Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Πήγαμε και γυρίσαμε Λισαβόνα με light εισιτήριο με 8κιλη χειραποσκευή και χωρίς άλλο προσωπικό αντικείμενο. Εννοείται ότι ένας από τους 5 μας είχε αγοράσει με μίλια και παραδοτέα βαλίτσα. Διαστάσεις κανονικής χειραποσκευής τρόλει 56εκ. x 45εκ. x 25εκ. Δεν ζυγίστηκαν ή μετρήθηκαν ποτέ οι χειραποσκευές. Φοβηθήκαμε να πάρουμε από το duty free στην επιστροφή καθώς είμασταν οριακά. Κακώς καθώς δεν έγινε κανένας έλεγχος και κάποιοι που το τόλμησαν πέρασαν κρατώντας και σακούλες duty free ενώ σε παλιότερο ταξίδι είχε ζητηθεί στην αδερφή μου τα duty free να τα βάλει μέσα στη χειραποσκευή.
Αυτο το εχω ξανακουσει/ξαναδει. Ειναι δυνατον να ζητανε τα πραγματα που αγορασθηκαν στο αεροδρομιο να μπουν στις αποσκευες; Δεν καταλαβαινουν οτι ετσι κοβουν κινηση απο τα καταστηματα; Δεν καταλαβαινουν οτι ολοι αυτοι εκει μεσα ειναι μια αλυσιδα;
 

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
Στο ναυλο economy light που επιτρεπει μονο μια 8κιλη χειραποσκευη ή 1 προσωπικο αντικειμενο,θα εχω προβλημα αν εχω 1 τσαντακι μεσης?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.938
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Στο ναυλο economy light που επιτρεπει μονο μια 8κιλη χειραποσκευη ή 1 προσωπικο αντικειμενο,θα εχω προβλημα αν εχω 1 τσαντακι μεσης?
Δε μου έχουν κάνει ποτέ θέμα για τσαντάκι μέσης ή φωτογραφική μηχανή που συνήθως κουβαλάω εξτρα. Μόνο αν πέσεις σε κάποιον πολύ στραβό και σε αναγκάσει να βάλεις το τσαντάκι μέσα στην 8κιλη, τι να πω.
 

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
Δε μου έχουν κάνει ποτέ θέμα για τσαντάκι μέσης ή φωτογραφική μηχανή που συνήθως κουβαλάω εξτρα. Μόνο αν πέσεις σε κάποιον πολύ στραβό και σε αναγκάσει να βάλεις το τσαντάκι μέσα στην 8κιλη, τι να πω.
Οσον αφορα ας πουμε αυτη τη σχετικη "χαλαροτητα" αναφερεσαι σε εσωτερικες πτησεις ή και σε πτησεις εξωτερικου? Ξεχασα να πω οτι με ενδιαφερει για επιστροφη απο Σουηδια.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.938
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Οσον αφορα ας πουμε αυτη τη σχετικη "χαλαροτητα" αναφερεσαι σε εσωτερικες πτησεις ή και σε πτησεις εξωτερικου? Ξεχασα να πω οτι με ενδιαφερει για επιστροφη απο Σουηδια.
Σε πτήσεις εσωτερικού, το τελευταίο χρόνο που ισχύουν περίπου αυτοί οι περιορισμοί με την όλη κατάσταση.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Από προσωπικές μου εμπειρίες κάνουν ελέγχους, θα πρέπει να έχεις κρατήσει λίγο χώρο στην αποσκευή για να το βάλεις μέσα εφόσον στο ζητήσουν
 

deerhunter

Member
Μηνύματα
66
Likes
13
Καλημέρα σας, είχα ένα voucher από ακυρωμένη πτήση και το χρησιμοποίησα . η πτήση ακυρώθηκε ξανά και μου έδωσαν νέο voucher. Τυχαία ανακάλυψα οτί το δεύτερο voucher δεν είναι εξαργυρώσιμο και πρέπει να το χρησιμοποιήσω μέσα σε 18 μήνες.
Πήρα τηλέφωνο στο call center και μου το επιβεβαίωσαν! είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο όταν είναι υπαιτιότητα της αεροπορικής?ευχαριστώ
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Κάτι παρόμοιο συνέβη κι εμένα τον Γενάρη. Είχα voucher του Ιουνίου 2020 μετά από ακύρωση λόγω πανδημίας. Αγοράζω με το voucher Οκτώβρη νέα εισiτήρια. (Δεν συζητώ ότι ήταν ονομαστικά άνα άτομο, 5 διαφορετικές κρατήσεις για οικογένεια) που τελικά ακυρώνονται τον Γενάρη. Δεν μπορούσα να πάρω χρήματα πίσω γιατί αγόρασα με voucher. Τέλος πάντων μεταφέρω το ταξίδι οπού και τελικά το κάνω. Όταν αγόρασα με το voucher τα αρχικά εισιτήρια δεν αγόρασα θέσεις ενώ θα μπορούσα θεωρώντας ότι θα μπορούσα να το κάνω αργότερα. Όχι δεν μπορείς. Τελικά τις πλήρωσα με μίλια. Έχω υπόλοιπο από το αρχικό voucher 15 ευρώ επί 5 voucher, σύνολο 75 ευρώ. Για να δούμε, θα τα πάρω;
Αυτά και άλλα πολλά (low cost πρακτικές με τις αποσκευές, αλλά και άλλες αστοχίες (το σνακ σάντουιτσ-γαλοπούλα δεν έφτασε για όλους και μας έφεραν vegan χούμους που εννοείται δεν φάγαμε, τα υγειονομικά πρωτόκολλά που δεν τηρήθηκαν, υπήρχαν άτομα που δεν φόρεσαν σχεδόν καθόλου τη μάσκα σε τετράωρη πτήση και το πλήρωμα δεν μπόρεσε να κάνει κάτι, το neo που δεν ήταν neo παρά μόνο εξωτερικά στο πήγαινε (αλλά και στο έλα που ήταν οι θέσεις πολύ στενάχωρες) και άλλα πολλά που δεν ήξερα σε πιο post να γράψω και τα λέω τώρα. Για μένα προσωπικά τέλος η Aegean. Καλύτερα low cost να ξέρω τι πληρώνω.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
375
Καλησπέρα, έχω ένα εισιτήριο για εξωτερικό με την aegean. δεν θα μπορέσω να πετάξω τελικά. Είναι στη κατηγορία Flex (economy/ κατηγορία ναύλου P). Αν έχω καταλάβει σωστά οι δυνατότητες που υπάρχουν είναι οι εξής:
  1. Αλλαγή ημερομηνίας πτήσης (ή και προορισμού) χωρίς rebooking fee, αλλά με καταβολή της τυχόν διαφοράς με το νέο εισιτήριο,
  2. Να κάνω το εισιτήριο "ανοικτό" μέσω τηλεφωνικού κέντρου και χρέωση 20€.
Αν θέλω επιστροφή χρημάτων γίνεται?

Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom