Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Σήμερα έκλεισα αισίως την 3 εβδομάδα χωρίς να έχω πάρει τα χρήματα μου πίσω. Να υπενθυμίσω ότι πρόκειται για 700 ευρώ για μια πτήση 2 ατόμων την οποία ακύρωσε η ίδια η εταιρεία. Αποφάσισα να πάρω τηλέφωνο και μίλησα με μια πολύ ευγενική υπάλληλο. Η επίσημη απάντηση είναι ότι μπορεί να πάρει μέχρι και 1 μήνα ακόμα!! :confused:
Aν η αγορά των εισιτηρίων έγινε με κάρτα της Alpha bank, καλέστε στην εξυπηρέτηση πελατών και ζητήστε να σας σταλεί η φόρμα για αμφισβήτηση συναλλαγής. Ίσως έτσι σας επιστραφούν πιο σύντομα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
Aν η αγορά των εισιτηρίων έγινε με κάρτα της Alpha bank, καλέστε στην εξυπηρέτηση πελατών και ζητήστε να σας σταλεί η φόρμα για αμφισβήτηση συναλλαγής. Ίσως έτσι σας επιστραφούν πιο σύντομα.
Θα ακυρωσουν την καρτα και θα περιμενει αλλη με την αμφισβητηση.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Θα ακυρωσουν την καρτα και θα περιμενει αλλη με την αμφισβητηση.
Δεν το γνωρίζω αυτό, σε μας επεστράφη το πόσο περίπου δύο μήνες μετά την αμφισβήτηση. Η συναλλαγή είχε πραγματοποιηθεί 1,5 χρόνο πριν. Τώρα, η Alpha στέλνει email για έλεγχο των μηνιαίων συναλλαγών έτσι ώστε η η όποια αμφισβήτηση να γίνεται άμεσα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
Δεν το γνωρίζω αυτό, σε μας επεστράφη το πόσο περίπου δύο μήνες μετά την αμφισβήτηση. Η συναλλαγή είχε πραγματοποιηθεί 1,5 χρόνο πριν. Τώρα, η Alpha στέλνει email για έλεγχο των μηνιαίων συναλλαγών έτσι ώστε η η όποια αμφισβήτηση να γίνεται άμεσα.
Πριν 2 μηνες ειχα δεσμευση ποσου απο αγνωστο ξενοδοχειο και πηρα την τραπεζα για αμφισβητηση. Ηταν σαφεις οτι συνοδευεται με ακυρωση της καρτας και με συμβουλεψαν να περιμενω μηπως γινει αυτοματη αποδεσμευση για να μην περιμενω 3 εβδομαδες νεα καρτα. Τελικα αποδεσμεθηκε μετα απο 20 μερες και δεν προχωρησα.
 
Μηνύματα
117
Likes
159
Καλημέρα...

Ως προσφάτως "καμμένος" από ακυρωμένη πτήση της Aegean για Κρακοβία...(δίχως καμία ενημέρωση-απλά έψαξα τυχαία ξανά τη κράτησή μου)...και αφότου για μέρες δεν υπήρχε στο πτητικό πρόγραμμα ο προορισμός...μπορεί να εξηγήσει κάποιος πως βγαίνει το πρόγραμμα που επισυνάπτω;

Δηλαδή βάλανε κάποιες πτήσεις Δεκέμβριο και μέτα κάτι "ξέμπαργκο" το καλοκαίρι; :rolleyes:
Untitled.png
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλημέρα...

Ως προσφάτως "καμμένος" από ακυρωμένη πτήση της Aegean για Κρακοβία...(δίχως καμία ενημέρωση-απλά έψαξα τυχαία ξανά τη κράτησή μου)...και αφότου για μέρες δεν υπήρχε στο πτητικό πρόγραμμα ο προορισμός...μπορεί να εξηγήσει κάποιος πως βγαίνει το πρόγραμμα που επισυνάπτω;

Δηλαδή βάλανε κάποιες πτήσεις Δεκέμβριο και μέτα κάτι "ξέμπαργκο" το καλοκαίρι; :rolleyes: View attachment 405464
Μη βλέπεις μόνο το low fare calendar, υπάρχουν κι άλλες πτήσεις. Τον Ιούλιο για παράδειγμα έχει Τρίτες και Παρασκευές
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Καλημέρα! Υπάρχει αιτιολογία ακύρωσης;
Προς το παρόν μου έκαναν μία μικρή αλλαγή ώρας στο ταξίδι της 28ης Οκτωβρίου για Όσλο.
Η αιτιολογία είναι ότι αναδιαμορφωνουν το πρόγραμμα τους και σταματάνε τις πτήσεις για Τύνιδα στα τέλη Οκτωβρίου.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Πριν 2 μηνες ειχα δεσμευση ποσου απο αγνωστο ξενοδοχειο και πηρα την τραπεζα για αμφισβητηση. Ηταν σαφεις οτι συνοδευεται με ακυρωση της καρτας και με συμβουλεψαν να περιμενω μηπως γινει αυτοματη αποδεσμευση για να μην περιμενω 3 εβδομαδες νεα καρτα. Τελικα αποδεσμεθηκε μετα απο 20 μερες και δεν προχωρησα.
Όταν κάνεις αμφισβήτηση για χρέωση ποσού από άγνωστη πηγή, πράγματα που σημαίνει ότι έχουν υποκλέψει τα στοιχεία της κάρτας, η τράπεζα σου την ακυρωνει.Όταν η αμφισβήτηση αφορά χρέωση που έκανες εσύ, απλώς σου επιστρέφει το ποσό. Το έχω κάνει αρκετές φορές.
 

Marios_K

Member
Μηνύματα
68
Likes
185
Καλημέρα...

Ως προσφάτως "καμμένος" από ακυρωμένη πτήση της Aegean για Κρακοβία...(δίχως καμία ενημέρωση-απλά έψαξα τυχαία ξανά τη κράτησή μου)...και αφότου για μέρες δεν υπήρχε στο πτητικό πρόγραμμα ο προορισμός...μπορεί να εξηγήσει κάποιος πως βγαίνει το πρόγραμμα που επισυνάπτω;

Δηλαδή βάλανε κάποιες πτήσεις Δεκέμβριο και μέτα κάτι "ξέμπαργκο" το καλοκαίρι; :rolleyes: View attachment 405464

Αγαπητέ Καλημέρα, μη το ψάχνεις πλέον με αυτή την εταιρεία, γνωστός έκλεισε το καλοκαίρι για Ελσίνκι (μεσα Φλεβάρη 2023) απευθείας και ξαφνικά τα ακυρωσε όλα. Αλλαγή σε όλο του το πρόγραμμα κλπ κλπ, πράγματα που έχουμε ζήσει όλοι. Για το Αθήνα Θεσσαλονικη και καλα είμαστε, για μενα δεν υπάρχει πλέον καμία εμπιστοσύνη.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Η αιτιολογία είναι ότι αναδιαμορφωνουν το πρόγραμμα τους και σταματάνε τις πτήσεις για Τύνιδα στα τέλη Οκτωβρίου.
Απαράδεκτο, ειδικά για κάποιον που έχει κάνει τον προγραμματισμό του καιρό πριν. Προφανώς δεν έχει κίνηση.
 

matsas78

Member
Μηνύματα
110
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
πάντα το επόμενο...
Κι εγώ είχα το Νοέμβρη Τυνησία και μου ήρθε μέιλ ακύρωσης, αλλά πήρα τηλέφωνο και άλλαξα τις πτήσεις για ένα μήνα νωρίτερα και μάλιστα χωρίς να με χρεώσουν τη διαφορά της τιμής στα εισιτήρια.
Ναι. Δυστυχώς τον Οκτώβριο δε μπορώ να πάω. Οι πτήσεις ξεκινούν ξανά τέλος Μαρτίου. Ίσως μπορώ τότε να πάρω άδεια, αν και είναι νωρίς να το κανονίσω. Αλλά φοβάμαι πλέον τις πρώτες και τελευταίες πτήσεις στσ εποχιακά δρομολόγια. Αν ακυρωθεί και τρίτη φορά θα πρέπει να σβήσω τη χώρα απλά από το χάρτη ....
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Κλείνω από το site της aegean πτήση μετ επιστροφής, όπου αναχώρηση είναι με aegean, επιστροφή με συνεργαζόμενη sas. Σε περίπτωση ακύρωσης ή αλλαγής με ποιον μιλάω;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.740
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom