Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

nikolaskk

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους! Χτες 2/2 ανακάλυψα μπαίνοντας στη διαχείριση κράτησης πως η aegean μου ακυρώνει την πτήση επιστροφής από Φρανκφούρτη για 15/2 και μου προτείνει πτήση στις 16/2. Διαβάζω πως ακόμα και να αποδεχτώ την αλλαγή, δικαιούμαι αποζημίωση250-400 ευρω γιατί δεν είχα ενημέρωση 14 μέρες πριν. Πως το διαχειρίζομαι, πρώτα κάνω αποδοχή της αλλαγής πτήσης, ή πρώτα ζητάω την αποζημίωση τηλεφωνικά να δω τι θα μου πουν?
*Δεν μου είχε έρθει κάποιο μειλ νωρίτερα, ενώ στην πτήση του πήγαινε μου είχε έρθει κανα μήνα για 5λεπτη αλλαγή και είχα αποδεχτεί. Επίσης η κράτηση έχει γίνει με freedom pass αν επηρεάζει κάπου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Καλησπέρα σε όλους! Χτες 2/2 ανακάλυψα μπαίνοντας στη διαχείριση κράτησης πως η aegean μου ακυρώνει την πτήση επιστροφής από Φρανκφούρτη για 15/2 και μου προτείνει πτήση στις 16/2. Διαβάζω πως ακόμα και να αποδεχτώ την αλλαγή, δικαιούμαι αποζημίωση250-400 ευρω γιατί δεν είχα ενημέρωση 14 μέρες πριν. Πως το διαχειρίζομαι, πρώτα κάνω αποδοχή της αλλαγής πτήσης, ή πρώτα ζητάω την αποζημίωση τηλεφωνικά να δω τι θα μου πουν?
*Δεν μου είχε έρθει κάποιο μειλ νωρίτερα, ενώ στην πτήση του πήγαινε μου είχε έρθει κανα μήνα για 5λεπτη αλλαγή και είχα αποδεχτεί. Επίσης η κράτηση έχει γίνει με freedom pass αν επηρεάζει κάπου.
Ποτε πηρες το μειλ για την αλλαγη της πτησης στις 15/2 ? Το θεωρω σχεδον δεδομενο οτι εστειλαν πριν τις 14 ημερες, σε κατι τετοια δεν ειναι αφελεις.
Η αποσταση για Φρανκφουρτη δινει αποζιωση 250 ευρω. Θα μαθεις τα παντα, και την ημερομηνια που σε ειδοποιησαν, απο την Aegean και θα σου προτεινουν οι ιδιοι την αποζημιωση, αν αργησαν να στειλουν μειλ.
 

nikolaskk

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ποτε πηρες το μειλ για την αλλαγη της πτησης στις 15/2 ? Το θεωρω σχεδον δεδομενο οτι εστειλαν πριν τις 14 ημερες, σε κατι τετοια δεν ειναι αφελεις.
Η αποσταση για Φρανκφουρτη δινει αποζιωση 250 ευρω. Θα μαθεις τα παντα, και την ημερομηνια που σε ειδοποιησαν, απο την Aegean και θα σου προτεινουν οι ιδιοι την αποζημιωση, αν αργησαν να στειλουν μειλ.
Δεν έχω πάρει κανένα μέιλ ακόμα. Όταν μπήκα στη διαχείριση κράτησης χτες, μου βγήκε η ειδοποίηση. Μάλιστα στις 17/1 είχα προσθέσει βαλίτσα και ακόμα η πτήση ήταν 15/2, δεν είχε αλλάξει, το είδα τώρα από την απόδειξη. Η πτήση ξέχασα να αναφέρω ότι είναι από Αθήνα, δεν ξεπερνά τα 1500 χιλιόμετρα?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Δεν έχω πάρει κανένα μέιλ ακόμα. Όταν μπήκα στη διαχείριση κράτησης χτες, μου βγήκε η ειδοποίηση. Μάλιστα στις 17/1 είχα προσθέσει βαλίτσα και ακόμα η πτήση ήταν 15/2, δεν είχε αλλάξει, το είδα τώρα από την απόδειξη. Η πτήση ξέχασα να αναφέρω ότι είναι από Αθήνα, δεν ξεπερνά τα 1500 χιλιόμετρα?
Θα σου πουν στο τηλεφωνο και την αποσταση και ποτε εστειλαν το μειλ. Αδικα παιδευεσαι στο φορουμ.
 

nikolaskk

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Θα σου πουν στο τηλεφωνο και την αποσταση και ποτε εστειλαν το μειλ. Αδικα παιδευεσαι στο φορουμ.
Κάλεσα και μου λένε πως δεν ισχύει κάποια αποζημίωση, εάν αποδεχτώ την νέα πτήση. Μου είπε η υπάλληλος πως δεν έχει κάποια σημασία εάν έχει γίνει η ενημέρωση σε λιγότερο από 14 ημέρες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να ζητησεις να σου βρουν το μειλ που ειναι βεβαιο οτι εστειλαν η θα στειλουν και να υποβαλεις αιτημα αποζημιωσης στην εταιρεια, αν εσταλη λιγοτερο απο 14 μερες πριν. Θα σου απαντησουν με βαση τον κανονισμο εγγραφως.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Λοιπόν , επειδή έχει πολλά άρθρα ο ΕΚ231, νομίζω είσαι εδώ:
Αποζημίωση δικαιούνται οι επιβάτες, εκτός αν:
i) έχουν πληροφορηθεί τη ματαίωση δύο εβδομάδες τουλάχιστον πριν από την προγραμματισμένη ώρα αναχώρησης, ή
ii) έχουν πληροφορηθεί τη ματαίωση μία έως δύο εβδομάδες πριν από την προγραμματισμένη ώρα αναχώρησης και τους προσφέρεται μεταφορά με εναλλακτική πτήση, που τους επιτρέπει να φύγουν όχι περισσότερο από δύο ώρες νωρίτερα από την προγραμματισμένη ώρα αναχώρησης και να φτάσουν στον τελικό τους προορισμό λιγότερο από τέσσερις ώρες μετά την προγραμματισμένη ώρα άφιξης, ή
iii) έχουν πληροφορηθεί τη ματαίωση λιγότερο από επτά ημέρες πριν από την προγραμματισμένη ώρα αναχώρησης και τους προσφέρεται μεταφορά με άλλη πτήση, που τους επιτρέπει να φύγουν όχι περισσότερο από μία ώρα νωρίτερα από την προγραμματισμένη ώρα αναχώρησης και να φτάσουν στον τελικό τους προορισμό λιγότερο από δύο ώρες μετά την προγραμματισμένη ώρα άφιξης.
 

vaskal

Member
Μηνύματα
19
Likes
20
καλησπέρα ! ταξιδεύω με ετζιαν τον άλλον μήνα και έχω να ταξιδέψω προ κοβιντ. Οκ η χειραποσκευή κλασσικά 8 κιλά και όχι μπακπακ μαζί με το εισιτήριο λαιτ , ένα τσαντάκι μπανάνα μέσα από το μπουφάν θα θεωρηθεί έξτρα ;
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
καλησπέρα ! ταξιδεύω με ετζιαν τον άλλον μήνα και έχω να ταξιδέψω προ κοβιντ. Οκ η χειραποσκευή κλασσικά 8 κιλά και όχι μπακπακ μαζί με το εισιτήριο λαιτ , ένα τσαντάκι μπανάνα μέσα από το μπουφάν θα θεωρηθεί έξτρα ;
Μην τους το δείξεις ή παρε και μία κανονική μπανάνα , θα μπερδευτούν στα σίγουρα...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
καλησπέρα ! ταξιδεύω με ετζιαν τον άλλον μήνα και έχω να ταξιδέψω προ κοβιντ. Οκ η χειραποσκευή κλασσικά 8 κιλά και όχι μπακπακ μαζί με το εισιτήριο λαιτ , ένα τσαντάκι μπανάνα μέσα από το μπουφάν θα θεωρηθεί έξτρα ;
Λογικα ναι...εκτος αν ειναι σε μεγεθος πορτοφολιου και χωραει οντως μονο το κινητο σου ή το πορτοφολι σου κ δε ειναι παραφουσκωμενο οποτε σ αυτη τη περιπτωση θα κανουν τις παπιες
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
καλησπέρα ! ταξιδεύω με ετζιαν τον άλλον μήνα και έχω να ταξιδέψω προ κοβιντ. Οκ η χειραποσκευή κλασσικά 8 κιλά και όχι μπακπακ μαζί με το εισιτήριο λαιτ , ένα τσαντάκι μπανάνα μέσα από το μπουφάν θα θεωρηθεί έξτρα ;
Ναι,θα θεωρηθεί,απ' ότι μου είχαν πει κι εμένα. Έχε το μπουφαν στο χερι σου κι απο κάτω τη μπανάνα.Δε θα σου πει κανείς γιατί κρατάς το μπουφάν σου.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
515
Likes
1.067
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Έχω να ταξιδέψω με αεροπλάνο από προ covid αλλά ποτέ κ σε καμιά εταιρεία δεν μου έχουν πει κάτι για το τσαντάκι μπανάνα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom