Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
συμπάσχω με τον προπρογηγουμενο ταξιδιώτη και και εγώ μόλις με ενημέρωσε η εταιρεία.
Απλά εμένα είναι πολύ πιο περίπλοκο.

Μόλις μου ακύρωσε η Aegean για πτήση Απριλίου απευθείας για Ζυρίχη από Θεσσαλονίκη και με στέλνει μέσω Αθηνών την συνεργασία της Swiss . Οι ώρες είναι σκότωμα ειδικά στην επιστροφή (ενώ επεστρεφα 11 Θεσσαλονίκη το πρωί με στέλνει στις 00.00 την νυχτα και έχω να διανύσω αλλα 300 χλμ οδήγησης μεχρι την βάση μου )και σκέφτομαι να το ακυρώσω ειδικά αν δεν πάνε τα πράγματα με covid καλά μέχρι τότε!


μέχρι πότε μπορώ να κρατήσω το δικαίωμα ακύρωσης πτήσης ή αποδοχής του νέου δρομολογιου;
Υπάρχει δυνατότητα πχ να αποφασίσω όσο πιο κοντά στην πτήση;

ΥΓ. Όταν έβγαλα το αεροπορικό τα πράγματα ήταν σε επιδημιολογικο σημείο πιο ασφαλές και πιο χαλαρά τα μέτρα...
Είμαι σε δίλημμα..... Μας έδωσε φτηνά αεροπορικά εισιτήρια η εταιρεία μας πριμοδότησε με μπόνους μίλια και τώρα μας στέλνει Ζυρίχη μέσω Αθηνών με άλλη αεροπορική και με μια ώρα αναμονής στην ανταπόκριση..
 
Last edited:

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
μέχρι πότε μπορώ να κρατήσω το δικαίωμα ακύρωσης πτήσης ή αποδοχής του νέου δρομολογιου;
Υπάρχει δυνατότητα πχ να αποφασίσω όσο πιο κοντά στην πτήση;
Μπορείς νομίζω μέχρι και κάποιες ώρες πριν την πτήση. Έχεις χρόνο. Σκέψου το!
 
Last edited by a moderator:

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Μπορείς νομίζω μέχρι και κάποιες ώρες πριν την πτήση. Έχεις χρόνο. Σκέψου το!
Ευχαριστώ πολύ. Θα τηλεφωνήσω στην εταιρεία και θα ρωτήσω αν υπάρχει άλλη εναλλακτική.....πχ η Swiss φαίνεται να συνεχίζει τις απευθείας σύνδεση ....
Σας ευχαριστώ πολύ
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Ευχαριστώ πολύ. Θα τηλεφωνήσω στην εταιρεία και θα ρωτήσω αν υπάρχει άλλη εναλλακτική.....πχ η Swiss φαίνεται να συνεχίζει τις απευθείας σύνδεση ....
Σας ευχαριστώ πολύ
Μόλις δέχτηκε η εταιρεία να μου αλλάξει τηλεφωνικά το εισητηριο σε ημερομηνία μεταγενέστερη....από την ακύρωση πτήσης....σε ημέρα που ο ίδιος υπέδειξα. Μου δίνει το δικαίωμα ... μέχρι και 10 πριν την πτήση να επιλέξω την νέα πτήση ή επιστροφή του σύνολό των χρημάτων......
Θα το αφήσω λίγες μέρες να δω πως θα πάει η εκτίμηση με κορόνα και θα αποφασίσω αν θα πάρω χρήματα 💰💸💰 η ταξιδέψω... ευχαριστώ πολύ
 
D

Delmem38110

Guest
η αιγαίου ακύρωσε την πρωινή της παρασκευής για Μόσχα και την πρωινή της Δευτέρας για Θεσσαλονίκη.
άφησε την μεσονύκτια για Μόσχα και την πολύ πρωινή για Θεσσαλονίκη.
έδινε τρελές επιλογές......
ακύρωσα..
πάει και η Μόσχα.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
η αιγαίου ακύρωσε την πρωινή της παρασκευής για Μόσχα και την πρωινή της Δευτέρας για Θεσσαλονίκη.
άφησε την μεσονύκτια για Μόσχα και την πολύ πρωινή για Θεσσαλονίκη.
έδινε τρελές επιλογές......
ακύρωσα..
πάει και η Μόσχα.
Εγω εχω κλείσει για Αυγουστο την πρωινη στις 6 απο Θεσσαλονίκη. Δε μου ήρθε κάποια ειδοποίηση για ακύρωση της πτήσης, όμως μπαίνω στο site και μου δίνει τιμές πλέον μόνο για business. Τι φάση;;
 
D

Delmem38110

Guest
Εγω εχω κλείσει για Αυγουστο την πρωινη στις 6 απο Θεσσαλονίκη. Δε μου ήρθε κάποια ειδοποίηση για ακύρωση της πτήσης, όμως μπαίνω στο site και μου δίνει τιμές πλέον μόνο για business. Τι φάση;;
η πτήση είναι κομμένη, παρτούς τηλέφωνο.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
η πτήση είναι κομμένη, παρτούς τηλέφωνο.
Πάντως με αφήνει ακόμα και τώρα να κλείσω business εισιτήριο.
Όμως μπαίνω να τροποποίσω την κράτηση και μου λέει μόνο μέσω τηλ.
Πάλι καλά που είδα το σχόλιό σου. Εύχομαι κι ελπίζω να κάνεις λάθος, γιατί το περίμενα πώς και πώς!
 
D

Delmem38110

Guest
Πάντως με αφήνει ακόμα και τώρα να κλείσω business εισιτήριο.
Όμως μπαίνω να τροποποίσω την κράτηση και μου λέει μόνο μέσω τηλ.
Πάλι καλά που είδα το σχόλιό σου. Εύχομαι κι ελπίζω να κάνεις λάθος, γιατί το περίμενα πώς και πώς!
δεν κάνω λάθος γιατί ακυρώσανε τις πτήσεις μου και μου δώσανε εναλλακτικές μέσω Αθήνας και επιστροφή στις 4 τα ξημερώματα και δεν δέχτηκα.
Αύγουστο τις έχουν ακόμα αλλά σίγουρα θα σου δώσουν εναλλακτικές αν τις ακυρώσουν.
 
Last edited by a moderator:

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
Μου έχει έρθει για δύο πτήσεις που έχω κλείσει με μίλια email από Aegean που αναφέρει
Το πρόγραμμα των πτήσεων μας ανανεώθηκε λόγω των δυναμικά μεταβαλόμενων συνθηκών. Παρακάτω θα βρείτε την ανανεωμένη εικόνα της κράτησής σας για την οποία θα χριεαστούμε επιβεβαιώση. Αυτό θα το κάνετε ακολουθώντας τον παρακάτω σύνδεσμο όπου θα δείτε και τις υπόλοιπες επιλογές σας.
Το περίεργο είναι ότι και στις δύο πτήσεις η αλλαγή είναι όχι στην ώρα αναχώρησης αλλα στην ώρα άφιξης (απλα μειώνετε κατά 5 λεπτά) και πάτησα από περιέργεια απόρριψη και όντως μου λεει οτι ακυρώσατε τη πτήση επιλέξτε αν θέλετε να πάρετε επιστροφή χρημάτων η voucher. Πήρα αμέσως aegean και μου είπαν ότι πρέπει να πατήσω επιστροφή χρημάτων και μιλιων για να γίνει πλήρης ακύρωση το voucher δε πιάνει σε μενα.
Η απορία μου είναι ότι μου φαίνεται πολύ περίεργο να μπορεί να ακυρώσει κάποια πτήση ατελώς χωρίς να αλλάζει η ώρα.
Και η δεύτερη απορία μου επειδή η άλλη πτήση δεν είναι σίγουρη ξέρει κανείς μέχρι πότε πρέπει να αποδεχτώ. Γιατί σκέφτηκα αν είναι να το αφήσω ανοιχτο μέχρι να δω αν θα πάω οπότε αν είναι γλιτώσω και το 2*20€ για την ακύρωση (είμαστε δύο ατομα).
Aπλα επειδή γράφει
"Εφόσον επιλέξετε να αποδεχτείτε τη νέα πτήση που σας προτείνουμε, η κράτησή σας παραμένει ενεργή και θα λάβετε την επιβεβαίωση της κράτησης" παίζει να ακυρωθεί αν δε το αποδεχτώ σε κάποιο χρόνο;
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Η απορία μου είναι ότι μου φαίνεται πολύ περίεργο να μπορεί να ακυρώσει κάποια πτήση ατελώς χωρίς να αλλάζει η ώρα.
Όπως αναφέρεις κι εσύ, αλλάζει η ώρα άφιξης, εξ ου και η δυνατότητα ακύρωσης. Τα 5' νωρίτερα μπορεί να μην παίζουν σημαντικό ρόλο στο σχεδιασμό του ταξιδιού, μπορεί όμως να παίξουν στην περίπτωση που προκύψει θέμα αποζημίωσης (γιατί αλλάζει ο χρόνος της αξίωσης).
Και η δεύτερη απορία μου επειδή η άλλη πτήση δεν είναι σίγουρη ξέρει κανείς μέχρι πότε πρέπει να αποδεχτώ.
Ξέρω ότι θα ξαναστείλουν νεώτερο email για να επιλέξεις. Αν δεν κάνεις κι εκεί τίποτα δεν ξέρω μέχρι πότε θα ισχύσει η κράτηση, αλλά χωρίς επιβεβαίωση κάποια στιγμή θα ακυρωθεί.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Όπως αναφέρεις κι εσύ, αλλάζει η ώρα άφιξης, εξ ου και η δυνατότητα ακύρωσης. Τα 5' νωρίτερα μπορεί να μην παίζουν σημαντικό ρόλο στο σχεδιασμό του ταξιδιού, μπορεί όμως να παίξουν στην περίπτωση που προκύψει θέμα αποζημίωσης (γιατί αλλάζει ο χρόνος της αξίωσης).

Ξέρω ότι θα ξαναστείλουν νεώτερο email για να επιλέξεις. Αν δεν κάνεις κι εκεί τίποτα δεν ξέρω μέχρι πότε θα ισχύσει η κράτηση, αλλά χωρίς επιβεβαίωση κάποια στιγμή θα ακυρωθεί.
Στείλε στο μεσεντζερ της aegean. Νομίζω μέχρι και κάτι ώρες πριν την πτήση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.705
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom