραλαμβάνουν την αποσκευή σου και την προωθούν για την πτήση. Μετά κάνεις έναν μεγάλο περιττό κύκλο προς το καινούργιο τέρμιναλ για να φτάσεις στη πύλη αναχώρησης. Στη πτήση μας για Σαντορίνη ξεκίνησαν την επιβίβαση από τους επιβάτες των παραθύρων και μετά οι υπόλοιποι χωρίς διάκριση. Τα λεωφορειάκια ήταν γεμάτα αρκετά. Από Χανιά ωστόσο ήταν πιο αυστηρή η επιβίβαση. Πρώτα τα παράθυρα, μετά οι μεσαίες σειρές και στο τέλος οι υπόλοιποι. Οποιος το 'παιζε "δεν ξέρω πού κάθομαι" τον βγάζαν από την σειρά επιβίβασης και συνέχιζαν κανονικά. Στα λεωφορειάκια για το αεροπλάνο ανέβαιναν 15 άτομα κάθε φορά το πολύ. Και η αποβίβαση ήταν αυστηρότατη στη διαδικασία. Αυτά από μένα.
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
102
Likes
95
Καλησπερα
Έχω πτήση Στοκχόλμη Αθηνα για τέλος του μήνα μετά από αλλαγή που έκανα,ενώ είχε ακυρωθεί η πτήση και δεν πήρα το voucher γιατι οι τιμες ήταν πολύ μεγαλύτερες του voucher.
Το ΑΘΗΝΑ Στοκχόλμη έχω μπλέξει με petas και περιμενω επιστροφή χρημάτων στους επόμενους 8 μήνες είπαν.
Δεν ήθελα την συγκεκριμένη ημερομηνία εξαρχής,αλλά ένα χρόνο μετά,αλλά κατά την τηλ αλλαγή δεν είχε βγάλει δρομολόγια η Aegean από άνοιξη και μετά
Το θέμα είναι ότι δεν θα ταξιδέψω εννοείται,από Σουηδία θέλουν τεστ και πρέπει να ξανακλείσω το σκέλος του πήγαινε που δεν βολευει με Aegean και είναι και πανακριβα
Αν παρω στο τηλ κέντρο λέτε να δικαιούμαι Voucher μιας και αρχικά η πτήση ακυρώθηκε;;
Η επιστροφή των φόρων ειναι οσο το κόστος αλλαγής...
Λέτε να περιμενω μήπως ακυρωθούν πτήσεις;;;
Είναι go light εισητηρια
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Από ακύρωση τον Ιούνιο, ακόμα περιμενω λεφτά! Να φανταστώ είναι ακόμα νωρίς ;
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Εμένα έγινε κανονικα η επιστροφή των χρημάτων :)
Κάνει επιστροφή η Aegean? Εμένα σε ακυρωμένη πτήση αρχές Μαΐου μου έδωσαν voucher και θυμάμαι που έλεγαν οτι δεν θα κάνουν επιστροφή χρημάτων.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Κάνει επιστροφή η Aegean? Εμένα σε ακυρωμένη πτήση αρχές Μαΐου μου έδωσαν voucher και θυμάμαι που έλεγαν οτι δεν θα κάνουν επιστροφή χρημάτων.
Αν η πτήση ήταν με κάποιο ειδικό πρόγραμμα ναι (π.χ. μίλια κτλ). Υπό κανονικές συνθήκες όχι.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Συγνώμη για την ερώτηση αλλά επειδή δεν έχω ταξιδέψει τελευταία, όταν λέει για τη light κατηγορία, μια χειραποσκευή στη καμπίνα ή ένα προσωπικό αντικείμενο σημαίνει ότι μπορώ να πάρω στη καμπίνα τη γυναικεία τσάντα μου και να δώσω για το αμπάρι την 8κιλη τροχήλατη ή έχω μόνο δικαίωμα γενικά για ένα αντικείμενο από τα δυο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom