Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.262
Likes
7.824
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Εξαργύρωση voucher προ 18 μηνών αφού μόλις προχτές μου έδινε το δικαίωμα , και -3,5 ευρώ η προμήθεια ! 🤭
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Την χρεωση για ακυρωση εισητηριου το 20 ευρω που λενε ,που στο χρεωνει στην καρτα που εκλεισες τα εισητηρια ή 20 € απο το τηλεφωνο για την εξπυηρετηση?Ρωταω γιατι περνω και απο τηλεφωνο σταθερο εργασιας μην χρεωσω εδω ανευ λογου λογαριασμο τηλεφωνου αλλου και για αυτο δισταζα να παρω.
Αν εχω economy που δεν ειναι flex ειτε ακυρωση κανω ή αλλαγη ημερομηνιων παλι θα πληρωσω extra σωστα?Τοτε νομιζω το καλυτερο με συμφερει αν δεν θελω να πληρωσω τιποτα απολυτως extra ουτε τηλ να παρω να ακυρωσω απλα να μην κανω τιποτα και απλα δεν κανω το check in και δεν παω στο αεροδρομιο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Την χρεωση για ακυρωση εισητηριου το 20 ευρω που λενε ,που στο χρεωνει στην καρτα που εκλεισες τα εισητηρια ή 20 € απο το τηλεφωνο για την εξπυηρετηση?Ρωταω γιατι περνω και απο τηλεφωνο σταθερο εργασιας μην χρεωσω εδω ανευ λογου λογαριασμο τηλεφωνου αλλου και για αυτο δισταζα να παρω.
Αν εχω economy που δεν ειναι flex ειτε ακυρωση κανω ή αλλαγη ημερομηνιων παλι θα πληρωσω extra σωστα?Τοτε νομιζω το καλυτερο με συμφερει αν δεν θελω να πληρωσω τιποτα απολυτως extra ουτε τηλ να παρω να ακυρωσω απλα να μην κανω τιποτα και απλα δεν κανω το check in και δεν παω στο αεροδρομιο.
Δλδ σε συμφέρει να χάσεις ότι χρήματα έδωσες για το εισιτήριο και όχι να πληρώσεις 20€ για να κάνεις μελλοντικό διακανονισμό, όποιος και αν είναι αυτός;.....Το θέμα δεν είναι μόνο αν θα πληρώσεις το 20αρικο αλλά και τα χρήματα που έχεις δώσει για την αρχική αγορά του εισιτηρίου. Εκτός αν το εισιτήριο που έκλεισες έχει αξία μικρότερη των 20€. Με την Aagean αμφιβάλω.....
Τα 20€ δεν χρεώνονται στο τηλέφωνο.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Την χρεωση για ακυρωση εισητηριου το 20 ευρω που λενε ,που στο χρεωνει στην καρτα που εκλεισες τα εισητηρια ή 20 € απο το τηλεφωνο για την εξπυηρετηση?Ρωταω γιατι περνω και απο τηλεφωνο σταθερο εργασιας μην χρεωσω εδω ανευ λογου λογαριασμο τηλεφωνου αλλου και για αυτο δισταζα να παρω.
Αν εχω economy που δεν ειναι flex ειτε ακυρωση κανω ή αλλαγη ημερομηνιων παλι θα πληρωσω extra σωστα?Τοτε νομιζω το καλυτερο με συμφερει αν δεν θελω να πληρωσω τιποτα απολυτως extra ουτε τηλ να παρω να ακυρωσω απλα να μην κανω τιποτα και απλα δεν κανω το check in και δεν παω στο αεροδρομιο.
Κάτσε τα έχεις μπερδέψει, δεν σε χρεώνουν πουθενά (η σκέψη ότι μπορεί να χρεώσουν τον κάτοχο της τηλεφωνικής γραμμής με εντυπωσίασε). Αν ακυρώσεις πλήρως τα εισιτήρια θα σου επιστρέψουν τους φόρους, με πέναλτι 20€. Για να κάνεις αλλαγή πτήσης, το κόστος είναι 40 ή 45€ (+διαφορά ναύλου) στην Economy Light και γίνεται ηλεκτρονικά, από την κράτησή σου, οπότε για το έξτρα κόστος θα ζητηθεί πληρωμή με πιστωτική. Στην economy flex οι αλλαγές είναι ατελώς (+διαφορά ναύλου). Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, δεν έχω καταλάβει. Δες αν η τιμή που προκύπτει από την αλλαγή ημερομηνιών είναι πιο συμφέρουσα από αυτή της νέας κράτησης και αποφάσισε.
Να προσθέσω ότι για το εξωτερικό εκπτωτικοί ναύλοι -30%-40% έπαιζαν μέχρι προχθές, οπότε υπήρχε καλή πιθανότητα να βρεις φθηνούς. Περίμενε μην τυχόν βγάλει καμιά προσφορά αύριο βράδυ λόγω μαύρης Παρασκευής.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
(η σκέψη ότι μπορεί να χρεώσουν τον κάτοχο της τηλεφωνικής γραμμής με εντυπωσίασε).
Μη γίνεσαι κακός :p

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, δεν έχω καταλάβει.
Να χαρίσει τα χρήματα του στην aegean ενώ μπορεί να κάνει ακύρωση ή αλλαγή και να σώσει μέρος των χρημάτων ή να πληρώσει ένα έξτρα κόστος που μπορεί να το εξοικονομησει στη διαμονή ή το φαγητό πχ του επόμενου ταξιδιού.
Εγω πάντως δεν θα το έκανα! Θα διάλεγα να ταξιδέψω ακόμα και σε πιο φθηνή χώρα για να μετριασω τη χασούρα για παράδειγμα.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Μη γίνεσαι κακός :p
Να χαρίσει τα χρήματα του στην aegean ενώ μπορεί να κάνει ακύρωση ή αλλαγή και να σώσει μέρος των χρημάτων ή να πληρώσει ένα έξτρα κόστος που μπορεί να το εξοικονομησει στη διαμονή ή το φαγητό πχ του επόμενου ταξιδιού.
Εγω πάντως δεν θα το έκανα! Θα διάλεγα να ταξιδέψω ακόμα και σε πιο φθηνή χώρα για να μετριασω τη χασούρα για παράδειγμα.
Ε, τώρα γίνεσαι εσύ κακιά. Εξαρτάται πόσα λεφτά πλήρωσε για ναύλο, αν είχε ενιαία κράτηση επιστροφής.. Αν είχε πληρώσει εισιτήρια με 40% έκπτωση στο ναύλο όταν είχε κλείσει, μπορεί να μην τον συμφέρει οποιαδήποτε αλλαγή, τα 45€ τέλος ανά πτήση είναι δύσκολη χρέωση (και τώρα δεν τρέχουν εκπτωτικοί ναύλοι, οπότε πληρώνει και τη διαφορά). Μπορεί να σώσει μέρος των φόρων μόνο. Αν είχε πληρώσει αρκετά, τότε καλό θα ήταν να κοιτάξει για αλλαγή ημερομηνιών ή αναδρομολόγηση.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ε, τώρα γίνεσαι εσύ κακιά. Εξαρτάται πόσα λεφτά πλήρωσε για ναύλο, αν είχε ενιαία κράτηση επιστροφής.. Αν είχε πληρώσει εισιτήρια με 40% έκπτωση στο ναύλο όταν είχε κλείσει, μπορεί να μην τον συμφέρει οποιαδήποτε αλλαγή, τα 45€ τέλος ανά πτήση είναι δύσκολη χρέωση (και τώρα δεν τρέχουν εκπτωτικοί ναύλοι, οπότε πληρώνει και τη διαφορά). Μπορεί να σώσει μέρος των φόρων μόνο. Αν είχε πληρώσει αρκετά, τότε καλό θα ήταν να κοιτάξει για αλλαγή ημερομηνιών ή αναδρομολόγηση.
Γιατί μωρέ γίνομαι κακιά;;; αφού θέλει να μην κάνει καμία ενέργεια και να μην πετάξει καθόλου! Άρα να χαρίσει όλα τα χρήματα του στην aegean.... Να φανταστώ αυτό είναι συμφέρον τώρα....
Βέβαια ο καθένας ορίζει τη τσέπη του μόνος του και ποια είμαι εγώ που θα πω στον καθένα τι να κάνει. Έχω πετάξει και εγώ εισιτήρια αλλά ήταν κάτι 10ευρα 5ευρα κτλ. Έχει τέτοια εισιτήρια η aegean;..... Εγώ βλέπω ότι οι φόροι (ανάλογα με το προορισμό) μπορεί να είναι το μισό εισιτήριο ή ακόμα και τα 2/3 του....
Τεσπα ας κάνει ότι νομίζει. Να βοηθήσω προσπάθησα.
 

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω, αν με τα economy flex εισιτήρια της Aegean οι θέσεις που κλείνουμε στην κράτηση είναι κατοχυρωμένες? ή πρέπει να δηλωθούν και στο check in?
Επίσης αν πραγματοποιήσεις check-in μπορείς να το αναιρέσεις με κάποιο τρόπο και να κάνεις αλλαγή στο εισιτήριο αν χρεαστεί???
 
D

Delmem38110

Guest
Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω, αν με τα economy flex εισιτήρια της Aegean οι θέσεις που κλείνουμε στην κράτηση είναι κατοχυρωμένες? ή πρέπει να δηλωθούν και στο check in?
Επίσης αν πραγματοποιήσεις check-in μπορείς να το αναιρέσεις με κάποιο τρόπο και να κάνεις αλλαγή στο εισιτήριο αν χρεαστεί???
οι θέσεις είναι κατοχυρωμένες αλλά η εταιρία (σπάνια θα το κάνει) μπορεί να τις αλλάξει πριν την επιβίβαση.
μπορείς να ακυρώσεις το τσεκ ιν όποτε θέλεις και να κανείς οποιαδήποτε αλλαγή στο εισιτήριο σου σύμφωνα πάντα με το ναύλο σου από τον ιστότοπο της εταιρείας χωρίς χρέωση η παίρνοντας τηλέφωνο στη εξυπηρέτηση με χρέωση 20 ευρώ.
 

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
οι θέσεις είναι κατοχυρωμένες αλλά η εταιρία (σπάνια θα το κάνει) μπορεί να τις αλλάξει πριν την επιβίβαση.
μπορείς να ακυρώσεις το τσεκ ιν όποτε θέλεις και να κανείς οποιαδήποτε αλλαγή στο εισιτήριο σου σύμφωνα πάντα με το ναύλο σου από τον ιστότοπο της εταιρείας χωρίς χρέωση η παίρνοντας τηλέφωνο στη εξυπηρέτηση με χρέωση 20 ευρώ.
Ευχαριστώ πολύ
 

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Να ρωτήσω κάτι σχετικά με αλλαγή πτήσης. Εχω αγοράσει ένα εισιτήριο flex 55 ευρώ. Αλλαξα την ημερομηνία κάποια στιγμή σε μία μέρα που το εισιτήριο κόστιζε 40 ευρώ. Η διαφορά αυτή τί γίνεται?
Αν ξαναχρειαστεί να αλλάξω την πτήση, και η καινούρια τιμή του είναι 70 ευρώ, πόσα θα πληρώσω διαφορά?
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Eκλεισα για Μάλαγα τον Ιούλιο με 140 ευρώ. Αγόρασα την τιμή flex αλλά τώρα που το σκέφτομαι άν χρειαστεί να αλλάξω ημερομηνία πάει η προσφορά!
Να ρωτήσω κάτι σχετικά με αλλαγή πτήσης. Εχω αγοράσει ένα εισιτήριο flex 55 ευρώ. Αλλαξα την ημερομηνία κάποια στιγμή σε μία μέρα που το εισιτήριο κόστιζε 40 ευρώ. Η διαφορά αυτή τί γίνεται?
Αν ξαναχρειαστεί να αλλάξω την πτήση, και η καινούρια τιμή του είναι 70 ευρώ, πόσα θα πληρώσω διαφορά?
Την ωρα που πας να κανεις την αλλαγη σου δειχνει ποσα εξτρα δινεις. Χρηματα δεν επιστρεφονται, στην καλυτερη σου δειχνει τις μηδενικες αλλαγες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom