Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπερα αν κατάλαβα καλά σήμερα που έψαχνα να κλείσω εισιτήριο στη κατηγορία light επιτρέπεται βαλίτσα καμπίνας μέχρι 8 κιλά και όχι προσωπικό αντικείμενο ? Παλιοτερα πάντα είχα τη βαλίτσα της καμπίνας και ένα σχολικό σακίδιο μέσα στο αεροπλάνο.....να υποθέσω ότι πλέον το σακίδιο δεν παίζει ?
Όχι, έχει αλλάξει εδώ και αρκετό καιρό.
Και είναι και αυστηροί πλέον και με το βάρος της χειραποσκευής
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Καλημέρα σας! Η Aegean Μου ακύρωσε πτήση για Ζυριχη στις 15 Ιανουαρίου και μου την έβαλε για 14. Δεν έχω τη δυνατοτητα να ταξιδέψω τότε ούτε και θέλω να ακυρώσω γιατί έχω εισιτήρια τρένων που δεν αλλάζουν. Έλεος, 2 μέρες πριν την περίοδο των 14 ημερών και αυτοί….. τι να κάνω ρε παιδιά την ίδια μέρα πστα η Swiss το βγάζει κ η aegean στο σάιτ της. Γιατί δε μας στέλνουν με αυτην;

Καλησπέρα! Σε αντίστοιχη περίπτωση η Aegean, μια πτήση που είχα για Λισαβόνα την ακύρωσε και με έβαλε 1 μέρα μετά. Το μετά όμως δε με βόλευε γιατί έχανα την ανταπόκριση για Βραζιλία. Στο site της όμως για την ίδια μέρα με το αρχικό εισιτήριο έδειχνε διαθέσιμο το εισιτήριο της TAP Αθήνα-Μιλάνο-Λισαβόνα και τους είπα αυτολεξεί "από την στιγμή που δεν έχει αλλάξει η ώρα πτήσης που είχα, αλλά έχετε ακυρώσει την πτήση και με έχετε βάλει στην επόμενη διαθέσιμη της AEGEAN, φαίνεται ότι το πιο σωστό είναι να με βάλετε στην επόμενη διαθέσιμη που έχετε στο site σας, δηλαδή το Aθήνα-Μιλάνο-Λισαβόνα"

Με έβαλε 15 λεπτά στην αναμονή, και μετά μου είπαν ότι μπορεί να γίνει, όπως και έγινε.

Το site δίνει ξεκάθαρα το εισιτήριο 15 Γενάρη της swiss, επέμεινε στο γεγονός ότι η πτήση σου είναι ακυρωμένη και όχι αλλαγή ώρας, και είναι υποχρέωση τους να σε βάλουν στην πιο εφικτή διαθέσιμη που έχουν στο σύστημα τους. αλλιώς πες ποιο το νόημα που εμφανίζουν την πτήση της swiss στο site της Aegean. Eίναι το μόνο που μπορείς να τους πεις. Χωρίς φωνές και φασαρία, δείξε ότι ξέρεις τα δικαιώματά σου σαν πελάτης, πόσο μάλλον όταν η μεταβολή του εισιτηρίου έχει γίνει λιγότερο από 14 μέρες από την πτήση.

1641402327242.png


Καλή επιτυχία!
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Στην aegean με ενημερωσαν οτι εγινε η επιστροφη χρηματων και περιμενω ποτε θα εμφανιστουν στο λογαριασμο. Ξερεις κανεις αν επιστρεφονται και τα χρηματα της ασφαλισης ή πρεπει να κανω αιτημα στην ασφαλιστικη που συνεργαζονται; Την ασφαλιση την ειχα κλεισει μαζι με το εισιτηριο και αν θυμαμαι καλα εγραφε οτι εχει δωρεαν ακυρωση αν δεν πραγματοποιηθει το ταξιδι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Καλησπέρα! Σε αντίστοιχη περίπτωση η Aegean, μια πτήση που είχα για Λισαβόνα την ακύρωσε και με έβαλε 1 μέρα μετά. Το μετά όμως δε με βόλευε γιατί έχανα την ανταπόκριση για Βραζιλία. Στο site της όμως για την ίδια μέρα με το αρχικό εισιτήριο έδειχνε διαθέσιμο το εισιτήριο της TAP Αθήνα-Μιλάνο-Λισαβόνα και τους είπα αυτολεξεί "από την στιγμή που δεν έχει αλλάξει η ώρα πτήσης που είχα, αλλά έχετε ακυρώσει την πτήση και με έχετε βάλει στην επόμενη διαθέσιμη της AEGEAN, φαίνεται ότι το πιο σωστό είναι να με βάλετε στην επόμενη διαθέσιμη που έχετε στο site σας, δηλαδή το Aθήνα-Μιλάνο-Λισαβόνα"

Με έβαλε 15 λεπτά στην αναμονή, και μετά μου είπαν ότι μπορεί να γίνει, όπως και έγινε.

Το site δίνει ξεκάθαρα το εισιτήριο 15 Γενάρη της swiss, επέμεινε στο γεγονός ότι η πτήση σου είναι ακυρωμένη και όχι αλλαγή ώρας, και είναι υποχρέωση τους να σε βάλουν στην πιο εφικτή διαθέσιμη που έχουν στο σύστημα τους. αλλιώς πες ποιο το νόημα που εμφανίζουν την πτήση της swiss στο site της Aegean. Eίναι το μόνο που μπορείς να τους πεις. Χωρίς φωνές και φασαρία, δείξε ότι ξέρεις τα δικαιώματά σου σαν πελάτης, πόσο μάλλον όταν η μεταβολή του εισιτηρίου έχει γίνει λιγότερο από 14 μέρες από την πτήση.

View attachment 384098

Καλή επιτυχία!
Σε ταξιδι που ακυρωνεται λιγοτερο απο 14 μερες πριν την προγραμματισμενη πτηση δικαιουσαι αποζημιωση και να μεταφερθεις με την βελτιστη διαθεσιμη πτηση.
Εγω εχω εισπραξει ενδoευρωπαικα 400 ευρω ×2 ατομα και μεταφορα στον προορισμο. Η φιλη δεν εχει ακυρωση εντος του πλαισιου των 14 ημερων, αλλιως θα δικαιουνταν 250 ευρω και το νεο εισιτηριο.
Γι αυτο παιρνει μονο refund.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Στην aegean με ενημερωσαν οτι εγινε η επιστροφη χρηματων και περιμενω ποτε θα εμφανιστουν στο λογαριασμο. Ξερεις κανεις αν επιστρεφονται και τα χρηματα της ασφαλισης ή πρεπει να κανω αιτημα στην ασφαλιστικη που συνεργαζονται; Την ασφαλιση την ειχα κλεισει μαζι με το εισιτηριο και αν θυμαμαι καλα εγραφε οτι εχει δωρεαν ακυρωση αν δεν πραγματοποιηθει το ταξιδι.
Θα κάνεις ξεχωριστό αίτημα στην ασφαλιστική (mundial). Εμένα μου τα επέστρεψαν μετά από 3-4 μήνες αλλά ήταν στην αρχή της πανδημίας όταν η Aegean έδινε μόνο voucher. Τώρα ίσως τα επιστρέφουν γρηγορότερα.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
792
Likes
273
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα! Σε αντίστοιχη περίπτωση η Aegean, μια πτήση που είχα για Λισαβόνα την ακύρωσε και με έβαλε 1 μέρα μετά. Το μετά όμως δε με βόλευε γιατί έχανα την ανταπόκριση για Βραζιλία. Στο site της όμως για την ίδια μέρα με το αρχικό εισιτήριο έδειχνε διαθέσιμο το εισιτήριο της TAP Αθήνα-Μιλάνο-Λισαβόνα και τους είπα αυτολεξεί "από την στιγμή που δεν έχει αλλάξει η ώρα πτήσης που είχα, αλλά έχετε ακυρώσει την πτήση και με έχετε βάλει στην επόμενη διαθέσιμη της AEGEAN, φαίνεται ότι το πιο σωστό είναι να με βάλετε στην επόμενη διαθέσιμη που έχετε στο site σας, δηλαδή το Aθήνα-Μιλάνο-Λισαβόνα"

Με έβαλε 15 λεπτά στην αναμονή, και μετά μου είπαν ότι μπορεί να γίνει, όπως και έγινε.

Το site δίνει ξεκάθαρα το εισιτήριο 15 Γενάρη της swiss, επέμεινε στο γεγονός ότι η πτήση σου είναι ακυρωμένη και όχι αλλαγή ώρας, και είναι υποχρέωση τους να σε βάλουν στην πιο εφικτή διαθέσιμη που έχουν στο σύστημα τους. αλλιώς πες ποιο το νόημα που εμφανίζουν την πτήση της swiss στο site της Aegean. Eίναι το μόνο που μπορείς να τους πεις. Χωρίς φωνές και φασαρία, δείξε ότι ξέρεις τα δικαιώματά σου σαν πελάτης, πόσο μάλλον όταν η μεταβολή του εισιτηρίου έχει γίνει λιγότερο από 14 μέρες από την πτήση.

View attachment 384098

Καλή επιτυχία!
Έχω καλέσει ήδη 2 φορές έχω στειλει και μειλ τίποτα…. Πόσες μέρες πριν είχες ενημερωθει εσυ για την ακύρωση;

Σε ταξιδι που ακυρωνεται λιγοτερο απο 14 μερες πριν την προγραμματισμενη πτηση δικαιουσαι αποζημιωση και να μεταφερθεις με την βελτιστη διαθεσιμη πτηση.
Εγω εχω εισπραξει ενδoευρωπαικα 400 ευρω ×2 ατομα και μεταφορα στον προορισμο. Η φιλη δεν εχει ακυρωση εντος του πλαισιου των 14 ημερων, αλλιως θα δικαιουνταν 250 ευρω και το νεο εισιτηριο.
Γι αυτο παιρνει μονο refund.
Ετσι είναι… έκαναν την ακύρωση 16. Ημέρες πριν τελείως παρελκυστικά και σε περίοδο γιορτών που δε λειτουργεί τίποτα
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
792
Likes
273
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Να ρωτήσω βρε παιδιά. Έχουν υποχρέωση να αποζημιωσουν αν η αλλαγή είναι εντός 14 ημερών. Εμένα η πτήση μου ήταν στις 15 8 το πρωί. Αυτοί ενημερώνουν για τροποποίηση στις 31 Δεκεμβρίου 9 το πρωί με μειλ και με βάζουν σε πτήση για τις 14 του μήνα. Άρα δεν είμαστε στην περίοδο των 14 ημερών ;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Να ρωτήσω βρε παιδιά. Έχουν υποχρέωση να αποζημιωσουν αν η αλλαγή είναι εντός 14 ημερών. Εμένα η πτήση μου ήταν στις 15 8 το πρωί. Αυτοί ενημερώνουν για τροποποίηση στις 31 Δεκεμβρίου 9 το πρωί με μειλ και με βάζουν σε πτήση για τις 14 του μήνα. Άρα δεν είμαστε στην περίοδο των 14 ημερών ;
31.12 με 15.1 πώς βγαίνουν 14 οι μέρες?
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
792
Likes
273
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
31.12 με 15.1 πώς βγαίνουν 14 οι μέρες?
Η ώρα αναχώρησης μου ήταν πριν την ώρα που έστειλαν το μειλ , δλδ το έστειλαν 9μιση το πρωί στις 31 ενώ ειχα πτήση 8 το πρωί, άρα για να μετρήσει η 31η θα έπρεπε να το στείλουν πριν τις 8 και με βάζουν σε πτήση στις 14 του μήνα. Άρα υπολογίζω 1 Ιανουαρίου μέχρι 14 Ιανουαρίου την περίοδο των 14 ημερών
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Η ώρα αναχώρησης μου ήταν πριν την ώρα που έστειλαν το μειλ , δλδ το έστειλαν 9μιση το πρωί στις 31 ενώ ειχα πτήση 8 το πρωί, άρα για να μετρήσει η 31η θα έπρεπε να το στείλουν πριν τις 8 και με βάζουν σε πτήση στις 14 του μήνα. Άρα υπολογίζω 1 Ιανουαρίου μέχρι 14 Ιανουαρίου την περίοδο των 14 ημερών
Το 14μερο μετρα για την ωρα της αρχικης πτησης, 15 του μηνα.
Για χαζους τους εχεις? Δεν πληρωνουν ετσι σε ολοκληρη πτηση τα 250ρια.
Επισης οταν ετυχε σε μας ηταν εντιμοι, το ειπαν οι ιδιοι οτι παιρνουμε, δεν χρειαστηκε καποια πιεση για να δωσουν αποζημιωση.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
792
Likes
273
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Το 14μερο μετρα για την ωρα της αρχικης πτησης, 15 του μηνα.
Για χαζους τους εχεις? Δεν πληρωνουν ετσι σε ολοκληρη πτηση τα 250ρια.
Επισης οταν ετυχε σε μας ηταν εντιμοι, το ειπαν οι ιδιοι οτι παιρνουμε, δεν χρειαστηκε καποια πιεση για να δωσουν αποζημιωση.
Δε θέλω αποζημίωση να με στείλουν με την πτήση της Swiss θέλω που είναι την μέρα που ακύρωσαν την πτήση μου
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Δε θέλω αποζημίωση να με στείλουν με την πτήση της Swiss θέλω που είναι την μέρα που ακύρωσαν την πτήση μου
Αυτο οπως βλεπεις δεν προβλεπεται απο τους ευρωπαικους κανονισμους, να διαλεξεις με ποια εταιρεια θα πεταξεις και να αναλαβουν αυτοι το κοστος και ειναι το γνωστο ρισκο του κορωνοιου, να τιναχθουν ολα στον αερα. Ισως σε καλυπτε καποια ιδιωτικη ασφαλιση, αν ειχες κανει.
Προβλεπεται μονο refund.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom