Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.771
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Να ρωτήσω όποιον ξέρει. Πως μπορείς να κάνεις αλλαγή προορισμού σε economy flex εισιτήρια της aegean? Είναι απλή διαδικασία που την κάνεις μόνος σου ή πρέπει να περιμένεις με τις ώρες στο τηλεφωνικό κέντρο? Κι επίσης αν αλλάξει μια φορά ο προορισμός, μπορεί να ξαναλλάξει??
Εάν θέλεις να κάνεις αλλαγή ημερομηνίας/ώρας, η πιο εύκολη λύση είναι κάνεις μέσω του site ή του app της Aegean στην ενότητα "ταξίδια μου"--> διαχείριση κράτησης.

Αναδρομολόγηση δεν υπάρχει. εάν θέλεις να κάνεις "αναδρομολόγηση", ουσιαστικά αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ακυρώσεις το εισιτήριο, να βγάλεις καινούργιο για το νέο προορισμό και υπολογίζεις ότι θα λάβεις κάποια χρήματα πίσω από τους φόρους.

Εάν το κάνεις αυτό από το τηλέφωνο,θα υπάρχει και 20 ευρώ κοστολόγηση για την κράτηση και την εξυπηρέτηση μέσω του τηλεφωνικού κέντρου. Και από το τηλέφωνο να κάνεις την "αναδρομολόγηση", θα σου πουν να πληρώσεις την συνολική αξία του καινούργιου εισιτήριου και η επιστροφή από το παλιό εισιτήριο θα έρθει στην κάρτα που έκανες την κράτηση, άρα είναι το ίδιο πράγμα.
 
Last edited:

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Εάν θέλεις να κάνεις αλλαγή ημερομηνίας/ώρας, η πιο εύκολη λύση είναι κάνεις μέσω του site ή του app της Aegean στην ενότητα "ταξίδια μου"--> διαχείριση κράτησης.

Αναδρομολόγηση δεν υπάρχει. εάν θέλεις να κάνεις "αναδρομολόγηση", ουσιαστικά αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ακυρώσεις το εισιτήριο, να βγάλεις καινούργιο για το νέο προορισμό και υπολογίζεις ότι θα λάβεις κάποια χρήματα πίσω από τους φόρους.

Εάν το κάνεις αυτό από το τηλέφωνο,θα υπάρχει και 20 ευρώ κοστολόγηση για την κράτηση και την εξυπηρέτηση μέσω του τηλεφωνικού κέντρου. Και από το τηλέφωνο να κάνεις την "αναδρομολόγηση", θα σου πουν να πληρώσεις την συνολική αξία του καινούργιου εισιτήριου και η επιστροφή από το παλιό εισιτήριο θα έρθει στην κάρτα που έκανες την κράτηση, άρα είναι το ίδιο πράγμα.
Σε περίπτωση που ακυρώσω δηλαδή τα εισητήρια για να αλλάξω προορισμό, δικαιούμαι το αρχικό ποσό πίσω (με ότι φόρους αφαιρούν τελοσπάντων) ????
 
D

Delmem38110

Guest
Σε περίπτωση που ακυρώσω δηλαδή τα εισητήρια για να αλλάξω προορισμό, δικαιούμαι το αρχικό ποσό πίσω (με ότι φόρους αφαιρούν τελοσπάντων) ????
ένα απλό τηλεφώνημα θα σου λύσει αυτή την απορία και δεν είναι χρονοβόρο.
2106261000
το παλιό εισιτήριο συμψηφίζεται με το καινούριο και ενδεχομένως γίνετε επιστροφή φόρων η πληρώνεις διαφορά ναύλων και φόρων. δεν θα επιστρέψουν χρήματα σε καμία κάρτα από ακύρωση εισιτηρίου... επιπλέον έχει κόστος διαχειρησησ 20 ευρώ. αυτά.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.771
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Σε περίπτωση που ακυρώσω δηλαδή τα εισητήρια για να αλλάξω προορισμό, δικαιούμαι το αρχικό ποσό πίσω (με ότι φόρους αφαιρούν τελοσπάντων) ????
Update: Πήρα τηλέφωνο Aegean για επιβεβαίωση. Έχει αλλάξει επί Covid αυτό, για οποιοδήποτε εισιτήριο ζητηθεί αλλαγή, πληρώνεται μόνο η διαφορά μεταξύ της τωρινής τιμής του εισιτηρίου του καινούργιου προορισμού και του αρχικού εισιτηρίου, χωρίς ακυρωτικά. Η χρέωση 20 ευρώ έχει μείνει ίδια.
 
D

Delmem38110

Guest
Update: Πήρα τηλέφωνο Aegean για επιβεβαίωση. Έχει αλλάξει επί Covid αυτό, για οποιοδήποτε εισιτήριο ζητηθεί αλλαγή, πληρώνεται μόνο η διαφορά μεταξύ της τωρινής τιμής του εισιτηρίου του καινούργιου προορισμού και του αρχικού εισιτηρίου, χωρίς ακυρωτικά. Η χρέωση 20 ευρώ έχει μείνει ίδια.
εγώ τι έγραψα σε δυο καταχωρήσεις μου ακριβώς πιο πάνω; 363, 366.
και το 363 είναι αντιγραφή από την αιγαίου.. :pilot:
το 366 προσωπική εμπειρία.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ρε παιδιά θα τρελαθώ... Σε FLEX εισιτήρια, για αλλαγή ημερομηνιών (μια εβδομάδα μετά) ζητάνε 140€ το άτομο για Αθήνα - Μόναχο / Μόναχο - Αθήνα, ενώ η τιμή που έχουμε πάρει τα εισιτήρια είναι 111€ το άτομο.

Για ποιες δωρεάν αλλαγές μιλάνε οι άνθρωποι; Έχω καταλάβει κάτι λάθος;
 
D

Delmem38110

Guest
Ρε παιδιά θα τρελαθώ... Σε FLEX εισιτήρια, για αλλαγή ημερομηνιών (μια εβδομάδα μετά) ζητάνε 140€ το άτομο για Αθήνα - Μόναχο / Μόναχο - Αθήνα, ενώ η τιμή που έχουμε πάρει τα εισιτήρια είναι 111€ το άτομο.

Για ποιες δωρεάν αλλαγές μιλάνε οι άνθρωποι; Έχω καταλάβει κάτι λάθος;
Θέλω να αλλάξω το εισιτήριό μου, ποια είναι η πολιτική;
Flex, ComfortFlex ή Business
Πτήσεις Εσωτερικού/Εξωτερικού:
Μπορείτε να αλλάξετε την κράτησή σας για οποιαδήποτε ημερομηνία χωρίς rebooking fee (πιθανή διαφορά ναύλου ή φόρων εφαρμόζεται κανονικά).
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Ρε παιδιά θα τρελαθώ... Σε FLEX εισιτήρια, για αλλαγή ημερομηνιών (μια εβδομάδα μετά) ζητάνε 140€ το άτομο για Αθήνα - Μόναχο / Μόναχο - Αθήνα, ενώ η τιμή που έχουμε πάρει τα εισιτήρια είναι 111€ το άτομο.

Για ποιες δωρεάν αλλαγές μιλάνε οι άνθρωποι; Έχω καταλάβει κάτι λάθος;
Μήπως να δοκιμάσεις από το Low fare Calendar? Είναι χαμηλή η τιμή που τα είχες αγοράσει και πολύ δύσκολα θα βρεις παρόμοια τιμή.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Θέλω να αλλάξω το εισιτήριό μου, ποια είναι η πολιτική;
Flex, ComfortFlex ή Business
Πτήσεις Εσωτερικού/Εξωτερικού:
Μπορείτε να αλλάξετε την κράτησή σας για οποιαδήποτε ημερομηνία χωρίς rebooking fee (πιθανή διαφορά ναύλου ή φόρων εφαρμόζεται κανονικά).
Ευχαριστώ, αλλά το έχω διαβάσει. Προτιμώ προσωπικές εμπειρίες.

Μήπως να δοκιμάσεις από το Low fare Calendar? Είναι χαμηλή η τιμή που τα είχες αγοράσει και πολύ δύσκολα θα βρεις παρόμοια τιμή.
Τα είχα κλείσει σε προσφορά. Θα δοκιμάσω αυτό που λες... Αλλιώς θα δω για άλλο προορισμό.

Γενικά υπάρχει περίπτωση να με συμφέρει να κλείσω νέα από την αρχή και να αφήσω αυτά ανοιχτά;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Ρε παιδιά θα τρελαθώ... Σε FLEX εισιτήρια, για αλλαγή ημερομηνιών (μια εβδομάδα μετά) ζητάνε 140€ το άτομο για Αθήνα - Μόναχο / Μόναχο - Αθήνα, ενώ η τιμή που έχουμε πάρει τα εισιτήρια είναι 111€ το άτομο.

Για ποιες δωρεάν αλλαγές μιλάνε οι άνθρωποι; Έχω καταλάβει κάτι λάθος;
Όπως προαναφέρθηκε, γλιτώνεις το rebooking fee, αλλά εάν τα νέα εισητήρια είναι ακριβότερα πληρώνεις τη διαφορά.
 
D

Delmem38110

Guest
Ευχαριστώ, αλλά το έχω διαβάσει. Προτιμώ προσωπικές εμπειρίες.
αγαπητέ αυτή είναι η πραγματικότητα χωρίς περαιτέρω σχόλια. πληρώνεις τη όποια διαφορά.
από προσωπική άποψη στο λέω αλλά δεν ήθελα να μακρηγορήσω. αν σου χρέωνε και την αλλαγή κράτησης είναι συν 40 ευρώ η 50 αν δεν κάνω λάθος ανά σκέλος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.826
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom