Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

D

Delmem38110

Guest
Τι θα πει "ανοιχτα"?
Μπορώ να αφήσω ανοικτό το εισιτήριό μου;
Αν έχετε εισιτήριο ComfortFlex ή Business, μπορείτε να το αφήσετε ανοικτό για ένα χρόνο από την ημερομηνία έκδοσής του, καλώντας στο Τηλεφωνικό μας Κέντρο μέχρι και 2 ώρες πριν την προγραμματισμένη πτήση σας.

Σημείωση: Η ενεργοποίηση των ανοικτών εισιτηρίων μπορεί να γίνει μόνο μέσω του Τηλεφωνικού μας Κέντρου με χρέωση 20€ ανά εισιτήριο (πιθανή διαφορά ναύλου ή φόρων εφαρμόζεται κανονικά).

Αν έχετε εισιτήριο Light, Flex ή Saver, μπορείτε να ακυρώσετε ή να αλλάξετε το εισιτήριό σας μέχρι και 2 ώρες πριν την προγραμματισμένη ώρα πτήσης, σύμφωνα με τους όρους του αγορασμένου ναύλου.

στη δικιά του περίπτωση δεν μπορεί γιατί ο ναύλος είναι φλεξ.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Ευχαριστώ, αλλά το έχω διαβάσει. Προτιμώ προσωπικές εμπειρίες.



Τα είχα κλείσει σε προσφορά. Θα δοκιμάσω αυτό που λες... Αλλιώς θα δω για άλλο προορισμό.

Γενικά υπάρχει περίπτωση να με συμφέρει να κλείσω νέα από την αρχή και να αφήσω αυτά ανοιχτά;
Μπορείς να περιμένεις μήπως αλλάξει τουλάχιστον η ώρα της μίας πτήσης και σου έρθει email για αποδοχή ή απόρριψη της αλλαγής. Προσωπικά μου έχει τύχει και πήρα voucher με +10% αξία. Αύτο ενδεχομένως θα γίνει λίγους μήνες πρίν. Αν η πτήση σου είναι άμεσα, δηλαδή μέχρι και Γενάρη, καλύτερα να ψαχτείς με το Low fare Calendar.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Τι θα πει "ανοιχτα"?
Νόμιζα, ότι μπορείς να αφήσεις ανοιχτές τις ημερομηνίες.

αγαπητέ αυτή είναι η πραγματικότητα χωρίς περαιτέρω σχόλια. πληρώνεις τη όποια διαφορά.
από προσωπική άποψη στο λέω αλλά δεν ήθελα να μακρηγορήσω. αν σου χρέωνε και την αλλαγή κράτησης είναι συν 40 ευρώ η 50 αν δεν κάνω λάθος ανά σκέλος.
ΟΚ κατάλαβα..Ευχαριστώ. Αντε να δούμε τώρα...

Μπορείς να περιμένεις μήπως αλλάξει τουλάχιστον η ώρα της μίας πτήσης και σου έρθει email για αποδοχή ή απόρριψη της αλλαγής. Προσωπικά μου έχει τύχει και πήρα voucher με +10% αξία. Αύτο ενδεχομένως θα γίνει λίγους μήνες πρίν. Αν η πτήση σου είναι άμεσα, δηλαδή μέχρι και Γενάρη, καλύτερα να ψαχτείς με το Low fare Calendar.
Είναι σε λίγες μέρες... Η αλήθεια είναι ότι βρήκα και τώρα καλές τιμές... Θα το δω αν με βολεύουν οι μέρες όμως..

Αλλιώς πάμε αλλού...
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Αν βρω άλλον προορισμό πως μπορώ να υπολογίσω μόνος μου την διαφορά που θα πληρώσουμε σε σχέση με το παλιό εισιτήριο;

Εμάς π.χ έκανε 333€ για Μόναχο για 3 άτομα. Αν βρω για Ιταλία με 350€ απλά δίνω την διαφορά;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Αν βρω άλλον προορισμό πως μπορώ να υπολογίσω μόνος μου την διαφορά που θα πληρώσουμε σε σχέση με το παλιό εισιτήριο;

Εμάς π.χ έκανε 333€ για Μόναχο για 3 άτομα. Αν βρω για Ιταλία με 350€ απλά δίνω την διαφορά;
Διαφορά ναύλων+φόρων.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.842
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ρε παιδιά θα τρελαθώ... Σε FLEX εισιτήρια, για αλλαγή ημερομηνιών (μια εβδομάδα μετά) ζητάνε 140€ το άτομο για Αθήνα - Μόναχο / Μόναχο - Αθήνα, ενώ η τιμή που έχουμε πάρει τα εισιτήρια είναι 111€ το άτομο.

Για ποιες δωρεάν αλλαγές μιλάνε οι άνθρωποι; Έχω καταλάβει κάτι λάθος;
Μιλάνε για δωρεάν αλλαγή εισιτηρίου, την διαφορά του εισιτηρίου την πληρώνεις κανονικά, τίποτε το παράλογο σε αυτό..


Αν βρω άλλον προορισμό πως μπορώ να υπολογίσω μόνος μου την διαφορά που θα πληρώσουμε σε σχέση με το παλιό εισιτήριο;

Εμάς π.χ έκανε 333€ για Μόναχο για 3 άτομα. Αν βρω για Ιταλία με 350€ απλά δίνω την διαφορά;
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι στο email πληρωμής φαίνεται τι έχεις πληρώσει από φόρους και τι εισιτήριο. Οπότε δες τι έχεις πληρώσει και σύγκρινε. Πχ εάν στο εισιτήριο με 111 ευρώ το άτομο, η ανάλυση του είναι 70 το εισιτήριο και 41 ευρώ φόροι και αυτό που ψάχνεις κάνει 150 ευρώ, αλλά είναι 50 ευρώ το εισιτήριο και 100 οι φόροι, τότε η διαφορά θα είναι 59 ευρώ στο εισιτήριο.

Στα έξτρα να βάλεις και τα 20 ευρώ για την έκδοση του εισιτηρίου από το τηλεφωνικό κέντρο.
 

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
Βλέπω ότι μέσω του app της aegean στην ενότητα η κράτηση μου υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξεις τις ημερομηνίες των εισητηρίων. Αν κάνεις αλλαγή μετά υπάρχει πάλι η δυνατότητα αλλαγής αν θελήσεις η δεν γίνεται δεύτερη φορά?
 
D

Delmem38110

Guest
Βλέπω ότι μέσω του app της aegean στην ενότητα η κράτηση μου υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξεις τις ημερομηνίες των εισητηρίων. Αν κάνεις αλλαγή μετά υπάρχει πάλι η δυνατότητα αλλαγής αν θελήσεις η δεν γίνεται δεύτερη φορά?
δωρεάν όσες φορές θέλεις(δεν γράφει πουθενά για περιορισμούς, το καλοκαίρι το άλλαξα δυο φορές προσωπικά). εξαρτάται από την κατηγορία του ναύλο σου. ενδεχόμενη πληρωμή διαφοράς ναύλου.
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπερα,
εχω κλεισει εισητηρια με Aegean και δυστυχως δεν θα μπορεσω να παω και θελω να ακυρωσω.Δεν εχω κλεισει flex ναυλο απο οτι θυμαμαι,αλλα το απλο το economy.Οταν μπαινω στην διαχειριση κρατησης μου βλεπω αλλαγη πτησης,ημερομηνιων(εχει ενα κοστος 40 ευρω νομιζω),αλλα πουθενα την λεξη ακυρωση .Εγω ομως δεν θελω να κλεισω για αλλες ημερομηνιες ,θελω να ακυρωσω γενικως.Δυστυχως απο οτι καταλαβα δεν νομιζω να παρω την τιμη του εισητηριου μου πισω .Καπου νομιζω διαβαζα οχι μονο δεν περνω το εισητηριο πισω αλλα και πληρωνω και 40 € επιπλεον για την ακυρωση.Και δεν θα παω στο ταξιδι και θα πληρωσω και extra.Και κερατας και δαρμενος δηλαδη...Το καλυτερο ειναι δηλαδη να μην εμφανιστω στο αεροδρομιο καθολου.Ειναι επιστροφη πτησης απο Βουδαπεστη .Στο πηγαινε εκλεισα ryan αλλα εκει δεν με καιει τοσο γιατι ειναι πολυ μικρο ποσο πτησης,θα το δω σε δευτερο χρονο.
Θα επικοινωνησω και αυριο με aeGEAN αλλα αν ξερετε τι παιζει με ακυρωσεις μου λετε.Σε 13 μερες πεταω
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.601
Καλησπερα,
εχω κλεισει εισητηρια με Aegean και δυστυχως δεν θα μπορεσω να παω και θελω να ακυρωσω.Δεν εχω κλεισει flex ναυλο απο οτι θυμαμαι,αλλα το απλο το economy.Οταν μπαινω στην διαχειριση κρατησης μου βλεπω αλλαγη πτησης,ημερομηνιων(εχει ενα κοστος 40 ευρω νομιζω),αλλα πουθενα την λεξη ακυρωση .Εγω ομως δεν θελω να κλεισω για αλλες ημερομηνιες ,θελω να ακυρωσω γενικως.Δυστυχως απο οτι καταλαβα δεν νομιζω να παρω την τιμη του εισητηριου μου πισω .Καπου νομιζω διαβαζα οχι μονο δεν περνω το εισητηριο πισω αλλα και πληρωνω και 40 € επιπλεον για την ακυρωση.Και δεν θα παω στο ταξιδι και θα πληρωσω και extra.Και κερατας και δαρμενος δηλαδη...Το καλυτερο ειναι δηλαδη να μην εμφανιστω στο αεροδρομιο καθολου.Ειναι επιστροφη πτησης απο Βουδαπεστη .Στο πηγαινε εκλεισα ryan αλλα εκει δεν με καιει τοσο γιατι ειναι πολυ μικρο ποσο πτησης,θα το δω σε δευτερο χρονο.
Θα επικοινωνησω και αυριο με aeGEAN αλλα αν ξερετε τι παιζει με ακυρωσεις μου λετε.Σε 13 μερες πεταω
Γράφεις στο θέμα της Ryanair και όχι της Aegean, αλλά φαντάζομαι θα μεταφερθεί. Εν πάση περιπτώσει, δες την κατηγορία του εισιτηρίου σου, φαντάζομαι ότι δεν έχει δωρεάν ακύρωση. Στον light ναύλο επιστρέφονται μόνο οι φόροι με penalty 20€ αν θυμάμαι καλά, στον Flex ναύλο επιστρέφεται όλο το εισιτήριο με penalty 45€. Ακύρωση γίνεται μόνο μέσω τηλεφωνικού κέντρου, γι' αυτό δεν βλέπεις την επιλογή ηλεκτρονικά.
 

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Αν βρω άλλον προορισμό πως μπορώ να υπολογίσω μόνος μου την διαφορά που θα πληρώσουμε σε σχέση με το παλιό εισιτήριο;

Εμάς π.χ έκανε 333€ για Μόναχο για 3 άτομα. Αν βρω για Ιταλία με 350€ απλά δίνω την διαφορά;
Μπορείς να καλέσεις στην Aegean και να ρωτήσεις. Θα δώσεις τα στοιχεία της κράτησης σου και τα στοιχεία της νέας πτήσης που σε ενδιαφέρει. Θα σου το υπολογίσουν επι τόπου χωρίς να χρειαστεί να προχωρίσεις στην αλλαγή. Εγώ που ρώτησα για αλλαγή προορισμού, μου είπε οτι θα κοστισει 60€ το άτομο (διαφορά ναύλου +20€ τα έξοδια της διαδικασίας αλλαγής) αλλά θα μου επιστραφουν 40κάτι ευρώ (φόροι νομίζω) απο το παλιό εισιτήριο.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
κι εγω προβληματίζομαι για αλλαγή εισιτηρίου ή ακύρωση εισιτηρίου.
στο τηλεφωνικό κέντρο μου ειπανε χθες οτι σε περίπτωση ακύρωσης θα υπάρξει επιστροφή κάπου στα 35Ε.
Σε ερώτηση μου τι γινεται αν αλλάξω το εισιτήριο και η νεα τιμή του εισιτηρίου ειναι χαμηλότερη απο την προηγούμενη μου ειπε οτι το συστημα τους δεν επιτρέπει κατι τέτοιο και σου βγάζει το επόμενο ακριβότερο!

Ξεχασα να ρωτήσω τι γινεται με την ταξιδιωτική ασφάλιση που εκλεισα με την αγορά του τικετ αρχικά.
Με την αλλαγή μεταφέρεται η ισχύς της ταξιδιωτική ασφάλειας και στο νέο εισιτήριο; Χάνεται;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom