Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αυτο οπως βλεπεις δεν προβλεπεται απο τους ευρωπαικους κανονισμους, να διαλεξεις με ποια εταιρεια θα πεταξεις και να αναλαβουν αυτοι το κοστος και ειναι το γνωστο ρισκο του κορωνοιου, να τιναχθουν ολα στον αερα. Ισως σε καλυπτε καποια ιδιωτικη ασφαλιση, αν ειχες κανει.
Προβλεπεται μονο refund.
ο αγώνας δικαιώνεται, τελικά όλα γίνονται. Με ένα μειλ στην υπηρεσία πολιτικής αεροπορίας η οποία απάντησε στην Ετζιαν να μου βρει την καλύτερη δυνατή λύση, μόλις έλαβα μειλ από την ετζιαν ότι μας μεταφέρουν, 4 άτομα συνολικά, στην πτήση της σουις χωρίς κανένα κόστος.
Τελικά οι επιστολές πιάνουν τόπο, στο τηλεφωνικό κέντρο δεν το δέχονταν με την καμία
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Αυτο οπως βλεπεις δεν προβλεπεται απο τους ευρωπαικους κανονισμους, να διαλεξεις με ποια εταιρεια θα πεταξεις και να αναλαβουν αυτοι το κοστος και ειναι το γνωστο ρισκο του κορωνοιου, να τιναχθουν ολα στον αερα. Ισως σε καλυπτε καποια ιδιωτικη ασφαλιση, αν ειχες κανει.
Προβλεπεται μονο refund.
Επιμένεις και ξαναεπιμένεις.. Η πτήση της Swiss είναι μέσα στο site της Aegean, την πουλάει και η ίδια η Aegean.. Δεν ζήτησαν να διαλέξουν σε ποια πτήση θέλουν να μπουν, ζήτησαν να μπουν στη πτήση που την πουλάει και η ίδια η Aegean από την στιγμή που ακυρώθηκε και δεν μεταφέρθηκε σε άλλη ώρα η πτήση τους..

ο αγώνας δικαιώνεται, τελικά όλα γίνονται. Με ένα μειλ στην υπηρεσία πολιτικής αεροπορίας η οποία απάντησε στην Ετζιαν να μου βρει την καλύτερη δυνατή λύση, μόλις έλαβα μειλ από την ετζιαν ότι μας μεταφέρουν, 4 άτομα συνολικά, στην πτήση της σουις χωρίς κανένα κόστος.
Τελικά οι επιστολές πιάνουν τόπο, στο τηλεφωνικό κέντρο δεν το δέχονταν με την καμία
Well done!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Επιμένεις και ξαναεπιμένεις.. Η πτήση της Swiss είναι μέσα στο site της Aegean, την πουλάει και η ίδια η Aegean.. Δεν ζήτησαν να διαλέξουν σε ποια πτήση θέλουν να μπουν, ζήτησαν να μπουν στη πτήση που την πουλάει και η ίδια η Aegean από την στιγμή που ακυρώθηκε και δεν μεταφέρθηκε σε άλλη ώρα η πτήση τους..



Well done!!!
Αυτο δεν το ηξερα, οτι αφου εινσι η πτηση στη σελιδα τους γινεται τραμπα. Το κραταω γιατι μπορει να χρειαστει σε τετοια ταραγμενη περιοδο.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Επιμένεις και ξαναεπιμένεις.. Η πτήση της Swiss είναι μέσα στο site της Aegean, την πουλάει και η ίδια η Aegean.. Δεν ζήτησαν να διαλέξουν σε ποια πτήση θέλουν να μπουν, ζήτησαν να μπουν στη πτήση που την πουλάει και η ίδια η Aegean από την στιγμή που ακυρώθηκε και δεν μεταφέρθηκε σε άλλη ώρα η πτήση τους..



Well done!!!
είχες δίκιο... είναι και που θα πέσεις, στο τηλεφωνικό κέντρο δεν το έκαναν βέβαια, 2 φορές τους είχα πάρει... τέλος καλό όλα καλά!
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Σε δυο εβδομαδες επεστρεψαν τα χρηματα απο ακυρωση λογω αλλαγη στην ωρα πτησης (aegean). Γρηγορο μου φανηκε με αυτα που ειχα ακουσει
 
D

Delmem38110

Guest
Σε δυο εβδομαδες επεστρεψαν τα χρηματα απο ακυρωση λογω αλλαγη στην ωρα πτησης (aegean). Γρηγορο μου φανηκε με αυτα που ειχα ακουσει
και σε λιγότερο πολλές φορές αρκεί η κάρτα να είναι ακόμα σε ισχύ.
το άσχημο είναι όταν έχει λήξει και δεν μπορούν να τα επιστρέψουν, παρά μόνο σε λογαριασμό σου.
τότε αργούν πιο πολύ και κρατάνε 3 ευρώ.
τα μίλια επίσης επιστρέφουν το πολύ σε μια βδομάδα.
 

andpsy

Member
Μηνύματα
272
Likes
657
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Έπεσε η πρώτη ακύρωση, είχα κλείσει για Τυνησία αρχές Απριλίου, τις μετέφερε για τέλη Απριλίου. Μέσω του τηλεφωνικού κέντρου, άλλαξα την πτήση μου για Μάϊο (ανέξοδα). Στο email που ήρθε είχα τις εξής επιλογές:
 

Attachments

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
???
Αν ακυρώσω μια κράτηση που έγινε με μίλια ή επιστροφή eurobank για 2 άτομα, το πέναλτυ είναι 20 ευρώ ή 20 χ 2=40 ευρώ.
Δλδ το 20ρικο παει ανά άτομο ή ανά κράτηση;
Ευχαριστώ.
 
D

Delmem38110

Guest
Αν ακυρώσω μια κράτηση που έγινε με μίλια ή επιστροφή eurobank για 2 άτομα, το πέναλτυ είναι 20 ευρώ ή 20 χ 2=40 ευρώ.
Δλδ το 20ρικο παει ανά άτομο ή ανά κράτηση;
Ευχαριστώ.
20 ανά εισιτήριο. δηλαδή ανά άτομο, όχι ανά κράτηση.
αν η κράτηση έχει 5 άτομα έχουν κοπεί 5 εισιτήρια, γιατί κάθε άτομο έχει μοναδικό αριθμό εισιτηρίου.


2. Όσον αφορά τα εισιτήρια εξαργύρωσης (Πρόγραμμα Miles+Bonus/Πρόγραμμα Bonus της Alpha Bank/Πρόγραμμα €πιστροφή της Eurobank/Σχέδιο ανταμοιβή της Τράπεζας Κύπρου) ισχύουν οι ακόλουθοι όροι:
  • Μπορείτε να αλλάξετε την ημερομηνία και ώρα του εισιτηρίου σας, έως 30 λεπτά πριν από την ώρα αναχώρησης της πτήσης σας, με χρέωση επανέκδοσης €20 ανά εισιτήριο.
  • Οι αλλαγές επιτρέπονται στην ίδια κατηγορία ναύλου.
  • Δεν επιτρέπεται αναδρομολόγηση.
  • Η διαφορά φόρου χρεώνεται κανονικά, αν υπάρχει.
Αλλαγές & Ακυρώσεις | Επίσημη ιστοσελίδα Aegean | Αεροπορικά σε Ελλάδα & εξωτερικό
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
261
Likes
4.408
Μόλις μου άλλαξε η Aegean την ώρα πτησης για Φρανκφουρτη το Μάρτιο. Την έκανε 5 λεπτά νωρίτερα :rolleyes: παρ'όλα αυτά μου προσφέρει επιστροφη χρηματων αν δεν αποδεχτώ την αλλαγή. Οντως ισχύει για τέτοια μικρή αλλαγή; Για όλο το ποσό; Σε μια κράτηση είμαστε 2 άτομα πήγαινε έλα..Η αλήθεια είναι ότι το σκέφτομαι σοβαρά γιατί ήταν ακριβό εισιτήριο λόγω ...απόγνωσης να παμε κάπου ενώ η ryan πετάει πιο φτηνά για τον ίδιο προορισμό. Θα έχουν στρώσει άραγε και τα πράγματα με την όμικρον ως τότε; Τι λέτε να κάνω;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Μόλις μου άλλαξε η Aegean την ώρα πτησης για Φρανκφουρτη το Μάρτιο. Την έκανε 5 λεπτά νωρίτερα :rolleyes: παρ'όλα αυτά μου προσφέρει επιστροφη χρηματων αν δεν αποδεχτώ την αλλαγή. Οντως ισχύει για τέτοια μικρή αλλαγή; Για όλο το ποσό; Σε μια κράτηση είμαστε 2 άτομα πήγαινε έλα..Η αλήθεια είναι ότι το σκέφτομαι σοβαρά γιατί ήταν ακριβό εισιτήριο λόγω ...απόγνωσης να παμε κάπου ενώ η ryan πετάει πιο φτηνά για τον ίδιο προορισμό. Θα έχουν στρώσει άραγε και τα πράγματα με την όμικρον ως τότε; Τι λέτε να κάνω;
Γράφτηκε ότι η Ryan σταμάτησε να πετάει για Φρανκφούρτη(δεν ξέρω από πότε) και πετάει για Hahn(+100 χλμ. είναι).Τσέκαρε το.
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
261
Likes
4.408
Γράφτηκε ότι η Ryan σταμάτησε να πετάει για Φρανκφούρτη(δεν ξέρω από πότε) και πετάει για Hahn(+100 χλμ. είναι).Τσέκαρε το.
Από τέλος Μαρτίου είδα σταματάει, εγώ έλεγα για αρχες Μαρτη άρα προλαβαίνω..Η αν βρω για άλλο προορισμό τελείως μιας και η Γερμανία μάλλον δεν μου κάθεται τελικά :lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom