Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

aikaterinib

Member
Μηνύματα
86
Likes
377
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εμένα πάντως η Rayair που ακυρωσε ταξίδι για αρχες Ιουνιου και μου εδωσε επιλογη για επιστροφη μου τα επεστρεψε και 7 ημερες
 

Ntite

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Πολύ ωραία ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, επειδή οσο πλησιάζει ο καιρός αντιλαμβάνομαι ολο και περισσότερο οτι δεν θα μπορέσω να κάνω αυτό το ταξίδι θα ζητήσω refund και ας αργήσει να γίνει, μπράβο η Ryan 7 μερες ειναι πολύ καλά, ο φιλος μου εχει ζητήσει refund απο την blue air περυσι τον Νοεμβριο για μια πτήση που ακυρώθηκε και ακόμα δεν εχει πάρει τπτ, κατι δεν πάει καλά με αυτή την εταιρία.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.597
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Μα νομίζω στην economy flex υπήρχε εξαρχής. Στην economy light είναι ο περιορισμός.
Έτσι ακριβώς!
Στο economy flex έχεις και προσωπικό αντικειμενο εκτός από τη χειραποσκευή.
Πάντως η AEGEAN / OLYMPIC έχει εξαντλήσει την αυστηρότητα της στις χειραποσκευές και ζυγίζει τα πάντα!
Η κόρη μου με την παρέα της ταξίδεψαν με flex εισιτήριο την προηγούμενη εβδομάδα και ζυγισαν όλες τις χειραποσκευές τους και το σακίδιο που είχε ως προσωπικό αντικείμενο.
Για το 1 kg επιπλέον της χειραποσκευής της ζήτησαν 40 €!!
Το ίδιο έγινε και για τις υπόλοιπες χειραποσκευές που ήταν όλες υπερβαρες κατά 1 κιλό.
Τελικά γέμισαν τη μια χειραποσκευή μέχρι να εκραγεί και πλήρωσαν ένα 40άρι στην πύλη επιβίβασης...
Συμπέρασμα: Καλύτερά να είχαμε αγοράσει 23 κιλη βαλίτσα με 20 €/ διαδρομή παρά 40 € για 1 επιπλέον κιλό...
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα, να ρωτήσω αν έχει κάποιος κάτι αντίστοιχο. Αν το voucher δεν χρησιμοποιηθεί εντός των 18 μηνών που σου δίνουν γνωρίζει κάποιος αν μετά τα χρήματα στα επιστρέφουν ή τα χάνεις;
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα, να ρωτήσω αν έχει κάποιος κάτι αντίστοιχο. Αν το voucher δεν χρησιμοποιηθεί εντός των 18 μηνών που σου δίνουν γνωρίζει κάποιος αν μετά τα χρήματα στα επιστρέφουν ή τα χάνεις;
Ούτε εγώ το εχω χρησιμοποιήσει ακόμα. Είχαν πει πάντως ότι αν δεν χρησιμοποιηθεί θα επιστραφούν τα χρήματα.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Δεν υπάρχει κανένας λόγος κάποιος να κρατάει το voucher πέραν των 18 μηνών για να δοκιμάσει την πολιτική επιστροφών της Aegean.
Επιστροφή χρημάτων για το Credit Voucher
Μόλις το δοκίμασα και μου λέει ότι θα μπορέσω να κάνω αίτημα για επιστροφή χρημάτων μετά τις 2/11/21, δηλαδή μετά το πέρας των 18 μηνών.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Κάποια στιγμή υπήρχαν διαφορετικοί όροι και μπορούσες να ζητήσεις εξαργύρωση με τη συμπλήρωση 12μήνου, ενώ το voucher ίσχυε για 18μηνο.
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Κάποια στιγμή υπήρχαν διαφορετικοί όροι και μπορούσες να ζητήσεις εξαργύρωση με τη συμπλήρωση 12μήνου, ενώ το voucher ίσχυε για 18μηνο.
Σε τηλεφώνημα που είχα κάνει μου είχαν πει μετά το πέρας των 18 μηνών. Αν μπορούσα να το αξιοποιήσω θα το έκανα, αλλά δεν βολεύει με τη δουλειά και ακόμα κι αν χρησιμοποιηθεί δεν θα μπορέσω να ξοδέψω ολόκληρο το ποσό καθώς είναι 2 voucher γι αυτό ρωτάω αν έχει επιχειρήσει κάνει κάτι αντίστοιχο.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Πήγαμε και γυρίσαμε Λισαβόνα με light εισιτήριο με 8κιλη χειραποσκευή και χωρίς άλλο προσωπικό αντικείμενο. Εννοείται ότι ένας από τους 5 μας είχε αγοράσει με μίλια και παραδοτέα βαλίτσα. Διαστάσεις κανονικής χειραποσκευής τρόλει 56εκ. x 45εκ. x 25εκ. Δεν ζυγίστηκαν ή μετρήθηκαν ποτέ οι χειραποσκευές. Φοβηθήκαμε να πάρουμε από το duty free στην επιστροφή καθώς είμασταν οριακά. Κακώς καθώς δεν έγινε κανένας έλεγχος και κάποιοι που το τόλμησαν πέρασαν κρατώντας και σακούλες duty free ενώ σε παλιότερο ταξίδι είχε ζητηθεί στην αδερφή μου τα duty free να τα βάλει μέσα στη χειραποσκευή.
 
Last edited:

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ίσως ήταν χαλαροί σε μας επειδή και οι δυο πτήσεις (Αθήνα-Λισαβόνα, Λισαβόνα-Αθήνα) ήταν κατα 60-70% γεμάτες
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.703
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom