Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
375
Ερωτηση: είχα πτήση το Μάρτιο του 2020 η οποία λόγω της κατάστασης με το κορονοιο κτλ ακυρώθηκε και έχω το voucher.
Είδα στο νήμα της ryan air, ότι η ryan κάνει επιστροφές χρημάτων (αν το κατάλαβα καλά), η ερωτηση μου είναι η εξής: υπάρχει τρόπος να αιτήθουμε για αποστροφή χρημάτων στην aegean ? Γιατί έλεγα ότι μετά από χ χρονικό διάστημα θα ξανά ταξιδέψω αλλά έτσι όπως πάει μάλλον θα αργήσουμε....
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Είδα στο νήμα της ryan air, ότι η ryan κάνει επιστροφές χρημάτων (αν το κατάλαβα καλά), η ερωτηση μου είναι η εξής: υπάρχει τρόπος να αιτήθουμε για αποστροφή χρημάτων στην aegean ? Γιατί έλεγα ότι μετά από χ χρονικό διάστημα θα ξανά ταξιδέψω αλλά έτσι όπως πάει μάλλον θα αργήσουμε....
Το voucher έχει τους δικούς του όρους από κάτω. Μετά από 12μήνες μπορεί να γίνει επιστροφή χρημάτων.

Υπάρχουν επιστροφές χρημάτων (φόροι - 20 ευρώ) από πτήσεις που δεν έγιναν και στην αρχή ήταν 3-4 μήνες η αναμονή. Μετά από πρόσφατη συνομιλία με έναν ευγενέστατο υπάλληλο, μου είπαν ότι μπορεί να πάρει και 6 μήνες.

Άρα τα voucher στο 12 μηνο από την έκδοση τους και βλέπουμε.

Εμένα η ερώτηση μου είναι άλλη, πως μπορεί κάποιος να πιστεύει ότι την ρευστότητα που δεν έχει η Aegean τώρα, θα την έχει σε 6-7 μήνες? Γιατί άντε και ζητήσει refund του voucher, αν πει η Aegean σε 6-12 μήνες η επιστροφή χρημάτων τότε το πραγματικό διάστημα θα είναι 2 χρόνια.


Υ.Γ Την Δευτέρα 28 Σεπτ η Aegean θα ανακοινώσει τα αποτελέσματα α' εξαμήνου.
 
Last edited:

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Εμένα η ΥΠΑ με ενημέρωσε ότι δικαιούμαι από την Aegean πλήρη επιστροφή χρημάτων για πτήσεις τον Απρίλιο μετά την ψηφιςη της νεας τροπολογιας. Τώρα ποτέ θα βρω άκρη με την Aegean είναι άλλο θέμα ...
 

knightwish

Member
Μηνύματα
49
Likes
5
Να ρωτησω αν κλεισω εισητηριο με 23 κιλα βαλιτσα.Δικαιουμε να δωσω κατω μεγαλη βαλιτσα και χειραποσκευή και να πάρω στο αεροπλάνο την τσαντα του λαπτοπ?Εχει ταξιδεψει κανεις ετσι προσφατα?
 

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
Ναι έτσι είχα ταξιδέψει και εγώ. Η χειραποσκευή κάτω και ένα προσωπικό αντικειμενο μαζί σου. Είτε πάρεις 23 κιλη βαλίτσα ειτε όχι το ίδιο πράγμα ισχύει.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ναι έτσι είχα ταξιδέψει και εγώ. Η χειραποσκευή κάτω και ένα προσωπικό αντικειμενο μαζί σου. Είτε πάρεις 23 κιλη βαλίτσα ειτε όχι το ίδιο πράγμα ισχύει.
Είστε σίγουροι; Στο άλλο πόστ της Aegean μου είπαν αυστηρά ένα από τα δυο. Ίσως είναι για το καινούριο light εισιτήριο.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Απευθείας από το

https://el.aegeanair.com/organoste/plhrofories-krathshs/nayloi-theseis/economy-class/

Light

Χαρακτηριστικά

  • 1 τεμάχιο στην καμπίνα: 1 χειραποσκευή έως 8kg με διαστάσεις έως 56cm Χ 45cm Χ 25cm για τον στόλο Airbus ή 55cm X 40cm X 23cm για τον στόλο Turboprop ή 1 προσωπικό αντικείμενο (γυναικεία/αντρική τσάντα ή θήκη φορητού υπολογιστή)



Flex

Χαρακτηριστικά

  • 2 τεμάχια στην καμπίνα: 1 χειραποσκευή έως 8kg με διαστάσεις έως 56cm X 45cm X 25cm για τον στόλο Airbus ή 55cm X 40cm X 23cm για τον στόλο Turboprop και 1 προσωπικό αντικείμενο (γυναικεία/αντρική τσάντα ή θήκη φορητού υπολογιστή)


ComfortFlex

Χαρακτηριστικά

  • 2 τεμάχια στην καμπίνα: 1 χειραποσκευή έως 8kg με διαστάσεις έως 56cm X 45cm X 25cm για τον στόλο Airbus ή 55cm X 40cm X 23cm για τον στόλο Turboprop και 1 προσωπικό αντικείμενο (γυναικεία/αντρική τσάντα ή θήκη φορητού υπολογιστή)
  • 1 αποσκευή έως 23kg


    @Μάγδα ισχύει ότι είπαμε στο άλλο post.

    @knightwish αν κλείσεις Flex ή ComfortFlex μπορείς να έχεις και τα 2 αντικείμενα που γράφεις.

    @Kostass έχει αλλάξει αυτό τις τελευταίες 2 εβδομάδες(περίπου) από τότε που βγήκαν οι νέες κατηγορίες

    Άρα τι μας διδάσκει η Aegean?
    Αν πληρώσεις την χειραποσκευή, τότε δεν κολλάς covid, αν δεν την πληρώσεις αυξημένος ο κίνδυνος να κολλήσεις (καθώς αυτό το μέτρο ξεκίνησε σαν "μέτρο προστασίας).
    Πέφτει μεγάλο δούλεμα ή είναι ιδέα μου?
 
Last edited:

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Έχει κανείς μεταφέρει την πτήση του που ακυρώθηκε σε άλλη μέρα τώρα με τον covid; Πχ η Aegean για οικονομικούς λόγους ακυρώνει της παρασκευής την πτήση αλλά διατηρεί του Σαββάτου. Μπορείς να ταξιδέψεις την επόμενη ή την προηγούμενη; Πληρώνεις διαφορά ναύλου; Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση;
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Έχει κανείς μεταφέρει την πτήση του που ακυρώθηκε σε άλλη μέρα τώρα με τον covid; Πχ η Aegean για οικονομικούς λόγους ακυρώνει της παρασκευής την πτήση αλλά διατηρεί του Σαββάτου. Μπορείς να ταξιδέψεις την επόμενη ή την προηγούμενη; Πληρώνεις διαφορά ναύλου; Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση;
Η πτήση μου ήταν προγραμματισμένη για Δευτέρα 7/09 και , η Aegean μου την μετέφερε δωρεάν 1 εβδομάδα μετά (το ζήτησα εγώ λόγω ακύρωσης).

Ωστόσο το παράλογο ήταν το εξής:

1) Τηλέφωνο στο call center, το σηκώνει ένας κύριος που μου έλεγε ή voucher ή να πληρώσω την διαφορά (χωρίς το rebooking fee, μόνο ναύλο) για να μου το αλλάξει, του είπα ότι διαφωνώ και ακυρώθηκε με δική τους ευθύνη κτλ. Δεν κέρδισα κάτι και απλά έκλεισα το τηλέφωνο.

2) Ξανά κάλεσα την ίδια ημέρα αργότερα και το σήκωσε μία κοπέλα, η οποία μου το άλλαξε δωρεάν (ούτε fee, ούτε ναύλος) στην ίδια πτήση που ζητούσα πριν. Μάλιστα η διαφορα ήταν της τάξης των 49.50 ευρώ στον νάυλο.

Το ίδιο το έχω ακούσει να συμβαίνει σε άλλους, ωστόσο δεν ξέρω γιατί συμβαίνει.
Ούτε ξέρω την νομοθεσία πάνω στις αλλαγές (όχι το τι λέει η αεροπορική, την νομοθεσία της ΥΠΑ).

Φαντάζομαι όμως ότι η κοπέλα που μου άλλαξε δωρεάν το εισιτήριο, δεν πήρε την ευθύνη πάνω της, κάποιον κανονισμό θα ακολούθησε.
 
Μηνύματα
93
Likes
61
βοηθήστε με λίγο παιδιά γιατί δεν μπορώ να πιάσω γραμμή με τίποτα. Στο εισιτήριο economy FLEX της Olympic, μπορώ να κάνω αλλαγή ΚΑΙ δρομολογίου?πχ από Αθήνα-Θεσ/νικη να το κάνω Αθήνα-Χανιά???
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.963
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
βοηθήστε με λίγο παιδιά γιατί δεν μπορώ να πιάσω γραμμή με τίποτα. Στο εισιτήριο economy FLEX της Olympic, μπορώ να κάνω αλλαγή ΚΑΙ δρομολογίου?πχ από Αθήνα-Θεσ/νικη να το κάνω Αθήνα-Χανιά???
Κάτι αντίστοιχο ήθελα να κάνω κι εγώ για εισιτήριο που ακυρώθηκε το περασμένο Σάββατο.
Μετά από τηλεφώνημα στην aegean έμαθα ότι μπορώ να κάνω αλλαγή (δωρεάν) της ημερομηνίας αλλά όχι του δρομολογίου. Μόνο το ίδιο ακριβώς δρομολόγιο ήταν διαθέσιμο.
Δε ξέρω αν σε βοηθάει αυτό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.701
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom