Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Καλησπέρα σας παιδιά μια συμβουλή αν γνωρίζει κάποιος. Έκλεισα με τον διπλασιασμό του freedom pass μια πτήση η οποία ακυρώθηκε. Μετά από επικοινωνία με την aegean, αρνείται να εκδώσει Credit voucher χωρίς κάποια συγκεκριμένη αιτιολογία και σε περίπτωση αιτήματος επιστροφής χρημάτων ο χρόνος διαικπεραίωσης μου είπε είναι στους 2 2 μισή μήνες δηλαδή οριακά για το freedom pass που λήγει τέλος του χρόνου. Τι μπορώ να κάνω? Έχει κάποιος εμπειρία που τα χρήματα να του επιστράφηκαν νωρίτερα?
Αλλαγή ημερομηνίας μπορώ να κάνω ναι απλά επειδή είχα κλείσει Λονδίνο για τα Χριστούγεννα και μετάνιωσα να μπλέξω με rapid kai pcr(είχα μια ελπίδα μήπως χαλάρωναν τους περιορισμούς τους) και έλεγα μήπως μπορέσω να πάρω Credit και να το σπρωξω στο Παρίσι για ίδιες ημερομηνίες.
Από τα συμφραζόμενα, δεν έχει ακυρωθεί η πτήση, εσύ επιλέγεις να αλλάξεις το εισιτήριο ή έχουμε καταλάβει κάτι λάθος;
 

Laloa

Member
Μηνύματα
67
Likes
433
Από τα συμφραζόμενα, δεν έχει ακυρωθεί η πτήση, εσύ επιλέγεις να αλλάξεις το εισιτήριο ή έχουμε καταλάβει κάτι λάθος;
Όχι ακυρώθηκε και μου προτάθηκε αυτόματα η επιστροφή την επόμενη μέρα στο mail που έστειλαν.
 

JimBeam

Member
Μηνύματα
50
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Highlands, Ισλανδία
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κάπου αλλού στο φόρουμ, αλλά σήμερα μου ήρθε ένα email από την Aegean σχετικά με το voucher, που μου προτείνει:
1. Να επεκτείνω την ισχύ του voucher μέχρι το τέλος του 2023 με ταυτόχρονη αύξηση 10% της αξίας του
ή
2. Να ζητήσω επιστροφή χρημάτων τώρα.
3. Να διατηρήσω το voucher ως έχει.

Στην περίπτωσή μου, το 18μηνο λήγει το Νοέμβριο.

Σας έχει έρθει εσάς?

Ειλικρινά, τις τελευταίες μέρες το σκεφτόμουν ότι κάπως έτσι θα το χειριστεί η Aegean, όταν θα πλησιάσει η ημερομηνία της μαζικής επιστροφής χρημάτων.

Πίστευα ότι θα ήταν πάνω από 10%. Ίσως να το κάνει όταν πλησιάσουν κι άλλο οι μέρες. Με τη λογική να τσιμπήσουν όσο πιο πολλοί με το 10%. Άλλωστε το συνηθίζει. Έτσι δεν είχε συμπεριφερθεί και το Μάρτιο-Απρίλιο του '20, που δε ξέραμε τί θα κάνουμε με τα εισιτήριά μας? "Έδινε" λίγο λίγο, μέχρι που έφτασε στο καλύτερο deal, το επίσης απαράδεκτο των 18μηνων voucher.

Σκέφτομαι να περιμένω μήπως αυξήσει την προσφορά (πιστεύω θα το κάνει) ή να ζητήσω refund. Άλλωστε το 10% είναι γελοίο και δεν είναι αναφέρονται ρητά οι όροι (πχ αν επιλέξω το 10% και περισσέψει κάποιο ποσό από το Voucher τι γίνεται? Επιστροφή ή πρέπει ντε και καλά να φτάσω ακριβώς την αξία ή να την υπερβώ για να πάρω και το 10%?).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κάπου αλλού στο φόρουμ, αλλά σήμερα μου ήρθε ένα email από την Aegean σχετικά με το voucher, που μου προτείνει:
1. Να επεκτείνω την ισχύ του voucher μέχρι το τέλος του 2023 με ταυτόχρονη αύξηση 10% της αξίας του
ή
2. Να ζητήσω επιστροφή χρημάτων τώρα.
3. Να διατηρήσω το voucher ως έχει.

Στην περίπτωσή μου, το 18μηνο λήγει το Νοέμβριο.

Σας έχει έρθει εσάς?

Ειλικρινά, τις τελευταίες μέρες το σκεφτόμουν ότι κάπως έτσι θα το χειριστεί η Aegean, όταν θα πλησιάσει η ημερομηνία της μαζικής επιστροφής χρημάτων.

Πίστευα ότι θα ήταν πάνω από 10%. Ίσως να το κάνει όταν πλησιάσουν κι άλλο οι μέρες. Με τη λογική να τσιμπήσουν όσο πιο πολλοί με το 10%. Άλλωστε το συνηθίζει. Έτσι δεν είχε συμπεριφερθεί και το Μάρτιο-Απρίλιο του '20, που δε ξέραμε τί θα κάνουμε με τα εισιτήριά μας? "Έδινε" λίγο λίγο, μέχρι που έφτασε στο καλύτερο deal, το επίσης απαράδεκτο των 18μηνων voucher.

Σκέφτομαι να περιμένω μήπως αυξήσει την προσφορά (πιστεύω θα το κάνει) ή να ζητήσω refund. Άλλωστε το 10% είναι γελοίο και δεν είναι αναφέρονται ρητά οι όροι (πχ αν επιλέξω το 10% και περισσέψει κάποιο ποσό από το Voucher τι γίνεται? Επιστροφή ή πρέπει ντε και καλά να φτάσω ακριβώς την αξία ή να την υπερβώ για να πάρω και το 10%?).

Εγώ σε δύο voucher ζήτησα και πήρα +10%, συν το άλλο 10% που νομίζω πήραμε στην αρχή, δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο το επιτόκιο με το οποίο δανείσαμε την Aegean!
 

MAMAOF3

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπερα , θα ηθελα μια βοηθεια απο τους πιο σχετικους γιατι για να ξαναπιασω γραμμη στην Aegean θα περιμενω κανα μηνα παλι. Εχω 1 πτηση Αθηνα-Ηρακλειο ακυρωμενη aller retour και κανω αιτηση για credit voucher. Η υπαλληλος μου ειχε πει πως για καθε σκελος της πτησης (πηγαινε-ελα) κανω διαφορετικη αιτηση δλδ συνολο 2 αιτησεις. Οταν ομως προσπαθησα να κανω για την επιστροφη, το συστημα μου βγαζει πως ο αριθμος εισιτηριου εχει ηδη χρησιμοποιηθει για voucher!!Ο αριθμος εισιτηριου ειναι φυσικα κοινος, η μονη διαφοροποιηση ειναι οι διαδρομες, στο ενα ειναι Αθηνα-Ηρακλειο και στο αλλο Ηρακλειο -Αθηνα..κ παλι δεν το δεχεται ομως. Καποιος που το εχει κανει να με διαφωτισει??
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπερα , θα ηθελα μια βοηθεια απο τους πιο σχετικους γιατι για να...
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Αν ήταν ενιαίο το εισιτήριο και μία η κράτηση είναι λογικό να στο βγάζει σαν ένα.
Θα δεις μόλις σου έρθει το voucher, αν το ποσό που αναγράφεται σ' αυτό είναι το ίδιο (και περισσότερο) μ' αυτό που πλήρωσες όλα καλά, αλλιώς δυστυχώς πρέπει να επικοινωνήσεις ξανά με το τμήμα υποστήριξης.
 

MAMAOF3

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Αν ήταν ενιαίο το εισιτήριο και μία η κράτηση είναι λογικό να στο βγάζει σαν ένα.
Θα δεις μόλις σου έρθει το voucher, αν το ποσό που αναγράφεται σ' αυτό είναι το ίδιο (και περισσότερο) μ' αυτό που πλήρωσες όλα καλά, αλλιώς δυστυχώς πρέπει να επικοινωνήσεις ξανά με το τμήμα υποστήριξης.
σε ευχαριστω για την απαντηση!Μαζι τα ειχα κλεισει αν θυμαμαι καλα, παει πολυς καιρος ομως.....και φοβαμαι μην ληξει η προθεσμια γτ κοντευει χρονος που τα εκλεισα κ ωσπου ν λαβω τα voucher....!θα το ξαναψαξω ομως γτ καταλαβα την φιλοσοφια του πραγματος!!
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
ότι σου είπε ο ψηλός συν ότι η τσάντα μπορεί να είναι και ένα μικρό (μικρο όμως) μπακπακ που έχει υπολογιστή, δεν θα πουν όχι. προσοχή με τα κιλά στη χειραποσκευή. έχουν λυσσάξει και χρεώνουν κανονικά.
Οποτε αν πάρω ένα backpack που δεν το λες και μικρό (Herschel) για το λαπτοπ,δεν θα μου πουν τίποτα, έτσι;

Επίσης, αν για χειραποσκευή πάρω σάκο με λίγο μεγαλύτερες διαστάσεις αλλά του αφήσω χώρο ώστε να διπλώνει και να χωράει στο κουτι μέσα στο οποίο βάζουν τις χειραποσκευές για να κάνουν έλεγχο, πάλι θα είμαι οκ σωστά;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Οποτε αν πάρω ένα backpack που δεν το λες και μικρό (Herschel) για το λαπτοπ,δεν θα μου πουν τίποτα, έτσι;

Επίσης, αν για χειραποσκευή πάρω σάκο με λίγο μεγαλύτερες διαστάσεις αλλά του αφήσω χώρο ώστε να διπλώνει και να χωράει στο κουτι μέσα στο οποίο βάζουν τις χειραποσκευές για να κάνουν έλεγχο, πάλι θα είμαι οκ σωστά;
Ε όλα σχετικά είναι, τι διαστάσεις είναι το backpack? Η λογική είναι να έχεις μια γυναικεία τσάντα, μια μπανάνα ή ένα μικρό backpack, συνήθως (μέχρι τώρα) είναι ελαστικοί με το δεύτερο αντικείμενο, αλλά μην πας κι εσυ γυρεύοντας...
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
375
Μου ήρθε η επιστροφή της αξίας τους εισιτηρίου (aegean) που είχα (επέλεξα επιστροφή χρημάτων και όχι το 10%).

Αν θυμάμαι καλά, ζητούσε μόνο iban για να γίνει η επιστροφή.

Δεν είχε επιλογή να γίνει επιστροφή χρημάτων στη κάρτα που έκανες χρήση για τη πληρωμή του εισιτηρίου.

Αποτέλεσμα: -4€ χρέωση εισερχομένου εμβάσματος στο τραπεζικό μου λογαριασμό!!!! Συγχαρητήρια !

Συνήθως στις on line αγορές με τον ίδιο μέσο που χρησιμοποίησες για να πραγματοποιήσεις την αγορά γίνεται και η επιστροφή. Δηλαδή και για περιοου 1,5 χρόνο ήταν “δεσμευμένα τα χρήματα” (αφού έτσι και αλλιώς ταξίδια ήταν πολύ δύσκολο να γίνουν) και -4€........

Η Ryan μου έκανε επιστροφή σε 7 ημέρες και στη κάρτα μου !
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Μου ήρθε η επιστροφή της αξίας τους εισιτηρίου που είχα (επέλεξα επιστροφή χρημάτων και όχι το 10%).

Αν θυμάμαι καλά, ζητούσε μόνο iban για να γίνει η επιστροφή.

Δεν είχε επιλογή να γίνει επιστροφή χρημάτων στη κάρτα που έκανες χρήση για τη πληρωμή του εισιτηρίου.

Αποτέλεσμα: -4€ χρέωση εισερχομένου εμβάσματος στο τραπεζικό μου λογαριασμό!!!! Συγχαρητήρια !

Συνήθως στις on line αγορές με τον ίδιο μέσο που χρησιμοποίησες για να πραγματοποιήσεις την αγορά γίνεται και η επιστροφή. Δηλαδή και για περιοου 1,5 χρόνο ήταν “δεσμευμένα τα χρήματα” (αφού έτσι και αλλιώς ταξίδια ήταν πολύ δύσκολο να γίνουν) και -4€........

Η Ryan μου έκανε επιστροφή σε 7 ημέρες και στη κάρτα μου !
Ποια αεροπορική έκανε την επιστροφή;Μόνον επιλογή για ΙΒΑΝ είχε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom